Постанова від 25.11.2019 по справі 802/2143/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 листопада 2019 року

Київ

справа №802/2143/16-а

адміністративне провадження №К/9901/17715/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Тацій Л.В.,

суддів: Стрелець Т.Г., Рибачука А.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами адміністративну справу №802/2143/16-а

за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2017 року (постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Залімського І.Г., суддів: Сушка О.О., Смілянця Е.С.), -

ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) у грудні 2016 року звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - Відповідач, МВС), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Пенсійний фонд України (далі - третя особа 1), Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - третя особа 2), в якому просив:

-зобов'язати Міністерство Внутрішніх Справ України надати до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області інформацію та документи про зміни у грошовому забезпеченні, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року для перерахунку з 01 січня 2016 року пенсіонеру МВС ОСОБА_1 пенсійних виплат.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що з 01.01.2016 йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, має бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року та в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008. Позивач вважає, що внаслідок протиправної бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у невиконанні обов'язку з направлення до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року позов задоволено частково.

Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» .

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 змінено грошове забезпечення поліцейських, що є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ. Однак, Міністерство внутрішніх справ України у встановлений чинним законодавством строк не повідомило Пенсійний фонд України про зміни грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XI. Вказане свідчить про невиконання Міністерством внутрішніх справ України свого обов'язку, що покладений на нього постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, а така бездіяльність відповідача порушує права позивача на належне пенсійне забезпечення гарантоване державою.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2017 року скасовано постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року, ухвалено нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено надання Міністерством внутрішніх справ України знеособленого повідомлення до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій. Проте ні нормами вказаного Порядку, ні нормами будь яких інших нормативно-правових актів не передбачено можливості подання Міністерством інформації щодо конкретної особи для проведення перерахунку пенсії.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на касаційну скаргу

В червні 2017 року позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2017 року скасувати, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року -залишити без змін.

У скарзі посилається на те, що судом апеляційної інстанції при вирішенні справи не враховано, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції. Про виникнення підстав для проведення перерахунку МВС України має повідомити Пенсійний фонд України у спосіб, визначений Порядком №45, проте відповідач не виконав такого обов'язку, чим порушив права позивача.

Міністерство внутрішніх справ України надіслало заперечення на касаційну скаргу, відповідно до яких проти задоволення скарги заперечує в повному обсязі, посилаючись на те, що МВС України повідомив Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії листом від 03.02.2017, а отже, відповідач виконав вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року за № 45.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 13 червня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів». З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС).

Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 червня 2019 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Рибачук А.І., Стеценко С.Г., справу передано головуючому судді.

Ухвалою від 22.11.2019 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року № 1961/0/78-19 у зв'язку з відпусткою судді Стеценка С.Г., який входить до складу постійної колегії суддів, з метою дотримання строків розгляду справи на підставі службової записки судді-доповідача Тацій Л.В. від 22 листопада 2019 року здійснено заміну судді Стеценка С.Г. та визначено такий склад суду: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Рибачук А.І., Стрелець Т.Г.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Судами попередніх інстанцій встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено умови грошового забезпечення поліцейських Національної поліції.

23.12.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.

З метою проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, позивач звернувся із відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області.

Листом від 23.11.2016 за №777/Ш-12 позивачу роз'яснено, що відповідно до норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" такий перерахунок можливий лише у випадку отримання від Міністерства (відомства) силової структури повідомлення про необхідність проведення такого перерахунку, від уповноваженого органу силової структури довідки на пенсіонера (в даному випадку, ОСОБА_1 ) про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсії. Разом з тим, Міністерство внутрішніх справ України не повідомило Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку та не надало відповідну довідку про грошове забезпечення необхідну для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Крім того, враховуючи зміст отриманої від Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області відповіді, позивач 10.01.2017 звернувся з заявою до Міністерства внутрішніх справ України з проханням направити до органів ПФ України інформацію про зумовлені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 підстави проведення з 01.01.2016 перерахунку пенсії ОСОБА_1 , однак, листом від 31 січня 2017 року №22/6-Ш-91, Міністерство внутрішніх справ України повідомило позивача про відсутність законних підстав для перерахунку пенсії.

Вважаючи бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправною, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність у відповідача обов'язку надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справи України для перерахунку пенсій.

Посилання відповідача на те, що листом від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017 МВС України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ України, є безпідставними, оскільки вказаних дій щодо надіслання відповідних списків, до яких включено було б і позивача, станом на день виникнення спірних правовідносин з боку відповідача вчинено не було, а тому право позивача є порушеним та підлягає захисту.

Аналогічного правового висновку у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постанові від 11.09.2018 (справа №817/1791/16) та у постанові від 20.09.2018 (справа №817/1835/16).

Окрім того, Верховний Суд наголошує на тому, що позивач, маючи право на перерахунок пенсії, звернувся до суду за захистом саме своїх права, у зв'язку з чим висновок суду апеляційної інстанції про те, що МВС України Вінницький окружний адміністративний суд зобов'язав вчинити дії, які не передбачені Порядком № 45, а саме: повідомити Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії не знеособлено, а відносно певної особи - позивача, є помилковим.

Відповідно до ч. 1 ст. 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

За таких підстав, Судом встановлено неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права, що є підставою для скасування судового рішення повністю та залишення без змін рішення суду першої інстанції, яким позов задоволено в повному обсязі.

Керуючись статтями 345, 349, 352, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2017 року по справі № 802/2143/16-а - скасувати, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року - залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий Л.В. Тацій

Судді А.І. Рибачук

Т.Г. Стрелець