Справа № 320/5739/18 Суддя першої інстанції: Балаклицький А. І.
25 листопада 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача - Горяйнова А.М.,
суддів - Костюк Л.О. та Файдюка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року про роз'яснення судового рішення, яка постановлена в порядку письмового провадження, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2018 року було частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 :
- визнано протиправною відмову Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (процесуальним правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області) в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , обчисленої з п'ятикратного розміру заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», викладену в листі від 29 жовтня 2018 року № 811/К-01;
- зобов'язано Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 з 18 жовтня 2018 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року (5 х 3723 грн 00 коп.) відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про роз'яснення судового рішення, у якій просив роз'яснити, що:
- при виконанні рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2018 року в адміністративній справі № 320/5739/18 Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зобов'язане провести з 18 жовтня 2018 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (5 х 3723 грн 00 коп. = 18615 грн 00 коп.);
- у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначеної пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року вказану заяву було задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області звернулося до суду з апеляційної скаргою, у якій просить скасувати ухвалу суду від 07 серпня 2019 року та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні заяви про роз'яснення судового рішення. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції неправильно встановив фактичні обставини справи та невірно застосував норми процесуального права. Скаржник вказує на те, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не під час дійсної строкової служби, у зв'язку з чим ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на нього не поширюється. Також відповідач зазначає, що відповідно до п. 91 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок), пенсія по інвалідності, яка обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, розраховується за формулою, застосування якої є обов'язковим.
Відзив на апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від позивача не надходив.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, проте у судове засідання не з'явилися та про причини неявки суду не повідомили. За таких обставин колегія суддів, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області задовольнити частково, а ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року - скасувати в частині виходячи із наступного.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Приймаючи рішення про задоволення заяви ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що в мотивувальній частині рішення суду від 30 листопада 2018 року у справі № 320/5739/18 відображено аналіз фактичних обставин справи, оцінку доказів, зазначено підстави вирішення справи, та вказано про те, що позивач належить до числа осіб, на яких поширюється дія ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та яким, на її підставі має бути здійснений перерахунок пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Разом з тим, у резолютивній частині рішення суду не зазначений висновок про визначення розміру пенсії, з якої необхідно провести перерахунок та виплату пенсії, що викликає труднощі при його виконанні.
У зв'язку з цим суд першої інстанції вважав можливим роз'яснити, що при здійсненні відповідних нарахувань та виплати пенсії позивачу необхідно враховувати розмір мінімальної заробітної плати встановлено законом на 01 січня відповідного року, шляхом помноження цієї суми на 5 без застосування формули, зазначеної в Порядку, оскільки під час прийняття рішення у справі № 320/5739/18 судом не досліджувалось застосування такої формули.
Колегія суддів не у повній мірі погоджується із зазначеними висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
У відповідності до ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
У відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За висновками Верхового Суду, які зроблені під час розгляду заяви про роз'яснення судового рішення у справі № 823/361/18, виходячи із системного тлумачення положень ст. 254 КАС України, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акту, який полягає в усуненні неясності судового акту і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі, роз'яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність його неналежного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення. При цьому, роз'яснено може бути виключно рішення, яке підлягає виконанню.
Дослідивши резолютивну частину рішення суду від 30 листопада 2018 року, колегія суддів встановила, що відповідача було зобов'язано провести з 18 жовтня 2018 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року (5 х 3723 грн 00 коп.) відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Підставою для звернення до суду із заявою стало те, що під час виконання судового рішення виникли розбіжності в розумінні того, чи зобов'язаний відповідач здійснювати перерахунок пенсії позивача у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати з 01 січня кожного наступного року та чи повинен відповідач при обчисленні розміру пенсії застосовувати формулу розрахунку, яка зазначена в п. 91 Порядку.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для роз'яснення рішення суду від 30 листопада 2018 року.
Так, у мотивувальній частині зазначеного судового рішення міститься висновок про те, що ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Однак у резолютивній частині рішення суду від 30 листопада 2018 року чітко зазначена сума, з якої необхідно обчислювати пенсію. Ця сума відповідає розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік».
За таких обставин колегія суддів вважає, що існує значна ймовірність неналежного виконання рішення суду від 30 листопада 2018 року внаслідок неясності його резолютивної частини.
Суд першої інстанції вірно роз'яснив, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати належить проводити перерахунок пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, що повністю відповідає висновку, зробленому в рішенні суду від 30 листопада 2018 року та ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Роз'яснення судового рішення у зазначеній частині не змінює суті прийнятого рішення та сприятиме його належному виконання.
Разом з тим колегія суддів не погоджується із наданим судом першої інстанції роз'ясненням про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 слід здійснювати без використанням формули, передбаченої п. 91 Порядку. Такий висновок суду першої інстанції не відповідає змісту прийнятого рішення та вимогам закону.
Як раніше зазначалося, рішенням суду від 30 листопада 2018 року відповідача було зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Отже, у резолютивній частині рішення суду від 30 листопада 2018 року чітко зазначено про необхідність здійснення перерахунку пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а не у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Натомість оскаржуваною ухвалою суд першої інстанції роз'яснив, що при перерахунку пенсії її розмір необхідно визначати таким чином: 5 х 3723 грн 00 коп. = 18615 грн 00 коп.
Роз'яснивши судове рішення у зазначений спосіб, суд першої інстанції фактично змінив зміст прийнятого рішення.
Колегія суддів звертає увагу на те, що Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що розмір пенсії може обчислювати виходячи із різних розрахункових величин:
- із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством (ст. 51);
- середньомісячного фактичного заробітку, визначеного за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення (ст. 57);
- з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (ст. 59)
Отже, «п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року» є розрахунковою величиною, з урахування якої обчислюється розмір пенсії.
Відтак, надані судом першої інстанції роз'яснення про те, що розмір пенсії позивача слід визначати шляхом множення мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року на п'ять - є помилковими та суперечать фактичному змісту прийнятого рішення.
У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним скасувати ухвалу суду від 07 серпня 2019 року в частинах роз'яснення, що:
- при виконанні рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2018 року в адміністративній справі № 320/5739/18 Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зобов'язане провести з 18 жовтня 2018 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (5 х 3723 грн 00 коп. = 18615 грн 00 коп.);
- у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначеної пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, в частині роз'яснення, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначеної пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року - ухвала суду від 07 серпня 2019 року є законною та не підлягає скасуванню.
В апеляційній скарзі Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області міститься посилання на те, що ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не поширюється на позивача.
Разом з тим, зазначені доводи стосуються законності постанови суду від 30 листопада 2018 року, яка не є предметом апеляційного перегляду.
Отже, доводи апеляційної скарги відповідача лише частково спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в ухвалі від 07 серпня 2019 року та є підставою для її скасування в частині.
У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області задовольнити частково, а ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року - скасувати в частині.
У касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду першої інстанції про забезпечення позову, заміни заходу забезпечення позову, ухвали, зазначені в пунктах 3, 4, 5, 12, 13, 17, 20 частини першої статті 294 цього Кодексу, після їх перегляду в апеляційному порядку.
Ухвала про роз'яснення судового рішення не входить до переліку ухвал, які можуть бути оскаржені в касаційному порядку після їх перегляду в апеляційному порядку.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 316, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - задовольнити частково.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року - скасувати в частині надання таких роз'яснень:
- при виконанні рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2018 року в адміністративній справі № 320/5739/18 Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зобов'язане провести з 18 жовтня 2018 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (5 х 3723 грн 00 коп. = 18615 грн 00 коп.);
- у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначеної пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2018 року в цій частині.
Прийняти нову постанову про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2018 року в зазначеній частині.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року в частині надання роз'яснення про те, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач А.М. Горяйнов
Судді Л.О. Костюк
В.В. Файдюк