Ухвала від 21.11.2019 по справі 440/4152/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

21 листопада 2019 рокум. ПолтаваСправа № 440/4152/19

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Слободянюк Н.І., розглянувши матеріали адміністративного позову Військової частини НОМЕР_1 до Департаменту державної реєстрації виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про скасування запису, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Військова частина НОМЕР_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту державної реєстрації виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про:

- скасування запису №15851200001009500 про включення відомостей про юридичну особу - військову частину НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, внесеного 18 січня 2016 року державним реєстратором;

- зобов'язання державного реєстратора Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради вчинити дії щодо виключення запису №15851200001009500 про включення відомостей про юридичну особу - військову частину НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, внесеного 18 січня 2016 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2019 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам частини п'ятої статті 160 та частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та роз'яснено позивачеві спосіб усунення недоліків шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду:

- позовної заяви із зазначенням ідентифікаційного коду відповідача, та копій такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи;

- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску.

На виконання вимог ухвали позивач надав до суду копію позовної заяви із зазначенням ідентифікаційного коду відповідача та копій такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи, чим усунуто невідповідність позовної заяви вимогам частини п'ятої статті 160 КАС України. Окрім цього, в уточненій позовній заяві позивач просив поновити строк звернення до суду із цим позовом.

В обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду позивач зазначив, що 10 квітня 2019 року до військової частини НОМЕР_1 надійшло розпорядження від вищестоящого командування про необхідність виключення з ЄДР відомостей про військову частину, після чого 12 квітня 2019 року зроблено запит на отримання коштів для сплати судового збору та щомісячну заявку на виділення державних коштів для оплати судового збору, і лише 23 жовтня 2019 року було сплачено судовий збір у зв'язку із надходженням відповідних коштів. Також позивач зазначив, що військовою частиною НОМЕР_1 направлявся лист міському голові Кременчуцької міської ради вих.№1545/32/15/277 від 23 квітня 2019 року про виключення запису про військову частину з Єдиного державного реєстру та відповідь-лист №01-35/3925 від 08 травня 2019 року надійшла до військової частини лише 28 вересня 2019 року за вх.№5615.

Абзацом 1 частини другої статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, строк звернення до суду становить шість місяців, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачем заявлено вимогу про скасування запису №15851200001009500 про включення відомостей про юридичну особу - військову частину НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, внесеного до такого реєстру 18 січня 2016 року.

За визначенням, наведеним у пункті 1 частини першої статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" № 755-IV від 15 травня 2003 року, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до пунктів 8 та 9 частини першої статті 4 цього Закону державна реєстрація базується на таких основних принципах: внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.

Згідно із частиною першою, пунктом 19 частини другої статі 9 вказаного Закону відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів. В Єдиному державному реєстрі містяться відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема про дату та номер запису в Єдиному державному реєстрі.

Частинами першою та другою статті 11 цього ж Закону встановлено, що відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді, зокрема оприлюднення публічної інформації з Єдиного державного реєстру у формі відкритих даних відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Зі змісту викладених норм слідує, що відомості про юридичну особу в Єдиному державному реєстрі є відкритими та загальнодоступними, а відтак про порушення своїх прав у зв'язку із внесенням запису №15851200001009500 про включення відомостей про юридичну особу - військову частину НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач повинен був дізнатися з моменту внесення такого запису - 18 січня 2016 року.

Згідно з відміткою на штемпелі, проставленому на поштовому конверті, позовна заява подана до суду засобами поштового зв'язку 28 жовтня 2019 року.

Отже, позивачем не дотримано шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з цим позовом.

Надаючи оцінку підставам порушення строку звернення до суду із цим позовом, вказаним позивачем в уточненій позовній заяві, суд зазначає наступне.

У численній практиці Верховного Суду, в тому числі у постанові від 13 лютого 2018 року у справі №308/12874/16-а, Верховним Судом викладені висновки про те, що "поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду та пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Колегія суддів зазначає, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (справа Стаббігс та інші проти Великобританії, рішення від 22 жовтня 1996 року, справа Девеер проти Бельгії, рішення від 27 лютого 1980 року)."

Зі змісту рапорта майора ОСОБА_1 від 10 квітня 2019 року, листа т.в.о. першого заступника начальника штабу Сухопутних військ Збройних сил України від 10 квітня 2019 року та листа Головного управління майна і ресурсів Міністерства оборони України №503/6/3145 від 08 квітня 2019 року слідує, що вказаними документами лише запропоновано військовій частині продовжити роботу щодо виключення відомостей про військові частини з реєстрів та не встановлено обов'язку командуванню військової частини НОМЕР_1 безпосередньо вчинити дії щодо виключення з ЄДР відомостей про військову частину, а тому названі документи не вказують на те, що саме 10 квітня 2019 року позивач дізнався про підставу звернення до суду з цим позовом.

Не може бути визнана судом поважною причиною пропуску строку звернення до суду та обставина, що копія листа першого заступника міського голови Кременчуцької міської ради №01-35/3925 від 08 травня 2019 року, в якому позивачу запропоновано звернутися до суду з метою виключення відомостей про юридичну особу з ЄДР, була отримана лише 28 вересня 2019 року, адже вказаний лист не створює правових наслідків щодо виключення записів з ЄДР. Порядок та підстави виключення записів з ЄДР встановлені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" та є загальнодоступними відомостями, а тому позивач мав бути обізнаний про порядок та підстави виключення відомостей про юридичну особу з ЄДР ще з 18 січня 2016 року.

Щодо доводу позивача про тривалу відсутність коштів для сплати судового збору суд зауважує, що Верховний Суд у подібних правовідносинах неодноразово у своїй практиці, зокрема у постановах від 14 травня 2019 року у справах №802/1535/16-а та №826/6270/17, від 15 травня 2019 року у справі №825/1378/17, вказував на те, що відсутність відповідного бюджетного фінансування щодо видатків на оплату судового збору не може впливати на дотримання строку звернення до суду і, як наслідок, не є поважною підставою пропуску цього строку.

Враховуючи, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що він звертався з проханням виділити кошти на судовий збір, зокрема щомісячних заявок на виділення відповідних коштів, та на підтвердження дати надходження таких коштів для сплати судового збору, відсутні підстави для визнання таких причин поважними.

Таким чином, суд не знаходить підстав для визнання вказаних причин пропуску строку звернення до суду поважними та поновлення позивачу строку звернення до суду з цим позовом, а тому у задоволенні заяви про поновлення строку звернення до суду з вищевказаними позовними вимогами слід відмовити.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другої статті 123 цього Кодексу.

Згідно із частиною другою статті 123 згаданого Кодексу якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Враховуючи викладене, позовна заява підлягає поверненню.

Керуючись статтями 123, 169, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Вказані Військовою частиною НОМЕР_1 в уточненій позовній заяві підстави подання позову з пропущенням встановленого строку звернення до суду з позовом визнати неповажними.

Позовну заяву Військової частини НОМЕР_1 до Департаменту державної реєстрації виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про скасування запису, зобов'язання вчинити дії повернути позивачеві.

Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали направити особі, яка її подала, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.І. Слободянюк