Ухвала від 25.11.2019 по справі 580/3646/19

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

25 листопада 2019 року справа № 580/3646/19

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

20 листопада 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

1) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення відповідно до п. 3 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» рішення суду у адміністративній справі №823/582/18 нарахування і виплати з 01.11.2019 ОСОБА_1 щомісяця окремою сумою доплати донарахованої частини пенсії за 2016-2017 роки у розмірі визначеною Постановою №103 протиправною;

2) скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про відмову в поновленні з 01.11.2019 нарахування і щомісячних доплат до основного розміру пенсії дорахованої частини пенсії за 2016-2017 роки відповідно до п. 3 Постанови КМУ №103, рішення суду у адміністративній справі №823/582/18;

3) зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 04.11.2019 та в порядку, межах, спосіб і строки визначені законодавством, прийняти відповідне рішення за наслідками її розгляду з урахуванням правової оцінки, наданої судом за результатом позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду Україна в Черкаській області про визнання його бездіяльності протиправною та зобов?язанні вчинити дії, таким чином усунути причини та умови, що сприяли порушенню закону;

4) зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виконати п. 3 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103, рішення суду у адміністративній справі та здійснити з 01.11.2019 щомісячні нарахування і виплату окремою сумою доплатою дорахованої частини пенсії за 2016-2017 роки у розмірі визначеним постановою №103 та здійснювати такі виплати у подальшому до повної виплати розрахованої суми;

5) зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області доплатити ОСОБА_1 до основного розміру виплаченої у листопаді 2019 року пенсії, суму у розмірі 1160,00 грн, як щомісячну суму доплати дорахованої частини пенсії за 2016-2017 роки, що повинна була бути виплаченою у листопаді 2019 року відповідно до п. 3 від 21.02.2018 №103, рішення суду у адміністративній справі №823/582/18. В цій частині допустити рішення до негайного виконання.

Крім того, позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване тим, що позивач є пенсіонером та кошти, які він отримує вистачає лише для сплати комунальних платежів та забезпечення мінімального харчування тому, сплата судового збору, впливає на бюджет та рівень життя. Як доказ свого скрутного матеріального становища позивач додав: довідку про доходи, відомості з Державного реєстру фізичних - осіб платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (дружина), копію свідоцтва про народження, довідку про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 , лист Департаменту соціального захисту Черкаської міської ради від 20.08.2019 №7947-2,інформація Головного управління ДФС у Черкаській області від 15.07.2019 №7726/23-00-50-0805, картка реквізитів з АТ «Ощадбанк», виписка по картковому рахунку № НОМЕР_1 , довідка за реквізитами АТ КБ «Приватбанк», копії паспорту ОСОБА_4 (перша сторінка).

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України і підлягає залишенню без руху з огляду на таке.

Відповідно до ст. 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Відповідно статті 5 КАС України Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пунктів 4 , 5 та 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Суддя зазначає, що у позовній заяві позивач просить, зокрема такі позовні вимоги: визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення відповідно до п. 3 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» рішення суду у адміністративній справі №823/582/18 нарахування і виплати з 01.11.2019 ОСОБА_1 щомісяця окремою сумою доплати донарахованої частини пенсії за 2016-2017 роки у розмірі визначеною Постановою №103 протиправною; скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про відмову в поновленні з 01.11.2019 нарахування і щомісячних доплат до основного розміру пенсії дорахованої частини пенсії за 2016-2017 роки відповідно до п. 3 Постанови КМУ №103, рішення суду у адміністративній справі №823/582/18; зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виконати п. 3 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103, рішення суду у адміністративній справі №823/582/18 та здійснити з 01.11.2019 щомісячні нарахування і виплату окремою сумою доплатою дорахованої частини пенсії за 2016-2017 роки у розмірі визначеним постановою №103 та здійснювати такі виплати у подальшому до повної виплати розрахованої суми; зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області доплатити ОСОБА_1 до основного розміру виплаченої у листопаді 2019 року пенсії, суму у розмірі 1160,00 грн, як щомісячну суму доплати дорахованої частини пенсії за 2016-2017 роки, що повинна була бути виплаченою у листопаді 2019 року відповідно до п. 3 від 21.02.2018 №103, рішення суду у адміністративній справі №823/582/18. В цій частині допустити рішення до негайного виконання.

За правилами ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Отже, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись, серед іншого, про наявність права на позов у матеріальному розумінні, а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення). З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.

Таким чином, суддя з матеріалів адміністративної справи вбачає, що предметом позову у цій справі є протиправні дії відповідача щодо неналежного невиконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 823/582/18, яке набрало законної сили.

Тобто, спірні правовідносини між сторонами вже вирішені судом та перейшли до стадії виконання судового рішення.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Так, згідно з ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Отже, набрання постановою суду законної сили породжує наступні правові наслідки, а саме: вирішується спір між сторонами, постанова суду стає загальнообов'язковою, є незмінною та остаточною та може бути виконана примусово.

Таким чином, виконання судових рішень у справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Зокрема, у справі "Горнсбі проти Греції" від 19.03.1997 Європейський суд вказав, що для цілей статті 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду". Право на судовий захист було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.

Однак, у разі невиконання рішення суду в добровільному порядку існує механізм примусового виконання рішення.

Закон України «Про виконавче провадження» визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Крім того, відповідно до ст. 383 КАС України визначаються спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.

При цьому, в порядку здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах не передбачено звернення позивача з окремим позовом щодо зобов'язання виконання судового рішення по іншій справі.

Тобто, якщо позивач вважає протиправним рішення, дії чи бездіяльність відповідача, вчинених на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від у справі №823/582/18 або порушення його прав, свобод чи інтересів, то він повинен був звернутись до суду в порядку ст. 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача, а не пред'являти новий адміністративний позов.

Таким чином суд зазначає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту своїх прав та необхідність уточнення позовних вимог.

Суддя звертає увагу, що клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, буде розглянуте судом після приведення позовної заяви у відповідність до норм КАС України.

Враховуючи викладене, суддя приходить до висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, керуючись частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.

Надати позивачу десять днів з дня, наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків зазначених в описовій частині ухвали суду.

Копію ухвали направити позивачеві.

Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя В.П. Тимошенко