Постанова від 18.11.2019 по справі 815/3009/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2019 р.м.ОдесаСправа № 815/3009/18

Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Турецької І.О.,

суддів - Стас Л.В., Шеметенко Л.П.

за участі секретарів - Скоріної Т.С., Алєксеевої Н.М.

апелянта - ОСОБА_1 ;

представника Департаменту - Максимчук А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до начальника Управління соціального захисту населення Подільської міської ради Одеської області Коломейчук Ірини Костянтинівни, Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради про визнання незаконним перерахунку розміру субсидії, про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом до до начальника Управління соціального захисту населення Подільської міської ради Одеської області Коломейчук І. К. в якому просив:

визнати незаконним проведений, 11.04.2018 року, з порушенням законодавства України і насамперед, із зухвалим зволіканням чинних норм споживання на комунальні послуги перерахунок розміру субсидії;

визнати незаконним вилучення з особистого рахунку коштів, які були зараховані в якості субсидії, до вирішення в суді питання щодо причини формування від'ємного значення особистого рахунку, внаслідок того, що обов'язковий платіж за комунальні послуги, при незмінних доходах, виріс майже на 1 000 відсотків та унеможливив сплату рахунків за отримані послуги за відсутності коштів;

зобов'язати зробити перерахунок розміру субсидії з 11.04.2018 р. у відповідності до вимог чинного Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 21 жовтня 1995 р. №848 с послідуючими змінами та доповненнями та з урахуванням підвищення, встановлених на означений час, тарифів на послуги;

зобов'язати негайно скасувати рішення про вилучення коштів, які нараховані на особистий рахунок як субсидія, що призначена для відшкодування витрат на комунальні послуги.

Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 вказує, що перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Подільської міської ради та з 2014 р. на підставі Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 21 жовтня 1995р. №848 (далі - Положення №848) отримує субсидію.

Вважає, що зменшення розміру отриманої ним субсидії з листопада 2017 р. в порівнянні з 01.03.2017 р. на 14% за результатами «автоматичного масового перерахунку» відбулося протиправно. Також наполягає на протиправності вилучення коштів, які були нараховані на його особистий рахунок як субсидія.

Позивач пояснив, що сподівався використати зекономлені кошти на послуги водопостачання влітку, коли потреба у воді значно зростає, натомість, з отриманого від постачальника рахунку дізнався, що кошти, у розмірі 369,00 грн. вилучені начальником Управління соціального захисту населення ОСОБА_2 , на підставі, начебто, розпорядження міського голови для організації роботи міських фонтанів.

За результатами розгляду його звернення, Управління соціального захисту населення його повідомило, що норми споживання на комунальні послуги зменшилися і на даний час становлять лише від 50% до 70% чинних норм споживання послуг.

Позивач зауважив, що попри те, що Одеським апеляційним адміністративним судом відкрито провадження за його апеляційною скаргою щодо визнання незаконним «масового автоматичного перерахунку субсидії» у бік зменшення, відповідач продовжує зменшувати йому розмір субсидії.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2018 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції, провівши аналіз норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, дійшов висновку про обґрунтованість, зробленого Управлінням соціального захисту населення ОСОБА_1 перерахунку розміру субсидії від 11.04.2018 р. та про відсутність підстав проведення, з цієї ж дати, повторного перерахунку.

Відмовляючи у задоволення вимоги про скасування рішення Управління соціального захисту населення про вилучення коштів, які нараховані на особистий рахунок позивача, як субсидія, що призначена для відшкодування витрат на комунальні послуги, суд виходив із приписів Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 534.

Так, судом, з огляду на вказаний нормативний акт, зазначено, що невикористані суми субсидії надавачем послуг перераховуються на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який повертає до державного бюджету зазначені кошти, при цьому, не повертаючи їх споживачу.

Поряд з цим, 20.09.2018 р. суд прийняв ухвалу, якою, на підставі рішення Подільської міської ради «Про реорганізацію галузі соціального захисту Подільської міської ради», залучив до участі у справі другого відповідача Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради. Згідно змісту вказаного рішення, ліквідовано Управління соціального захисту населення Подільської міської ради, шляхом приєднання до новоствореного Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву (заперечень).

Не погодившись із судовим рішенням, ОСОБА_1 зазначає, що воно зухвале та протиправне, далі йде мова оригінала «…рішення являє собою 100 відсотковий передрук відзиву на адміністративний позов, а також містить низку іншої інформації, що поцуплена зі світової мережі Інтернет та зі стелі власного кабінету без надання до матеріалів справи жодного документа в якості доказів. Апелянт зазначає, що відповіді на свої питання, він в рішенні суду не отримав, адже суд не виконав жодного з перерахованих у ст. 2 КАС України завдань».

В уточненій апеляційній скарзі ОСОБА_1 підтвердив свою позицію, що рішення суду першої інстанції, не відповідає положенням ст. 2 КАС України, є зухвало - злочинним та ганебним.

У резолютивній частині апеляції, скаржник просить визнати незаконними дії відповідача, які полягають у вилученні коштів з його та інших громадян міста особистих рахунків у комунальному підприємстві Подільської міської ради «Подільськводоканал», нарахованих в якості субсидії на оплату послуг з водопостачання та водовідведення та зобов'язати відповідача повернути незаконно вилучені кошти на особисті рахунки громадян у комунальному підприємстві Подільської міської ради «Подільськводоканал».

Окрім того, ним ставиться питання про скасування ухвали про залучення до участі у справі в якості другого відповідача Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради. Підставою для скасування ухвали ОСОБА_1 зазначає постановлення її не в судовому засіданні, а також з порушенням законодавства, оскільки заклад, який не існував на час вчинення оскаржуваних дій, не може бути відповідачем у справі.

Як випливає зі змісту апеляції, ОСОБА_1 не відмовився від вимог, що стосуються визнання незаконним проведення з 11.04.2018 р. перерахунку розміру субсидії та зобов'язання його провести з 11.04.2018 р. у відповідності до вимог чинного Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 21 жовтня 1995 р. №848 с послідуючими змінами та доповненнями та з урахуванням підвищення, встановлених на означений час, тарифів на послуги. Наведене свідчить, що дані вимоги також повинні бути предметом дослідження суду апеляційної інстанції.

Апелянт в судовому засіданні суду апеляційної інстанції підтримав доводи викладені в апеляції та просив її задовольнити.

Представник Департаменту в судовому засіданні суду апеляційної інстанції проти апеляційної скарги заперечила та просила рішення суду залишити без змін.

Від колишнього начальника Управління соціального захисту населення Подільської міської ради Одеської області Коломейчук І. К. надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

Відповідно до ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Фактичні обставини справи.

Позивач є пенсіонером та отримує субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Для призначення ОСОБА_1 субсидії на новий опалюваний період 2017 р. - 2018 р. використовувалася інформація щодо зареєстрованих, у його житловому приміщенні, осіб, про забезпеченість комунальними послугами, про доходи, зареєстрованих осіб.

На підставі отриманої інформації та за допомогою програмного забезпечення Міністерства соціальної політики «Житлові субсидії» був проведений автоматичний масовий перерахунок субсидій з 01.10.2017 р. на опалюваний період 2017 р. - 2018 р.

На підставі розпорядження Подільського міського голови №97 від 04.04.2018 р. «Про завершення опалювального сезону 2017 - 2018 років та початок роботи міських фонтанів» Управлінням соціального захисту населення 11.04.2018 р. проведений перерахунок субсидії, розмір якої зменшився з квітня 2017 р.

Так, 11.04.2018 р. Управлінням соціального захисту населення ОСОБА_1 був проведений розрахунок субсидії на житлово-комунальні послуги.

Зміст наведеного розрахунку наступний:

розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норм з урахуванням пільг - 342,72 грн.;

середньомісячний сукупний дохід сім'ї - 1613,88 грн.;

середньомісячний дохід на одного члена сім і - 1613,88 грн.;

економія використання послуг за попередній період - 00.00;

7.45% - частка середньомісячного сукупного доходу (7,45% х 1613,88) - 120,23 грн.

(відсоток обов'язкового платежу на рівні 120,23 грн.)

Розмір субсидії 342.72 грн. -120.23 грн. = 222,49 грн.

У цьому розрахунку вказано, що розраховано субсидію на 1 місяць, з квітня 2018 р. по квітень 2018 р.

Далі слідує, що розмір субсидії, за наявності обов'язкового платежу, розподіляється таким чином: водопостачання - 64,53 грн., електроенергія - 24,39 грн., газопостачання - 24,39 грн., оплата житла ОСББ «Колос» 75,14 грн.

11.06.2018 р. ОСОБА_1 звернувся до начальника Управління соціального захисту населення Подільської міської ради Коломейчук І. К. із заявою про надання йому інформації та документів наступного змісту:

підстави зменшення розміру субсидії та який, під час її розрахунку, застосований коефіцієнт чи формула, коли і ким вони прийняті;

надати копії правовстановлюючих документів, згідно яких, розмір призначеної субсидії з 2014 року кожні півроку зменшується та копії відповідних документів на кожні зміни розрахунку;

повідомити куди пішли викрадені кошти, а саме кошти державного бюджету, які у вигляді субсидії, що були перераховані КВЕП «Поділськводоканал» позивачу;

як склалася доля вилучених коштів із рахунку КВЕП «Поділськводоканал» і за яким рахунком і яким банком кошти повернуті до державного бюджету (а.с.8).

На вказане звернення начальник Управління соціального захисту населення Подільської міської ради Коломейчук І. К., листом від 14.06.2018 р. №1486 повідомила позивача про те, що перерахунок житлової субсидії проведений спеціалістами вказаної установи відповідно до вимог чинного законодавства України.

Зазначаючи про розрахунок розміру субсидії на опалювальний період 2017 р. - 2018 р., начальник Управління соціального захисту населення, пояснила таке.

Дохід позивача за 1 півріччя 2017 р., згідно довідки ДФС та Подільського УПФУ складає 9 683,28 грн. (середньомісячний розмір 1 613,88 грн.).

Субсидія розрахована на загальну житлову площу 46,3 кв.м., опалювальна площа - 45 кв. м.

За листопад 2017 р. (повний опалювальний місяць) розмір плати за комунальні послуги, в межах норм споживання з використанням коригуючого коефіцієнту складає 1 183,31 грн., а саме:

теплопостачання - 806,99 грн. (45 кв. м. х 00431 Гкал х коеф. 0,39, тариф 1346,55);

електропостачання - 123,60 на 120 кВт;

водопостачання - 99,40 на 4 куб. м;

газопостачання - 37,57 грн. на 5,4 куб.м.,

оплата житла ОСББ «Колос» 115,75 грн. за 46,3 кв.м.

Відповідно до розрахунків, розмір субсидії на опалювальний період призначений в розмірі 1 063,08 грн. (розмір плати за житлово-комунальні послуги 1 183,31 грн. та обов'язковий платіж 120,23 грн.).

Оплата позивачем наданих послуг у листопаді 2017 р. виглядала таким чином:

теплопостачання - 725 грн;

електропостачання - 111,04 грн;

водопостачання - 89,30 грн;

газопостачання - 33,75 грн;

оплата житла - 103,99 грн.

Далі, керівником Управління соціального захисту населення наголошено на тому, що постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 06.08.2014 р. №409 (далі - Постанова №409) зменшені соціальні норми по електропостачанню, тому відповідно відбулося зменшення з 01.01.2018 р. розміру субсидій, зокрема:

теплопостачання - 722,60 грн, водопостачання 89,01 грн, електропостачання - 80,59 грн на 100 кВт, газопостачання -33,64 грн, оплата житла - 103,65 грн.

У лютому 2018 р. на виконання рішення виконавчого комітету Подільської міської ради №1 від 10.01.2018 р. «Про встановлення комунальному виробничому експлуатаційному підприємству «Подільськтеплокомуненерго» тарифу на теплову енергію, яка постачається населенню», управлінням соціального захисту населення проведено перерахунок розміру призначеної субсидії наступним чином: теплопостачання - 777,78 грн, водопостачання - 89,50 грн, електропостачання - 81,03, газопостачання -33,83 грн, житла - 104,22 грн.

До того ж, керівником управління соціального захисту населення повідомлено, що повернення залишків невикористаних сум субсидій після закінчення опалювального (неопалювального) сезону, невикористана сума житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету у повному обсязі, на підставі акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум житлової субсидії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (а.с.10-11). Таким нормативним актом, як зазначив відповідач є Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 (втратив чинність 14.08.2018 р.).

Як вбачається з акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій КВЕП «Подільськводоканал» від 30.05.2018 р. невикористані суми субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг постачання холодної та гарячої води і водовідведення за опалювальний період 2017 - 2018 роки за особовими рахунками одержувачів субсидій станом на 01.05.2018 р. складає 685 313,22 грн., у тому числі невикористана субсидія ОСОБА_1 склала 369,87 грн.(т.1 а.с.54-55).

Джерела правового регулювання (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та оцінка суду апеляційної інстанції щодо доводів апеляції та висновків суду першої інстанції.

Переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, з огляду на наступне.

Предметом доказування в даній справі є законність дій суб'єкта владних повноважень щодо зменшення розміру субсидії позивача, відповідно до проведеного 11.04.2018 р., розрахунку, а також законність вилучення невикористаної суми житлової субсидії.

Як правильно зазначив суд першої інстанції, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві і м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Вказані приписи встановлені в Положенні про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329).

За змістом пункту 14 Положення №848 субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується:

на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;

на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Перерахунок субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється, зокрема, у разі:

зміни цін і тарифів на послуги, для оплати яких призначено субсидію;

встановлення Кабінетом Міністрів України нового розміру частки витрат громадян на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;

встановлення рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія, визначеної цим пунктом (у разі користування послугою з централізованого опалення).

Пунктом 15 Положення №848 встановлено, що житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Далі унормовано, що після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) повертається підприємством - виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії.

Згідно статей 5 і 9 Закону України від 05.10.2000 №2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», питання визначення соціального нормативу використання природного газу для індивідуального опалення житла при розрахунку житлової субсидії віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України та регулюються його постановою від 06 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».

Постановою Кабінету Міністрів України №409 від 06.08.2014 (з внесеними змінами) «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» знижено соціальний норматив використання природного газу для індивідуального опалення житла при розрахунку житлової субсидії до 5,5 м3 газу на 1 кв. метр опалювальної площі в місяць в опалювальний період.

Перевіривши дотримання суб'єктом владних повноважень приписів нормативних актів, наведених вище, колегія суддів не встановила порушень, з боку виконавчого органу, неналежного їх виконання.

Як правильно зазначив суд першої інстанції, проведений, 11.04.2018 р., перерахунок розміру субсидії ОСОБА_1 , здійснений у порядку визначеному чинним законодавством України, доказів на спростування зазначеного позивачем до суду не надано.

Є також вірним висновок суду першої інстанції про неможливість задоволення вимоги позивача про зобов'язання зробити йому перерахунок розміру субсидії з вказаної дати, оскільки вона є похідною від наведеної вище вимоги.

Досліджуючи вимоги ОСОБА_1 про повернення йому, а також громадянам невикористаних сум субсидій, колегія суддів встановила наступне.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні такої вимоги зазначив, що діючий на період спірних правовідносин Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг встановлював, що невикористані суми субсидії надавачем послуг перераховуються на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який, в подальшому, повертає зазначені кошти до державного бюджету.

Водночас з такою позицією суду погодитися не можливо, адже суд неправильно розтлумачив норми Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг.

Як пояснив представник Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради, до спірних правовідносин слід застосовувати п.11 Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг в редакції на 01.05.2018 р.

Так, вказана норма встановлює, що у разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо), надавач послуги, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив протягом зазначеного місяця перераховує невикористану суму субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повертає до державного бюджету зазначені кошти в п'ятиденний строк з моменту їх надходження.

За логікою цієї норми випливає, що повернення невикористаної субсидії до бюджету слід здійснювати, якщо підприємства - надавачі послуг припиняють свою діяльність, у зв'язку з реорганізацією або ліквідацією і на їх рахунки вже не здійснювались поточні нарахування субсидій.

Однак, враховуючи те, що КВЕП «Подільськводоканал» не припиняв свою діяльність, а продовжувало надавати послуги з водопостачання, невикористані суми субсидій залишилися на його рахунках, що підтверджується актами звірки, складеними та підписаними уповноваженими особами Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради та КВЕП «Подільськводоканал».

Як випливає з вказаних актів, невикористана сума субсидій на водопостачання, поступово, в міру їх нарахування мешканцям міста, зменшувалася в наступні періоди і була повністю використана до кінця бюджетного 2018 року.

Важливо звернути увагу на те, що абзац 8 пункту 15 Положення №848 встановлює, що частина невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо- електропостачання для індивідуального опалення, що в еквіваленті не перевищує вартості (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВт·г електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення), перераховується на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачується через відділення поштового зв'язку ПАТ «Укрпошта».

Перерахування частини невикористаної субсидії на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплата її через відділення поштового зв'язку ПАТ «Укрпошта» здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на підставі особистої заяви одержувача, поданої до 1 вересня поточного року. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє одержувачу субсидії про необхідність подання зазначеної заяви.

Викладене свідчить, що повернення невикористаної субсидії одержувачу можливо лише у випадках відшкодування витрат на оплату послуг з газо, - електропостачання для індивідуального опалення, у зв'язку з чим вимога ОСОБА_1 про повернення йому на особистий рахунок невикористаної субсидії, є такою, що не підлягає задоволенню.

Не можна вважати обґрунтованою вимогу скаржника про скасування ухвали суду першої інстанції про залучення до участі у справі другого відповідача, в особі, Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради, адже вказана ухвала не підлягає оскарженню.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права є підстави, відповідно до ст. 316 КАС України, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Та обставина, що суд першої інстанції, неправильно розтлумачив відповідну норму Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, не дає підстави для зміни судового рішення або його скасування.

Стаття 328 КАС України встановлює право учасників справи, а також осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки на касаційне оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Водночас частина 5 вказаної статті встановлює, що не підлягають касаційному оскарженню, у тому числі судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Відповідно до п.3 ч.6 ст. 12 КАС України до справ незначної складності відносяться, зокрема, справи про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи, що судом апеляційної інстанції постановлено рішення у справі незначної складності, колегія суддів дійшла висновку про наявність права у учасників справи на касаційне оскарження рішення, лише у випадках, встановлених ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до начальника Управління соціального захисту населення Подільської міської ради Одеської області Коломейчук Ірини Костянтинівни, Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради про визнання незаконним перерахунку розміру субсидії, про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення, лише у випадках, встановлених ч.5 ст.328 КАС України.

Доповідач - суддя І.О. Турецька

суддя Л.В. Стас

суддя Л.П. Шеметенко

Повне судове рішення складено 22.11.2019 року.