Справа №766/21278/19
Пров. №3/766/7750/19
15.11.2019 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Смирнов Г.С., розглянувши адміністративні матеріали, направлені Головним управлінням Держпраці у Херсонській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого директором КМП «Херсонелектротранс», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 41 ч. 1 КУпАП, -
встановив:
07.10.2019 інспектором праці Головного управління Держпраці у Херсонській області Черниш В.О. був складений адміністративний протокол № ХС4707/1751/АВ/П/ПТ відносно ОСОБА_1 за ст.41 ч.1 КУпАП, в якому зазначено, що директор КМП «Херсонелектротранс» ОСОБА_1 , в період з серпня 2019 по вересень 2019 допустив порушення трудового законодавства, а саме в порушення вимог ч.1,2 ст.115 КЗпП, ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці», виплата заробітної плати не проводиться регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів- представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом) не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Так, заробітна плата працівникам підприємства ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за серпень 2019 була виплачена 30.09.2019, аванс за вересень був виплачений 30.09.2019 (зарплатна відомість № 257, зарплатна відомість № 258). Також, в порушення вимог ч. 4 ст.115 КЗпП, ст. 21 Закону України «Про відпустки», заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки не виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки. Так відповідно до наказу від 17.09.2019 № 307-В, працівниці ОСОБА_4 надано щорічну основну відпустку з 18.09.2019, але виплата заробітної плати за весь час щорічної відпустки була здійснена 30.09.2019 (зарплатна відомість № 235, особова карта форми НОМЕР_2 -2).
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину не визнав, пояснивши, що основними напрямками діяльності МКП «Херсонелектротранс» є перевезення платних пасажирів та перевезення пільгових пасажирів 25 категорій, які мають право на пільговий проїзд у громадському транспорті згідно вимог діючого законодавства України, та перевезення яких здійснюється на підставі договору від 14.01.2019 №1/01, укладеного між МКП «Херсонелектротранс» та управлінням соціальної політики Херсонської міської ради (ХМР). Кошти на компенсаційні виплати за пільговий проїзд електротранспортом окремим категоріям громадян закладаються на кожен рік відповідною міською комплексною програмою «Соціальний захист». В кінці 2018р. управлінню соціальної політики підприємством був наданий орієнтовний розрахунок потреби коштів на компенсаційні виплати на пільговий проїзд електротранспортом окремим категоріям громадян на 2019 рік в сумі 61716100 грн. Вказані кошти в повному обсязі передбачені рішенням сесії ХМР від 21.12.2018 №1775 «Про внесення доповнень до міської комплексної програми «Соціальний захист» на 2019 рік. Разом з тим відповідно до бюджетних призначень, затверджених рішенням сесії ХМР від 21.12.2018 №1826 «Про міський бюджет на 2019 рік», підприємству були закладені кошти в сумі 27000829 грн. Станом на 07.06.2019 фактично підприємство профінансовано на суму 24532701 грн., які використало на: - виплату заробітної плати з податками (грудень 2018 року - зар/плата травень 2019 року) - 17804029 грн.; - оплату електричної енергії (грудень 2018, січень - травень 2019 року) - 6609959,15 грн.; - оплату податку на землю (січень - травень 2019 року) - 75000 грн.; - оплату за водопостачання та водовідведення (січень - травень 2019 року) - 29662,70 грн.; - оплату послуг зв'язку (січень - травень 2019 року) - 14050,92 грн. В червні 2019р. згідно рішення сесії ХМР від 21.06.2019 № 2034 «Про зміни до міського бюджету на 2019 рік» підприємству було передбачено компенсаційні виплати в сумі 16000000 грн., в зв'язку з чим були внесені зміни до договору від 14.01.2019 № 1/01 додатковою угодою №1 від 25.06.2019 (додаток 6) в частині збільшення загальної суми договору до 43000829 грн. Станом на 27.09.2019р. фактично підприємство профінансовано на суму 15923472 грн., які використало на: - виплату заробітної плати з податками (червень 2019 - аванс серпня 2019 р.) - 8810746,00 грн.; - оплату електричної енергії (червень - серпень 2019 р.) - 7023502,93 грн.; - оплату податку на землю (червень - вересень 2019р.) - 64000,00 грн.; - оплату за водопостачання та водовідведення (червень - вересень 2019 р.)- 19424,02 грн.; - оплату послуг зв'язку (червень - вересень 2019 р.)- 5800,00 грн. Станом на 27.09.2019 фактично підприємство профінансовано на суму 40456174 грн., які використало на: - виплату заробітної плати з податками (грудень 2018 р. - аванс за серпень 2019 р.) 26614775 грн.; - оплату електричної енергії по серпень 2019 р. - 13633462 грн.; - оплату податку на землю по вересень 2019 р. - 139000 грн.; - оплату за водопостачання та водовідведення по вересень 2019 р. - 49086 грн.; - оплату послуг зв'язку по вересень 2019 р. - 19850 грн. Не зважаючи на численні звернення підприємства щодо необхідності передбачення в міському бюджеті додаткових сум на компенсаційні виплати для розрахунку за надані послуги з пільгового перевезення, жодних заходів проведено не було, що призвело до виникнення заборгованості з боку органів виконавчої влади по розрахунках з підприємством та не дало можливості вчасно провести виплату залишку заробітної плати за серпень та авансу по заробітній платі за вересень 2019 р. Описані порушення не були допущені умисно з боку директора, керівного складу чи підприємства в цілому, про що складене заперечення на акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю № ХС4707/1751/АВ від 07.10.2019. В вересні 2019 р. згідно рішення сесії ХМР від 27.09.2019 №2143 «Про зміни до міського бюджету на 2019 рік» підприємству було передбачено компенсаційні виплати в сумі 3100000 грн., в зв'язку з чим були внесені зміни до договору від 14.01.2019 №1/01 додатковою угодою №2 від 27.09.2019 в частині збільшення загальної суми договору до 46100529 грн. 30 вересня 2019 р. кошти в сумі 3100000 були використані на виплату залишку заробітної плати з податками за серпень та авансу по заробітній платі за вересень 2019 р. -згідно додаткової угоди №2 від 27.09.2019 до договору від 14.01.2019 № 1/01.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні у ній докази суддя дійшов до наступного висновку.
Диспозиція ч.1 ст.41 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є, в тому числі, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
З матеріалів справи, пояснень ОСОБА_1 та наданих ОСОБА_1 в судовому засіданні матеріалів вбачається, що несвоєчасна виплата заробітної плати сталася у зв'язку з несвоєчасним фінансуванням МКП «Херсонелектротранс», яке здійснюється з міського бюджету шляхом виплати компенсації підприємству на підставі договору укладеного між МКП «Херсонелектротранс» та управлінням соціальної політики ХМР, яку підприємство отримує лише після прийняття відповідного рішення на сесії ХМР, одразу після отримання підприємством коштів вони були використані на виплату залишку невиплаченої заробітної плати та авансу по заробітній платі, а тому вказане свідчить, що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, яке викладене у протоколі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи зазначене, приходжу до висновку, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП підлягає закриттю, оскільки в його діях відсутній склад інкримінованого правопорушення.
Керуючись ст.ст. 41 ч. 1, 245, 247, 280, 283, 284 КУпАП, -
постановив:
Провадження по адміністративним матеріалам відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 41 ч.1 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом 10 днів з дня її проголошення.
СуддяГ. С. Смирнов