Постанова від 25.11.2019 по справі 640/5909/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/5909/19 Суддя (судді) першої інстанції: Чудак О.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Безименної Н.В.

суддів Бєлової Л.В. та Кучми А.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2019 року (справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження) у справі за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області до Приватного акціонерного товариства "Київспецтранс" про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому просив застосувати заходи реагування до Приватного акціонерного товариства "Київспецтранс" шляхом зупинення виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення побутових відходів на полігоні №5 ПрАТ "Київспецтранс", що розташований за адресою: село Підгірці, Обухівський район, Київська область, до забезпечення оброблення (перероблення) відходів шляхом промислового сортування вторинної сировини, небезпечних відходів, органічної складової побутових відходів, що не підлягає утилізації, до місць чи об'єктів утилізації, знешкодження або захоронення відповідно до вимог законодавства про відходи та санітарного законодавства.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2019 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким зупинити виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення побутових відходів на полігоні №5 ПрАТ "Київспецтранс", що розташований за адресою: село Підгірці, Обухівський район, Київська область, до забезпечення оброблення (перероблення) відходів шляхом промислового сортування вторинної сировини, небезпечних відходів, органічної складової побутових відходів, що не підлягає утилізації, до місць чи об'єктів утилізації, знешкодження або захоронення відповідно до вимог законодавства про відходи та санітарного законодавства.

Апелянт мотивує свої вимоги тим, що оскаржуване рішення суду першої інстанції не відповідає вимогами ст. 242 КАС України.

В обгрунтовання доводів апеляційної скарги апелянт вказує, що для органу державного контролю, яким в даному випадку, відповідно до наданих повноважень є позивач, підставою звернення до суду з відповідним позовом про призупинення господарської діяльності є виключно акт перевірки, а факт виконання чи невиконання відповідачем припису позивача, складеного за результатами проведення заходу державного контролю (нагляду) не має вирішального значення. Підставою для звернення до суду з даним позовом, і доказом, який обґрунтовує, заявлені позовні вимоги є акт від 07.02.2018, яким встановлені порушення з боку відповідача щодо поводження з відходами, а невиконання відповідачем припису від 09.02.2018, навіть якщо його вимоги суперечать акту від 07.02.2018 не може бути підставою для відмови у задоволенні позову.

15.11.2019 до Шостого апеляційного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким підтримав позицію суду першої інстанції.

У відповідності до ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ПрАТ "Київспецтранс" здійснює господарську діяльність відповідно до виду діяльності за кодами КВЕД: 38.11 "Збирання безпечних відходів (основний)"; 38.12 "Збирання небезпечних відходів"; 38.21 "Оброблення та видалення безпечних відходів"; 38.22 "Оброблення та видалення небезпечних відходів"; 38.31 "Демонтаж (розбирання) машин і устатковання"; 38.32 "Відновлення відсортованих відходів"; 39.00 "Інша діяльність щодо поводження з відходами".

На підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності по захороненню побутових відходів, виданої відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1094 від 07.09.2017, ПрАТ "Київспецтранс" здійснює господарську діяльність із захоронення побутових відходів за місцем провадження: АДРЕСА_1.

05.12.2017 ОСОБА_1 направила до Головного управління Держспоживслужби в Київській області звернення в якому просила провести дослідження стану ґрунтових вод, водойм, питної води, ґрунту та проб повітря на території сіл Підгірцевської сільської ради (Підгірці, Креничі, Романків), що безпосередньо межують з Полігоном ТПВ №5 та потерпають від його діяльності.

02.02.2018 Державною регуляторною службою України на звернення Головного управління Держспоживслужби в Київській області від 19.01.2018 №10-05-18/454 надано погодження №1007 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення її законних прав суб'єктом господарювання Полігон №5 по захороненню твердих побутових відходів ПрАТ "Київспецтранс", код ЄДРПОУ 02772037.

06.02.2018 Головним управлінням Держспоживслужби в Київській області видано наказ №108-Д про проведення заходу державного нагляду (контролю) згідно якого доручено начальнику відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Обухівського районного управління Кузуб Т.М., провідному фахівцю відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Обухівського районного управління Ковтуненко О.С. безпосередньо з виїздом на місце із застосуванням засобу відеофіксації, 07.02-08.02.2018 провести позапланову перевірку суб'єкта господарювання полігону №5 по захороненню твердих побутових відходів ПрАТ "Київспецтранс", згідно питань зазначених у зверненні.

06.02.2018 Головним управлінням Держспоживслужби в Київській області видано направлення (посвідчення) №108 на проведення заходу на предмет дотримання вимог Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", пунктів 8.25, 8.26 глави 8 наказу Міністерства охорони здоров'я України №173 від 19.06.1996 "Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів", пунктів 5.1, 5.4, 5.8, 5.9, 5.11 розділу V Наказу №435, а саме:

1. Способи знешкодження твердих побутових відходів в залежності від розмірів населеного пункту.

2. Дотримання санітарно-захисної зони для знешкодження твердих побутових відходів.

3. Наявність системи моніторингу екологічної безпеки.

4. Проведення контролю за станом атмосферного повітря на межі СЗЗ.

5. Наявність канави для запобігання витіканню за межі полігону забруднених поверхневих вод.

6. Наявність системи захисту ґрунтових вод.

07.02.2018 Обухівським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області здійснено позапланову перевірку господарської діяльності полігону №5 ПрАТ "Київспецтранс", що розташований у селі Підгірці Обухівського району Київської області, на предмет дотримання санітарного законодавства.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 07.02.2018.

Відповідно до акту перевірки від 07.02.2018 встановлені відхилення від санітарних норм:

1) станом на вересень 2017 року локальний вплив полігону ТПВ №5 виявлено на Полтавсько-Харківський водоносний горизонт, який встановлено в свердловині №11, розташованій на корінному виступі між першою і другою чергами полігону, що проявляється у високій мінералізації (3.9 ГДК), високому вмісті хлоридів (4.9 ГДК), кальцію і магнію. Локальне забруднення вод сучасних алювіальних та алювіально-делювіальних відкладень встановлено в свердловині №8, розташованій біля невеликого водоймища на виході із балки Марусин Яр; частина спостережних свердловин із південної та східної сторони полігону недоступні для дослідження води в них;

2) дослідження ґрунту здійснювались один раз на рік, не здійснювалися в точці 200 м від полігону, що не відповідає вимогам пункту 5.8 Наказу №435 від 01.12.2010;

3) не контролюється вплив полігону на воду водоймища - вода ставка р. Сіверка та р. Сіверка в місці скиду та 500 м нижче скиду зворотної води (перміату) не досліджується;

4) дослідження атмосферного повітря проводилось один раз на рік, не здійснювались дослідження середньодобових проб;

5) по результатах лабораторних досліджень проби випуску №1 не відповідають вимогам ГДС по показнику азот амонійний (в усі періоди відбору) та ХСК (відбір за квітень та жовтень).

09.02.2018 начальником Обухівського районного управління Головного управління Держспоживслужби в Київській області Заскалетою В.М. винесено припис №2.

Згідно вказаного припису від 09.02.2018 №2 в ході перевірки встановлені факти порушення вимог санітарного законодавства:

1) полігон для знешкодження ТПВ з міста Києва та Київської області не обладнаний для сортування всіх поступаючих відходів, із забезпеченням подальшого захоронення, утилізації чи знешкодження різних груп відходів в узаконений спосіб;

2) моніторинг впливу підприємства на стан повітря, підземних вод, ґрунту, води водоймища здійснюється не в повному обсязі:

- зворотні води, що випускаються у відкрите водоймище, не відповідають вимогам нормативів по показниках азот амонійний та ХПК:

- не контролюється вплив полігону на воду водоймища - вода ставка р. Сіверка та р. Сіверка в місці скиду та 500м нижче скиду зворотної води (перміату) не досліджується;

- не проводиться мікробіологічні дослідження та дослідження на рівень токсичності зворотних вод;

- дослідження ґрунту не проводиться двічі на рік і не включає регламентоване Наказом №435 дослідження в точні 200 м від полігону;

- дослідження атмосферного повітря проводилось один раз на рік , не здійснювались дослідження середньодобових проб, що унеможливлює аналіз інформації про вплив полігону на забруднення атмосферного повітря

- спостережні свердловини із південної та східної сторони полігону недоступні для дослідження води в них.

Згідно вказаного припису від 09.02.2018 №2 зобов'язано ПрАТ "Київспецтранс" організувати і забезпечити виконання наступних заходів:

1) До 01.02.2019:

- покладаючись на вимоги пункту 1.6 Наказу №435 забезпечити можливість сортування на полігоні всіх відходів перед їх захороненням та утилізацією. Відповідно до пункту 2.27 Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 17.03.2011 №145 "Про затвердження Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць" (Наказ №145) видалення побутових відходів обов'язково повинно включати їх оброблення (перероблення) шляхом промислового сортування з подальшим перевезенням вторинної сировини, небезпечних відходів, органічної складової та складової побутових відходів, що не підлягає утилізації (після її глибокого пресування до тільності природних ґрунтів (більше 1 т/куб.м) і подальшого брикетування), до місць чи об'єктів утилізації, знешкодження або захоронення відповідно до вимог законодавства про відходи та санітарного законодавства;

- відповідно до пункту 2.28 Наказу №145 складову побутових відходів, шо не підлягає утилізації, знешкоджувати на спеціалізованих підприємствах (сміттєспалювальні заводи, піролізні установки тощо) або захоронювати на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

2) До 01.03.2019, відповідно до пунктів 8.1, 8.2 Наказу №173 та пункту 5.1 Наказу №435 01.12.2010 створити на полігоні на 2018 рік систему моніторингу та заходи екологічної безпеки, спрямовані на захист нормального стану повітря, ґрунту, підземних вод, води водоймища:

- у відповідності вимог пунктів 5.2, 5.4 Наказу №435 забезпечити проведення контролю за станом атмосферного повітря на межі СЗЗ та на виробничій території. Графік проведення кратності та об'єму досліджень погодити з Головним управлінням Держпродспоживслужби у Київській області;

- у відповідності вимог пунктів 7.11, 8.13, 8.14, 8.16, 8.17 Наказу №173 забезпечити, контроль якості води водоймища у точці скиду та 500 м нижче скиду зворотних вод щоквартально, дослідження зворотної води, яка скидається у водоймище згідно вимог Дозволу на спеціальне водокористування;

- у відповідності вимог пункту 5.8 Наказу №345 забезпечити дослідження проб ґрунту не рідше 2 разів на рік у вказаних точках, по регламентований показниках;

- забезпечити можливість контролю впливу на ґрунтові та підземні води полігону із південної та східної сторони.

11.02.2019 Головним управлінням Держспоживслужби в Київській області видано наказ № 80-Д про проведення заходу державного нагляду (контролю), а саме позапланової перевірки полігону №5 ПрАТ "Київспецтранс" (08170, Київська область, Обухівський район, село Підгірці, юридична адреса: 04208, місто Київ, проспект Правди, 85, код ЄДРПОУ 02772037) на предмет виконання вимог припису Обухівського районного управління від 09.02.2018 №2.

11.02.2019 Головним управлінням Держспоживслужби в Київській області видано направлення (посвідчення) №280 на проведення заходу на предмет дотримання вимог законодавства України згідно переліку питань, зазначених у приписі від 09.02.2018 №2.

13.02.2019, за результатами позапланової перевірки начальником відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Обухівського районного управління Кузуб Т.М., провідним фахівцем відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Обухівського районного управління Ковтуненко О.С. складено акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 13.02.2019 №280.

Відповідно до акту від 13.02.2019 №280 встановлено порушення ПрАТ "Київспецтранс" вимог:

1) статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (Закон №877-V), статті 8 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" від 24.02.1994 №4004-XII (Закон №4004-XII) - не виконано вимоги, які містяться у наданих розпорядженнях і вказівках посадових осіб щодо усунення порушень, виявлених попередньою перевіркою;

2) пункту 1.6 Наказу №435 та пункту 2.27 Наказу №145 - не забезпечена можливість сортування на полігоні всіх відходів перед їх захороненням та утилізацією. Не здійснюється видалення побутових відходів з обов'язковим включенням їх оброблення (перероблення) шляхом промислового сортування з подальшим перевезенням вторинної сировини, небезпечних відходів, органічної складової та складової побутових відходів, що не підлягає утилізації (після її глибокого пресування до щільності природних ґрунтів (більше 1 т/куб.м) і подальшого брикетування), до місць чи об'єктів утилізації, знешкодження або захоронення відповідно до вимог законодавства про відходи та санітарного законодавства.

3) пункту 2.27 Наказу №145 - не знешкоджується складова побутових відходів, що не підлягає утилізації, повинна знешкоджуватись на спеціалізованих підприємствах (сміттєспалювальні заводи, піролізні установки тощо) або захоронюється на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

13.02.2019 Технічним директором ПрАТ "Київспецтранс" Чирвою В.І. надано пояснення до акту перевірки від 13.02.2019 №280, а саме:

- пункт 1.6 Наказу №435 не містить ознаки вимоги - споруди можуть входити до складу полігону;

- пункт 2.27 Наказу №145 прямо не вимагає саме на полігоні наявності сортувальної лінії або лінії з переробки відходів; правила експлуатації полігонів по захороненню побутових відходів не вимагають наявності на полігоні сортувальної чи переробної лінії;

- пункт 2.28 Наказу №145 не вказує на суб'єкта, хто повинен виконувати означені дії.

Оскільки за наслідками перевірки дотримання відповідачем вимог санітарного законодавства встановлено, що вимоги, які містяться у приписі від 09.02.2018 № 2 щодо усунення порушень виявлених попередньою перевіркою не виконано, а ПрАТ "Київспецтранс" , займаючись діяльністю в сфері поводження з відходами, не дотримується встановлених санітарних правил і норм, не виконує розпорядчі документи органу державного нагляду створує несприятливі та небезпечні умови для життєдіяльності людини і може негативно впливати на здоров'є людини, позивач звернувся з даним позовом в суд.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що оскільки в акті перевірки від 07.02.2018 не зафіксовано порушень ПрАТ "Київспецтранс" вимог пункту 1.6. Наказу №435, пунктів 2.27 та 2.28 Наказу №145, а тому вимоги припису в цій частині не узгоджується із висновками акту перевірки, що свідчить про недотримання позивачем вимог статті 7 Закону №877-V щодо викладу порушень в акті перевірки та видачі припису виключно щодо усунення порушень, встановлених під час перевірки та зафіксованих у відповідному акті. А тому, суд першої інстанції вважав, що фіксація в акті перевірки від 13.02.2019 №280 невиконання відповідачем вимог припису від 09.02.2018 №2 в частині усунення порушення вимог пункту 1.6. Наказу №435, пунктів 2.27 та 2.28 Наказу №145, та відповідно позовні вимоги щодо зупинення діяльності ПрАТ "Київспецтранс" до усунення вказаних порушень, є необґрунтованими.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 № 877-V № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V)

Державний нагляд (контроль) за дотриманням санітарного законодавства здійснюється на підставі Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667.

Відповідно до Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 23.08.2017 № 761, Головне управління здійснює нагляд за дотриманням санітарного законодавства на території Київської області.

Згідно ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачені загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю), а саме виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Частинами шостої-восьмої, одинадцятої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» санітарне та епідемічне благополуччя населення - це стан здоров'я населення та середовища життєдіяльності людини, при якому показники захворюваності перебувають на усталеному рівні для даної території, умови проживання сприятливі для населення, а параметри факторів середовища життєдіяльності знаходяться в межах, визначених санітарними нормами; державні санітарні норми та правила, санітарно-гігієнічні та санітарно-протиепідемічні правила і норми, санітарно-епідеміологічні правила і норми, протиепідемічні правила і норми, гігієнічні та протиепідемічні правила і норми, державні санітарно-епідеміологічні нормативи, санітарні регламенти (далі - санітарні норми) - обов'язкові для виконання нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, що встановлюють медичні вимоги безпеки щодо середовища життєдіяльності та окремих його факторів, недотримання яких створює загрозу здоров'ю і життю людини та майбутніх поколінь, а також загрозу виникнення і розповсюдження інфекційних хвороб та масових неінфекційних захворювань (отруєнь) серед населення.

Небезпечний фактор - будь-який хімічний, фізичний, біологічний чинник, речовина, матеріал або продукт, що впливає або за певних умов може негативно впливати на здоров'я людини.

Частиною 7 ст. 7 вказаного Закону встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Суд зазначає, що захід реагування у вигляді повного зупинення будівництва (робіт) є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

При обранні такого заходу реагування позивачем як суб'єктом владних повноважень і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тими, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.

Необхідність вжиття заходів реагування до ПрАТ "Київспецтранс" позивач обґрунтовує тим, що ПрАТ "Київспецтранс" , займаючись діяльністю в сфері поводження з відходами, не дотримується встановлених санітарних правил і норм, не виконує розпорядчі документи органу державного нагляду, створює несприятливі та небезпечні умови для життєдіяльності людини і може негативно впливати на здоров'є людини, шкідливий вплив якого створює загрозу здоров'ю і життю населенню та навколишньому середовищу.

Разом з тим, щодо доводів позивача про невиконання ПрАТ "Київспецтранс" розпорядчих документів органу державного нагляду, колегія суддів зауважує, що в акті перевірки від 07.02.2018 не містився опис порушень в частині відсутності на полігоні обладнання для сортування всіх поступаючих відходів, із забезпеченням подальшого захоронення, утилізації чи знешкодження різних груп відходів в узаконений спосіб, тобто відсутнє встановлення фактів порушення ПрАТ "Київспецтранс" вимог пункту 1.6. Наказу №435, пунктів 2.27 та 2.28 Наказу №145.

Відповідно, вимога органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень ПрАТ "Київспецтранс" вимог законодавства в цій частині є безпідставною та виключає подальший контроль за виконанням вимог цього припису в заначеній частині.

А тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що має місце недотримання позивачем вимог статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» щодо викладу порушень в акті перевірки та видачі припису виключно щодо усунення порушень, встановлених під час перевірки та зафіксованих у відповідному акті.

Щодо доводів позивача про незабезпечення ПрАТ "Київспецтранс" оброблення (перероблення) відходів шляхом промислового сортування вторинної сировини, небезпечних відходів, органічної складової та складової побутових відходів, що не підлягає утилізації, до місць чи об'єктів утилізації, знешкодження або захоронення відповідно до вимог законодавства, колегія суддів зазначає про таке.

Відповідно до пункту 1.6 Наказу №435 сортування відходів як вторинної сировини, що є у складі побутових відходів, допускається на підприємствах сортування та перероблення побутових відходів, які можуть входити до складу споруд полігона побутових відходів.

Згідно пункту 2.27 Наказу №145 видалення побутових відходів обов'язково повинно включати їх оброблення (перероблення) шляхом промислового сортування з подальшим перевезенням вторинної сировини, небезпечних відходів, органічної складової та складової побутових відходів, що не підлягає утилізації (після її глибокого пресування до щільності природних ґрунтів (більше 1 т/куб.м) і подальшого брикетування), до місць чи об'єктів утилізації, знешкодження або захоронення відповідно до вимог законодавства про відходи та санітарного законодавства.

Залежно від вмісту органічних речовин окремі складові побутових відходів підлягають утилізації шляхом їх оброблення (перероблення) на спеціалізованих підприємствах з отриманням кінцевого продукту - біогумусу або біопродукції на його основі.

Пункт 2.28 Наказу №145 передбачає, що складова побутових відходів, що не підлягає утилізації, повинна знешкоджуватись на спеціалізованих підприємствах (сміттєспалювальні заводи, піролізні установки тощо) або захоронюватись на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до акту огляду від 18.04.2019, підписаного в тому числі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , станом на час підписання акту огляду, ПрАТ "Київспецтранс" дотримується вимог:

- пункту 2.27 Наказу №145 про що свідчить укладення договорів із ПП "Обухівміськвторресурси", ТОВ "Еко Сток", ТОВ "Ековтортранс" щодо здійснення захоронення відходів, які пройшли сортування;

- пункту 2.28 Наказу №145 про що свідчить укладення договорів із спеціалізованими підприємствами КП "Київтеплоенерго", СП "Завод Енергія" щодо знешкодження побутових відходів, що не підлягають утилізації.

Відповідачем подано до суду копії договорів, укладення яких свідчить про дотримання ПрАТ "Київспецтранс" вимог законодавства у сфері поводження з відходами та усунення порушень про які зазначено в приписі від 09.02.2018 №2 та акті від 13.02.2019 №280. Так, відповідач надав копії договорів:

- на захоронення твердих побутових відходів з перевізниками твердих побутових відходів, на умовах яких контрагенти ПрАТ "Київспецтранс" зобов'язались власними силами та засобами здійснювати попереднє сортування відходів за видами, розвантаження-навантаження, транспортування та здачу їх на полігон для захоронення, а саме: з ТОВ "КОМПАНІЯ СПЕЦСЕРВІС" від 21.01.2019 №608321/95, з ТОВ "СПЕЦКОМУНТЕХНІКА" від 21.01.2019 №610303/95, з ТОВ "ЕКОВТОР-ТРАНС" від 21.01.2019 №602001/9, з КП "КИЇВКОМУНСЕРВІС" від 21.01.2019 №067/2019, з ТОВ "АНТЕЙ" від 23.01.2019 №601017/95, ДП "Фірма Альтфатер Київ" від 31.01.2019 №609121/95, з ТОВ "ВЕЙСТ РІСАЙКЛІНГ" від 31.01.2019 №601020/95, з ТОВ "КИЇВСЬКА МУНІЦИПАЛЬНА СЛУЖБА" від 31.01.2019 №601001/95, з ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО-СТОК" від 31.01.2019 №602002/95, з ТОВ "КРАМАР ЕКО" від 31.01.2019 №608124/95, з ПП "ОБУХІВМІСЬКВТОРРЕСУРСИ" від 31.01.2019 №611005/95

- від 30.01.2019 №09-В/19-К про надання послуг з приймання відходів на утилізацію, укладеного з КП "Київтеплоенерго";

- щодо створення на полігоні системи моніторингу та вжиття заходів екологічної безпеки, спрямованих на захист нормального стану повітря, ґрунту, підземних вод, води водоймища, а саме договори: з Міжрегіональним офісом захисних масивів дніпровських водосховищ від 05.02.2019 №15 та №16, з Державною установою "Київський міський лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" від 20.02.2018 №288 та від 07.08.2018 №698, з ДП "Українська геологічна компанія" від 27.02.2018 №33/18-к, з Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів від 27.02.2018 №28.

Отже, ПрАТ "Київспецтранс" дотримується вимог пунктів 2.27 та 2.28 Наказу №145.

Окрім того, позивачем ні суду першої інстанції ні суду апеляційної інстанції не надано доказів шкідливого впливу на навколишнє середовище діяльності із видалення та захоронення побутових відходів на полігону № 5 ПрАТ "Київспецтранс".

З огляду на відсутність доказів, які б підтверджували, що перелічені в акті перевірки порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, а усунення цих порушень вимагає вжиття заходів реагування у вигляді зупинення господарської діяльності товариства ПрАТ "Київспецтранс", твердження позивача щодо наявності правових підстав для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення господарської діяльності товариства є необгрунтованими.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Керуючись ст.ст.243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2019 року - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2019 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Текст постанови складено 25.11.19.

Головуючий суддя Н.В.Безименна

Судді Л.В.Бєлова

А.Ю.Кучма