Cправа № 127/29926/19
Провадження № 3/127/7938/19
22 листопада 2019 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Клапоущак С. Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, проживаючого: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,--
25 жовтня 2019 року о 04.30 год. в м. Вінниці на площі Перемоги, 1 ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Lada 211440», номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: розширені зіниці очей, що не реагують на промені світла; поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився у присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні вищезазначеного правопорушення не визнав, суду пояснив, що 25 жовтня 2019 року о 04.30 год. він перебував за кермом автомобіля «Лада 211440» в м. Вінниці на площі Перемоги, 1. Автомобіль не рухався, оскільки він до цього забрав свого знайомого та приїхав на парковку, де зупинився. Наркотичних засобів він не вживає і був тверезий. В автомобілі з ним знаходився ОСОБА_2 , який сидів на передньому пасажирському сидінні. Поряд проїжджав поліцейський автомобіль, який зупинився біля його автомобіля і до нього підійшов поліцейський, якому на його вимогу він надав посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Інспектор поліції запитав його, чи вживав він наркотичні засоби, на що він сказав, що не вживав, тоді поліцейський запропонував йому пройти медичне освідування на виявлення стану наркотичного сп'яніння в наркологічному диспансері. Він йому відповів, що автомобіль стоїть, поліцейський його не зупиняв і що поспішає у справах, погодився пройти медичне освідування на стан наркотичного сп'яніння на місці. Потім поліцейський сів у свій автомобіль і став щось писати. До автомобіля поліцейського підійшли два чоловіки, як стало пізніше відомо це були свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , побачивши їх, інспектор поліції вийшов з автомобіля і в присутності свідків запропонував йому пройти медичне освідування на виявлення стану наркотичного сп'яніння в наркологічному диспансері. Він відмовився, так як був тверезий і поспішав у власних справах і його чекали друзі.
Свідок ОСОБА_2 суду пояснив, що 25 жовтня 2019 року він попросив ОСОБА_1 , щоб він забрав його машину біля магазину «Петроцентр», оскільки він був в нетверезому стані. На площі Перемоги вони зупинились на парковці, до них під"їхали працівники поліції, запитали у ОСОБА_1 , чи він вживав наркотики і запропонували йому пройти освідування на стан наркотичного сп'яніння в КП «ВОНД «Соціотерапія». ОСОБА_1 просив їх провести освідування на місці. Поліцейські комусь телефонували, а потім приїхали свідки. Протокол поліцейським складався в автомобілі.
Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що 25 жовтня 2019 року о 04.30 год. його спинили поліцейські і запропонували бути свідком, на що він погодився. В його присутності у водія ОСОБА_1 запитали, чи він буде проходити освідування в КП «ВОНД «Соціотерапія», на що останній відмовився. Він не бачив, як інспектор поліції складав протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , а лише підписав його в автомобілі, ОСОБА_1 стояв на вулиці. Він своїм підписом засвідчив, що водій ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння.
Свідок ОСОБА_4 суду пояснив, що 25 жовтня 2019 року його зупинили поліцейські та попросили бути свідком, на що він погодився. В його присутності водію ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в КП «ВОНД «Соціотерапія», на що ОСОБА_1 відмовився. Він не чув, щоб ОСОБА_1 пропонувалось пройти освідування на місці зупинки. Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 був складений, він лише поставив свій підпис, засвідчуючи, що водій ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , адвоката Гавриша Л.І., який просив провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, дослідивши матеріали справи: протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №167901 від 25 жовтня 2019 року (а.с. 2); письмові пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , згідно з якими останні повідомляли, що в їх присутності водій ОСОБА_1 на вимогу працівника поліції відмовився від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння (а.с. 3); рапорт командира взводу №1 роти №4 БУПП у Вінницькій області ДПП старшого лейтенанта поліції Цирканюка Я.С., згідно з яким останній доповідав начальнику УПП у Вінницькій області ДПП Усеінову Р.С. про обставини вчинення ОСОБА_1 вищезазначеного правопорушення, вважаю, що в діях останнього вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 пояснив, що він відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп"яніння в КП "ВОНД "Соціотерапія", так як був тверезий, поспішав у власних справах і його чекали друзі. Факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп"яніння також підтвердили у судовому засіданні свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а за змістом ч. 1 ст. 130 КУпАП відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння, є окремою підставою для притягнення до адміністративної відповідальності незалежно від того тверезий водій чи ні, є окремим складом адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП забороняється керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до п.п. 1, 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Інструкція), затвердженої наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року, ця Інструкція визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду.
Відповідно до п. 2 Розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п.п. 3, 4 Розділу І Інструкції, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до Розділу І п. 6, 7Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
- лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
За змістом ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено в ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, вважаю, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмовився пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану наркотичного сп'яніння.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, чим наражав на небезпеку себе та інших учасників дорожнього руху, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами з метою його виховання та недопущення нових правопорушень у майбутньому.
Керуючись ст. 40-1 КУпАП, відповідно до якої судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, ст. 221, ст. 284, ст. 285 КУпАП, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 10200 (десять тисяч двісті) гривень на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, проживаючого: АДРЕСА_1 , на користь держави 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: