Рішення від 25.11.2019 по справі 520/9873/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2019 р. № 520/9873/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківського обласного військового комісаріату (61052, м. Харків, вул. Кацарська, буд.56) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не врахування при обчисленні з 01 січня 2018 року грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 :- оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та з на 01 січня 2019 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року та на 01 січня 2019 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти; - надалі оформляти та надавати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня кожного календарного року відповідно до додатків 1 та 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, до внесення змін до чинного законодавства; - подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 КАСУ.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є незаконними, оскільки вони порушують право позивача на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 24.09.2019 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.

Представником відповідача 04.10.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що відповідно до п.4.8 - 4.9 Інструкції, Харківський обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільне них з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до п.3.1 Положення: Оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей поме рлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім війсь ковослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пен сійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з вій ськової служби, та деяких інших осіб",

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військо вослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до якої значно підвищено та змінено структуру грошового забезпечення військовослужбовців.

Також відповідачем зазначено, що на виконання положення ст. 63 Закону, п. 1,2 Постанови 45 КМУ прийнято постанову від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категоріям осіб.". Вказаною Постановою також було внесено відповідні зміни до вже діючих Постанов КМУ, зокрема:

У постанові Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 p., № 77, cm. 2374; 2018р., № 4, cm. 165):

1) пункт 4 викласти в такій редакції:

"4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожит кового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 p., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13 і 14.";

Саме в такому порядку було розраховано розмір посадового окладу і окладу за військовим званням позивачу, під став проводити розрахунок посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням розміру 50% мінімаль ної заробітної плати - немає.

Стаття 63 Закону передбачає: Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за докумен тами, що су пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за ним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпе чення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, наведеними вище положеннями Закону регламентовано, що перерахунок проводиться тільки у ви падку підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право па пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою № 45 визначено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону Украї ни "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якого:

Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової слу жби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмі рах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом міністрів України було прийнято Постанову КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.», відповідно до якої було визначено: Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війсь кової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або анало гічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів держа вної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, органі зації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Мініст рів України від ЗО серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальниць кого складу та деяких інших осіб".

Таким чином відповідач зазначає, що вказана постанова передбачає одноразове проведення перерахунку. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов'язку проводити перерахунок грошового забезпечення для розрахунку пенсії - щорічно.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з 4 квітня 2000 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримую пенсію за вислугу років у розмірі 59 відсотків від відповідної суми грошового забезпечення, призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Пенсійним фондом України 22.07.2016 року

Вислуга років на військовій службі становить 23 роки. Є ветераном військової служби, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 та ветераном праці, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_3 .

Також судом встановлено, що позивач був звільнений в запас за станом здоров'я, з правом носіння військової форми одягу, у званні підполковника з посади начальника 1 відділення-мобілізаційного і обліку-заступника військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 (другого розряду) міста Харкова наказом заступника Міністра оборони України - Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України по особовому складу № 26 від 8 лютого 2000 року.

Позивач виключений зі списків особового складу Фрунзенського районного військового комісаріату міста Харкова наказом Фрунзенського районного військового комісара міста Харкова № 14, параграф 2 від 3 квітня 2000 року.

27 липня 2000 року Харківською обласною МСЕК № 2 позивач був визнаний інвалідом третьої групи (захворювання, пов'язане з проходженням військової служби), що підтверджується випискою з акту огляду у МСЕК до довідки серії МСЕ № 021634.

22 травня 2013 року міжрайонної спеціалізованої кардіологічної МСЕК № 1 м. Харкова позивач - ОСОБА_1 був визнаний інвалідом другої групи (захворювання пов'язане з проходженням військової служби), що підтверджується випискою з акту огляду у МСЕК до довідки серії 10 ААВ № 648091.

11 травня 2016 року Комінтернівської міжрайонної МСЕК м. Харкова інвалідність другої групи (захворювання пов'язане з проходженням військової служби) була встановлена безстроково, що підтверджується випискою з акту огляду у МСЕК до довідки серії 12 ААА № 132789 та довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААА № 132789.

Також судом встановлено, що 09 червня 2019 року позивач отримав від відповідача інформацію, з якої дізнався про перерахунок пенсії, та відповідно до якої позивачу було зазначено, що: «На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 20І8 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової службі, та деяким іншим категоріям осіб» Вашу пенсію перераховано з 1 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 1 березня 2018 року, виданої уповноваженим органом «Міністерство оборони», яке становить 8787,00 грн. (розмір зазначається індивідуально для кожного пенсіонера), в тому числі: - оклад за посадою 4650,00 грн.; оклад за спеціальним званням 1410,00 грн.; - надбавка за вислугу років (45%) 2727 грн., в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами). Розмір Вашої перерахованої пенсії з 1 січня 2018 року складає 3834,56 грн. (з урахуванням 50 відсотків суми підвищення відповідно до постанови № 103, що становить 1349,77 грн.)».

Також в зазначеному листі позивачу відповідачем було зазначено, що виплата суми підвищення пенсії у 2019 та 2020 роках проводитиметься: у період з 1 січня 2019 року - по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків (2024,66 грн.); у період з 1 січня 2020- 100 відсотків (2699,54 грн.). В квітні місяці Ви отримали суму підвищення в розмірі 4049,31 грн. за період з січня по березень 2018 року».

28 січня 2019 року позивач звернувся до Міністерства оборони України із запитом на отримання публічної інформації з проханням повідомити ОСОБА_1 тарифний розряд і тарифний коефіцієнт посадового окладу військовослужбовців на посаді начальника першого відділення - заступника районного військового комісара районного військового комісаріату другого розряду міста Харкова.

16 лютого 2019 року позивачем від відповідача була отримана відповідь від 4 лютого 2019 року № 116/9 / КЦ/ 561 з кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України за підписом начальника центру-полковника ОСОБА_2 , відповідно до якої позивачу було повідомлено, що тарифний розряд начальника відділення-заступника військового комісара районного військового комісаріату - 25, тарифний коефіцієнт 2,96.

18 лютого 2019 року позивач звернувся із заявою до ХОВК, в якій просив:

1. Перерахувати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до посадового окладу тарифного розряду 25 і тарифного коефіцієнту 2,36, як зазначено в листі від 4 лютого 2019 року № 116/9 / КЦ/ 561 з кадрового центру Сухопутних військ Збройних сил України.

2. Направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду Укрзїни в Харківській області нову довідку про розмір перерахованого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 (далі Постанова № 103) за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, в термін, визначений чинним законодавством.

30 березня 2019 року позивач отримав від ХОВК відповідь від 22 березня 2019 року № ФХ-1О5468/626 / ВСЗ, відповідно до якої повідомлено, що ОСОБА_1 проведений перерахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 5220 грн. по 25 тарифному розряду і довідку про розмір грошового забезпечення направлено в ГУ ПФУ за вихідним від 22.03.19 № ФХ-105468/625 / ВСЗ.

Також судом встановлено, що 30 травня 2019 роки позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із запитом на отримання публічної інформації, в якому навів положення чинного законодавства про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, і просив в пункті 3 виправити, на думку позивача, неповну та застарілу інформацію, яка була вказана в довідках на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, на посаді, з якої позивач був звільнений, і подана Харківським обласним військовим комісаріатом до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, починаючи з 1 січня 2008 року, та подати до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області нові довідки з виправленою інформацією.

У відповіді від 07 червня 2019 року № ФГ-105468/1415 / ВСЗ відповідач - ХОВК послався на пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704).

Позивач вважаючи дії ХОВК щодо не врахування при обчисленні з 01 січня 2018 року та з 1 січня 2019 року грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, противоправними звернувся за захистом своїх прав до суду.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХИ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає, умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХИ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року за № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови № 704 в редакції, чинній на момент прийняття Постанови і до внесення змін 24 лютого 2018 року, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової службі, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) до Постанови № 704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 було викладено у новій редакції, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови № 704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнтів відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

Таким чином суд зазначає, що в обох випадках (для посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням) визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Зазначена позиція суду узгоджена з позицією викладеною у постановах Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 640/20875/18 та Третього апеляційного адміністративного суду у справі № 160/9039/18.

У відповідності до Постанови № 704 та відповіді від 4 лютого 2019 року № 116/9 / КЦ / 561 з кадрового центру Сухопутних військ Збройних сил України на посаді начальника 1 відділення - заступника військового комісара Фрунзенського районного військового комісаріату (другого розряду) міста Харкова, з якої позивач був звільнений, тарифний розряд визначено - 25, а тарифний коефіцієнт для цього розряду складає - 2,96.

Також суд зазначає, що для військового звання «підполковник», передбачено тарифний коефіцієнт 0,8,

Згідно підпунктів 8, 9 пункту 1 статті 40 Бюджетного кодексу України, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб та розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджетна відповідний рік.

Згідно Закону України від 7 грудня 2017 року № 2246-VІІI «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальна заробітна плата в 2018 році встановлена: у місячному розмірі з 1 січня - 3723 гривні, а прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 грн.

Суд зазначає, що підчас перерахунку сум пенсії в 2018 році, для визначення посадового окладу і окладу за військовий званням до позивача - ОСОБА_1 , була застосована норма шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (1762 грн.) на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відповідно до примітки додатків № 1 та № 14 Постанови № 704, така норма встановлена не тільки від мінімального прожиткового мінімуму, але і в частині не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

50% мінімальної заробітної плати на 01.01.2018 року буде складати 1861,50 грн., що є більшим ніж прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовано відповідачем у спірному випадку (1762,0грн.)

Верховна Рада України прийняла Закон України від 23.11.2018 року № 2629-VIN «Про Державний бюджет України на 2019 рік», якім встановлені розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, які встановлюють вплив на інші показники та розміри різноманітних виплат до якого відноситься й постанова № 704 в обсязі виплати діючим військовослужбовцям. При цьому розміри тарифних коефіцієнтів посадового окладу та військового звання залишаються чинними на період дії постанови № 704 про грошове забезпечення військовослужбовців, а зміна розміру прожиткового мінімуму, або мінімальної заробітної плати призначено для встановлення покупної спроможності населення та відповідного захисту всіх верст населення," в тому числі осіб з числа пенсіонерів.

Згідно Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-УШ «Про державний бюджет України на 2019 рік» мінімальна заробітна плата в 2019 році встановлена; у місячному розмірі з 1 січня - 4173 гривні, а прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2019 року -1921 гривня.

Таким чином суд зазначає, що 50% мінімальної заробітної плати на 1 січня 2019 року буде складати 2086,50 гривень, що є більшим ніж прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовано відповідачем у спірному випадку (1762,0грн.)

Таким чином суд зазначає, що невірне обчислений розміру посадового окладу та окладу за військовим званням також призвело до неправильного визначення розміру надбавки за вислугу років позивача, оскільки остання встановлюється у відсотковому значенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням (додаток 16 до постанови № 704), та грошового забезпечення в цілому, а отже відповідно повинен бути збільшений розмір надбавки за вислугу років і розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в цілому з 1 січня 2018, року та з 1 січня 2019 року.

Щодо вимоги позивача зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надалі оформляти та надавати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня кожного календарного року відповідно до додатків 1 та 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, до внесення змін до чинного законодавства, то в цій частині позовних вимог слід відмовити, оскільки зазначена вимога спрямована на майбутнє, а отже є передчасною.

Стосовно вимоги подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 КАСУ, суд зазначає, що відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.

В своєму ж позові про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів, та не надав доказів того, що прийнята постанова суду буде відповідачем тривалий час не виконуватись. Тому дана вимога позивача не підлягає задоволенню.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківського обласного військового комісаріату (61052, м. Харків, вул. Кацарська, буд.56) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо не врахування при обчисленні з 01 січня 2018 року грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат:- оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та з на 01 січня 2019 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року та на 01 січня 2019 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.