Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"19" листопада 2019 р. м. ХарківСправа № 922/1688/18
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Руденко О.О.
розглянувши заяву АТ "Харківобленерго" (вх. № 28025 від 19.11.2019) про залучення третьої особи до участі у справі
за позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго", м.Харків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Фонд державного майна України, м.Київ,
до Комунального підприємства "Харківводоканал", м.Харків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Харківська міська рада, м.Харків,
про за участю представників: стягнення 22674467,67 грн,
позивача - Квіцінської А.І. (довіреність № 01-26/741 від 18.01.2019);
відповідача - Лисенка В.С. (довіреність № 01.01-14/7905-18 від 17.12.2018);
третьої особи (Фонд державного майна України) - не з'явився;
третьої особи (Харківська міська рада) - Матофія Р.М. (довіреність 08-21/3703/2-19
від 30.10.2019),
В провадженні Господарського суду Харківської області знаходиться справа №922/1688/18 за позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго", м.Харків, до Комунального підприємства "Харківводоканал", м.Харків, про стягнення заборгованості за Договором про постачання електричної енергії № 1.01 від 03.01.2008 в загальному розмірі 27265353,92 грн., у тому числі: вартості електричної енергії в розмірі 21863346,66 грн. (тарифна складова - 18219455,56 грн. та ПДВ 20% - 3643891,10 грн., пені в розмірі 2020462,50 грн., інфляційних втрат у розмірі 2692568,24 грн., 3% річних у розмірі 688976,52 грн.
Справа розглядається в порядку загального позовного провадження.
У підготовчому засіданні, яке відбулося 19.11.2019, представник позивача звернулась до суду із заявою (вх. № 28025 від 19.11.2019) про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.
Представники відповідача та третьої особи на стороні відповідача проти залучення до участі у справі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг заперечували.
Дослідивши матеріали справи і заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи на стороні відповідача, суд встановив, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", який набрав чинності 26.11.2016 (надалі - Закон).
Відповідно до ч. 2 ст. 3 вказаного Закону, регулятор здійснює державне регулювання шляхом:
- нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні
повноваження надані Регулятору законом;
- ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
- формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані регулятору законом;
- державного контролю та застосування заходів впливу;
- використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями регулятора є, зокрема, забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг (ч. 3 ст. 3 Закону).
Отже Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) є регулятором як суб'єкту господарювання у сфері енергетики - АТ "Харківобленерго" так і суб'єкта господарювання у сфері комунальних послуг - КП "Харківводоканал".
У зв'язку з неоднозначним трактуванням сторонами у справі п. 6.23 та п. 6.28 Правил, позиція НКРЕКП є важливою для однакового і практичного застосування нормативних актів НКРЕКП як постачальниками, так і споживачами електричної енергії, та належить до функцій регулятора, визначених пп. 11, 14 ч. 1 ст. 17 Закону.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" визначено, що НКРЕКП бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та встановлює тариф на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Е1КРЕКП.
Таким чином, рішення у справі № 922/1688/18, у випадку відмови у задоволенні позовних вимог АТ "Харківобленерго", призведе до обов'язку НКРЕКП (як органа до завдань якого належить формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг) перерахувати тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення.
За таких обставин, вбачається, що рішення суду буде впливати на права та обов'язки НКРЕКП щодо КП "Харківводоканал", а також на права і законні інтереси АТ "Харківобленерго", як позивача у справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
З огляду на викладене, суд визнав клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 50, 179, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Заяву Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вх. № 28025 від 19.11.2019) про залучення до участі у справі третьої особи задовольнити.
2. Залучити до участі у справі № 922/1688/18 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 19; код ЄДРПОУ: 39369133).
3. Зобов'язати позивача не пізніше двох днів з дня проголошення цієї ухвали направити на адресу третьої особи копію позовної заяви з додатками, про що надати відповідні докази до суду.
4. Встановити третій особі строк - п'ять днів з дня вручення даної ухвали для подання письмових пояснень щодо предмету позову, унормованих статтею 168 ГПК України, та доказів направлення копії останніх (пояснень) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення на дану ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 25.11.2019.
Суддя Н.М. Кухар