49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
25 листопада 2019 року Справа № 160/11744/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., розглянувши матеріали позовної заяви Громадської організації «Правозахисний центр «Народний захист» до Кам'янської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII «Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у місті Кам'янське» зі змінами, внесеними рішеннями Кам'янської міської ради від 22.12.2017 р. №952-21-VII «Про деякі питання утримання об'єктів (елементів) благоустрою на території м.Кам'янського» та від 04.10.2019 р. №1551-36/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII (зі змінами)», -
22.11.2019 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Громадської організації «Правозахисний центр «Народний захист» до Кам'янської міської ради, в якій позивач просить суд визнати протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII «Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у місті Кам'янське» зі змінами, внесеними рішеннями Кам'янської міської ради від 22.12.2017 р. №952-21-VII «Про деякі питання утримання об'єктів (елементів) благоустрою на території м.Кам'янського» та від 04.10.2019 р. №1551-36/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII (зі змінами)»,.
Згідно зі ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи є передбачені нормами Кодексу адміністративного судочинства України підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Вивчивши подані позовні матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовна заява подана з порушенням вимог, встановлених статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п.3 ч.4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Відповідно до ст.43 КАС України, визначено адміністративну процесуальну правосуб'єктність.
Статтею 43 КАС України визначено, що здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про громадські об'єднання», громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про громадські об'єднання», членами (учасниками) громадської організації, крім молодіжної та дитячої, можуть бути особи, визначені частиною першою статті 7 цього Закону, які досягли 14 років. Вік членів молодіжної, дитячої організації визначається її статутом у межах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про громадські об'єднання», членами (учасниками) громадської організації, крім молодіжної та дитячої, можуть бути особи, визначені частиною першою статті 7 цього Закону, які досягли 14 років. Вік членів молодіжної, дитячої організації визначається її статутом у межах, встановлених законом.
Членами (учасниками) громадської спілки можуть бути юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об'єднання зі статусом юридичної особи, фізичні особи, які досягли 18 років та не визнані судом недієздатними.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.21 ЗУ «Про громадські об'єднання», для здійснення своєї мети (цілей) громадське об'єднання має право: звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, суд встановив наступне.
Як вбачається з позовної заяви Громадської організації «Правозахисний центр «Народний захист», поданої до Кам'янської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII «Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у місті Кам'янське» зі змінами, внесеними рішеннями Кам'янської міської ради від 22.12.2017 р. №952-21-VII «Про деякі питання утримання об'єктів (елементів) благоустрою на території м.Кам'янського» та від 04.10.2019 р. №1551-36/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII (зі змінами)», остання підписана Головою ГО «Правозахисний центр «Народний захист» - ОСОБА_3 , однак доказів в підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності, а саме: копії паспорта ОСОБА_3 , до матеріалів позовної заяви додано не було, окрім виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з тексту якої судом встановлено, що « ОСОБА_3 - керівник».
Крім того, як вбачається з тексту позовної заяви, остання заявлена фактично в інтересах вказаних у ній фізичних осіб, таких як: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .
Однак, суд зазначає, що в матеріалах позовної заяви відсутні також докази як членства в Громадській організації Правозахисний центр «Народний захист» зазначених в позовній заяві від 22.11.2019 р. фізичних осіб, а саме: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , відповідно до норм с.8 ЗУ «Про громадські об'єднання», так і фактів порушень прав та інтересів Громадської організації «Правозахисний центр «Народний захист» оскаржуваним рішенням Кам'янської міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII «Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у місті Кам'янське» зі змінами, внесеними рішеннями Кам'янської міської ради від 22.12.2017 р. №952-21-VII «Про деякі питання утримання об'єктів (елементів) благоустрою на території м.Кам'янського» та від 04.10.2019 р. №1551-36/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII (зі змінами)».
Відтак, у позивача Громадської організації «Правозахисний центр «Народний захист» відсутня адміністративна процесуальна дієздатність щодо представництва інтересів фізичних осіб, які є членами Громадської організації «Правозахисний центр «Народний захист» в розумінні ст.43 КАС України.
Таким чином, позовну заяву подану Громадською організацією «Правозахисний центр «Народний захист» підписано невстановленою особою.
На підставі викладеного вище, та у відповідності до п.3 ч.4 с.169 КАС України, суд вважає за необхідне повернути позовну заяву Громадської організації «Правозахисний центр «Народний захист» до Кам'янської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII «Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у місті Кам'янське» зі змінами, внесеними рішеннями Кам'янської міської ради від 22.12.2017 р. №952-21-VII «Про деякі питання утримання об'єктів (елементів) благоустрою на території м.Кам'янського» та від 04.10.2019 р. №1551-36/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII (зі змінами)».
Керуючись ст. ст. 43, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Громадської організації «Правозахисний центр «Народний захист» до Кам'янської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII «Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у місті Кам'янське» зі змінами, внесеними рішеннями Кам'янської міської ради від 22.12.2017 р. №952-21-VII «Про деякі питання утримання об'єктів (елементів) благоустрою на території м.Кам'янського» та від 04.10.2019 р. №1551-36/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 29.09.2017 р. №833-19/VII (зі змінами)», - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що, відповідно до ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.294, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.О. Жукова