Справа № 120/1869/19-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Шаповалова Т.М.
Суддя-доповідач - Курко О. П.
25 листопада 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Гонтарука В. М. Білої Л.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2019 року (м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,
в червні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2019 року позов задоволено, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №1185675/42855664 від 06.06.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" № 14 від 20.05.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" № 14 від 20.05.2019 року в день її фактичного подання; стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1921 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору. Так, відповідачем зазначено, що контролюючим органом прийнято рішення №1185675/42855664 від 06.06.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 20.05.2019 року у зв'язку з ненаданням платником розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Також апелянт не погоджується з тим, що зупиняючи реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних застосовано формулювання, яке не передбачено пп. 6 та 7 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач заперечив наведені доводи апеляційної скарги, зазначивши про їх необґрунтованість та повне спростування в ході розгляду даної справи судом першої інстанції.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2019 року замінено відповідача Державну фіскальну службу України на ії правонаступника Державну податкову службу України.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що 20.05.2019 року між ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" та ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР" було укладено договір поставки мінеральних добрив № 12/05-19 (далі - Договір).
Відповідно до даного договору ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР" придбало 8 тон карбаміду марки Б 3102 10 10 00 за ціною 10 920, 00 грн. за 1т, у т.ч. ПДВ, 10т аміачної селітри марки Б 3102309000 за ціною 8100,00 грн. за 1т, у тому числі ПДВ та 1 т магнію сірчанокислого за ціною 7500,00 грн. за 1т, тому числі ПДВ. Оплата ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР" відбувалась 20.05.2019 року на поточний розрахунковий рахунок ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ", про що свідчать виписка з банку та меморіальний ордер.
Згідно п.201.10, 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" створено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" на контрагента ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР" № 14 від 20.05.2019 року.
Відповідно до квитанції від 27.05.2019 року вказана податкова накладна прийнята, але її реєстрація зупинена на тій підставі, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6. п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку".
Також, ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
29.05.2019 року ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" надало пояснення, в яких зазначило, що 20.05.2019 року між ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР" та ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" укладений договір поставки мінеральних добрив № 12/05-19, згідно якого ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР" придбало 8 т карбаміду марки Б 3102 10 10 00 за ціною 10920,00 грн. за 1 т, у тому числі ПДВ, 10т аміачної селітри марки Б 3102309000 за ціною 8100,00 грн. за 1т, у тому числі ПДВ та 1 т магнію сірчанокислого за ціною 7500,00 грн. за 1т, тому числі ПДВ. Оплата ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР" надійшла на розрахунковий рахунок ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" 20.05.2019 року у повному обсязі, про що свідчать платіжні документи та виписки з банку.
21.05.2019 року ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР" власним перевізником отримало добриво зі складу, який знаходиться у с. Жадани, Іллінецького району, Вінницької області, про що свідчать товарно-транспортна накладна та видаткова накладна.
До пояснень додано документи, які підтверджують придбання ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" товару у ТОВ "УКРАЇНСЬКА АГРОПРОМИСЛОВА ГРУПА" та ТОВ "КІСТРЕЙД" та подальшу його реалізацію ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР".
Враховуючи надані пояснення та документи, 30.05.2019 року комісією Головного управління Державної фіскальної служби України у Вінницькій області прийнято рішення №1175803/42855664 про реєстрацію податкової накладної № 14 від 20.05.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте, рішення про реєстрацію податкової накладної № 14 від 20.05.2019 року було направлено до комісії Державної фіскальної служби України.
06.06.2019 року комісією Державної фіскальної служби України винесено рішення №1185675/42855664 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" № 14 від 20.05.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням платником податку копії документів: розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Вважаючи таке рішення контролюючого органу протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що подані позивачем документи складено з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Пунктом 201.7 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Так, згідно вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Згідно з вимогами п. 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок зупинення реєстрації № 177), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.
Як вбачається з п. 5 Порядку зупинення реєстрації № 177, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Згідно з вимогами п. п. 6 та 7 Порядку зупинення № 177 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Таким чином, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:
1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;
2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.
Суд зазначає, що вимоги п.п. 6 та 7 Порядку № 177 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.
П.12 Порядку №117 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (п.13 Порядку №117).
Згідно з п.п. 14, 15 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до п.16 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, крім письмових пояснень позивачем до податкового органу в електронній формі надано наступні документи: укладений між ТОВ "УКРАЇНСЬКА АГРОПРОМИСЛОВА ГРУПА" і ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" договір від 15.05.2019 року відповідно до якого позивач придбав аміачну селітру та карбамід, рахунки на оплату зазначеного замовлення від 15.05.2019 року та видаткові накладні від 21.05.2019 року №4766 та №4764; договір купівлі-продажу № 29 від 02.04.2019 року, укладений між ТОВ "КІСТРЕЙД" і ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" відповідно до якого позивач придбав магній сірчанокислий; видаткова накладна № 70 від 20.05.2019 року; рахунок на оплату № 70 від 15.05.2019 року; товарно-транспортна накладна № 13 від 21.05.2019 року, згідно якої перевізник ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР", замовник ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ", вантажовідправник ТОВ "МІНЕРАЛ-ГРУП", вантажоодержувач ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР"; заключна виписка за період з 21.05.2019 року по 21.05.2019 року та платіжне доручення №40 від 21 травня 2019 року щодо оплати селітри та карбаміду ТОВ "УКРАЇНСЬКА АГРОПРОМИСЛОВА ГРУПА" в сумі 166400грн; заключна виписка за період з 17.05.2019 року по 17.05.2019 року та платіжне доручення № 39 від 17.05.2019 року, які підтверджують оплату ТОВ "КІСТРЕЙД" за магній сірчанокислий в сумі 14400грн.; договір поставки мінеральних добрив № 12/05-2019 від 20.05.2019 року, згідно якого постачальник ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ", а покупець ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР"; додаток № 1 про умови поставки мінеральних добрив згідно договору № 12/05-2019 від 20.05.2019 року; видаткова накладна № РН-0000012 від 21.05.2019 року, згідно якої платник ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ", а одержувач ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР"; заключна виписка ПриватБанку за період з 20.05.2019 по 20.05.2019 року відносно клієнта ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" та меморіальний ордер №483 від 20.05.2019 року щодо оплати за добриво від ТОВ "ТРЕЙДАГРОХІМЦЕНТР" згідно рахунку №19 від 15.05.2019 року на суму 175860грн.
Відповідно до п.19, 20 Порядку №117 комісії контролюючих органів приймають рішення про:
реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;
відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Судом встановлено, що після прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №14 від 20.05.2019 року ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" комісією Головного управління ДФС у Вінницькій області його направлено до комісії Державної фіскальної служби України, якою 06.06.2019 року прийнято рішення № 1185675/42855664 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" копій документів: розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Відповідачем не заперечується факт того, що до комісії позивачем подавалися заключні виписки, платіжні доручення та меморіальний ордер.
Водночас, апелянт посилається на те, що зазначені документи не відповідають загальноприйнятим стандартам, оскільки вони мають бути завірені підприємством та банком. Так, відповідач вважає, що позивачу необхідно було роздрукувати зазначені документи, завірити їх у банку та на підприємстві, після чого подати до фіскального органу в електронній формі.
Колегія суддів звертає увагу відповідача, що ним не наведено положень нормативно-правових актів, які б містили такі вимоги. Зауважень до інших документів поданих позивачем для підтвердження операцій у відповідача немає.
Суд критично відноситься до цих доводів апелянта враховуючи наступне.
Так, в оскаржуваному рішенні від 06.06.2019 року № 1185675/42855664 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 20.05.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено як підставу відмови не надання платником податків копій документів, а саме розрахункових документів та банківських виписок з розрахункових рахунків.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, у відповідача зауваження виникли до форми таких документів, а саме відсутність завірення їх копій належним чином банком і позивачем.
Судова колегія погоджується з доводами суду першої інстанції, що відповідачем невірно визначено підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, адже відповідні документи надані позивачем. Надання ж платником документів, які на думку відповідача складені з порушенням законодавства, є іншою підставою для відмови в реєстрації, про що податковим органом не зроблено відповідної відмітки у рішенні від 06.06.2019 року.
До того ж, згідно п.1.19-1 ст.1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" №2346-ІІІ меморіальний ордер - розрахунковий документ, який складається за ініціативою банку для оформлення операцій щодо списання коштів з рахунка платника і внутрішньобанківських операцій відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України.
Відповідно до п.1.30 ст.1 Закону №2346-ІІІ платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача.
Отже, надані позивачем документи є розрахунковими документами відповідно до Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" №2346-ІІІ.
Виписка банку - це банківський документ, що характеризує стан розрахункового рахунка підприємства та на основі якого останнє веде бухгалтерський облік операцій за розрахунковим рахунком.
Стосовно вимог до оформлення та реквізитів зазначених документів, то відповідно до п.16 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Так, згідно з ст.ст. 5, 6 Закону "Про електронні документи та електронний документообіг" №851 електронний документ - це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.
Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.
Згідно з ст. 8 цього Закону юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму.
А за ч.3 ст.7 Закону № 851, якщо автором створюються ідентичні за документарною інформацією та реквізитами електронний документ та документ на папері, кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу.
Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 року за № 959/30827.
Так, відповідно до п.3 Розділу ІІ зазначеного Порядку автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов'язкових реквізитів та з використанням надійного засобу ЕЦП, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами).
Обов'язкові реквізити електронних документів визначаються законодавством.
Контроль за введенням даних, їх повнотою та достовірністю при створенні електронного документа покладається на його автора.
Створення електронного документа завершується накладанням на нього ЕЦП підписувача (підписувачів), електронної печатки (за наявності), як передбачено для аналогічного документа в паперовому вигляді.
Таким чином, подаючи будь-які документи чи копії документів до фіскального органу платник податків накладає на нього ЕЦП підписувача та електронну печатку ( за наявності), чим засвідчує такі документи.
А тому, виписка банку, меморіальний ордер та платіжні доручення, отримані у вигляді електронного документу із відповідними електронними цифровими підписами посадових осіб банку та його печатки (за наявності) мають ту ж юридичну силу, що і складені в паперовому вигляді.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що подані позивачем документи складено з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, рішення № 1185675/42855664 від 06.06.2019 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" прийнято необґрунтовано, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно позовної вимоги в частині зобов'язання Державної фіскальної служби України (правонаступником якої є Державна податкова служба України) зареєструвати податкову накладну ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" № 14 від 20.05.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк, у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Так, п.28 Порядку №117, окрім іншого, визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.
Враховуючи те, що надані позивачем документи підтверджують здійснення господарської операції, складені відповідно до вимог чинного законодавства та є достатніми для реєстрації податкової накладної, суд апеляційної інстанції вважає, що обставини, які б перешкоджали реєстрації податкової накладної №14 від 20.05.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних відсутні.
А тому, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про необхідність зобов'язання Державної фіскальної служби України (правонаступником якої є Державна податкова служба України) вчинити необхідні дії з метою відновлення прав та інтересів позивача за захистом яких він звернувся, шляхом реєстрації податкової накладної ТОВ "ХІМАГРО-МІНЕРАЛ" № 14 від 20.05.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних в день її фактичного подання.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час ії розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Державної податкової служби України залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 25 листопада 2019 року.
Головуючий Курко О. П.
Судді Гонтарук В. М. Біла Л.М.