Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
про залишення заяви без руху
"25" листопада 2019 р. м. Житомир Справа № 906/102/19
Господарський суд Житомирської області у складі судді Макаревича В.А.,
перевіривши матеріали заяви від 20.11.2019 №06-05/7548 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання кредиторських вимог та клопотання про відстрочення (або розстрочення) сплати судового збору у справі №906/102/19
за заявою Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до Комунальнеого підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради Житомирської області
про визнання банкрутом,
У провадженні господарського суду перебуває справа про банкрутство Комунального підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради Житомирської області (11106, Житомирська область, Овруцький район, м. Овруч, вул. Франка, буд. 5-А; ідентифікаційний код 03343829).
Cлід зазначити, що 21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
У відповідності п.2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" втратив чинність.
За приписами п.4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
З огляду на викладене, подальший розгляд справи №906/102/19 про банкрутство Комунального підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради Житомирської області слід здійснювати відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою суду від 14.11.2019 інформацію розпорядника майна Шиганського В.В. взято до відома; призначено підсумкове засідання суду на "02" грудня 2019 р. о 11:00 год. в приміщенні Господарського суду Житомирської області, зал судових засідань № 733.
22.11.2019 до суду надійшла заява № 06-05/7548 від 20.11.2019 від Управління соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання кредиторських вимог та клопотання про відстрочення (або розстрочення) сплати судового збору.
Відповідно до ч.6 ст.12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно зі ст. 162 ГПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Відповідно до вимог статті 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до положень ч. 3 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства заява кредитора має містити:
найменування господарського суду, до якого подається заява;
найменування боржника, його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені);
виклад обставин, що підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування;
відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог;
перелік документів, що додаються до заяви.
До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, що підтверджують грошові вимоги до боржника.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання заяв кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом, заявником сплачується судовий збір - два розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 р. станом на 01.01.2019 р. прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб становить 1 921,00 грн. Таким чином заявник повинен був сплатити судовий збір у розмірі 3842 грн (два розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Кредитором не надано до суду доказів сплати судового збору в порядку та розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».
Разом з тим кредитором Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області заявлено клопотання про розстрочення або відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у справі.
Вказана заява подана без будь - якого обґрунтування неможливості сплати судового збору та не підтверджена доказами.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення.
Отже, підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 цього Закону, є врахування ним майнового стану сторін та лише за наявності умов визначених у частині 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Проте, кредитором не доведено наявності передбачених чинним законодавством України умов, необхідних для вирішення судом питання про відстрочення або розстрочення судового збору.
Водночас, оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для відстрочення (або розстрочення) від такої сплати, враховуючи, що кредитором не додано належних доказів, які б підтверджували можливість сплати судового збору протягом строку розгляду заяви з кредиторськими вимогами до боржника.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що клопотання кредитора про відстрочення або розстрочення сплати судового збору є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Також суд звертає увагу заявника, що до заяви в обов'язковому порядку додаються докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна. Проте такими доказами не можуть вважатися копії поштових квитанцій про направлення рекомендованих відправлень без надання описів вкладень із зазначенням які саме поштові відправлення були направлені боржнику та арбітражному керуючому згідно наданих до суду поштових квитанцій.
Відповідно до частини першої статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 Господарського процесуального кодексу України. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Згідно ст. 46 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Кодексу.
У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог цього Кодексу, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому разі господарський суд постановляє ухвалу про повернення заяви.
Повернення заяви з підстав, передбачених цією статтею, не перешкоджає повторному зверненню до суду у цій же справі, якщо порушення усунуто в межах строку, встановленого частиною першою статті 45 цього Кодексу.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне залишити заяву кредитора Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області без руху з наданням кредитору часу для усунення встановлених судом недоліків.
Керуючись статтями 162, 164, 172, 174, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, ст.45, 46 Кодексу України з процедур банкрутства, суд
1. Клопотання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про відстрочення або розстрочення сплати судового збору залишити без задоволення.
2. Заяву від 20.11.2019 №06-05/7548 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання кредиторських вимог залишити без руху.
3. Управлінню праці та соціального захисту населення протягом десяти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки заяви шляхом подання до суду доказів сплати судового збору в сумі 3842,00 грн та доказів надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна (наявність олисів вкладень із зазначенням які саме поштові відправлення були направлені боржнику та арбітражному керуючому згідно наданих до суду поштових квитанцій).
4. Роз'яснити Управлінню праці та соціального захисту населення , що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається Управлінню праці та соціального захисту населення згідно з ч.4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України та ст. 46 Кодексу України з процедур банкрутства.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Макаревич В.А.
1 - у справу;
2 - заявнику Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області.