справа №619/2786/19
провадження №2/619/1163/19
18 листопада 2019 року Дергачівський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді - Жорняк О.М.
за участю секретаря судового засідання - Герасименко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації доо ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених надміру у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -
Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації звернулося до Дергачівського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення з неї коштів в розмірі - 524,08 гривень, виплачених надміру у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Згідно заяви від 31 січня 2017 року ОСОБА_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , їй призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченим сім'ям на її сім'ю з 01.01.2017 по 30.06.2017, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 за № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям». При наданні заяви про призначення допомоги ОСОБА_3 під особистий підпис була попереджена про надання достовірної інформації щодо складу сім'ї, доходу сім'ї, а також про необхідність повідомляти про всі зміни, що можуть вплинути на розмір допомоги.
В ході проведеної перевірки справи з'ясовано, що при зверненні 31.01.2017, заявницею подано недостовірну інформацію про майновий стан, а саме, приховано продажу та придбання нерухомості 25.06,2016. Вартість придбаного майна протягом 12 місяців перед зверненням за надання соціальної допомоги на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї, що вплинуло на право отримання державної допомоги. Відповідно п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців із зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспорті засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку тощо (крім житлових комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-ти кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Після проведеного перерахунку соціальної допомоги за нововиявленими обставинами залишок переплати державних коштів склав 524,08 гривень.
05.02.2019 ОСОБА_4 було направлено повідомлення про необхідність повернути переотриману соціальну допомогу (вих. № 975/10 від 05.02.2019). Суму переотриманих коштів в розмірі 524,08 гривень ОСОБА_4 не повернула, у зв'язку з чим Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації і звернулося з позовом до суду.
Ухвалою Дергачівського районного суду Харківської області від 01 жовтня 2019 року було відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 31 жовтня 2019 року на 09 годин 30 хвилин.
31 жовтня 2019 року ухвалою суду підготовче провадження закрито та справу призначено до судового розгляду на 09 годин 00 хвилин 18 листопада 2019 року.
У судове засідання представник позивача ОСОБА_5 . - не з'явилася, в адресованій суду заяві підтримує позовні вимоги і просить розглядати справу за її відсутності за наявними в справі матеріалами.
У судове засідання відповідач ОСОБА_4 ( ОСОБА_6 ) не з'явилася, в поданій до суду заяві позов визнала повністю, просила справу розглянути за її відсутності.
Суд, вважає можливим справу розглянути за відсутності сторін по справі. На підставі ст. 247 ч. 2 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, як докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази в сукупності, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст.ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
У відповідності до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом було достовірно встановлено, що відповідач ОСОБА_7 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 звернулася 31.01.2017 до позивача управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації з заявою про призначення соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї.
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 17.01.2017, відповідачу ОСОБА_3 було призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченим сім'ям на її сім'ю з 01.01.2017 по 30.06.2017 в розмірі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 за № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (зі змінами).
При наданні заяви про призначення допомоги, ОСОБА_4 під особистий підпис була попереджена про надання достовірної інформації щодо складу сім'ї, доходу сім'ї, а також про необхідність повідомляти про всі зміни, що можуть вплинути на розмір допомоги.
В ході проведеної перевірки справи з'ясовано, що при зверненні 31.01.2017, заявницею подано недостовірну інформацію про майновий стан, а саме, приховано продажу та придбання нерухомості 25.06,2016. Вартість придбаного майна протягом 12 місяців перед зверненням за надання соціальної допомоги на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї, що вплинуло на право отримання державної допомоги, що підтверджується договором купівлі-продажу квартири від 25.06.2016, де продавцем є відповідач ОСОБА_3 та договором купівлі-продажу житлового будинку від 25.06.2016, де покупцем є відповідач ОСОБА_3 , які посвідчені приватним нотаріусом Арнаутовою Т.А..
Відповідно п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 за № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» ( зі змінами), державна соціальна допомога не призначається, якщо; особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобілю транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших то довгострокового вжитку тощо або оплатами послуги з навчання, будівництва ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв.м. на сім'ю.
Згідно п.15 Порядку призначення та виплати компенсації фізичним особам, що надають соціальні послуги, фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Відповідно до п.28 Порядку Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
05.02.2019 відповідачу ОСОБА_8 було направлено повідомлення про необхідність повернути переотриману соціальну допомогу (вих. № 975/10 від 05.02.2019). в розмірі 524,08 гривень, яке вона отримала та 31 жовтня 2019 року сплатила 524,10 гривень на користь позивача, згідно квитанції № N1E4E3709м від 31.10.2019 (призначення платежу: повернення переплачених коштів).
Згідно зі ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З урахуванням викладеного, суд вважає вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь надмірно виплаченої державної допомоги у розмірі 524,08 гривень є такими, що не підлягають задоволенню.
Разом з тим, понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 гривень, підлягають стягненню з відповідача ОСОБА_9 на користь позивача Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
При таких обставинах, з урахуванням наданих позивачем доказів, суд вважає позов Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області таким, що підлягає задоволенню частково .
На підставі ст.1166 ЦК України, керуючись ст. ст. 12 - 19, 81, 141, 265 - 268, 354 ЦПК України, Постановами КМУ № 1751 від 27.12.2001, № 250 від 24.02.2003 «Про затвердження Порядку призначення та виплати державної допомоги малозабезпеченим сім'ям», суд -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області, місцезнаходження: 62301, Харківська область, м. Дергачі, вул. 1-го Травня, №8-а, на розрахунковий рахунок - 35414073005391, МФО 851011, ЄДРПОУ 03196437, УДКСУ у Дергачівському районі Харківської області, судовий збір у розмірі 1921,00 ( одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду в 30-денний строк з моменту оголошення рішення, а особами, які приймають участь у справі, але не були присутні при оголошенні рішення, у той же строк з моменту отримання копії рішення.
Відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Харківського апеляційного суду через Дергачівський районний суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім'я) сторін:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області, місцезнаходження: 62301, Харківська область, м. Дергачі, вул. 1-го Травня, №8-а, МФО 851011, код 03196437;
Відповідач: ОСОБА_7 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_10 О. М. Жорняк