Справа № 743/2185/19
Провадження № 2-а/743/441/19
25 листопада 2019 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого-судді СТАШКІВА В.Б.,
за участю: секретаря судового засідання ДОВБЕНКО О.М.,
учасники справи: - представник Центрального міжрегіонального управління
Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області
МЕЛЬНИК М.М. (в режимі відеоконференції з Дарницьким
районним судом м. Києва),
- громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (в режимі відеоконференції з Чернігівським ПТПІ),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду справу
за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної
міграційної служби у м. Києві та Київській області
до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1
про продовження строку затримання,
Стислий виклад позиції позивача та відповідача, їх заяви (клопотання), інші процесуальні дії у справі.
25 листопада 2019 р. ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області звернулось до Ріпкинського районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому ставилось питання про продовження строку затримання останнього на 6 місяців.
Позовні вимоги мотивовані тим, що:
- рішенням Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 31 травня 2019 р.було примусово видворено з України громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі та затримано останнього, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, з поміщенням до ПТПІ до 29.11.2019 р.;
- з Листів Чернігівського ПТПІ 09-02/1042 від 10.07.2019 р., № 09-02/1558 від 10.10.2019 р., № 09-02/1712 від 29.10.2019 р. вбачається, що громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до 21.10.2019 р. не здійснював співпрацю під час процедури його ідентифікації, а 21.10.2019 р. останній надав адміністрації Чернігівського ПТПІ заповнену заяву про видачу свідоцтва на в'їзд (повернення) в Російську Федерацію, опитувальний лист з метою для подальшого оформлення документів на повернення до країни походження;
- листом № 8101.8.3-45353/8101.8-19 від 29.10.2019 р. ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області зверталось до Консульського відділу Посольства Російської Федерації в Україні з запитом встановленої форми щодо сприяння у документуванні громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 довідкою на повернення до Російської Федерації;
- відповіді на вказаний запит не надійшло;
- строк затримання відповідача закінчується 29 листопада 2019 р., а на даний час неможливо забезпечити його примусове видворення.
Ухвалою судді Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 25 листопада 2019 р. відкрито провадження по справі та призначено її на 25 листопада 2019 р. в режимі відеоконференції з Дарницьким районним судом м. Києва, за участю представника позивача та в режимі відеоконференції з Чернігівським ПТПІ, за участю відповідача.
В судовому засіданні:
- представник ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області МЕЛЬНИК М.М. позов підтримав, з підстав вказаних в ньому;
- громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проти задоволення позову фактично не заперечував. Вказав, що в 2015 р. у нього викрали паспорт Російської Федерації, його він не поновив, але перебуваючи в Чернігівському ПТПІ заповнив необхідні документи для повернення до Російської Федерації.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Судом встановлено, що:
- 10 травня 2019 р. уповноваженими особами ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, в м. Києві, було виявлено громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебував на території України без документів, які дають право законно перебувати в Україні, притягнуто громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 203 КУпАП за порушення встановленого порядку перебування іноземців в Україні, прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Азербайджанської Республіки Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у термін до 24.05.2019 року, яке останній не виконав 24.05.2019 року;
- 29 травня 2019 р. уповноваженими особами ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було піддано адміністративному затриманню, на підставі ч. 2 ст. 263 КУпАП та прийнято рішення про поміщення останнього до Чернігівського ПТПІ;
- рішенням Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 31 травня 2019 р.було примусово видворено з України громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі та затримано останнього, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, з поміщенням до ПТПІ до 29.11.2019 р.;
- з Листів Чернігівського ПТПІ 09-02/1042 від 10.07.2019 р., № 09-02/1558 від 10.10.2019 р., № 09-02/1712 від 29.10.2019 р. вбачається, що громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до 21.10.2019 р. не здійснював співпрацю під час процедури його ідентифікації, а 21.10.2019 р. останній надав адміністрації Чернігівського ПТПІ заповнену заяву про видачу свідоцтва на в'їзд (повернення) в Російську Федерацію, опитувальний лист з метою для подальшого оформлення документів на повернення до країни походження;
- листом № 8101.8.3-45353/8101.8-19 від 29.10.2019 р. ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області зверталось до Консульського відділу Посольства Російської Федерації в Україні з запитом встановленої форми щодо сприяння у документуванні громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 довідкою на повернення до Російської Федерації;
- відповіді на вказаний запит не надійшло.
Джерела права застосовані (не застосовані) судом.
Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.
Стаття 30 вказаного Закону регламентує, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більше як на 18 місяців (ч. 4).
Згідно пп. f п.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом, зокрема, законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання та видворення іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 289 КАС України.
Згідно ч.ч. 11, 13 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців. Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:
1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;
2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Виходячи з правового аналізу ст. 289 КАС України можна стверджувати, що інститут продовження строку затримання застосовується адміністративним судом у разі наявності АЛЬТЕРНАТИВНИХ УМОВ, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, якими є: 1) або відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації, 2) або неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи. При цьому, наявність хоча б однієї з яких надає підстави для прийняття адміністративним судом рішення про продовження затримання такої особи в межах максимально можливого строку (18 місяців).
П.1 Розділу VІ «Порядок дій з ідентифікації та документування іноземців» Інструкції про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 р. № 353/271/150 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України від 22.01.2018 р. № 38/77) передбачає, що якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України, орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування. З цією метою до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця надсилаються відповідні запити, до яких долучаються кольорові фотокартки на кожну особу, заповнені анкети визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство.
Оцінка суду.
Враховуючи те, що 21.10.2019 р. громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надав адміністрації Чернігівського ПТПІ заповнену заяву про видачу свідоцтва на в'їзд (повернення) в Російську Федерацію, опитувальний лист з метою для подальшого оформлення документів на повернення до країни походження, які необхідні для перевірки громадянства вказаної особи,та листом № 8101.8.3-45353/8101.8-19 від 29.10.2019 р. ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області зверталось до Консульського відділу Посольства Російської Федерації в Україні з запитом встановленої форми щодо сприяння у документуванні громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 довідкою на повернення до Російської Федерації, але відповідь на вказаний запит не надійшла, тобто наявна визначена ст.289 КАС України умова, за якою неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, як - неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи, тому суд приходить до висновку про наявність підстав для продовження строку затримання громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до 25 травня 2020 року включно в Чернігівському ПТПІ, з метою його ідентифікації та забезпечення примусового видворення, що еквівалентно часу звернення до суду, задовольнивши позов частково.
Керуючись ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 9, 241-246, 250, 289 КАС України, суд
Позов Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області - задовольнити частково.
Продовжити строк затримання громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до 25 травня 2020 року включно в Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою його ідентифікації та забезпечення примусового видворення.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржена до ШОСТОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ в десятиденний строк з дня його проголошення.
Головуючий В.Б.Сташків
Текст рішення виготовлено та
підписано 25 листопада 2019 року.