Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 листопада 2019 р. Справа№200/11944/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
03 жовтня 2019 року (згідно з відбитком поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними дій Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо призупинення (припинення) страхових виплат з 01 лютого 2015 року; скасування постанови Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про призупинення (припинення) страхових виплат з 01 лютого 2015 року; визнання неправомірними дій Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення щодо відмови у виплаті заборгованості зі страхових виплат з 01 лютого 2015 року по 01 жовтня 2018 року; зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення виплатити заборгованість зі страхових виплат з 01 лютого 2015 року по 01 жовтня 2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2019 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
На виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2019 позивачем подано уточнений позов до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, в якому заявлено позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо призупинення (припинення) страхових виплат з 01 лютого 2015 року; визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у виплаті заборгованості зі страхових виплат з 01 лютого 2015 року по 01 жовтня 2018 року; зобов'язання відповідача виплатити заборгованість зі страхових виплат з 01 лютого 2015 року по 01 жовтня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебував на обліку структурного підрозділу відповідача та отримував страхові виплати у зв'язку з втратою професійної працездатності за страховим випадком у період 01 грудня 2014 року по 31 січня 2015 року, але з 01 лютого 2015 року виплати припинені відповідачем.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору задоволено. Відстрочено сплату позивачем судового збору до прийняття рішення у цій справі. Відмовлено у задоволенні заяви про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду з позовом та поновлення цього строку з підстав його дотримання.
08 листопада 2019 року від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в позові з підстав правомірного припинення страхових виплат, оскільки не має права здійснювати такі виплати за відсутності документів, що підтверджують право особи на ці виплати, а саме довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідач також зазначає, що позивачеві припинено здійснення страхових виплат з підстав його відмови від отримання виплат внутрішньо переміщених осіб і останній не має права на страхові виплати, оскільки в спірний період не перебував на обліку в жодному з відділень Фонду. Крім того, відповідач вважає, що строк давності для одержання припинених виплат закінчився, оскільки позивач звернувся до суду поза межами трирічного строку, встановленого частиною четвертою статті 47 Закону № 1105-XIV.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2019 року клопотання управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про розгляд справи у загальному позовному провадженні залишено без задоволення.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 має зареєстрований страховий випадок - трудове каліцтво і йому встановлена стійка втрата професійної працездатності на 20 відсотків безстроково.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, місце проживання якого зареєстровано на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (м. Кіровське (м. Хрестівка) Донецької області), а фактичне місце проживання/перебування - на підконтрольній українській владі території (м. Краматорськ Донецької області), що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 30 жовтня 2018 року.
За статистичними даними інформаційно-аналітичної системи Фонду ОСОБА_1 з 01 квітня 2001 року перебував на постійному обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Хрестівка (м. Кіровське) Донецької області; з 01 грудня 2014 року - на обліку в Костянтинівському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області; з 01 жовтня 2018 року - на обліку в Краматорському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Постановою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Костянтинівці Донецької області від 01 лютого 2015 року позивачеві припинені виплати з 01 лютого 2015 року з підстави відмови потерпілого від отримання (ВПО). У заяві позивача від 28 січня 2015 року вказується, що він просить припинити йому виплати у зв'язку з переходом в місто Кіровське.
Постановою Краматорського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 26 листопада 2018 року продовжено виплати з 01 жовтня 2018 року безстроково.
Отже, у період з 01 грудня 2014 року по 31 січня 2015 року позивач отримував страхові виплати; у період з 01 лютого 2015 року по 31 вересня 2018 року - здійснення страхових виплат припинено; з 01 жовтня 2018 року - поновлено.
У листі від 10 липня 2019 року № 01-03.1/1780 відповідач зазначив, що страхові виплати за минулий період будуть виплачені після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII, далі - Закон № 1105-XIV).
Частиною першою статті 36 Закону № 1105-XIV передбачено, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 47 Закону № 1105-XIV страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання; відповідно до частини п'ятої цієї же статті страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком.
За приписами частини п'ятої статті 47 Закону № 1105-XIV страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком […].
Враховуючи приписи наведених норм закону, суд дійшов висновку, що страхові виплати повинні виплачуватися щомісячно і проводитися позивачеві безстроково, оскільки позивач має зареєстрований страховий випадок та йому встановлено втрату професійної працездатності безстроково.
Згідно з пунктом 3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1105-XIV особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з аналізу пункту 3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1105-XIV, суд зазначає, що останній передбачає визначення Кабінетом Міністрів України особливостей надання соціальних послуг та виплат, а не припинення таких виплат.
Разом з тим, з 01 лютого 2015 року страхові виплати припинені. В якості підстави припинення виплат зазначено - у зв'язку з відмовою потерпілого від отримання (ВПО). Суд, дослідивши заяву позивача від 01 лютого 2015 року, дійшов висновків, що вона не може бути врахована як заява про відмову від виплат. За її змістом позивач повідомляє про зміну місця проживання (в межах структурних підрозділів відповідача).
Статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-IV встановлено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права або «інші права», як це визначено статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII, не звужуючи при цьому обсяг конституційних прав та свобод особи. Відповідно до преамбули вказаного Закону він встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
З огляду на це суд дійшов висновку, що наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створила для нього, на відміну від інших громадян України, певні перешкоди в отриманні страхових виплат, передбачених Законом № 1105-XIV, і порушені права підлягають захисту.
Частиною сьомою статті 47 Закону № 1105-XIV передбачено, що, якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».
Отже, заборгованість зі страхових виплат підлягає сплаті без обмеження будь-яким строком.
Зі змісту позовної заяви суд вбачає, що позивач, визначаючи спірний період з 1 лютого 2015 року по 01 листопада 2018 року, фактично має на увазі під кінцевою датою 31 жовтня 2018 року, оскільки сторонами не спростовується поновлення позивачеві страхових виплат, пов'язаних з нещасним випадком на виробництві, з 1 листопада 2018 року. З огляду на наведене, суд, задовольняючи позовні вимоги у повному обсязі, вважає уточненим період протиправних дій відповідача з 1 лютого 2015 року по 31 жовтня 2018 року.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо призупинення (припинення) страхових виплат з 1 лютого 2015 року; визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у виплаті заборгованості зі страхових виплат з 1 лютого 2015 року по 31 жовтня 2018 року; зобов'язання відповідача виплатити заборгованість зі страхових виплат з 1 лютого 2015 року по 31 жовтня 2018 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2019 року відстрочено сплату позивачем судового збору в сумі 768,40 грн до прийняття рішення у цій справі.
З огляду на задоволення позову в повному обсязі, судовий збір у розмірі 768,40 грн підлягає стягненню до державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області .
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295, 297 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 41325231, місцезнаходження: вул. Свободи, 5, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо припинення страхових виплат ОСОБА_1 з 1 лютого 2015 року.
Визнати неправомірними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо відмови у виплати заборгованості зі страхових виплат ОСОБА_1 з 1 лютого 2015 року по 31 жовтня 2018 року.
Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області виплатити заборгованість зі страхових виплат ОСОБА_1 з 1 лютого 2015 року по 31 жовтня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Свободи, 5, код ЄДРПОУ 41325231) на користь державного бюджету України (Державна судова адміністрація України, розрахунковий рахунок: 31211256026001, ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код класифікації 22030106) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 25 листопада 2019 року.
Суддя Ю.М. Льговська