ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
14 листопада 2019 року № 640/16008/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., за участю секретаря судового засідання Рябого І.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПриватного підприємства "Універсал-Транс"
до про Київської обласної державної адміністрації визнання нечинною окремої частини адміністративного договору
за участю:
від позивача - Котова Ю.І.;
від відповідача - Морозенко С.П.
Приватне підприємство "Універсал-Транс" (далі - ПП "Універсал-Транс") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:
- визнати нечинним пункт 2.3.21 договору про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 56 від 06.04.2018, укладеного між Київською обласною державною адміністрацією (далі - Київська ОДА) та ПП "Універсал-Транс";
- визнати нечинним пункт 2.3.21 договору про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 55 від 06.04.2018, укладеного між Київською ОДА та ПП "Універсал-Транс";
- визнати нечинним пункт 2.3.21 договору про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 54 від 06.04.2018, укладеного між Київською ОДА та ПП "Універсал-Транс".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до статті 203 Цивільного кодексу України, статті 179 Господарського кодексу України, статей 31, 35, 43, 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", пунктів 10, 53 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів, пунктів 31, 145 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту у договорі про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, укладеному за результатами конкурсу, мають бути визначені умови перевезень на маршруті згідно визначених організатором умов конкурсу. Натомість пункт 2.3.21 спірних договорів не відповідає вказаним положенням нормативно-правових актів. Позивач звертає увагу, що згідно оголошення про проведення конкурсу від 19.01.2018 (з подальшим внесенням змін до оголошення у випуску від 26.01.2018 № 2 (296) організатором затверджено обов'язкові умови конкурсу, а саме: "Наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень додаткового обладнання) не нижче ЄВРО-2". Згідно умов конкурсу на об'єктах № 30, 31, 32 організатор визначив вимоги до автобусів, а саме: категорії М2, М3, А, В, І, ІІ, ІІІ, а мінімальна пасажиромісткість не менше 19 місць для сидіння, інші технічні вимоги (умови) не затверджувались. Поряд з цим, спірним пунктом договорів ставиться до позивача додаткова обов'язкова вимога (як умова перевезень), яка не була визначена відповідачем як умова конкурсу, а саме: рік випуску автобусів, які позивачем були заявлені на конкурс, а також неможливість заміни автобуси на інші, які за своїми технічними характеристиками відповідають умовам конкурсу (тип, клас, пасажиромісткість тощо). Позивач переконаний, що умова договорів, визначена у спірному пункті 2.3.21, порушує права останнього, оскільки покладає на нього додаткову умову здійснення перевезень, що не була встановлена відповідачем на конкурсі.
Ухвалою суду від 28.08.2019 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/16008/19 та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче судове засідання на 26.09.2019.
26.09.2019 представником відповідача Божинським В.В. подано до суду відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснив, що відповідно до частини третьої пункту 29 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування рік випуску транспортного засобу є основною умовою конкурсу. Зазначив, що нарахування балів та відповідно визначення перевізника-претендента переможцем конкурсу, в даному випадку, прямо залежить від того, які автобуси будуть подані на конкурс, зокрема, за періоди експлуатації нараховується до 10 балів відповідно до додатку № 4 до вказаного Порядку. З огляду на викладене, вважає, що спірний пункт договорів забезпечує можливість відповідачу зобов'язувати перевізників переможців конкурсу використовувати ті транспортні засоби, які були заявлені на конкурс, а не підміняти їх більш старішими транспортними засобами.
Ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати у підготовчому судовому засіданні 26.09.2019, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у судове засідання на 14.11.2019.
Представник позивача у судовому засіданні 14.11.2019 позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 14.11.2019 заперечувала проти позову та просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 14.11.2019 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, вислухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до рішення конкурсного комітету для проведення 20.02.2018 обласного конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської ОДА, оформленого протоколом від 20.02.2018 № 2018-1, наказу начальника управління інфраструктури Київської ОДА від 28.03.2018 № 12-од "Про введення в дію рішення конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської ОДА, від 20.02.2018" 06.04.2018 між Київською ОДА (Організатор) та ПП "Універсал-Транс" (Перевізник) укладено наступні договори про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування:
№ 54, за умовами якого Організатор надає Перевізникові право на здійснення перевезень пасажирів на приміському автобусному маршруті загального користування № 825 "Боярка (ф-ка "Мальва") - Київ АС "Київ" (а.с. 74-82);
№ 55, за умовами якого Організатор надає Перевізникові право на здійснення перевезень пасажирів на приміському автобусному маршруті загального користування № 812 "Боярка - Київ АС "Видубичі" (а.с. 59-67);
№ 56, за умовами якого Організатор надає Перевізникові право на здійснення перевезень пасажирів на приміському автобусному маршруті загального користування № 801 "Тарасівка - Київ АС "Південна" (а.с. 50-58).
31.08.2018 ПП "Універсал-Транс" звернулось до Управління інфраструктури Київської ОДА з листом № 72, у якому просило погодити зміну автобусів по маршрутах № 825 та № 812, мотивуючи недоцільністю економічних та експлуатаційних причин (а.с. 97).
Листом від 18.10.2018 № 01-08-18/3613 Управління інфраструктури Київської ОДА залишило без розгляду звернення позивача з підстав відсутності обґрунтованих обставин для прийняття рішення про заміну рухомого складу на приміських автобусних маршрутах загального користування.
Актами від 27.11.2018 посадовими особами Управління інфраструктури Київської ОДА було зафіксовано порушення ПП "Універсал-Транс", зокрема, підпункту 2.3.21 договору від 06.04.2018 № 54 при виконанні перевезень по маршруту № 825, у зв'язку з чим 29.11.2018 Київською ОДА було скеровано позивачеві лист-вимогу № 01-08-18/4029 (а.с. 83-88).
Так, підпунктами 2.3.21 пункту 2.3 договорів від 06.04.2018 № 54, № 55, № 56 установлено, що Перевізник зобов'язаний використовувати на маршрутах тільки вказаний у заявці на конкурс рухомий склад. Перевізник може замінити автобус, що обслуговує маршрут на аналогічний за типом, класом, пасажиромісткістю, роком випуску, технічним та санітарним станом, про що зобов'язаний повідомити Організатора способом, передбаченим пунктом 8.8 цього договору у триденний термін. Невиконання цієї вимоги є порушенням умов договору і тягне правові наслідки, передбачені договором.
13.02.2019 ПП "Універсал-Транс" звернулось до Київської ОДА з проханням виключити пункт 2.3.21 з договорів від 06.04.2018 № 54, № 55, № 56 та надало відповідні додаткові угоди, проте відповідач залишив поза увагою звернення позивача.
Вважаючи, що умова договорів, визначена у спірному пункті 2.3.21, порушує права позивача, оскільки покладає на нього додаткову умову здійснення перевезень, що не була встановлена відповідачем на конкурсі, ПП "Універсал-Транс" звернулось до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За змістом частини першої статті 31 Закону України від 05.04.2001 N 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон N 2344-III) відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.
Відповідно до частин першої-третьої статті 35 Закону N 2344-III послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.
Послуги з перевезення пасажирів автобусами можуть надаватися за видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні.
Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Частиною дванадцятою указаної статті Закону N 2344-III визначено, що вимоги щодо використання автобусів за видами сполучень, режимами руху та протяжністю маршрутів, за параметрами пасажиромісткості, комфортності, технічних та екологічних показників установлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Згідно з частинами першою, другою статті 42 Закону N 2344-III договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.
Договір перевезення пасажира автобусом на маршруті загального користування укладається між автомобільним перевізником та пасажиром. Цей договір вважається укладеним з моменту придбання пасажиром квитка на право проїзду, а для осіб, які користуються правом пільгового проїзду, - з моменту посадки в автобус, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - з моменту реєстрації електронного квитка.
Частиною першою статті 43 Закону N 2344-III встановлено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Відповідно до частин першої, другої статті 44 Закону N 2344-III організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать:
визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками;
державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.
Таким чином, технічні показники автобусів є обов'язковими умовами конкурсу на перевезення пасажирів. При цьому, технічні показники включають у себе не тільки модель та марку транспортного засобу, а і рік випуску останнього.
З матеріалів справи вбачається, що у повідомленні про оголошення конкурсу, опублікованому у газеті "Час Київщини" 19.01.2018 № 15, зі змінами, опублікованими у газеті "Час Київщини" 26.01.2018 № 14, було передбачено, що для участі у конкурсі перевізникам необхідно подати, у тому числі, перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу (а.с. 91-96).
Згідно умов конкурсу на об'єктах № 30, 31, 32 організатор визначив вимоги до автобусів, а саме: категорії М2, М3, А, В, І, ІІ, ІІІ, мінімальна пасажиромісткість не менше 19 місць для сидіння.
Відповідно до пункту 10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 N 1081 (далі - Порядок N 1081), організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Згідно з пунктом 29 Порядку N 1081 для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи:
нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні);
перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу;
копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті;
документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу;
копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті;
копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації);
перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність;
копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали.
Пунктом 32 Порядку N 1081 передбачено, що до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Відповідно до пункту 40 Порядку N 1081 під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання); наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу; наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями; наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення); строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації); наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам; наявність та характеристика виробничої бази; умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом; умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; досвід роботи перевізника-претендента; наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов; якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору (дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу; інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності; умови контролю за станом здоров'я водіїв.
З аналізу наведених норм вбачається, що пасажиромісткість та рік випуску транспортного засобу є обов'язковою умовою конкурсу на перевезення пасажирів та указані відомості мають безпосередній вплив при оцінці конкурсним комітетом пропозицій перевізників-претендентів.
Пунктом 53 Порядку N 1081 передбачено, що організатор не пізніше ніж через 30 днів з моменту набрання чинності рішенням конкурсного комітету укладає з переможцем конкурсу договір (на міському та внутрішньообласному автобусних маршрутах) або видає дозвіл (на міжобласному автобусному маршруті) згідно з обов'язковими умовами визначеного конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом.
Встановлені обставини у сукупності свідчать про те, що підпункт 2.3.21 спірних договорів повністю узгоджується та не суперечить наведеним положеннями Закону N 2344-III та Порядку N 1081.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позову Приватного підприємства "Універсал-Транс" (04073, м. Київ, пр-т Степана Бандери, 20-А, ідентифікаційний код: 30056005) відмовити.
Рішення набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя В.П. Катющенко
Повний тест рішення складено та підписано 25 листопада 2019 року.