Постанова від 25.11.2019 по справі 240/5874/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/5874/18

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Єфіменко О.В.

Суддя-доповідач - Біла Л.М.

25 листопада 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білої Л.М.

суддів: Гонтарука В. М. Курка О. П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2019 року (повний текст якого складено 19 серпня 2019 року м. Житомир) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у грудні 2019 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Департаменту фінансів Міністерства оборони України, в якому просив:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо зменшення розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати 50% суми підвищення, та не включення до перерахунку довідки в/ч НОМЕР_1 №2022 від 07.08.2018 про складові та розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії, а саме - здійснити виплату недоплаченої частини суми у розмірі 50% підвищення пенсії з 01.01.2018 та у подальшому виплачувати з врахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, згідно довідки в/ч №2022 від 07.08.2018;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести індексацію донарахованих виплат пенсії з 01.01.2018.

- витребувати у Департаменту фінансів Міністерства оборони довідку із врахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2019 року в позові відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задоволити позовні вимоги. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він є пенсіонер відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" У зв'язку із зміною грошового забезпечення йому з 01.01.2018 проведений перерахунок розміру пенсії, однак виплачується не вся сума, а лише 50% від суми підвищення такої пенсії, що на його думку, вказує на протиправність таких дій відповідача.

15 жовтня 2019 року до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від відповідача, в якому останній заперечив проти доводів апеляційної скарги та просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Також, у відзиві відповідач зазначив, що розглядаючи звернення ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, а також фактично виплачуючи перераховану пенсію в 2018 році, відповідно до Постанови №103 від 21.02.2018, діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.

В силу вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За таких умов згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Житомирській області з 03.01.1995 та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до ЗУ " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, в розмірі 80% грошового забезпечення.

Відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018, у зв'язку із зміною грошового забезпечення та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що направлена Житомирським ОВК до ГУПФУ в Житомирській області.

08.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та здійснити виплату недоплаченої йому частини суми у розмірі 50% підвищення пенсії з 01.01.2018, а також провести індексацію за не своєчасне нарахування та виплату коштів.

Листом № Д - 4460 від 25.10.2018 Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області відмовило позивачу у проведенні будь яких перерахунків через відсутність підстав.

02.06.2018 позивач звернувся до в/ч НОМЕР_1 із проханням видати довідку про розмір грошового забезпечення з усіма видами грошового забезпечення станом на 01.03.2018, для направлення її до відповідача для проведення перерахунку пенсії.

Однак, у своїй відповіді від 06.09.2018 № Д-3855 Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що встановлення грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, належать до повноважень Житомирського обласного військового комісаріату, як уповноваженого підрозділу Міністерства оборони України, тому довідки, видані військовою частиною, розгляду не підлягають.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 не погодився із перерахунком, який здійснений із урахуванням трьох видів грошового забезпечення тому, 04.10.2018 звернувся до Житомирського ОВК із проханням надати завірену довідку про розмір грошового забезпечення із включенням усіх видів грошового забезпечення станом на 01.01.2018 та 01.03.2018.

У своїй відповіді Житомирський військовий комісаріат вказав про відсутність законодавчих підстав для виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Житомирській області довідки про складові та розмір грошового забезпечення усіх видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018.

04.10.2018 позивач звернувся до Департаменту фінансів МОУ із проханням надати завірену довідку про складові та розмір його грошового забезпечення із врахуванням усіх видів грошового забезпечення станом 01.01.2018 та 01.03.2018. В свою чергу, Департамент фінансів МОУ 11.10.2018 направив відповідь № 202, у якій пропонує звернутись до Житомирського ОВК, оскільки не має законних підстав для видачі відповідної довідки.

Не погодившись з діями відповідачів, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні адмінітстративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач при проведенні перерахунку та виплат пенсії позивачу впродовж 2018 року не мав правових підстав не враховувати та не застосовувати до спірних правовідносин положень норм ст.63 Закону № 2262 та Постанови № 103, та здійснювати виплату перерахованої пенсії у інших розмірах, оскільки втрата чинності п. 2 Постанови № 103, який передбачав виплату лише 50% суми підвищення, відбулася лише 05.03.2019.

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції Законів України №3946-12 від 04.02.1994; № 2255-IV від 16.12.2004, із змінами, внесеними згідно із Законами України № 857-V від 03.04.2007 № 1567-VI від 25.06.2009) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45).

Законом України № 1774-VIII від 06.12.2016 ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у новій редакції: "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, із прийняттям Закону України № 1774-VIII від 06.12.2016 Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження визначати не лише порядок, а й умови та розмір перерахунку пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Колегія суддів звертає увагу, що 24.02.2018 набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (Постанова № 103).

Зазначеною постановою було внесено зміни, зокрема і до п.п. 1, 2 Порядку № 45, які викладено у новій редакції: "Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій".

Таким чином, до прийняття постанови № 103 перерахунок пенсії згідно з Порядком №45 здійснювався на підставі рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а із прийняттям постанови № 103 - на підставі рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Так, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, у зв'язку із яким позивачу було перераховано пенсію, відбулося на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (постанова № 704), якою передбачені збільшені види грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Згідно з п.10 Постанови №704 вона набирає чинності з 01.03.2018.

У зв'язку із прийняттям Постанови №704, п. 1 Постанови № 103 - Кабінетом Міністрів України було прийнято рішення про перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 2 Постанови № 103 вирішено виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

За змістом ч. 1 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.

З аналізу вищенаведених правових норм чинного законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач в 2018 році при проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення норм ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанову КМУ 103 та у інший спосіб здійснювати виплату перерахованої пенсії.

Оцінюючи доводи апелянта стосовно протиправності дій ГУПФУ у Житомирській області, які полягали у виплаті йому в 2018 році лише 50% суми підвищення пенсії після проведеного перерахунку, посилаючись на те, що Постанова КМУ № 103 в частині її пунктів 1,2 втратила чинність з 05 березня 2019 року, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Так, колегією суддів встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало чинності згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови КМУ № 103.

Таким чином, п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є нечинними саме з 05.03.2019, а не з моменту прийняття такого нормативно-правового акту.

А тому, на думку суду апеляційної інстанції, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку п.п.1, 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду даної справи по суті, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми Постанови №103 були чинними та правомірно застосовувались відповідачем.

Колегія суддів зазначає, що позивач просив здійснити виплату 100% суми підвищення пенсії замість 50 % суми підвищення пенсії виключно за період 2018 року, а відтак суть спору зведена до встановлення наявності чи відсутності протиправності в діях відповідача щодо виплати позивачу перерахованої підвищеної пенсії в розмірі 50% протягом 2018 року.

Тобто, визнання нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 не були підставою звернення позивача до суду з позовом, що розглядається, у зв'язку з чим, відповідач при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу впродовж 2018 року не мав правових підстав не враховувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення норм ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ 103 та у інший спосіб здійснювати виплату перерахованої пенсії, оскільки втрата чинності п. 2 Постанови №103, який передбачав виплату лише 50 % суми підвищення, відбулася лише 05.03.2019.

Водночас, колегія суддів зауважує, що вищезазначене рішення Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/3858/18 за певних обставин може вплинути на права позивача лише з дати набрання ним законної сили. При цьому, суд зазначає, що порядок та строки нарахування пенсій можуть бути змінені законодавцем за умов іншого законодавчого регулювання.

Так, доводи апелянта зводяться до витребування із Департаменту фінансів Міністерства оборони України довідки про врахування усіх складових грошового забезпечення станом на 01.03.2018.

З даного приводу суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 передбачено, що складання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, особам, які отримують пенсію відповідно до закону, покладено на уповноважені органи МОУ- обласні та Київський міський військові комісаріати.

Тобто, вказаним Положенням чітко визначено, що саме обласні військові комісаріати є уповноваженими органами при підготовці та надісланні довідок про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсій до органів Пенсійного фонду, в даному випадку таким органом є Житомирський обласний військовий комісаріат.

Натомість, ОСОБА_1 не заявлено позовних вимог до належного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виготовлення та надіслання довідки про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсій.

Також колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що вимога про витребування відповідної довідки у Департаменту фінансів МОУ не є належним способом захисту права позивача, враховуючи, що належним способом захисту прав позивача було б визнання протиправними дій Департаменту фінансів МОУ щодо відмови у надісланні на вимогу позивача довідки про грошове забезпечення та зобов'язання направити відповідну довідку.

Однак, суд першої інстанції обґрунтовано не застосував норми ч. 2 ст. 9 КАС України щодо права виходу за межі позовних вимог при вирішенні вимоги про витребування відповідної довідки, оскільки в провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №240/5876/18 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту фінансів МОУ про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, предметом розгляду у якій були неправомірні дії Департаменту фінансів МОУ щодо ненаправлення до ГУ ПФУ в Житомирській області довідки про складові та розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018. Так, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 15.02.2019, яке набрало законної сили 19.03.2019, у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовлено у повному обсязі.

Отже, враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції, що обрання позивачем невірного способу захисту свого права є правомірною підставою для відмови у задоволенні заявленої позовної вимоги і доводи апеляційної скарги зазначеної обставини жодним чином не спростовують.

Разом з тим, колегія суддів зауважує, що оскільки вимоги апелянта стосовно зобов'язання ГУ ПФУ у Житомирській області провести індексацію донарахованих виплат та подати звіт про виконання рішення суду є похідними, то останні також не підлягають задоволенню.

За таких обставин та з огляду на наявні в матеріалах справи докази, суд апеляційної інстанції вважає, що оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що відповідач порушив право позивача на виплату належного розміру пенсії у 2018 році, то судом першої інстанції правомірно відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2019 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 25 листопада 2019 року.

Головуючий Біла Л.М.

Судді Гонтарук В. М. Курко О. П.