Рішення від 22.11.2019 по справі 200/9804/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2019 р. Справа№200/9804/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов

ОСОБА_1

до відповідача Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України

Донецької області

про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169323, юридична адреса: 85323, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Центральна, 13) про:

- визнання протиправними дії щодо незарахування до пільгового стажу період роботи з 22.06.1993 року по 25.08.1993 року в Шахтобудівельному Управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика на гірничо- прохідній дільниці з повним робочим днем під землею; з 28.06.1995 року по 25.10.1995 року в Шахтобудівельному управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика п'ятого розряду з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 23.02.1998 року по 10.09.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді заступника начальника гірничої дільниці з повним робочим днем під землею; з 10.09.1998 року по 29.09.1999 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді помічника начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 29.09.1999 року по 16.03.2002 рік в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 03.04.2007 року по 14.06.2007 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді прохідника підземного п'ятого розряду на дільницю №1 при шахті ім. А.Г.Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 18.01.2008 року по 28.04.2008 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді начальника дільниці №1 при шахті імені Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 28.04.2008 року по 06.04.2009 рік на посаді помічника начальника дільниці №1 з повним робочим днем в шахті в ДВАТ Трест "Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7"; зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 22.06.1993 року по 25.08.1993 року в Шахтобудівельному Управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика на гірничо- прохідній дільниці з повним робочим днем під землею; з 28.06.1995 року по 25.10.1995 року в Шахтобудівельному управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика п'ятого розряду з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 23.02.1998 року по 10.09.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді заступника начальника гірничої дільниці з повним робочим днем під землею; з 10.09.1998 року по 29.09.1999 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді помічника начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 29.09.1999 року по 16.03.2002 рік в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 03.04.2007 року по 14.06.2007 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді прохідника підземного п'ятого розряду на дільницю №1 при шахті ім. А.Г.Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 18.01.2008 року по 28.04.2008 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді начальника дільниці №1 при шахті імені Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 28.04.2008 року по 06.04.2009 рік на посаді помічника начальника дільниці №1 з повним робочим днем в шахті в ДВАТ Трест "Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" та провести перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням заборгованості з 17.04.2019 року.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, відповідач, як вважає позивач, приймаючи розпорядження про відмову в призначенні пенсії, діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення.

Вважає, що незарахування до пільгового стажу зазначених періодів роботи у зв'язку з неприйняттям довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії є безпідставним, оскільки у трудовій книжці позивача містяться записи про відповідні періоди роботи.

Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У відзиві на адміністративний позов відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що рішення про відмову у призначенні пенсії прийняте відповідачем в межах повноважень, та у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення.

Зазначає, що у трудова книжка підтверджує тільки загальний трудовий стаж роботи, а пільговий стаж має бути підтверджений відповідною довідкою.

Враховуючи наведене, просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив та заяву про розгляд за його участю не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд з'ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 (а.с. 16-19).

17.04.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою стосовно призначеної пенсії.

Листом Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12.07.2019 року № 17210/02/25 ОСОБА_1 повідомлено, що довідки, які додані, не підлягають реєстрації та виконанню, оскільки згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Шахтобудівельне управління № 7 ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» знаходиться в стані припинення, уточнюючі довідки для підтвердження стану, спеціального стажу установлені для окремих категорій працівників, заробітку, повинен надавати ліквідатор за встановленими формами.

Як встановлено судом, згідно записів в трудовій книжці серія НОМЕР_3 ОСОБА_1 працював:

- з 22.06.1993 року по 25.08.1993 року в Шахтобудівельному Управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика на гірничо- прохідній дільниці з повним робочим днем під землею;

- з 28.06.1995 року по 25.10.1995 року в Шахтобудівельному управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика п'ятого розряду з повним робочим днем під землею;

- з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею;

- з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею;

- з 23.02.1998 року по 10.09.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді заступника начальника гірничої дільниці з повним робочим днем під землею;

- з 10.09.1998 року по 29.09.1999 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді помічника начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею;

- з 29.09.1999 року по 16.03.2002 рік в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею;

-з 03.04.2007 року по 14.06.2007 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді прохідника підземного п'ятого розряду на дільницю №1 при шахті ім. А.Г.Стаханова з повним робочим днем в шахті;

- з 18.01.2008 року по 28.04.2008 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді начальника дільниці №1 при шахті імені Стаханова з повним робочим днем в шахті;

- з 28.04.2008 року по 06.04.2009 рік на посаді помічника начальника дільниці №1 з повним робочим днем в шахті в ДВАТ Трест "Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7"(а.с.23-28).

Згідно довідки від 27.03.2019 року № 13-8/23-94 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 дійсно працював повний робочий день в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" з 16.09.1996 року по 16.03.2002 рік.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач просить задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.

Згідно ст. 3 Конституції України в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 2 ст. 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Тобто, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Пунктом 2 розділу XY Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно п. а. ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпенчення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлює, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній» у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу (у тому числі й зайнятості позивача протягом повного робочого дня на підземних роботах, що є спірним у цій справі) має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, в трудовій книжці позивача містяться записи про періоди роботи з 22.06.1993 року по 25.08.1993 року в Шахтобудівельному Управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика на гірничо- прохідній дільниці з повним робочим днем під землею; з 28.06.1995 року по 25.10.1995 року в Шахтобудівельному управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика п'ятого розряду з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 23.02.1998 року по 10.09.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді заступника начальника гірничої дільниці з повним робочим днем під землею; з 10.09.1998 року по 29.09.1999 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді помічника начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 29.09.1999 року по 16.03.2002 рік в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 03.04.2007 року по 14.06.2007 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді прохідника підземного п'ятого розряду на дільницю №1 при шахті ім. А.Г.Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 18.01.2008 року по 28.04.2008 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді начальника дільниці №1 при шахті імені Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 28.04.2008 року по 06.04.2009 рік на посаді помічника начальника дільниці №1 з повним робочим днем в шахті в ДВАТ Трест "Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7".

Тобто, трудова книжка позивача містить записи про його роботу у спірний період повний робочий день на підземних роботах зі шкідливими та важкими умовами праці, що дає йому право на зарахування цього періоду до пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Крім того, суд зазначає, що в матеріалах справи міститься довідка, яка підтверджує, що позивач працював на зазначеному підприємстві на посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Частиною 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пунктом 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року, встановлено, що при призначенні пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах період роботи , вказаний в підпункті «з» (зокрема, навчання в професійно-технічних училищах) прирівнюється до роботи, яка слідувала по закінченню цього періоду.

Оскільки пільговий стаж позивача підтверджений належно оформленим записом у трудовій книжці, суд вважає неправомірними дії відповідача щодо незарахування вищевказаного періоду роботи позивача до пільгового стажу його роботи.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу зазначені періоди роботи та провести перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням заборгованості з 17.04.2019 року, суд враховує наступне.

В розумінні частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Нормами чинного законодавства, а саме, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121, постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», повноваження щодо призначення та виплати пенсій покладене на Пенсійний фонд України.

Тобто, прийняття рішення про призначення пенсії начальником управління в межах спірних відносин є способом реалізації владних повноважень в розумінні вищенаведених конституційних принципів та положень чинного законодавства, тобто, є владними дискреційними функціями суб?єкта владних повноважень, що мають можливість надати повне або часткове визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.

Оскільки нормами прямої дії Закону на відповідача покладений обов?язок прийняття рішення про призначення та виплату пенсії, у суду немає підстав для задоволення позовних вимог саме у такий спосіб як повторне зобов??язання виконати покладені на нього владні дискреційні функції.

Наряду з викладеним, суд враховує наступне.

Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням владних дискреційних повноважень є закон і справедливість.

З аналізу норм законодавства, яке регулює спірні взаємовідносини, вбачається, що відповідач, як орган владних повноважень, не виконуючи визначені законом владні дискреційні функції щодо призначення і виплати пенсії позивачу, діяв з порушенням закону і справедливості.

Оскільки прийняття рішення про призначення та виплату пенсії є владними дискреційними функціями органу Пенсійного фонду, такий обов?язок покладений на орган Пенсійного фонду нормами чинного законодавства, на час розгляду справи відповідачем визначені Законом владні дискреційні функції не виконані, суд, також, вважає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та ухвалити рішення про зобов?язання відповідача розглянути питання про призначення та виплату пенсії позивачу з урахуванням норм чинного законодавства з питань пенсійного забезпечення та висновків суду про порушення суб?єктом владних повноважень норм чинного законодавства щодо права позивача на призначення та отримання пенсії.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами не надано суду жодного доказу правомірності рішення, яке оскаржується, в розумінні зазначеної норми Закону.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій щодо незарахування до пільгового стажу період роботи з 22.06.1993 року по 25.08.1993 року в Шахтобудівельному Управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика на гірничо- прохідній дільниці з повним робочим днем під землею; з 28.06.1995 року по 25.10.1995 року в Шахтобудівельному управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика п'ятого розряду з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 23.02.1998 року по 10.09.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді заступника начальника гірничої дільниці з повним робочим днем під землею; з 10.09.1998 року по 29.09.1999 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді помічника начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 29.09.1999 року по 16.03.2002 рік в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 03.04.2007 року по 14.06.2007 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді прохідника підземного п'ятого розряду на дільницю №1 при шахті ім. А.Г.Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 18.01.2008 року по 28.04.2008 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді начальника дільниці №1 при шахті імені Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 28.04.2008 року по 06.04.2009 рік на посаді помічника начальника дільниці №1 з повним робочим днем в шахті в ДВАТ Трест "Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7", зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення та виплату пенсії позивачу з урахуванням норм чинного законодавства з питань пенсійного забезпечення та висновків суду про порушення суб?єктом владних повноважень норм чинного законодавства щодо права позивача на призначення та отримання пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169323, юридична адреса: 85323, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Центральна, 13) про визнання протиправними дії щодо незарахування до пільгового стажу період роботи з 22.06.1993 року по 25.08.1993 року в Шахтобудівельному Управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика на гірничо- прохідній дільниці з повним робочим днем під землею; з 28.06.1995 року по 25.10.1995 року в Шахтобудівельному управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика п'ятого розряду з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 23.02.1998 року по 10.09.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді заступника начальника гірничої дільниці з повним робочим днем під землею; з 10.09.1998 року по 29.09.1999 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді помічника начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 29.09.1999 року по 16.03.2002 рік в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 03.04.2007 року по 14.06.2007 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді прохідника підземного п'ятого розряду на дільницю №1 при шахті ім. А.Г.Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 18.01.2008 року по 28.04.2008 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді начальника дільниці №1 при шахті імені Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 28.04.2008 року по 06.04.2009 рік на посаді помічника начальника дільниці №1 з повним робочим днем в шахті в ДВАТ Трест "Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7"; зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 22.06.1993 року по 25.08.1993 року в Шахтобудівельному Управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика на гірничо- прохідній дільниці з повним робочим днем під землею; з 28.06.1995 року по 25.10.1995 року в Шахтобудівельному управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика п'ятого розряду з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 23.02.1998 року по 10.09.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді заступника начальника гірничої дільниці з повним робочим днем під землею; з 10.09.1998 року по 29.09.1999 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді помічника начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 29.09.1999 року по 16.03.2002 рік в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 03.04.2007 року по 14.06.2007 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді прохідника підземного п'ятого розряду на дільницю №1 при шахті ім. А.Г.Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 18.01.2008 року по 28.04.2008 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді начальника дільниці №1 при шахті імені Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 28.04.2008 року по 06.04.2009 рік на посаді помічника начальника дільниці №1 з повним робочим днем в шахті в ДВАТ Трест "Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" та провести перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням заборгованості з 17.04.2019 року - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо незарахування до пільгового стажу період роботи з 22.06.1993 року по 25.08.1993 року в Шахтобудівельному Управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика на гірничо- прохідній дільниці з повним робочим днем під землею; з 28.06.1995 року по 25.10.1995 року в Шахтобудівельному управлінні №5 Виробничого Об'єднання "Шахтарськвугілля" на посаді проходчика п'ятого розряду з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 16.09.1996 року по 23.02.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 23.02.1998 року по 10.09.1998 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді заступника начальника гірничої дільниці з повним робочим днем під землею; з 10.09.1998 року по 29.09.1999 року в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді помічника начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 29.09.1999 року по 16.03.2002 рік в "Ремонтно-шахтобудівельному управлінні №1" Державної холдингової компанії "Шахтарськантрацит" на посаді начальника гірничої ділянки з повним робочим днем під землею; з 03.04.2007 року по 14.06.2007 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді прохідника підземного п'ятого розряду на дільницю №1 при шахті ім. А.Г.Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 18.01.2008 року по 28.04.2008 рік в ДВАТ "Трест Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" на посаді начальника дільниці №1 при шахті імені Стаханова з повним робочим днем в шахті; з 28.04.2008 року по 06.04.2009 рік на посаді помічника начальника дільниці №1 з повним робочим днем в шахті в ДВАТ Трест "Красноармійськшахтобуд Шахтобудівельне управління №7" ОСОБА_1 .

Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути питання про призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з урахуванням норм чинного законодавства з питань пенсійного забезпечення та висновків суду про порушення суб?єктом владних повноважень норм чинного законодавства щодо права позивача на призначення та отримання пенсії.

В задоволенні іншої частини адміністративного позову - відмовити.

Стягнути з Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169323, юридична адреса: 85323, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Центральна, 13) (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати у сумі 768 грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Т.В. Давиденко