Номер справи 623/4597/19
Номер провадження 2-а/623/55/2019
іменем України
про залишення позовної заяви без руху
22 листопада 2019 року Суддя Ізюмського міськрайонного суду Харківської області Винниченко П. П. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Чернігівської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил, -
21.11.2019 року до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Чернігівської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил.
Згідно зі ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За правилами адміністративного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати ст.ст.160,161 КАС України.
В порушення вимог ч. 5 ст. 160 КАС України позивачем в позовній заяві не зазначено: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими обґрунтовує свої вимоги, щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору. Позивачем не надано жодних доказів щодо відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, за яке його притягнуто до відповідальності.
Одночасно із позовною заявою ОСОБА_1 подав заяву про поновлення строку на оскарження постанови в справі про порушення митних правил, в якій підставою поважності причин пропуску звернення до суду вказав на те, що постанову було винесено за його відсутності, тобто йому було не було відомо про існування оскаржуваної постанови до моменту отримання повідомлення від виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження 16.10.2019 року, а тому просить визнати причини пропуску на оскарження постанови поважними та поновити пропущений через поважні причини строк.
Відповідно до частини першої статті 529 Митного кодексу України постанова митниці у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або до місцевого загального суду як адміністративного суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Частиною четвертою цієї статті визначено, що скарга (адміністративний позов) на постанову органу доходів і зборів у справі про порушення митних правил подається у строк, встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі пропуску цього строку з поважних причин він за заявою особи, яка подає скаргу (адміністративний позов), може бути поновлений відповідно митницею, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або судом.
Згідно з частинами першою та третьою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За змістом статті 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Під строком звернення до адміністративного суду розуміється строк, протягом якого особа має право звернутися з адміністративним позовом і розраховувати на одержання судового захисту. Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин, запобігає зловживанням, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності та неостаточності у відносинах.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувана постанова була винесена 25.07.2019 року, набрала законної сили 05.08.2019 року.
До суду надійшла позовна заява 21.11.2019 року, яка датована 18.11.2019 року, тобто після спливу десятиденного строку звернення до суду, встановленого статтею 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Судом звернуто увагу на те, що позивачем ОСОБА_1 в доданому до позовної заяві копії клопотання від 15.04.2019 року до відповідача про перенесення розгляду справи зазначено, що відносно нього в провадженні Чернігівської митниці ДФС перебуває на розгляді протокол про порушення митних правил № 0345/10200/19 від 05.04.2019 р. Згідно протоколу розгляд справи призначено на 19.04.2019 р. о 10-00 год. за адресою: м. Чернігів, пр-т Перемоги, 6.
Дана обставина повністю спростовує наведене у позовній заяві твердження ОСОБА_1 про те, що позивач не повідомлявся митницею про розгляд справи.
На переконання суду, позивачу було відомо про розгляд Митницею стосовно нього справи про порушення митних правил, а відтак, зважаючи, що такою справою напряму зачіпаються його права та інтереси, він повинен був цікавитись ходом та результатами її розгляду, чого однак не робив.
Таким чином, наведені у скарзі причини пропуску строку на оскарження постанови не можуть бути визнані поважними.
Відповідно до ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного місцевий суд вважає за необхідне залишити вказану позовну заяву без руху, надавши позивачу строк для усунення його недоліків.
Керуючись ст.ст. 123, 161, 169 КАС України,-
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Чернігівської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил - залишити без руху.
Копію ухвали направити позивачу.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали, роз'яснив при цьому, що в разі не усунення вищевказаних недоліків в наданий строк, позов буде вважатися неподаним та повернутий.
З текстом ухвали можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П. П. Винниченко