14.11.2019 Справа №607/26663/19
провадження №3/607/7637/2019
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ломакін В.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від Тернопільського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
14 листопада 2019 року до Тернопільського міськрайонного суду з Тернопільського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за аднаками адміністративних правопорушень передбачених ч.2 ст.187 КУпАП (№607/26663/19 (провадження 3/607/7637/2019), №607/26664/19 (провадження 3/607/7638/2019) та №607/26665/19 ( провадження №3/607/7639/2019)).
Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом, 12 листопада 2019 року о 00 год.01 хв., був відсутнім по місцю проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , порушивши своїми діями правила адміністративного нагляду та постанову Тернопільського міськрайонного суду від 17.01.2019 р. про встановлення відносно нього адміністративного нагляду, чим вчинив правопорушення передбачене ч. 2 ст.187 КУпАП.
Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом, 25 жовтня 2019 року, не з'явився, на відмітку до службового кабінету ДОП ТВП, порушивши своїми діями правила адміністративного нагляду та постанову Тернопільського міськрайонного суду від 17.01.2019р. про встановлення відносно нього адміністративного нагляду, чим вчинив правопорушення передбачене ч. 2 ст.187 КУпАП.
Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом, 25 жовтня 2019 року о 22 год. 47 хв., був відсутнім по місцю проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , порушивши своїми діями правила адміністративного нагляду та постанову Тернопільського міськрайонного суду від 17.01.2019 р. про встановлення відносно нього адміністративного нагляду, чим вчинив правопорушення передбачене ч. 2 ст.187 КУпАП.
Приймаючи до уваги той факт, що в провадженні судді знаходиться три справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, які кваліфікуються за ч.2 ст.187 КУпАП, вважаю що відповідно ст.36 КУпАП, вони мають бути об'єднані в одне провадження та їм слід присвоїти номер справи №607/26663/19 (провадження 3/607/7637/2019).
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав та щиро розкаявся у вчиненому.
Крім власного визнання вини, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень доведена наступними матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення від 12.11.2019 р. серія АПР18 №483743, рапортом ДОП ТВП ГУНП в Тернопільській області с.п. Т.Мотолько від 12.11.2019 р.; даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення від 08.11.2019 р. серії АПР18 №483741,рапортом пом. ДОП ТВП ГУНП в Тернопільській області к. п. І. Синецької від 29.10.2019 р., даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення від 08.11.2019 р. серії АПР18 №483509; рапортом пом. ДОП ТВП ГУНП в Тернопільській області к. п. І. Синецької від 26.10.2019 р.; копією постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17.01.2019 р. про встановлення ОСОБА_1 адміністративного нагляду терміном на 12 місяців , застосувавши обмеження; копією постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12.03.2019 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.187 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 70 грн.; копією постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27.05.2019 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.187 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 170 грн.;
Частиною першою статті 187 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме:1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах;3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрація в органі Національної поліції - тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.2 ст. 187 КУпАП, дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, а в разі, якщо за обставинами справи з урахуванням особи порушника застосування цих заходів буде визнано недостатнім, - адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Згідно ст.36 КУпАП, При вчиненні однією особою двох або більше адміністратиних правопорушень адміністративне стгнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП, а саме повторне протягом року порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час; не реєстрація в органах Національної поліції, тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст.33 КУпАП, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, визнання ним своєї вини та щире розкаяння у вчиненому, що є обставиною, яка пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, у відповідності до вимог ст.36 КУпАП України, остаточно наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу .
Згідно ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у проваджені по справі про адміністративне правопорушення, особою на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, стягується судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, вважаю, що з ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 384.20 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33, 36, 187 ч.2, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,-
Об'єднати справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме : №607/26663/19 (провадження 3/607/7637/2019), №607/26664/19 (провадження 3/607/7638/2019) та №607/26665/19 ( провадження №3/607/7639/2019) в одне провадження, присвоївши об'єднаним справам номер - №607/26663/19 (провадження 3/607/7637/2019).
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень, які стягнути в дохід держави.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 КУпАП перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Суддя В.Є. Ломакін
Головуючий суддяВ. Є. Ломакін