14.11.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/748/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Кобецької С. М., секретар судового засідання Савчин Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Західрембуд",
вул. Сагайдачного, буд.20, м. Бурштин, Галицький район,
Івано-Франківська область,77111;
адреса для листування: вул. Кисілевської, 49б, м. Івано-Франківськ, 76002;
до відповідача: Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства,
містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної
адміністрації, вул. Грушевського, буд.21,м. Івано-Франківськ,76004;
про розірвання договору,
за участю:
від позивача: Головчак Л.В. - керівник, (наказ ТОВ "Західрембуд" №1 від 12.02.2003, довідка з ЄДРПОУ АБ№647507 від 15.05.2013);
від відповідача: Жирун Р.М. - адвокат, (довіреність б/н від 03.04.2019; посвідчення №620 від 16.11.2007).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Західрембуд" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації про розірвання договору на закупівлю підрядних робіт за державні кошти №115 від 29.10.2012.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 22.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги. Звертає увагу суду на те, що в процесі виконання умов договору №115 від 29.10.2012 сторони не досягли згоди щодо збільшення договірної ціни, внаслідок істотної зміни обставин, що зумовлена загальновідомим фактом - значним підвищенням у 2018-2019 роках цін на матеріали, обладнання та послуги, як і не досягли згоди щодо розірвання договору. Станом на сьогоднішній день подальше виконання підрядних робіт для ТОВ "Західрембуд" є економічно невигідним та збитковим, оскільки це порушує співвідношення майнових інтересів сторін та позбавляє позивача того, на що він розраховував при укладенні договору. Просить суд захистити порушене право позивача та розірвати в судовому порядку договір на закупівлю підрядних робіт за державні кошти №115 від 29.10.2012. Позовні вимоги мотивує приписами статей 651, 652, 837, 843, 844 Цивільного кодексу України, статей 188, 193, 321 Господарського кодексу України, статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі".
Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що у зв'язку з відсутністю можливості збільшення фінансування підрядних робіт з реконструкції народного дому "Просвіта" в с.Микуличин Яремчанської міської ради вважає неможливим, як збільшення договірної ціни так і розірвання договору №115 від 29.10.2012. При вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд вважає позов таким, що підлягає до задоволення.
Фактичні обставини справи вказують на те, що між Департаментом будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації (замовник/відповідач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Західрембуд" (підрядник/позивач) укладено договір на закупівлю підрядних робіт за державні кошти №115 від 29.10.2012. За цим договором підрядник зобов"язався виконати роботи з реконструкції народного дому "Просвіта" в с.Микуличин Яремчанської міської ради (пункт 1 договору).
Договірна ціна робіт визначається на основі локального кошторису є приблизною і складає 9 242 488,00грн з ПДВ. Уточнення приблизної договірної ціни буде здійснюватись в міру виконання робіт (пункти 3.1., 3.3. додатку №1 до договору).
Пунктом 4.3.3. додатку №1 до договору сторони погодили, що підрядник має право вимагати від замовника підвищення договірної ціни у разі істотного зростання після укладення договору підряду цін на ресурси, відповідальність за забезпечення якими покладено на підрядника, а також цін на послуги, що надавалися йому третіми особами, а у разі відмови замовника - розірвання договору в установленому порядку.
Договір набув чинності з дати його підписання та діє до 30.12.2019 (пункт 10.1.договору, пункт 4.2.додаткової угоди №16/д від 23.03.2018 до договору).
Листом №28 від 08.02.2019 (а.с.24) позивач повідомив відповідача про виникнення обставин, що зумовлюють необхідність збільшення договірної ціни понад 10%, а саме значне подорожчання енергоносіїв, збільшення вартості будівельних матеріалів, обладнання, внаслідок чого позивач немає змоги виконати повний обсяг робіт згідно проектно-кошторисної документації 2012 року. У відповіді №658/01-07 від 28.02.2019 (а.с.25) відповідач повідомив позивача про неможливість збільшення договірної ціни через зменшення ліміту фінансування робіт з реконструкції народного дому "Просвіта" в с.Микуличин Яремчанської міської ради. В свою чергу позивач звернувся до відповідача з вимогою №43 від 13.03.2019 (а.с.26) про розірвання договору №115 від 29.10.2012. Відповідач заперечив проти розірвання договору (лист №704/01-07 від 03.04.2019, а.с. 27).
Предметом судового розгляду є вимога позивача до відповідача про розірвання договору на закупівлю підрядних робіт за державні кошти №115 від 29.10.2012.
Із змісту статті 11 Цивільного кодексу України вбачається, що цивільні права та обов'язки виникають, зокрема з договору.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов"язковим для виконання сторонами (статті 626, 627, 628, 629 Цивільного кодексу України).
Згідно з статтею 875 Цивільного кодексу України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.
Порядок укладення та виконання договорів підряду на проведення робіт з нового будівництва, реконструкції будівель і споруд та технічного переоснащення діючих підприємств, а також комплексів і видів робіт, пов'язаних із капітальним будівництвом об'єктів, визначено Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №668 від 01.08.2005. Ці Загальні умови є обов'язковими для врахування під час укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві незалежно від джерел фінансування робіт, а також форми власності замовника та підрядника.
Згідно з пунктом 5 Загальних умов істотною умовою договору підряду є договірна ціна.
Договірна ціна у договорі підряду визначається на основі кошторису як приблизна або тверда. У разі коли роботи (будівництво об'єкта) фінансуються із залученням державних коштів, договірна ціна визначається відповідно до вимог нормативних документів у сфері ціноутворення у будівництві. У разі виникнення обставин, що зумовлюють необхідність значного підвищення приблизної договірної ціни (більше ніж це визначено договором підряду), підрядник зобов'язаний в установлені договором підряду строки повідомити про це замовника (пункти 21, 23 Загальних умов).
Необхідність визначення у договорі підряду ціни роботи або способів її визначення, обумовлено і частиною 1 статті 843 Цивільного кодексу України, частиною 1 статті 321 Господарського кодексу України.
У відповідності до частин 1, 2, 4 статті 844 Цивільного кодексу України ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. У разі виникнення потреби значно перевищити приблизний кошторис підрядник зобов'язаний своєчасно попередити про це замовника. Аналогічні положення закріплені і нормами частин 2, 3 статті 321 Господарського кодексу України.
У разі істотного зростання після укладення договору вартості матеріалу, устаткування, які мали бути надані підрядником, а також вартості послуг, що надавалися йому іншими особами, підрядник має право вимагати збільшення кошторису. У разі відмови замовника від збільшення кошторису підрядник має право вимагати розірвання договору (частина 5 статті 844 Цивільного кодексу України, частина 4 статті 321 Господарського кодексу України).
Частиною 1 статті 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як вказують норми частини 1 статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно з частиною 2 статті 652 Цивільного кодексу України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились або щодо його розірвання, договір може бути розірваний за рішенням суду при наявності одночасно таких умов: - в момент укладання договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; - зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; - виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладанні договору; - із суті договору або звичаїв ділового обороту не впливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
В цьому спірному випадку судом взято до уваги і приписи статті 188 Господарського кодексу України, які передбачають, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозицію про це другій стороні за договором, а сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у дванадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Матеріалами справи документально підтверджено дотримання сторонами порядку зміни та розірвання господарського договору, встановленого вищезазначеною нормою права, позивачем доведено істотну зміну обставин та одночасне існування умов, які у відповідності до частини 2 статті 652 Цивільного кодексу України є підставними для розірвання договору, а недосягнення сторонами згоди в цьому спірному випадку вбачається з відповідей відповідача №658/01-07 від 28.02.2019, №704/01-07 від 03.04.2019 (а.с.25,27) на звернення позивача №28 від 08.02.2019, №43 від 13.03.2019 (а.с.24,26).
Непогодження відповідачем збільшення договірної ціни в той час, як значно підвищились ціни на матеріали, обладнання та послуги, унеможливлює подальше виконання підрядних робіт за договором №115 від 29.10.2012, є економічно невигідним та збитковим, порушує співвідношення майнових інтересів сторін та позбавляє позивача того, на що він розраховував при укладенні спірного договору - здійснення підприємницької діяльності з метою одержання прибутку, а тому враховуючи, що підстави для розірвання договору на закупівлю підрядних робіт за державні кошти №115 від 29.10.2012 доведені, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
З огляду на вимоги частин 1,3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (частини 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).
Таким чином на основі вище сказаного позовна вимога позивача визнається судом правомірною, обґрунтованою, документально підтвердженою та такою, що підлягає задоволенню.
Враховуючи приписи статті 129 Господарського процесуального кодексу України та клопотання позивача, судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись статтею 1291 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, статтями 11, 626-629, 651, 652, 843, 844, 875 Цивільного кодексу України, статтями 188, 321 Господарського кодексу України, статтями 73-79, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов ТОВ "Західрембуд" до відповідача Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації про розірвання договору - задовольнити.
Розірвати договір на закупівлю підрядних робіт за державні кошти №115 від 29.10.2012 укладений між Департаментом будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Західрембуд".
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення складено 25.11.2019
Суддя С.Кобецька