Справа № 162/886/19
Номер провадження 3/162/381/2019
25 листопада 2019 року суддя Любешівського районного суду Волинської області Гладіч Н.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУНП у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , безробітного, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ст.124 КУпАП,-
встановив:
До суду надійшла адміністративна справа відносно ОСОБА_1 про те, що він 21 серпня 2019 року близько 14 години 00 хвилин в смт. Любешів по вул. Свободи, Волинської області, керуючи транспортним засобом атомобілем марки "Citroen", реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , був неуважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не реагував на її зміни, рухаючись заднім ходом, допустив зіткнення із транспортним засобом мопедом марки "Suzuki", реєстраційний номерний знак НОМЕР_3 , в результаті чого мопед зазнав механічних пошкоджень, а його власник матеріальних збитків. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.10.9 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст.124 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Під час підготовки справи до розгляду беззаперечно встановлено, що інспектор СРПП №4 Любешівського ВП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області старшим лейтенантом поліції Бартошиком О.О. під час складання ним протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 було грубо порушено вимоги ст.256 КУпАП у зв'язку з чим розгляд справи є неможливим.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Статтею 256 КУпАП та Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 передбачені вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, які не були дотримані поліцейським при оформленні протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №207736 від 22 листопада 2019 року.
А саме: в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №207736 від 22 листопада 2019 року відносно ОСОБА_1 не зазначено під чиїм керуванням рухався мопедом марки "Suzuki", тобто не вказані відомості про потерпілого; не встановлено чи заподіяно потерпілому матеріальну шкоду.
Разом з цим, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин, з метою забезпечення правильного, всебічного та об'єктивного з'ясування всіх обставин справи, дана адміністративна справа не може бути прийнята до провадження суду і підлягає повторному поверненню для належного оформлення.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 256, 278, 284, 287, 294 КУпАП, суддя,-
постановив:
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, повернути до Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУНП у Волинській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: