ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
26 листопада 2019 року м. Київ № 640/17409/19
Окружний адміністративний суд міста Києва, у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 , ОСОБА_2
до третя особаКабінету Міністрів України, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
провизнання протиправними та нечинними постанов, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі також - позивач-1, позивач-2 відповідно) з позовом до Кабінету Міністрів України (далі також - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, в якому просять суд визнати протиправною та нечинною повністю постанову Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 року №496 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1756 і від 23.12.2004 р. №1716" (далі також - оскаржувана постанова).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.10.2019 року відкрито провадження у справі; розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Через канцелярію суду 15.11.2019 року представником позивачів подано в інтересах позивача - 1 заяву про забезпечення позову, в якій просить: дію нормативно-правового акту (постанову Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 року №496 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1756 і від 23.12.2004 року №1716") до моменту набрання законної сили судовим рішенням у справі №640/17409/19 в порядку забезпечення адміністративного позову - зупинити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.11.2019 року в задоволенні заяви про забезпечення позову, поданої 15.11.2019 року представником позивачів, який діє в інтересах ОСОБА_1 , адвоката Маленка Олександра Васильовича, відмовлено.
Через канцелярію суду 22.11.2019 року представником позивачів подано заяву про забезпечення позову повторно.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову зазначено, що охоронюваний законом інтерес позивачів полягає у прагненні до отримання свідоцтва України на знак для товарів і послуг за заявкою m201922777 у відповідності до норм Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року №1716 «Про затвердження Порядку сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності» та користування конкретним нематеріальним благом - результатом інтелектуальної, творчої діяльності, що є самостійним об'єктом захисту в порядку адміністративного судочинства з метою задоволення потреб позивачів, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально - правовим засадам.
19.07.2019 року позивачами подано заявку на знак для товарів та послуг m201922777 для 45 класу послуг за МКТП в чорно-білому виконанні.
Відповідно до частини восьмої статті 7 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» за подання заявки сплачується збір, розмір якого встановлюється з урахуванням кількості класів МКТП, якими охоплюються зазначені в заявці товари і послуги. Документ про сплату збору повинен надійти до Установи разом з заявкою або протягом двох місяців від дати подання заявки.
Позивачі розраховували заплатити збір 40200 «за подання заявки на знак кількома заявниками» згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року №1716 «Про затвердження Порядку сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності» у розмірі 1 300,00 грн.
Водночас, із прийняттям та набранням чинності оскаржуваної постанови позивачі вимушені сплатити на 3 900,00 грн. більше, що порушує їх охоронюваний законом інтерес у прагненні до отримання свідоцтва України на знак для товарів і послуг за заявкою m201922777.
19.09.2019 року позивачем 1 подано до ДП «Укрпатент» клопотання про продовження строку надходження документа про сплату збору за подання заявки на знак.
Враховуючи викладене, позивачі просять суд Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України як органу, що організовує в установленому порядку проведення експертизи заявок на об'єкти права інтелектуальної власності, видає патенти/свідоцтва на об'єкти права інтелектуальної власності (пункт 64 частини четвертої постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №459 «Питання Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства») та ДП «Український інститут інтелектуальної власності» як уповноважене державне підприємство, що виконує функції закладу експертизи, передбачені Законом України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», та правилами, встановленими на його основі (частина шоста наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 18.05.2017 року №730 «Деякі питання організації діяльності у сфері інтелектуальної власності»), вчиняти дії щодо продовження обчислення строку сплати позивачем 1 та позивачем 2 збору за подання заявки m201922777 до набрання законної сили рішенням суду в адміністративній справі №640/17409/19 в порядку забезпечення адміністративного позову - заборонити.
Відповідно до підпункту 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір" (із змінами і доповненнями) за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову справляється судовий збір у розмірі 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1921,00 грн., встановленого з 1 січня 2019 року Законом України 23.11.2018 року № 2629-VIII "Про Державний бюджет України на 2019 рік", становить, 576,30 грн.
Як вбачається з матеріалів, долучених до заяви про забезпечення позову, кожним з позивачів сплачено судовий збір за подання заяви про забезпечення позову у розмірі 1 152, 60 (по 576, 30 грн. сплачено кожним з позивачів), що підтверджується квитанціями від 21.11.2019 року №КП-42/1 та №КП-41/1.
Через канцелярію суду 25.11.2019 року представником відповідача подано заперечення проти заяви про вжиття заходів забезпечення позову, в якій останнім зазначено, що відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Відтак, навіть у разі задоволення позовних вимог позивачів ані виконання рішення, ані ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача у справі ніяким чином не ускладнюється чи унеможливлюється.
Таким чином, відповідач проти задоволення заяви про забезпечення позову заперечує.
Дослідивши матеріали позову, виходячи з меж заявленого клопотання, системного аналізу положень чинного законодавства України і матеріалів справи, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступних висновків.
Частина друга статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Пунктом четвертим частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути забезпечено забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.
Відповідно до частини п'ятої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне зазначити, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
При цьому частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Так, Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду від 06.03.2008 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" висвітлено позицію щодо вжиття заходів забезпечення позову в адміністративних справах, зокрема зазначено, що судам необхідно враховувати, забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; заборони вчиняти певні дії.
В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Вказаний інститут є елементом права на судовий захист і спрямований на те, щоб не допустити незворотності певних наслідків відповідних дій щодо відновлення порушеного права.
Як вбачається з позовних матеріалів, предметом даного спору є визнання протиправною та нечинною повністю постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 року №496 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1756 і від 23.12.2004 р. №1716".
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1756 врегульовано державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір, а постановою від 23.12.2004 року №1716 затверджено Порядок сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності.
У вказані постанови Кабінету Міністрів України внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 року №496, які, на думку позивачів, є протиправними, оскільки збільшують розмір збору за подання відповідної заяви.
Представник позивача, в свою чергу, просить суд заборонити третій особі у справі та ДП «Український інститут інтелектуальної власності» вчиняти дії щодо продовження обчислення строку сплати позивачами збору за подання заявки m201922777 до набрання законної сили рішенням суду в адміністративній справі №640/17409/19.
Водночас, судом встановлено, що 19.09.2019 року позивачем 1 подано клопотання ДП «Український інститут інтелектуальної власності» про продовження строку надходження документа про сплату збору за подання заявки на знак m201922777.
Відповідно до пункту 8 статті 7 Закону України від 15.12.1993 року № 3689-XII «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» (із змінами і доповненнями) за подання заявки сплачується збір, розмір якого встановлюється з урахуванням кількості класів МКТП, якими охоплюються зазначені в заявці товари і послуги. Документ про сплату збору повинен надійти до Установи разом з заявкою або протягом двох місяців від дати подання заявки. Цей строк продовжується, але не більше ніж на шість місяців, якщо до його спливу буде подано відповідне клопотання та сплачено збір за його подання.
З додатків, доданих позивачами до заяви про забезпечення позову судом встановлено, що листом ДП «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) від 25.09.2019 року №101569/ЗМ/19 продовжено строк сплати збору за подання заявки до19.03.2020 року, тобто, на шість місяців.
Враховуючи викладене, суд зазначає наступне.
У вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявників щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову, забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу, наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову, імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів, запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Враховуючи природу принципу змагальності, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши заяву про забезпечення позову та заперечення проти неї, дійшов висновку, що обставини, викладені представником позивачів, не свідчать про очевидну протиправність оскаржуваної постанови.
Крім того, представником позивачів не зазначено, яким чином невжиття заходу забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, у разі, якщо рішення буде прийнято на користь, зокрема, позивача.
Таким чином, наведені заявниками обставини, на думку суду, не є обґрунтованими для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову визначеним ними шляхом, оскільки матеріали заяви про забезпечення позову не містять об'єктивних доказів, які б свідчили про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявників до ухвалення рішення в адміністративній справі, неможливості захисту цих прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів, враховуючи, що ДП «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) продовжено позивачам строк сплати збору за подання заявки до 19.03.2020 року.
З огляду на відсутність обґрунтованості очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявників до ухвалення рішення, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне відмовити представнику позивачів у вжитті заходів забезпечення адміністративного позову.
Керуючись статтями 150 - 154, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В задоволенні заяви про забезпечення позову, поданої 22.11.2019 року представником позивачів адвокатом Маленком Олександром Васильовичем, відмовити.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена у порядку статей 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повну ухвалу складено 26.11.2019 року.
Суддя Л.О. Маруліна