03.07.2019
Справа № 423/3908/18 Провадження № 2/423/105/19
03 липня 2019 року
Попаснянський районний суд Луганської області
у складі:
головуючої судді Архипенко А.В.
при секретарі Іваненко С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Попасна цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Попаснянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області про визнання права власності на недоотримані страхові виплати в порядку спадкування, де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області Вільховий Роман Миколайович,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Попаснянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області про визнання права власності на недоотримані страхові виплати в порядку спадкування. В своїй позовній заяві позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Спадкоємцем померлого ОСОБА_2 за законом є він, його син - позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на майно, а саме: грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії у розмірі 114968 грн. 24 коп, а також страхові виплати, які були нараховані, але невиплачені померлому спадкодавцю за життя Фондом соціального страхування України. Позивач звернувся до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Харківської області Вільхового Р.М. з заявою про прийняття спадщини, за якою відкрита спадкова справа № 62318641. В червні 2018 р. позивач звернувся до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, однак йому було видано Свідоцтво про право на спадщину за законом тільки на спадщину, яка складається з недоотриманої пенсії. Стосовно видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадщину, яка складається з суми недоотриманих страхових виплат, нотаріусом було видано Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 19 від 10.08.2018 року, з якої вбачається, що згідно відповіді Попаснянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області належні померлому ОСОБА_2 грошові кошти (недоотримані соціальні виплати та інше, що підлягає виплаті) у відділенні відсутні. 31.08.2018 року позивач звернувся з листом до Попаснянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області (відповідача по справі), в якому просив нарахувати суму страхової виплати, яку недоотримав його батько ОСОБА_2 по день смерті.
18.09.2018 року відповідач надав позивачу відповідь про те, що ОСОБА_2 знаходився на обліку та отримував страхові виплати по січень 2016 року включно. Станом на 01.09.2018 року належні грошові кошти (недоотримані соціальні виплати та інші, які підлягають виплаті) , котрі підлягають успадкуванню у відділенні відсутні.
В позові позивач зазначає, що нарахування та виплати страхових виплат ОСОБА_2 припинені у зв'язку з тим, що с.Березівське, де був зареєстрований померлий ОСОБА_2 , відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Позивач зазначає, що вважає, що відповідач, припинивши нарахування і виплату страхових виплат ОСОБА_2 , діяв протиправно, а тому посилання на відсутність належних потерпілому грошових коштів (недоотриманих соціальних виплат та інших, які підлягають успадкуванню), є безпідставними.
За викладених обставин. в поданому позові позивач просить суд:
- визнати за ним право власності у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 на недоотримані страхові виплати за період з 01 лютого 2016 року по ІНФОРМАЦІЯ_1
- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, код ЄДРПОУ 41313100, в особі Попаснянського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області нарахувати та виплатити позивачу недоотримані його батьком ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , страхові виплати за період з 01 лютого 2016 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.
У судове засідання позивач та представник позивача не з'явились, надали заяви в яких просили суд розглянути справу у їх відсутність, позовні вимоги підтримали. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, також надав суду заяву про розгляд дійсної справи без участі представника.
Представник відповідача надав письмовий відзив.
Третя особа приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області Вільховий Р.М. в судове засідання не з'явився, про день, час і місце судового засідання справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи, а саме рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
З боку третьої особи ніяких пояснень або інших документів, які б містили позицію третьої особи щодо поданого позову - суду не надано.
В поданому відзиві з боку відповідача, представник просить відмовити у задоволенні поданої позовної заяви повністю.
Відзив обґрунтований тим, що: по-перше, на момент смерті спадкодавця ОСОБА_2 щомісячні страхові виплати за період з 01.02.2016 р. по ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавцю нараховані не були, а відтак в розумінні ст. 1227 ЦК України не можуть належати спадкодавцю та не можуть входити до складу спадщини.
По-друге посилання представника позивача на правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 у справі № 243/3505/16-ц (провадження № 14-271цс18) є необгрунтованим оскільки наявні суттєві розбіжності в фактичних обставинах справ № 243/3505/16-ц та № 423/3908/18.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного.
Предметом даного позову є вирішення питання спадкування, що регулюється положеннями Цивільного Кодексу України .
Так, згідно ст.1216 ЦК України (Поняття спадкування) - Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1217 ЦК України (Види спадкування) - Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218 ЦК України (Склад спадщини) - До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1227 ЦК України (Право на одержання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві) - Суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Враховуючи визначені правові положення, суд зазначає.
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 є батьком позивача ОСОБА_1 (а.с.25). Відповідно до довідки від 17.12.2014 року № 6343005655 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, ОСОБА_2 перемістився з тимчасово окупованої території ( АДРЕСА_1 ) у АДРЕСА_2 (а.с.31). Із копії свідоцтва про смерть вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Кадіївка Луганської області, про що зроблено відповідний актовий запис № 12 ( а.с.26) Згідно копії свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Вільховим Р.М. був визначений склад спадкоємців, саме в особі позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 18.06.2018 року була відкрита спадкова справа за № 9/2018. Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з недоотриманоїпенсії у розмірі 114 958,24 грн. ( а.с.32) Постановою приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Донецької області Вільхового Р.М. № 119 від 10.08.2019 року, ОСОБА_1 відмовлено у вчинені такої нотаріальної дії, як видача свідоцтва про право на спадщину за законом на недоотримані страхові виплати, які належали його батькові, громадянину України, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.34). Згідно листа від 22.05.2018 р. № 03 щодо нарахованих та виплачених страхових виплат потерпілому ОСОБА_2 , виданою Попаснянським відділенням Управління ВД Фонду у Луганській області, ОСОБА_2 знаходився на обліку та отримував страхові виплати по січень 2016 року. Після 31 січня 2016 року потрепілий ОСОБА_2 до Фонду не звертався, страхові виплати не нараховувались і не виплачувались ( а.с.35). Постановою Відділення ВД Фонду в Попаснянському районі від 01.02.2016 р. за №1217/747/747/29 потерпілому ОСОБА_2 припинено виплату щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати професійної працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 996,71 грн., на підставі КМУ Розпорядження № 1085-р від 07.11.2014 р. зі змінами, дод.№1 № 1276-р від 02.12.2015 р. Виплата припинена з 01 лютого 2016 року (а.с.68).
При тім. суд звертає увагу на те, що законодавством України, передбачено захист прав осіб, які є внутрішньо-переміщіними особами в зв"язку із проведенням АТО (яким був помелий батько позивача).
А саме:
Призначення і виплата страхових виплат потерпілим на виробництві внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у відповідності з ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі ЗУ № 1105-XIV від 23 вересня 1999 року).
Згідно зі ст. 16 ч. 1 п. 2 Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», застрахована особа має право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом.
Статтею 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом'передбачено, що у районі проведення АТО можуть вводитися тимчасові обмеження прав і свобод громадян.
Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. У цьому переліку є с.Березівське Попаснянського району Луганської області.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, а саме зазначено, що проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження юридичних осіб та місця проживання фізичних осіб - підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції, здійснюється щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців державними реєстраторами реєстраційних служб територіальних органів Міністерства юстиції України в областях та місті Києві. Відповідно до пункту 3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 1105, особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 05.11.2014р. № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженимпостановою КМУ від 1.10.2014р. № 509.
Відповідно до частини четвертої статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105), виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більше як за три роки з дня звернення за їх одержанням. Вищезазначена стаття Закону не поширюється на спадкоємців, тому їм страхові виплати не нараховуються.
Аналогічна норма передбачена положеннями п. 8 Порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595, згідно до якої особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення АТО, встановлено постановою правління Фонду від 11 грудня 2014 року № 20, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12 січня 2015 року за № 6/26451.
У пункті 1 розділу III цього Порядку зазначено, що особи, які тимчасово переміщені, мають право на продовження раніше призначених та нарахованих страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) на підставі заяви.
Однак, враховуючі існуючи (вищезазначені) правові положення, померлий батько позивача, за життя, не скористався можливістю реалізації та захисту своїх прав щодо виплати ( в саме і нарахування ) страхових виплат (в тому числі раніше призначених ) після переміщення із зони проведення АТО.
В поданому відзиві відповідач зазначив, що за період з 01.02.2016 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлий ОСОБА_2 не звертався з відповідною заявою до робочих органів Фонду, що знаходяться на території підконтрольній владі України, будь-якої інформації не запитував, відомотей щодо продовження строку дії довідки про взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи до органів Фонду не надавав і позивачем не спротовано наданої інформації.
А так, враховуючи зазначені правові положння, надані суду докази з боку позивача , суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо визнання за ним права власності у порядку спадкування за законом після смерті батька на недоотримані страхові виплати у період з 01 лютого 2016 року по день смерті - є необгрунтованими, оскількі судом встановлено, що померлий батько позиваач не мав на день смерті предмету, який можливо було б вважати складом спадщини ( в розумінні ст.1218 ЦК України), в зв"язку із тим, що померлий батько позивача не набув права на страхові виплати з 01.02.2016 р., а тому права на виплати, які належали спадкодавцеві немає і у позивача ( в розумінні ст.1227 ЦК України) .
При тім, суд звертає увагу, що вимоги позивача стосовно зобов'язання Управління ВД ФСС України в Луганській області в особі Попаснянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати не отримані за життя ОСОБА_2 , знаходиться по за межами цивільного процесуального та цивільного законодавства України.
Також суд звертає увагу та погоджується із запереченнями відповідача з приводу того, що позивач в поданому позові безпідставно посилається на певні рішення ЄСПЛ, оскільки у зазначених позивачем прикладах рішень ЄСПЛ обставини справ інші ніж в поданому позові.
Так, на підставі викладеного, суд вважає, що поданий позов з боку позивача не доведений належними доказами, його обгрунтування не грунтується на законі, в зв"язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити.
Вирішуючи даний позов таки чинм, суд такж зазначає що при поданні позову, позивач був звільнений від сплати судового збору, як інвалід 2 групи ( згідно ст.5 п.10 ЗУ "Про судовий збір"), в зв"язку із чим судові витрати, пов"язані з розглядом даної справи, компенсуються за рахунк держави.
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст.ст.12,13,81,89,259,264-265 ЦПК України, суд, -
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Попаснянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області про визнання права власності на недоотримані страхові виплати в порядку спадкування, де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області Вільховий Роман Миколайович . Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя : А.В. Архипенко