Справа № 206/4555/2012
Провадження № 1-в/127/710/19
"22" листопада 2019 р.м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді: ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю особи, щодо якої розглядається подання ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Вінниці подання начальника Лівобережного ВП Вінницького ВП ГУНП у Вінницькій області про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, останній раз 20.03.2013 року Вінницьким міським судом Вінницької області за ч. 3 ст. 15, ч. 2, ст. 289, ч. 2 ст. 289, ч. 2 ст. 185, ст. 395, ч. 1 ст. 70, ч. 5 ст. 71 КК України на 5 років 4 місяців позбавлення волі. Звільненого 08.04.2016 року по відбуттю покарання -
До Вінницького міського суду Вінницької області 22.11.2019 року з поданням про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 звернувся начальник Лівобережного ВП Вінницького ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 .
Подання мотивоване тим, що ОСОБА_3 , після відбуття покарання у виді позбавлення волі та звільнення, на шлях виправлення не став, порушує громадський порядок, постійно зловживає спиртними напоями, за місцем проживання характеризується негативно. Так, 16.03.2019 року ОСОБА_3 в громадському місці розпивав слабоалкогольні напої, за що був притягнутий до відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу 51 грн. В той же день, він був попереджений про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
16.03.2019 року близько 23.55 год. ОСОБА_3 в громадському місці м. Вінниці по вул. Баженова, 23, в дворі будинку неподалік дитячого майданчика палив тютюнові вироби, за що на нього був складений адміністративний протокол по ст. 175-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. та винесено попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
20.03.2019 року близько 16.00 год. ОСОБА_3 в громадському місці по вул. Баженова, 23 в м. Вінниці знаходився в стані алкогольного сп'яніння, мав хитку ходу неохайний зовнішній вигляд, нечітку мову, чим ображав людську гідність та порушував громадську мораль, за що на нього був складений адміністративний протокол по ст. 178, ч. 1 КУпАП, та накладено попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
20.03.2019 року близько 16.00 год. під час проведення поверхневого огляду за добровільною згодою у гр. ОСОБА_3 в громадському місці по вул. Баженова, 23, в м. Вінниці було виявлено та вилучено ємкість об'ємом 0,5 літра заповнену прозорою рідиною з різким запахом самогону які в подальшому було знищено шляхом виливання, за що на нього було складений адміністративний протокол по ст. 176 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді 51 грн., та винесено попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Враховуючи вищевикладене, начальник відділу поліції звернувся до суду з вказаним поданням, яке просив та встановити адміністративний нагляд стосовно ОСОБА_3 з встановленням, визначених в Законі обмежень.
В судовому засіданні ОСОБА_3 не заперечував щодо задоволення подання, підтвердив викладені у ньому факти.
Представник органу, що звернувся до суду, подання підтримав, просив його задоволити, мотивуючи необхідність встановлення адміністративного нагляду поведінкою ОСОБА_3 , фактами притягнень його до адміністративної відповідальності.
Суд, заслухавши пояснення зазначених осіб, дослідивши матеріали подання дійшов наступного висновку.
Пункт «в» статті 3 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі” визначає, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
З матеріалів подання слідує, що ОСОБА_3 засуджений вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 20.02.2013 року за ч. 3 ст. 15, ч. 2, ст. 289, ч. 2 ст. 289, ч. 2 ст. 185, ст. 395, ч. 1 ст. 70, ч. 5 ст. 71 КК України до покарання у виді 5 років 4 місяців позбавлення волі. Звільнений із Вінницької ВК №86 УДДПВП у Вінницькій області 08.04.2016 року.
З матеріалів подання та пояснень ОСОБА_3 , що був засуджений до позбавлення волі та відбував зазначене покарання в тому числі за вчинення тяжкого злочину, вбачається, що він після відбування покарання, систематично, незважаючи на попередження органів Національної поліції порушує громадський порядок, що підтверджується копією довідки про звільнення, витягами з бази даних про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності, копіями постанов про вказане та письмовими попередженнями. Вказане є підставою для встановлення щодо ОСОБА_3 адміністративного нагляду.
Разом з тим, аналіз приписів ч.1 ст. 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі” свідчить про можливість суду встановити лише періодичність реєстрації у відповідному органі. Вказана норма не передбачає повноважень суду щодо встановлення конкретних днів та годин реєстрації в органах поліції. Визначення днів та годин, а також адреси місця де проводиться реєстрація, належить до повноважень органу, що має виконувати судове рішення щодо адміністративного нагляду, що зумовлює рішення суду про часткове задоволення подання.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про доцільність встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 з встановленням визначених ст. 10 вищевказаного Закону обмежень.
Керуючись ст. 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі”, суд,-
Подання задоволити частково.
Встановити відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік, визначивши йому наступні обмеження:
1. Заборонити виїзд за межі м. Вінниці без дозволу керівництва Лівобережного ВП Вінницького ВП ГУНП у Вінницькій області;
2.Заборонити відвідування ресторанів, кафе, питних закладів де здійснюється продаж спиртних напоїв на розлив.
3.Заборонити залишати своє місце проживання за адресою АДРЕСА_1 , з 22.00 до 06.00 години
4.Зобов'язати з'являтися на реєстрацію до територіального відділу поліції 1 раз на місяць.
Постанову надіслати для виконання начальнику Лівобережного відділення поліції Вінницького ВП ГУНП у Вінницькій області.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 діб з моменту її повідомлення піднаглядному.
Суддя: