Ухвала від 26.11.2019 по справі 824/1296/19-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

26 листопада 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1296/19-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернівецького міського відділу Держаної міграційної служби України у Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Чернівецького міського відділу Держаної міграційної служби України у Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.

Позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Чернівецького міського відділу Держаної міграційної служби України у Чернівецькій області щодо не оформлення їй паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки та зобов'язати вчинити певні дії;

- зобов'язати Чернівецький міський відділ Держаної міграційної служби України у Чернівецькій області оформити та видати їй, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII;

- зобов'язати і надалі Чернівецький міський відділ Держаної міграційної служби України у Чернівецькій області здійснювати оформлення паспорта громадянина України їй у вигляді паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання заяв по суті справи.

Управлінням державної міграційної служби України в Чернівецькій області подано до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на підставі пункту 1 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 на момент звернення до суду із цим позовом не мала адміністративної процесуальної правоздатності та адміністративної процесуальної дієздатністі, оскільки не досягла повноліття.

Розглянувши клопотання Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області про залишення позовної заяви без розгляду, суд зазначає наступне.

Підстави залишення позовної заяви без розгляду визначені статтею 240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, пунктом 1 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.

Відповідно до частини першої статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Згідно частини другої статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Частиною другою статті 6 Сімейного кодексу України передбачено, що неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

З системного аналізу вказаних норм вбачається, що фізичним особам до досягнення повноліття належить здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи регулюються Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року №5492-VI (далі - Закон №5492-VI).

Відповідно до статті 21 Закону №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

26 червня 1992 року Верховною Радою України прийнято постанову №2503-XII,якою затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення №2503-XII).

Пунктом 1 Положення №2503-XII визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Згідно пункту 2 Положення №2503-XII паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

Отже, законодавцем встановлено обов'язок особи після досягнення відповідного віку щодо отримання паспорта громадянина України. При цьому, для виконання даного обов'язку особа наділена правом на особисте звернення до територіального підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою для видачі паспорта громадянина України. Тобто, Законом №5492-VI та Положенням №2503-XII визначено право особи на самостійну участь у одержанні паспорта громадянина України, який видається після досягнення 16-річного віку.

Як вбачається із матеріалів справи, 04 жовтня 2019 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із досягненням 16-річного віку особисто звернулась до Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області та Чернівецького міського відділу Держаної міграційної служби України у Чернівецькій області із заявою про оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, а не у формі пластикової картки типу ID.

Отже, позивач для виконання встановленого чинним законодавством України обов'язку на отримання паспорта громадянина України особисто звернулась до відповідача із відповідною заявою.

Фактів визнання ОСОБА_1 обмежено дієздатною або недієздатною судом не встановлено, відповідних доказів відповідачем не надано.

Враховуючи викладене, оскільки позивач згідно законодавства до досягнення повноліття наділена правом на особисте звернення до органу Держаної міграційної служби із заявою на отримання паспорта громадянина України, тобто є дієздатною у цих правовідносинах, то суд вважає, що у даному випадку позивач наділена і адміністративною процесуальною дієздатністю на звернення до суду із позовною заявою у публічно-правових відносинах щодо захисту свого права на оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

Відтак, суд приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду на підставі пункту 1 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому таке задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 240, 241, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя О.П. Лелюк