Справа № 640/19373/18
22 листопада 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого - судді Бараненка І.І., суддів Бабенка К.А., Оксененка О.М., перевіривши відповідність вимогам статті. 296 КАС України апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 жовтня 2019 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рокмант" до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, третя особа Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного територіального управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві (скаржник) подало апеляційну скаргу на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 жовтня 2019 року.
Одночасно з апеляційною скаргою скаржник звернувся із клопотанням про звільнення його від сплати судового збору, посилаючись на своє право заявляти таке клопотання, передбачене п.1 ч.1 ст.133 КАС України та ст.8 Закону України "Про судовий збір".
Так, дійсно, частиною 1 ст. 133 КАС України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною 1 ст. 8 Закону "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI, передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Отже, наведені у ч. 1 ст. 8 Закону № 3674-VI підстави не звільняють апелянта від обов'язку сплатити судовий збір.
Однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Сплата судового збору за подання апеляційної скарги є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.
З огляду на викладене, саме по собі подання до суду стороною судового процесу клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги не може вважатися достатньою та належною підставою для суб'єкта владних повноважень щодо звільнення від такої сплати.
За таких обставин, підстави для задоволення клопотання скаржника про звільнення від сплати судового збору відсутні.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 133, 243, 325 КАС України,
У задоволенні клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 жовтня 2019 року відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.І. Бараненко
суддя К.А. Бабенко
суддя О.М. Оксененко