Рішення від 21.11.2019 по справі 540/2213/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2213/19

11 год. 20 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Пономаренко М.М.,

за участю:

представника позивача - Фінкевича В.Г.,

представника відповідача -Яцемирського С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Херсонський нафтопереробний завод" до Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування наказу,

встановив:

Приватне акціонерне товариство "Херсонський нафтопереробний завод" (далі - позивач) звернулося до суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 15.10.2019 року № 254 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ "Херсонський НПЗ".

Ухвалою від 23.10.2019 року у справі відкрите спрощене позовне провадження, учасникам справи наданий строк для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення, судове засідання призначене на 21.11.2019 року о 10:00 год.

У судовому засіданні представник позивача, підтримавши позовні вимоги повністю, пояснив, що 22.10.2019 року Товариство отримало копію наказу від 15.10.2019 року № 254, про проведення з 30.10.2019 року документальної планової виїзної перевірки ПрАТ "Херсонський НПЗ" тривалістю 20 робочих днів, у той час, як у плані-графіку на 2019 рік, що розміщений на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України, не було передбачено проведення планової перевірки даного Товариства у 2019 році. Посилаючись на п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України, позивач вважає незаконим наказ про проведення перевірки, оскільки вказаною нормою не передбачено включення до вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок нових платників податків. Просить задовольнити позов та скасувати оспорюваний наказ.

Представник позивача у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, зазначивши, що наказ про проведення перевірки ПрАТ "Херсонський НПЗ" був прийнятий ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на підставі скоригованого ДФС України плану-графіка з урахуванням ступеня ризику платника податків, що передбачено розділом ІІІ Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524. Спірний наказ надісланий платнику податків у строки, передбачені податковим законодавством, а тому відсутні підстави для його скасування. Просить відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Приватне акціонерне товариство "Херсонський нафтопереробний завод" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Херсонської міської ради 11.01.2007 року, код ЄДРПОУ 34785383.

15.10.2019 року в.о.начальника Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прийняв наказ № 254 про проведення з 30.10.2019 року документальної планової виїзної перевірки дотримання ПрАТ "Херсонський НПЗ" вимог податкового, валютного та іншого законодавства тривалістю 20 робочих днів за період діяльності з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року.

15.10.2019 року відповідач надіслав позивачу повідомлення № 91/21-22-05-01 про проведення перевірки згідно із затвердженим Державною податковою службою України планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік та на підставі 77 Податкового кодексу України.

Не погоджуючись із наявністю підстав для проведення планової перевірки на підставі наказу № 254, позивач звернувся до суду за захистом порушенного права.

Надаючи оцінку обгрунтованості доводів позивача про протиправність спірного наказу, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України (далі-ПК України), норми якого суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спріних правовідносин.

Контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення (п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК).

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи (п. 75.1 ст. 75 ПК).

Згідно із п.п. 75.1.2 пункту 75.1 ст. 75 ПК України документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Пунктом 77.1 ст. 77 ПК України, на який відповідач посилається в наказі від 15.10.2019 року № 254, як на правову підставу проведення перевірки Товариства, передбачено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 77.2 статті 77 ПК).

Таким чином, із аналізу наведених вище положень ПК України слідує, що статтею 77 цього Кодексу не передбачено коригування (оновлення) вже оприлюдненого плану-графіка, як і не передбачено можливості формування місячних, квартальних чи інших видів планів-графіків перевірок щодо дотримання податкового законодавства та не встановлено строки для їх оприлюднення, не закріплено право контролюючого органу на коригування (оновлення) оприлюдненого плану-графіка перевірок.

Відповідно до статті 77 ПК України з метою удосконалення організації роботи з формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків Міністерством фінансів України 02.06.2015 року затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі-Порядок № 524).

Згідно з абзацами другим - четвертим пункту 1 розділу І Порядку № 524 річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 ПК.

План-графік документальних планових перевірок щодо дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, складається з квартальних планів-графіків відповідно до вимог статті 346 Митного кодексу України.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Отже, Порядком № 524 передбачено, що план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового законодавства має бути річним (ст. 77 ПК). У свою чергу формування квартального плану-графіка передбачено тільки для проведення перевірок з питань державної митної справи (ст. 346 МК).

За змістом пунктів 2 та 3 розділу І Порядку № 524 формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах III - V цього Порядку.

Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи "Управління документами" плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Отже, як визначено Порядком № 524, коригування плану-графіка відбувається у разі подання територіальними органами ДФС інформаційно-аналітичної довідки на платника податків та обґрунтування підстав включення такого платника до коригування плану-графіка.

Судом встановлено, що план-графік документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, що оприлюднений на офіційному веб-сайті ДФС України до 25.12.2018 року не містив такого платника податків для проведення перевірки, як приватне акціонерне товариство "Херсонський нафтопереробний завод".

Із дослідженого судом офіційного веб-сайту ДФС України встановлено, що коригування річного плану-графіка документальних планових перевірок на 2019 рік шляхом включення до нього платників податків, зокрема і ПрАТ "Херсонський нафтопереробний завод", відбулося 10.10.2019 року.

Суд відмічає, що відповідачем не надано суду інформаційно-аналітичної довідки, складеної відносно ПрАТ "Херсонський нафтопереробний завод" з обґрунтуванням підстав включення даного платника до коригування плану-графіка.

З огляду на викладені вище обставини, суд вважає, що включення до затвердженого і оприлюдненого річного плану-графіка проведення перевірок в поточному році проведення планових перевірок щодо інших платників податків суперечить п. 77.1 ст. 77 ПК України.

Варто також відмітити, що врегулювання порядку проведення податкових перевірок на рівні закону свідчить, що законодавцем це питання розуміється в контексті гарантій прав платників податків. Ці гарантії однорідні із загальними гарантіями захисту від необмеженого державного контролю.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Відтак, включення відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК України до вже оприлюдненого плану-графіка платників податків, тобто оновлення річного плану-графіка у разі його коригування можливе лише щодо внесення до нього уточнень чи виправлення допущеної при його складанні помилки.

Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 08.10.2019 року у справі № 826/11217/18.

Беручи до уваги викладене вище, суд вважає, що тільки дотримання умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки може бути належною підставою для видання наказу про її проведення.

Відсутність законодавчих підстав для прийняття рішення про проведення перевірок є підставою для скасування такого наказу.

Таким чином, наказ від 15.10.2019 року № 254 прийнятий відповідачем без законних на те підстав, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не надано достатніх та належних доказів на обґрунтування своїх доводів про існування законних підстав для прийняття наказу від 15.10.2019 року № 254 про проведення документальної планової перевірки позивача.

Натомість позивач належними доказами підтвердив відсутність у податкового органу законодавчих підстав для прийняття спірного наказу.

За таких обставин суд дійшов висновку про протиправність наказу від 15.10.2019 року № 254, відтак задовольняє позовні вимоги ПрАТ "Херсонський нафтопереробний завод" у повному обсязі.

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 139, 158-163, 167 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 15.10.2019 року № 254 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ "Херсонський НПЗ".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201, 73026, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) на користь приватного акціонерного товариства "Херсонський нафтопереробний завод" (код ЄДРПОУ 34785383, 73009, м. Херсон, вул. Нафтовиків, 52) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26 листопада 2019 р.

Суддя Кисильова О .Й .

кат. 111010000