Справа № 826/2985/18
25 листопада 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Мельничука В.П. та суддів Оксененко О.М., Костюк Л.О., перевіривши матеріали апеляційної скарги Головного управління ДФС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 лютого 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги та рішення про опис майна, -
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 лютого 2019 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням Головне управління ДФС у м. Києві подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2019 року вказану апеляційну скаргу залишено без руху.
На виконання вимог ухвали суду 04 листопада 2019 року Головне управління ДФС у м. Києві подало клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням причин його пропуску.
На думку колегії суддів наведена причина пропуску строку оскарження рішення може бути визнана поважною та слугувати підставою для поновлення строку на апеляційне оскарження, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно з ч. 1 ст.121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Враховуючи надані докази, доводи скаржника про поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 лютого 2019 року, суд визнає причини пропуску строку на апеляційне оскарження поважними.
Крім того, разом з апеляційною скаргою Головне управління ДФС у м. Києві звернулось з клопотанням про розгляд апеляційної скарги за участю його представника.
Відповідно до пункту 3 частини 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване рішення ухвалено у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, тому підстави для розгляду справи за участю відповідача та його представника відсутні.
Відповідно до частини третьої ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга може містити клопотання особи про розгляд справи за її участі. За відсутності такого клопотання вважається, що особа не бажає брати участі у судовому засіданні суду апеляційної інстанції.
Згідно з частиною першою ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги розглядаються без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає за необхідне апеляційний розгляд даної справи призначити розгляду в порядку письмового провадження.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 30, 288, 295, 296, 311, 321, 325, 328 КАС України, колегія суддів,-
Клопотання Головного управління ДФС у м. Києві про поновлення строку на апеляційне оскарження задовольнити.
Поновити Головному управлінню ДФС у м. Києві строк на апеляційне оскарження рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 лютого 2019 року.
У задоволенні клопотання Головного управління ДФС у м. Києві про розгляд апеляційної скарги за участю представника - відмовити.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 лютого 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги та рішення про опис майна.
Встановити строк до 13 січня 2020 року, протягом якого позивач може подати відзив на апеляційну скаргу.
Виконано всі необхідні дії, пов'язані з підготовкою справи до апеляційного розгляду.
Призначити справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги та рішення про опис майна до розгляду в порядку письмового провадження.
Розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) з 21 січня 2020 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не може бути оскаржена в касаційному порядку.
Суддя - доповідач: В.П. Мельничук
Судді: О.М. Оксененко
Л.О. Костюк