ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
25 листопада 2019 року № 640/9214/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадженні, без виклику сторін, адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до 1) Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
2) Ліквідаційної комісії ГУ МВ України в м. Києві;
про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач 1, ГУ ПФУ), Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві (далі по тексту - відповідач 2, ГУ МВС) з наступними позовними вимогами:
- визнати протиправними дії відповідача 2 щодо надання невірних даних в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до відповідача 1 позивачу з 01 січня 2016 року у зв'язку зі змінами розміру грошового забезпечення поліцейського відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», поставою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268»;
- зобов'язати відповідача 2 направити повторно до відповідача 1 довідку про розмір грошового забезпечення з вірними даними, які вказані в грошовому атестаті №29 та відповіді Пенсійного фонду України від 30 листопада 2017 року №39389/03/Х-3192;
- зобов'язати відповідача 1 провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» та довідки №40592 від 25 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена відповідачем 2, починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням вже виплачених коштів;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача 2 та відповідача 1 подати в установлений судом термін з моменту набрання законної сили рішенням звіт про виконання рішення суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем 2 під час складання та направлення до ГУ ПФУ довідки неправомірно не включено до неї всі складові грошового забезпечення позивача та, як наслідок, відповідачем 1 не проведено перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/9214/19 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач 2 у відзиві на позовну заяву просив відмовити в її задоволенні, зазначивши про необґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що зміст довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідає вимогам законодавства з огляду на відсутність підстав для зазначення в ній встановлених раніше надбавок і премій у зв'язку з тим, що вони не передбачені на даний час для поліцейських відповідно до Закону України «Про Національну поліцію».
Відповідач 1 у відзиві на позовну заяву зазначив про незгоду із заявленими позовними вимогами, оскільки при здійсненні перерахунку пенсії позивачу діяв відповідно до вимог законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України за вислугою років, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Наказом ГУ МВС України в м. Києві від 31 березня 2008 року №304 о/с позивача звільнено у відставку (із зняттям з військового обліку) за підпунктом «а» пункту 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ у званні підполковник міліції (за віком).
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу призначено пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення з розрахунку, яка складається з: посадового окладу - 800,00 грн., окладу за спеціальним званням - 130,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років у розмірі 35% - 325,00 грн., відсоткова надбавка за виконання особливо важливих завдань (ОУС) 100% - 1255,50 грн., відсоток премії 100% - 2511,00 грн.
У зв'язку із виникненням підстав для перерахунку пенсії позивачу Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в м. Києві направила до ГУ ПФУ в м. Києві довідку від 25 травня 2017 року №40592 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за посадою ст.дільничий інспектор міліції сектора дільничих інспекторів міліції 2 ТВМ Дніпровського РУ ГУМВС України в м. Києві/старший дільничий офіцер поліції УП ГУНП у м. Києві, в якій зазначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції/підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 40% - 1920,00 грн., премія 5,5% - 369,60 грн.
Листом ГУ ПФУ від 30 листопада 2017 року №39389/03/Х-3191 у відповідь на заяву позивача повідомлено, що із прийняттям постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 до ГУ ПФУ в м. Києві ліквідаційними комісіями ГУ МВС в областях та м. Києві направлені довідки для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, установлених для поліцейських. Перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись із діями відповідачів, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із такого.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до приписів частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29 грудня 2015 року).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» (зі змінами, внесеними Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей») за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до частини першої статті 94 Закону України «Про національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Положеннями статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Положеннями частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Про виникнення права на перерахунок пенсії з огляду на вищевказані зміни у законодавстві саме 01 січня 2016 року також вказує Верховний Суд в рішенні від 12 березня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45, у редакції, чинній на час виникнення права на перерахунок пенсії).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За змістом пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується в розмірі, встановленому за відповідною посадою з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за звання та стаж служби, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналіз змісту складових грошового забезпечення та премії, які були враховані позивачу при призначенні пенсії, та тих, які були вказані в довідці Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві від 25 травня 2017 року №40592, дає підстави стверджувати про відсутність у ній відсоткової надбавки за виконання особливо важливих завдань (ОУС), відсоток премії 100%.
З'ясовуючи правомірність невключення відповідачем 2 до складу грошового забезпечення позивача відсоткової надбавки за виконання особливо важливих завдань (ОУС) 100% - 1255,50 грн., відсоток премії 100%, суд зазначає наступне.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність як вид грошового забезпечення були передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Як уже встановлено судом, в силу приписів частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії позивачу здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавка за виконання особливо важливих завдань не входить до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстави для її включення до складу грошового забезпечення позивача відсутні.
Водночас вказаним нормативним актом також не визначено у складі грошового забезпечення поліцейських такого виду як «відсоток премії 100%».
За таких обставин Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м. Києві обґрунтовано не включено вказані надбавки та виплату до довідки від 25 травня 2017 року №40592.
При цьому суд не бере до уваги доводи позивача про неправомірність зазначення у вказаній довідці розміру премії позивача - 5,5%, що становить 369,60 грн., оскільки, як встановлено судом вище, згідно з приписами пункту 5 Порядку №45, розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі.
Згідно з доводами Ліквідаційної комісії ГУ МВС в м. Києві відповідно до переліку посад, яку займав позивач «старший дільничий інспектор міліції сектора дільничих інспекторів міліції 2 ТВМ Дніпровського РУ ГУМВС України в м. Києві» прирівняна до посади поліцейського «старший дільничий інспектор поліції Управління поліції ГУНП у м. Києві»; розпорядником інформації про середні розміри премій та стосовно порядку та способу розрахунку середніх розмірів є Національна поліція України, яка визначила середні розміри премій, що фактично виплачені за січень 2016 року (зазначена інформація надійшла до відповідача 2 листом МВС України від 12 березня 2018 року №3621/05/22-2018). Згідно зазначеної інформації середній розмір премії за посадою становить 2,06% за посадою, яку займав позивач.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що видана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м.Києві на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» довідка про розмір грошового забезпечення від 08.06.2017 №43935 містить усі передбачені чинним законодавством України на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії грошові складові, які враховуються при перерахунку пенсії, а тому підстави для зобов'язання відповідача включити у неї виплати, не передбачені законом - відсутні.
Така позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в рішенні від 12 березня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а, залишеному без змін рішенням Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.
При цьому доводи позивача про невідповідність вищевказаної довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві є необгрунтованими, оскільки не свідчать про протиправність дій чи допущення протиправної бездіяльності цим відповідачем щодо зазначення у вказаній довідці відомостей про склад грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Таким чином, позовні вимоги позивача, спрямовані до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Також є необґрунтованою, а тому не підлягає задоволенню вимога позивача, спрямована до ГУ ПФУ про здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача, оскільки підстави для проведення такого перерахунку відсутні.
За наведених обставин позовні вимоги задоволенню судом не підлягають у повному обсязі, відповідно і відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Рішення суду, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Аверкова