Рішення від 14.11.2019 по справі 640/12943/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/444

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

14 листопада 2019 року 10:14 № 640/12943/19

За позовом Пенсійного фонду України

До Міністерства юстиції України в особі Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби

3-і особи ОСОБА_13 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9

Про визнання протиправними та скасування постанов

Суддя О.В.Головань

Секретар І.В. Галаган

Представники:

Від позивача: Грицюк Т.О.

Від відповідача: Сабадаш О.І.

3-ті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4., ОСОБА_5.

Обставини справи:

Пенсійний фонд України звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства юстиції України, з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог, про скасування

постанов державних виконавців відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору від 19 квітня 2019 року у ВП № 58940739, від 19 квітня 2019 року у ВП № 58940895, від 19 квітня 2019 року у ВП № 58941014, від 19 квітня 2019 року у ВП № 58941127, від 24 квітня 2019 року у ВП № 58978950, від 24 квітня 2019 року у ВП № 58978994, від 24 квітня 2019 року у ВП № 58980045, від 11 червня 2019 у ВП № 58980115, від 30 травня 2019 року у ВП № 58981329, від 07 червня 2019 року у ВП № 59297662, від 07 червня 2019 року у ВП № 59297698, від 4 червня 2019 р. у ВП №58941074, від 04 червня 2019 р. у ВП №58940962, від 10 червня 2019 р. у ВП №58940812 у сумі 16 692, 00 грн. кожна,

постанов про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження від 24 червня 2019 року у ВП №59297662 та від 24 червня 2019 року у ВП 59297698 у сумі 261, 30 грн. кожна, від 25 червня 2019 р. у ВП №58941074, від 25 червня 2019 р. у ВП №589410812, від 25 червня 2019 р. у ВП №58940962 на суму 208, 26 грн. кожна;

постанов про накладення штрафу від 08 липня 2019 року у ВП № 58980115, від 08 липня 2019 року у ВП № 58981329, від 25 червня 2019 року № 58940962 та від 25 червня 2019 року № 58941074, 30 вересня 2019 р. у ВП №58979878, від 24 вересня 2019 р. у ВП №58940812, від 15 жовтня 2019 р. у ВП №58978994, від 15 жовтня 2019 р. у ВП №58980045 на суму 5 100, 00 кожна, від 31 липня 2019 р. у ВП №58980115, від 31 липня 2019 р. у ВП №58981329, від 24 вересня 2019 р. у ВП №58941074, від 24 вересня 2019 р. у ВП №58940962, від 16 жовтня 2019 р. у ВП №58940812 на суму 10 200 грн. кожна.

В судовому засіданні 14.11.2019 р. оголошено резолютивну частину рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 перебувають на обліку в територіальних управліннях Пенсійного фонду України та отримують пенсію на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постановою Апеляційного суду Чернігівської області від 12.05.2011 у справі №22а-6122/2011 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області провести перерахунок ОСОБА_3 з 19.10.2009 державної та додаткової пенсії у розмірі відповідно до статті 50, частини четвертої статті 54, частини третьої статті 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 08.11.2011 у справі №2а-5907/11, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2013, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_15 , як інваліду 2-ї групи, державну пенсію відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням та послідуючими перерахунками відповідно до частини третьої статті 67 зазначеного Закону, та частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 20.03.2011. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_17 , як інваліду 2-ї групи додаткову пенсію відповідно до частини першої статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням та послідуючим перерахунком відповідно до частини третьої статті 67 вищезазначеного Закону та частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 20.03.2011.

Постановою Апеляційного суду Харківської області від 23.05.2011 у справі № 22-ц-2078/2011 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області провести перерахунок державної, додаткової пенсії ОСОБА_16 , призначеної відповідно до вимог статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії встановленого частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та провести відповідні виплати з 13 травня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.

Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 25.10.2010 у справі №2-а-1109/2010 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_5 державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у відповідності до статей 50, 54, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 06.04.2010 з врахуванням вже проведених виплат.

Постановою Обухівського районного суду Київської області від 06.12.2010 у справі № 2-а-1166/10 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Обухівському районі провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату: державної пенсії, як інваліду ІІ групи, захворювання якого пов'язано з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 15 червня 2010 року з урахуванням виплачених сум.

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 28.08.2009 у справі № 2а-3151/09, яка залишена без змін ухвалою Апеляційного суду Київської області від 10.08.2010, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_6 державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду ІІ групи, відповідно до чинної редакції частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, починаючи з 01.01.2009, з врахуванням зміни розміру мінімальної пенсії за віком та за виключенням сум фактично проведених виплат державної пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_6 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду ІІ групи, відповідно до чинної редакції статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2009, з врахуванням зміни розміру мінімальної пенсії за віком та за виключенням фактично проведених виплат додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2007 у справі №2-а-4506/07 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Сніжному Донецької області перераховувати ОСОБА_10 пенсію по інвалідності відповідно до статті 50, пункту 4 статті 54, пункту 3 статті 67, статті 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.07.2007 із розрахунку шести прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2008 у справі № 2-а-12884/08 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне здійснити ОСОБА_10 з 1 січня 2008 року перерахунок пенсії по інвалідності у відповідності до частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, з урахуванням вимог статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 28.08.2009 у справі № 2а-3157/09, яка залишена без змін ухвалою Апеляційного суду Київської області від 21.06.2010, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_13 державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду ІІ групи, відповідно до чинної редакції статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, починаючи з 01.01.2009, з врахуванням зміни розміру мінімальної пенсії за віком та за виключенням сум фактично проведених виплат державної пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_13 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду ІІ групи, відповідно до чинної редакції статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2009, з врахуванням зміни розміру мінімальної пенсії за віком та за виключенням сум фактично проведених виплат додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю.

Постановою Києво-Святошинського районного суду від 22.12.2010 у справі №2-а-2675/10, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2011, зобов'язано посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області зробити перерахунок і виплату державної пенсії ОСОБА_4 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2-ї групи - в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а також зробити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, з 22.05.2010 з урахуванням раніше здійснених виплат та подальшим перерахунком.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 27.12.2010 у справі №2-а-2514/10 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах Київської області провести з 22.06.2010 перерахунок та виплату розміру державної і додаткової пенсії ОСОБА_7 відповідно до статті 50, частини четвертої статті 54, частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком та восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням проведених виплат.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2007 у справі № 2-а-4511/07 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Сніжному Донецької області перерахувати ОСОБА_18 пенсію по інвалідності відповідно до статті 50, пункту 4 статті 54, пункту 3 статті 67, статті 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.07.2007 із розрахунку шести прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 30.03.2011 у справі № 2а-13429/11, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2012, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Фастів здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_8 державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду ІІ групи, відповідно до чинної редакції частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі восьми мінімальних пенсій з врахуванням її зростання, з 28.09.2010, за виключенням сум фактично проведених виплат державної пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Фастів здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_8 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до 1 категорії, інваліду ІІ групи відповідно до чинної статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком і врахуванням її зростання, з 28.09.2010 з виключенням сум фактично проведених виплат до додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 09.02.2011 у справі № 2а-2132/11 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_9 державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду ІІ групи, відповідно до чинної редакції частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком (з врахуванням її зростання), починаючи з 16.09.2010, за виключенням сум фактично проведених виплат державної пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_9 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду ІІ групи відповідно до чинної редакції статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком (з врахуванням її зростання) починаючи з 16.09.2010, за виключенням сум фактично проведених виплат додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Постановою Городнянського районного суду Чернігівської області від 05.07.2011 у справі №2-а-2513/11 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_14 державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю з розрахунку 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, у відповідності до статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 24.03.2011 виходячи з розміру встановленого частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням фактично виплачених сум.

Постановою Сніжнянського міського суду Донецької області від 08.04.2009 у справі № 2а-151/2009 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області перерахувати ОСОБА_19 основну та додаткову пенсію відповідно до статей 49, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" - з 12.02.2009 у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

Як встановлено під час розгляду справи, територіальними управліннями Пенсійного фонду на підставі судових рішень здійснено перерахунок та виплату пенсії. Проте, з 01.11.2011 позивачам здійснюється виплата пенсії не у розмірі, визначеному судовими рішеннями, а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Вказані особи в період 2011 - 2017 роки неодноразово звертались до територіальних управлінь Пенсійного фонду України, Пенсійного фонду України, Міністерства соціальної політики України, Президента України та до суду за захистом свого права щодо поновлення нарахування та виплати пенсії у відповідності до судових рішень, проте вимоги позивачів залишені без задоволення.

У березні 2018 р. вказані особи звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Пенсійного фонду України про -

визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України та його територіальних управлінь щодо невиконання рішень судів, що набрали законної сили;

визнання протиправними відмови територіальних управлінь Пенсійного фонду України у нарахуванні та виплаті ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_13 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 пенсій у розмірі визначеному статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі рішень судів, що набрали законної сили, починаючи з 01.11.2011;

зобов'язання Пенсійний фонд України видати акт організаційно-розпорядчого характеру для здійснення територіальними управліннями нарахування і виплату ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_13 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 пенсій у розмірі визначеному статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі рішень судів, що набрали законної сили, починаючи з 01.11.2011;

зобов'язання Пенсійний фонд України забезпечити організацію та контроль територіальних управлінь Пенсійного фонду України щодо проведення нарахування та виплати ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_13 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 пенсій у розмірі визначеному статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі рішень судів, що набрали законної сили, починаючи з 01.11.2011.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2018 р. у справі №826/3594/18 позовні вимоги задоволено частково - зобов'язано Пенсійний фонд України вчинити дії по контролю за здійсненням територіальними органами дій по нарахуванню та виплаті ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_21 , ОСОБА_13 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ОСОБА_22 , ОСОБА_16 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 пенсій у розмірі визначеному статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2014 по 02.08.2014.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2019 р. судове рішення залишене без змін.

За заявами стягувачів державними виконавцями відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито виконавчі провадження з примусового виконання вказаного судового рішення у справі №826/3594/18, а саме -

19.04.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58940739 за заявою ОСОБА_10 .

19.04.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58940895 за заявою ОСОБА_11 .

19.04.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58941014 за заявою ОСОБА_14 .

19.04.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58941127 за заявою ОСОБА_5 .

24.04.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58978950 за заявою ОСОБА_8 а.

24.04.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58978994 за заявою ОСОБА_9 .

Також у вказаному ВП 15.10.2019 р. винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 5 100 грн.

24.04.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58980045 за заявою ОСОБА_7 .

Також у вказаному ВП 15.10.2019 р. винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 5 100 грн.

25.04.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58979878 за заявою ОСОБА_15 .

Також у вказаному ВП 30.09.2019 р. винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 5 100 грн.

11.06.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58980115 за заявою ОСОБА_2 .

Також у вказаному ВП 08.07.2019 р. винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 5 100 грн., а також 31.07.2019 р. постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 10 200 грн.

30.05.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58981329 за заявою ОСОБА_13 .

Також у вказаному ВП 08.07.2019 р. винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 5 100 грн., а також від 31.07.2019 р. постанову про накладення штрафу в розмірі 10 200 грн.

04.06.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58940962 за заявою ОСОБА_3 .

Також у вказаному ВП 25.06.2019 р. у ВП винесено постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження на суму 208, 26 грн., а також постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 5 100 грн., постанову від 24.09.2019 р. про накладення на боржника штрафу в розмірі 10 200 грн.

04.06.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58941074 за заявою ОСОБА_4 .

Також у вказаному ВП 25.06.2019 р. у ВП винесено постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження на суму 208, 26 грн., а також постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 5 100 грн. та постанову від 24.09.2019 р. про накладення штрафу у розмірі 10 200 грн.

07.06.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №59297662 за заявою ОСОБА_16 .

Також у вказаному ВП 24.06.2019 р. винесено постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження на суму 208, 26 грн.

07.06.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №59297698 за заявою ОСОБА_6 .

Також у вказаному ВП 24.06.2019 р. винесено постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження на суму 208, 26 грн.

10.06.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58940812 за заявою ОСОБА_23 .

Також у вказаному ВП 25.06.2019 р. винесено постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження на суму 208, 26 грн., від 24.09.2019 р. про накладення штрафу в розмірі 5 100 грн., від 16.10.2019 р. про накладення штрафу в розмірі 10 200 грн.

Одночасно з винесенням постанов про відкриття виконавчих проваджень державними виконавцями винесено постанови про стягнення виконавчого збору, якими в порядку ст. 27, 40 Закону України "Про виконавче провадження" стягнуто з Пенсійного фонду України по 16 692 грн. виконавчого збору (окремою постановою та у постанові про відкриття виконавчого провадження).

Позивач - Пенсійний фонд України - вважає вказані постанови про стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та накладення штрафу на боржника протиправними та просить їх скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що ним виконано належним чином судове рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2018 р. у справі №826/3594/18, яким зобов'язано Пенсійний фонд України вчинити дії по контролю за здійсненням територіальними органами дій по нарахуванню та виплаті ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_21 , ОСОБА_13 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 пенсій у розмірі визначеному статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2014 по 02.08.2014.

Зокрема, після отримання 20.05.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 19.04.2019 р. у ВП №58940739 ( ОСОБА_10 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 14.06.2019 р. за №18350/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 20.05.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 19.04.2019 р. у ВП №58940895 ( ОСОБА_11 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 14.06.2019 р. за №18349/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 20.05.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 19.04.2019 р. у ВП №58941014 ( ОСОБА_14 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Крім того, постановою Городнянського районного суду Чернігівської області від 05.12.2013 р. у справі №2-а-732/2074/13-а ОСОБА_14 відмовлено у поновленні нарахування та виплати пенсії у відповідності до постанови Городнянського районного суду Чернігівської області від 05.07.2011 р. у справі №2-а-2513/11.

Листом від 14.06.2019 р. за №18353/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 20.05.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 19.04.2019 р. у ВП №58941127 ( ОСОБА_5 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 12.06.2019 р. за №18054/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 27.05.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 24.04.2019 р. у ВП №58978950 ( ОСОБА_8 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 14.06.2019 р. за №18354/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 20.05.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 24.04.2019 р. у ВП №589418994 ( ОСОБА_9 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 14.06.2019 р. за №18352/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 20.05.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 24.04.2019 р. у ВП №58940045 ( ОСОБА_7 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 14.06.2019 р. за №18054/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 24.06.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 11.06.2019 р. у ВП №58940115 ( ОСОБА_2 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 08.07.2019 р. за №20684/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 05.06.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 30.05.2019 р. у ВП №58941329 ( ОСОБА_13 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 14.06.2019 р. за №18357/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 19.06.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 07.06.2019 р. у ВП №59297662 ( ОСОБА_16 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На виконання постанови Богодухівського районного суду Харківської області від 30.09.2014 р. по справі №613/1402/14-а ОСОБА_16 проведено перерахунок державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'я, в розмірах, визначених судовим рішенням, за період 01.03.2014 р. по 31.07.2014 р.

Листом від 07.06.2019 р. за №20685/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 19.06.2019 р. постанови про стягнення виконавчого збору від 07.06.2019 р. у ВП №59297698 ( ОСОБА_6 ) позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 08.07.2019 р. за №20682/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 13.06.2019 р. постанови про відкриття виконавчого провадження від 04.06.2019 р. у ВП №58940962 ( ОСОБА_3 ), п. 3 якої з позивача стягнено виконавчий збір, позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 21.06.2019 р. за №180997/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання 13.06.2019 р. постанови про відкриття виконавчого провадження від 04.06.2019 р. у ВП №58941074 ( ОСОБА_4 ), п. 3 якої з позивача стягнено виконавчий збір, позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобов'язували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 21.06.2019 р. за №18998/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження від 10.06.2019р. у ВП №58940812 ( ОСОБА_20 ), п. 3 якої з позивача стягнено виконавчий збір, позивачем вчинено дії по контролю, що полягають у перевірці електронної справи пенсіонера, за результатами яких встановлено, що пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. здійснювались в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До територіального органу Фонду не надходили судові рішення, які б зобовязували здійснити нарахування та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. в інших розмірах.

Листом від 08.07.2019 р. за №20686/06-30 позивач повідомив орган стягнення про здійснені заходи контролю, просив закрити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду, без стягнення виконавчого збору.

Оскільки позивачем добровільно вжито заходи з виконання судового рішення, підстави для стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, а також накладення штрафів за невиконання судового рішення відсутні.

Зокрема, позивач посилається на ч. 9 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження", згідно з якою виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, тому на кожну постанову про стягнення виконавчого збору надавав державним виконавцям інформацію щодо вжиття контрольних заходів.

Оскільки постанова про стягнення виконавчого збору виноситься одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження, позивач не міг володіти інформацією про можливе порушення прав у майбутньому.

Також позивач зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2018 р. у справі №826/3594/18 не передбачено жодних заходів примусового характеру зі сторони державного виконавця, тому підстави для стягнення виконавчого збору відсутні.

Щодо оскаржуваних постанов про стягнення штрафу за невиконання судового рішення, то згідно зі ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" підставою для цього є невиконання судового рішення без поважних причин, що в даному випадку відсутнє.

Щодо постанов про стягнення витрат виконавчого провадження, позивач зазначає, що згідно з ч. 4 ст. 42 Закону виконавцем виноситься постанова про їх стягнення на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження у разі необхідності примусового стягнення з боржника витрат виконавчого провадження.

В даному випадку вказані підстави відсутні, тоді як постанови винесено. Також в них не вказано види та суми витрат виконавчого провадження.

Відповідач - Міністерство юстиції України в особі Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач посилається на порушення позивачем строків оскарження постанов про стягнення виконавчого збору, що є підставою для залишення позовної заяви без розгляду.

Щодо оскаржуваних постанов про стягнення витрат виконавчого провадження відповідач зазначає про наявність підстав для їх винесення в порядку ст. 42 Закону України "Про виконавче провадження", а також про те, що постановами державного виконавця від 02.09.2019 р. у оскаржувані постанови внесено виправлення шляхом наведення розрахунку сум витрат.

Станом на час винесення постанов про накладення на боржника штрафів були підстави для їх винесення, оскільки наявна у матеріалах виконавчих проваджень інформація не дає підстав для висновку про вчинення позивачем всіх дій для виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2018 р. у справі №826/3594/18.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Щодо виконання судового рішення у справі №826/3594/18

Згідно з мотивувальною частиною рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2018 р. у справі №826/3594/18, на виконання якого видано виконавчі листи, з приводу виконання яких виник спір, як встановлено під час розгляду справи, пенсія позивачам за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 підлягала виплаті у розмірі та на підставі статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте, територіальними управліннями відповідні перерахунки здійснені не були, що підтверджується наданими відповідями територіальних органів на запит Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України, зі свого боку, будь-яких дій щодо контролю виплати пенсій позивачам згідно із Законом за цей період не вчинив (хоча заяви позивачів надходили й після 2014 року до ПФУ). Доказів зворотнього суду не пред'явлено.

З урахуванням наведеного та з огляду на те, що в межах даної адміністративної справи позивачами не визначено відповідачами у справі територіальні органи, а позивачі обрали спосіб захисту свого порушеного права шляхом звернення до суду з позовом до Пенсійного фонду України, як центрального органу виконавчої влади, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Пенсійний фонд України вчинити дії по контролю за здійсненням територіальними органами дій по нарахуванню та виплаті ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_13 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 пенсій у розмірі визначеному статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2014 по 02.08.2014.

Таким чином, під час розгляду вказаної справи судом чітко роз'яснено, в чому полягає здійснення контролю Пенсійного фонду України за здійсненням територіальними органами дій по нарахуванню та виплаті пенсій стягувачам за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 р. - за виплатою їх у розмірі, визначеному статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", і саме здійснення територіальними органами таких нарахувань та виплат буде здійсненням контролю Пенсійного фонду України за здійсненням територіальними органами згідно з судовим рішенням та виконавчими листами.

Натомість позивач згідно з матеріалами справи вважає належним виконанням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2018 р. у справі №826/3594/18 з'ясування у територіальних органів, на обліку яких знаходяться стягувачі, стану виконання перерахованих у рішенні від 04.10.2018 р. попередньо винесених судових рішень по кожному зі стягувачів, зазначаючи, що окремих судових рішень щодо виплати пенсій у розмірі визначеному статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 немає.

Проте, з огляду на зміст мотивувальної частини рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2018 р. у справі №826/3594/18 такі окремі рішення і не потрібні, і суд, розглядаючи вказаний спір, визнав обраний позивачами спосіб захисту порушеного права належним.

За таких обставин суд не може погодитися з позивачем, який з посиланням на отриману від територіальних органів інформацію, вважає судове рішення у справі №826/3594/18 (в усіх ВП) виконаним, а орган стягнення - належним чином повідомленим про таке виконання.

Оскільки оскарження постанов про стягнення виконавчого збору, стягнення з боржника витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу обґрунтовується саме добровільним повним виконанням судового рішення, з чим суд не погоджується, суд не може і погодитися з безпідставним винесенням вказаних оскаржуваних постанов, а саме.

Щодо постанов про стягнення виконавчого збору

Позивачем заявлено вимоги про оскарження 14 постанов державних виконавців відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору від 19 квітня 2019 року у ВП № 58940739, від 19 квітня 2019 року у ВП № 58940895, від 19 квітня 2019 року у ВП № 58941014, від 19 квітня 2019 року у ВП № 58941127, від 24 квітня 2019 року у ВП №58978950, від 24 квітня 2019 року у ВП № 58978994, від 24 квітня 2019 року у ВП №58980045, від 11 червня 2019 у ВП № 58980115, від 30 травня 2019 року у ВП №58981329, від 07 червня 2019 року у ВП № 59297662, від 07 червня 2019 року у ВП №59297698, від 4 червня 2019 р. у ВП №58941074, від 04 червня 2019 р. у ВП №58940962, від 10 червня 2019 р. у ВП №58940812 у сумі 16 692, 00 грн. кожна (за винятком постанови від 25.04.2019 р. про відкриття виконавчого провадження ВП №58979878 за заявою ОСОБА_15 , яка позивачем станом на час розгляду справи не отримана і не є предметом оскарження).

Згідно з ч. 5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016р. № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Згідно з ч. 1, 3, 4 ст. 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Ч. 5 ст. 27 Закону № 1404-VIII визначає перелік випадків, коли виконавчий збір не стягується, і виконавчі листи, видані на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2018 р. у справі №826/3594/18, до вказаного переліку не відносяться.

Згідно з ч. 9 ст. 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Як було зазначено вище, в даному випадку відсутні підстави для висновку про те, що судове рішення було виконане до винесення постанов про відкриття виконавчого провадження.

Крім того, суд зазначає, що системний аналіз положень ч. 5 ст. 26 та ч. 9 ст. 27 Закону №1404-VIII дає підстави для висновку про те, що підставою не стягувати виконавчий збір є саме здійснене боржником добровільне виконання до відкриття виконавчого провадження, що з огляду на одночасність винесення постанов про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору означає здійснення виконання одразу після набрання рішенням законної сили, не чекаючи на видачу стягувачам виконавчих листів та пред'явлення їх до виконання.

У всіх інших випадках, коли боржник вчиняє будь-які дії з добровільного виконання після відкриття виконавчого провадження, таке виконання буде мати місце після відкриття виконавчого провадження, і на такі випадки не може поширюватися дія ч.9 ст. 27 Закону №1404-VIII.

В даному випадку надані позивачем листи щодо вжитих заходів з виконання судових рішень були скеровані після відкриття виконавчих проваджень, винесення постанов про стягнення виконавчого збору, тому незалежно від їх змісту не можуть бути підставою для застосування ч. 9 ст. 27 Закону № 1404-VIII.

Також суд зазначає, що згідно з наданими копіями оскаржуваних постанов про стягнення виконавчого збору та супровідних листів, якими їх скеровано позивачу, а також постанов про відкриття виконавчих проваджень, державними виконавцями зазначалося про стягнення виконавчого збору як у постановах про відкриття виконавчих проваджень, так і одночасно виносилися окремі постанови з цього приводу.

З огляду на дублювання питання стягнення виконавчого збору в двох постановах виконавчого провадження, суд вважає достатнім оскарження позивачем лише постанови про стягнення виконавчого збору і не заявлення відповідних вимог щодо постанов про відкриття виконавчих проваджень.

Згідно з матеріалами справи та поясненнями представника позивача постанови про стягнення виконавчого збору від 19.04.2019 р. у ВП №58940739 ( ОСОБА_10 ), у ВП №58940895 ( ОСОБА_11 ), ВП №58941014 ( ОСОБА_14 ), ВП №58941127 ( ОСОБА_5 ), від 24.04.2019 р. ВП №58978994 ( ОСОБА_9 ), ВП №58980045 ( ОСОБА_7 ) отримані позивачем 20.05.2019 р.; від 24.04.2019 р. ВП №58978950 ( ОСОБА_8 .) отримана позивачем 27.05.2019 р.; від 30.05.2019 р. ВП №58981329 ( ОСОБА_13 ) отримана позивачем 05.06.2019 р.; від 07.06.2019 р. ВП №59297662 ( ОСОБА_16 ), ВП №59297698 ( ОСОБА_6 ) отримані позивачем 19.06.2019 р.; від 11.06.2019 р. ВП №58980115 (ОСОБА_2.) отримана позивачем 24.06.2019 р.

При цьому, постанови про відкриття вказаних виконавчих проваджень позивач не отримував.

З позовом про оскарження вказаних постанов позивач звернувся 15.07.2019 р. згідно з відміткою про реєстрацію позовної заяви, тобто, з пропуском передбаченого ч. 1 ст. 287 КАС України 10-денного строку звернення до суду.

Позивачем з вказаного приводу подано заяву про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними, оскільки до отримання 09.07.2019 р. інформації від Державного казначейства України (вх. №1912/5) про стягнення виконавчого збору шляхом списання коштів з рахунку позивача у нього не було підстав вважати, що виконавчий збір буде примусово стягнуто, оскільки ним добровільно виконано судове рішення, і дії по оскарженню отримуваних постанов розпочато з 09.07.2019 р.

Представник відповідача проти задоволення заяви заперечив, зазначаючи, що позивачем не наведено поважних причин для пропуску строку з моменту отримання оскаржуваних постанов.

Щодо постанов про стягнення виконавчого збору від 04.06.2019 р. у ВП №58941074 ( ОСОБА_4 ), від 04.06.2019 р. у ВП №58940962 ( ОСОБА_3 ), то докази їх отримання позивачем в матеріалах справи відсутні (до матеріалів справи копії вказаних постанов залучені), тоді як 13.06.2019 р. позивачем згідно з супровідними листами отримано постанови про відкриття вказаних виконавчих проваджень.

Щодо постанови про стягнення виконавчого збору від 10.06.2019 р. у ВП №58940812 ( ОСОБА_20 ), то докази отримання вказаної постанови також відсутні.

Відповідачем не надано інформацію на спростування факту ненаправлення позивачу частини процесуальних документів у вказаних виконавчих провадженнях, а також не спростовано наведену позивачем інформацію щодо запізного скерування вищевказаних постанови (розбіжність між датою винесення постанов та датою, зазначеною на супровідних листах, становить близько місяця).

За таких обставин, враховуючи ту обставину, що постанови про стягнення виконавчого збору не оскаржувалися з огляду на наявність, на думку позивача, сподівань на закриття виконавчих проваджень без стягнення виконавчого збору, про що викладено клопотання в усіх скерованих на адресу органу стягнення листах, суд вважає поважними причини пропуску строку звернення позивача до суду в цій частині та розглядає спір по суті.

Щодо постанов про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження

Позивачем заявлено вимоги про оскарження 5 постанов про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження від 24 червня 2019 року у ВП №59297662 та від 24 червня 2019 року у ВП 59297698 у сумі 261, 30 грн. кожна, від 25 червня 2019 р. у ВП №58941074, від 25 червня 2019 р. у ВП №589410812, від 25 червня 2019 р. у ВП №58940962 на суму 208, 26 грн. кожна.

При цьому, постанови від 24.06.2019 року у ВП №59297662 у ВП 59297698 отримані позивачем 05.07.2019 р. згідно з відміткою на супровідних листах; позов подано до суду 15.07.2019 р., з дотриманням строку звернення до суду.

Щодо постанов від 25.06.2019 р. у ВП №58941074, у ВП №589410812, у ВП №58940962, то позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог в цій частині 01.11.2019 р. з наданням копій вказаних постанов.

Докази отримання позивачем вказаних постанов відсутні, тоді як позивач зазначає про ознайомлення з ними на сайті Автоматизованої системи виконавчих проваджень.

Відповідач вказану обставину не спростував.

В той же час, згідно з матеріалами справи у ВП №58941074 супровідним листом, зареєстрованим 12.07.2019 р. отримано одну постанову виконавчого провадження (не вказано яку), при тому, що у вказаному ВП 25.06.2019 р. винесено також постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 5 100 грн., яку позивачем оскаржено 22.07.2019р.

Аналогічна ситуація має місце і щодо ВП №58940962.

Щодо ВП №589410812 докази отримання позивачем будь-яких документів, датованих 25.06.2019 р., відсутні.

За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про порушення позивачем строку звернення до суду в цій частині позовних вимог.

Згідно з ч. 1, 2, 4 ст. 42 Закону № 1404-VIII кошти виконавчого провадження складаються з: 3) стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження.

Витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження.

На стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження у разі необхідності примусового стягнення з боржника витрат виконавчого провадження виконавцем виноситься постанова про їх стягнення.

Згідно з матеріалами справи оскаржувані постанови про стягнення витрат виконавчого провадження не пред'являлися відповідачем до примусового виконання, оскільки виконавчі провадження не завершено, і фактично витрати будуть стягатися з позивача як боржника пізніше.

В той же час, очевидно, що будь-яке виконавче провадження тягне за собою певні витрати, які мають бути стягнуті з боржника у виконавчому провадженні, і що позивачем не заперечується.

До завершення виконавчих проваджень та остаточного вирішення питання про стягнення витрат у органу стягнення є можливість уточнити їх розмір і складові, тому відсутність такої інформації у оскаржуваних постановах не може бути підставою для їх скасування, враховуючи, що згідно з наданою відповідачем інформацією державними виконавцями винесено постанови про визначення складових визначеного розміру витрат, які скеровано позивачу.

З врахуванням викладеного суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо постанов про накладення штрафів

Позивачем заявлено вимоги про оскарження 8 постанов про накладення штрафу від 08 липня 2019 року у ВП № 58980115, від 08 липня 2019 року у ВП № 58981329, від 25 червня 2019 року № 58940962 та від 25 червня 2019 року № 58941074, 30 вересня 2019 р. у ВП №58979878, від 24 вересня 2019 р. у ВП №58940812, від 15 жовтня 2019 р. у ВП №58978994, від 15 жовтня 2019 р. у ВП №58980045 на суму 5 100, 00 кожна, та 5 постанов про накладення штрафу від 31 липня 2019 р. у ВП №58980115, від 31 липня 2019 р. у ВП №58981329, від 24 вересня 2019 р. у ВП №58941074, від 24 вересня 2019 р. у ВП №58940962, від 16 жовтня 2019 р. у ВП №58940812 на суму 10 200 грн. кожна.

Всі вказані постанови оскаржені позивачем з дотриманням строків звернення до суду згідно з наданими суду копіями супровідних листів з відмітками про їх отримання.

Згідно зі ст. 75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Як було зазначено вище, суд не вважає надані позивачем органу стягнення пояснення щодо виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2018 р. у справі №826/3594/18 такими, що свідчать про його виконання щодо всіх стягувачів.

Відповідно, у суду відсутні і підстави для висновку про наявність поважних причин невиконання позивачем судового рішення, оскільки позивач, вважаючи рішення виконаним, їх і не наводить.

За таких обставин в цій частині позовні вимоги також не підлягають до задоволення.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 287, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 25.11.19 р.