25 листопада 2019 року ЛуцькСправа № 140/3005/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Ковальчука В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах, враховуючи стаж роботи з 01.07.2016 року по 31.08.2018 року у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля", зобов'язання зарахувати наведений стаж роботи та призначити перерахунок пенсії з врахуванням цього стажу, зобов'язання зробити перерахунок та внести до індивідуальних відомостей відносно застрахованої особи інформацію про нарахування помісячних страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за згаданий період у сумах, які були фактично перераховані відокремленим підрозділом "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" за відповідний період відповідно шляхом перерахування безготівкових сум із банківського рахунку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії по інвалідності з 14.11.2018 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Позивач, після перерахунку пенсії, звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо страхового стажу, який був врахований при визначенні розміру пенсії.
Листом від 22.07.2019 № 697/М-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу тривалістю 45 років 9 місяців 13 днів, при цьому, враховані періоди страхового стажу включно по 30.06.2016, та оскільки згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу (форми ОК-5) інформація щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України за період роботи у відокремленому підрозділі "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" з 01.07.2016 по 30.08.2018 на час призначення пенсії була відсутня, тому для врахування до стажу та заробітної плати зазначеного періоду при обчисленні розміру пенсії не було підстав.
Позивач вказує, що у період з 01.07.2016 по 30.08.2018 йому була нарахована заробітна плата та сплачено єдиний соціальний внесок. При цьому, сам факт відсутності в індивідуальних відомостях про застраховану особу інформації про сплату страхових внесків роботодавцем відокремленим підрозділом "Шахти №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" за відсутності вини позивача не є підставою для відмови у зарахуванні зазначених періодів роботи до страхового стажу для обчислення пенсії за інвалідністю на підставі Закону № 1058-IV, позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання підприємством своїх обов'язків зі сплати обов'язкових платежів, яку у свою чергу несе підприємство шляхом сплати штрафних санкцій та пені.
Позивач просить визнати дії відповідача щодо незарахування часу роботи у відокремленому підрозділі "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" з 01.07.2016 по 30.08.2018 до страхового стажу для обчислення пенсії за інвалідністю неправомірними, зобов'язати відповідача зарахувати час роботи у відокремленому підрозділі шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" з 01.07.2016 по 30.08.2018 до страхового стажу для обчислення пенсії за інвалідністю, та здійснити перерахунок пенсії за інвалідністю, з урахуванням стажу за вищезазначений період з дати перерахунку пенсії, зобов'язати зробити перерахунок та внести до індивідуальних відомостей відносно застрахованої особи інформацію про нарахування помісячних страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за згаданий період у сумах, які були фактично перераховані відокремленим підрозділом "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" за відповідний період відповідно шляхом перерахування безготівкових сум із банківського рахунку. Крім того, позивач просить стягнути на його користь з бюджетних асигнувань відповідача судові витрати (768,40 грн. судового збору).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово (а. с. 1).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 16.10.2019 № 20015/06-39 (а. с. 36-40) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з огляду на відсутність підстав для зарахування спірних періодів роботи до страхового стажу позивача, оскільки за даний період відсутня сплата страхових і внесків.
Відповідно до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною першою статті 258, частиною другою статті 262 КАС України.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 22.07.2019 Нововолинсько-Іваничівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України відповідно до рішення № 032450001185 позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності на підставі Закону № 1058-IV (а. с. 18).
22.07.2019 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про надання відповіді щодо причин незарахування до загального і пільгового трудового стажу періоду з 01.07.2016 по 30.08.2018 .
Листом від 22.07.2019 № 697/М-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу тривалістю 45 років 9 місяців 13 днів, при цьому, враховані періоди страхового стажу включно по 30.06.2016, та оскільки згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу (форми ОК-5) інформація щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України за період роботи у відокремленому підрозділі "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" з 01.07.2016 по 30.08.2018 на час призначення пенсії була відсутня, тому для врахування до стажу та заробітної плати зазначеного періоду при обчисленні розміру пенсії не було підстав (а. с. 22).
При вирішенні даного публічно-правового спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із преамбулою Закону № 1058-IV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За приписами статті 30 Закону № 1058-IV, пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону № 1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо незарахування відповідачем до страхового стажу позивача для перерахунку пенсії за інвалідністю періоду роботи позивача з 01.07.2016 по 30.08.2018 у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.
Так, згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) інформація щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України за період з 01.07.2016 по 30.08.2018 дійсно відсутня .
Разом з тим, судом встановлено, що позивач у вказаний період (з 01.07.2016 по 30.08.2018) працював електрослюсарем підземним 4-го розряду з повним робочим днем під землею у відокремленому підрозділі "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля", що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а. с. 12-13) та за вказаний період йому була нарахована та виплачена заробітна плата, що підтверджується довідкою ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" про нараховану заробітну плату та фактичну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 29.08.2019, при цьому нараховувалися та сплачувалися страхові внески (а. с. 24).
Отже, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що з 01.07.2016 по 30.08.2018 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача для обчислення пенсії вказаний період його роботи.
Відтак, з наведених вище підстав, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов'язані позовні вимоги належить задовольнити повністю шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо незарахування періоду роботи у відокремленому підрозділі "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" з 01.07.2016 по 30.08.2018 до страхового стажу для обчислення пенсії за віком, зобов'язання відповідача зарахувати період роботи у ДП "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" з 01.07.2016 по 30.08.2018 до страхового стажу для обчислення пенсії по інвалідності, та здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням стажу за вказаний період з дати перахунку пенсії.
Разом з тим, суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та внести до індивідуальних відомостей відносно застрахованої особи ОСОБА_1 інформацію про нарахування помісячних страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.07.2016 по 31.1082018 в сумах, які були фактично перераховані ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" за відповідний період відповідно шляхом перерахування безготівкових сум із банківського рахунку з огляду на те, що управління Пенсійного фонду не можуть вносити зміни до інформаційної бази системи персоніфікованого обліку, оскільки не наділені такими повноваженнями та технічними можливостями.
При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Як передбачено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, у зв'язку із задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 768,40 грн., сплачений квитанцією №0.0.1476309196.1 від 25.09.2019 № 03 (а.с. 2).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 для обчислення пенсії за інвалідністю періоду роботи у відокремленому підрозділі "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" з 01 липня 2016 року по 31серпня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) для обчислення пенсії за інвалідністю період роботи у відокремленому підрозділі "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" з 01 липня 2016 року по 31 серпня 2018 року, та здійснити перерахунок пенсії , з урахуванням стажу за вказаний період, з дати перерахунку пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук