Рішення від 22.11.2019 по справі 420/5384/18

Справа № 420/5384/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправною відмови, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом (а.с.99-127) звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ), в якому просив суд:

- визнати противоправною відмову у проведенні перерахунку пенсії йому - ОСОБА_1 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена в Рішенні ГУ ПФУ від 12.06.2018 року, отриманого на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року, яке набрало законної сили відповідно до ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2018 року, та скасувати Рішення про відмову від 12.06.2018 року;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної йому - ОСОБА_1 пенсії, та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на період з 14.11.2016 року на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 з урахуванням індексації і виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання до ГУ ПФУ Довідки №14/1-1240 від 15.09.2017 року, починаючи з 14.11.2016 року; без обмеження максимального розміру пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 85 відсотків.

Позивач зазначив, що він відповідно до наказу ГУ МВС України в Одеській області від 15.03.2005 року № 103 о/с був звільнений з органів внутрішніх справ у відставку за п.65 «а» (за віком) з 15 березня 2005 року. Вислуга років на день звільнення з органів внутрішніх справ складала 24 роки 04 місяці 19 днів у календарному обчисленні.

З 15.03.2005 року ГУ ПФУ відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закону України № 2262-ХІІ) йому призначена та виплачується пенсія за вислугу років у розмірі 85%.

Позивач вказав, що він отримує пенсію розмір якої обчислений без урахування грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні які фактично отримані ним під час служби.

У вересні 2017 року він звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області і отримав Довідку № 14/1-1240 від 15.09.2017 року про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні та 14.11.2017 року до ГУ ПФУ подав оригінал вказаної від 15.09.2017 року № 14/1-1240, та заяву про перерахунок раніше призначеної пенсії.

Проте листом від 28.11.2017 року № 1851/П-11 ГУ ПФУ повідомило його про відмову у врахуванні до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні та проведенні відповідного перерахунку пенсії.

30.01.2018 року ним була подана позовна заява до Одеського окружного адміністративного суду про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, яка була зареєстрована за № 815/394/18.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року позовна заява задовільнена частково, а саме зобов'язане ГУ ПФУ розглянути його заяву про перерахунок пенсії та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України № 2262-ХІІ та постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45.

13.07.2018 року ГУ ПФУ повідомило його про те що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року заява про перерахунок пенсії розглянута та прийнято відповідне рішення. 13.07.2018 року на його звернення надіслана копія рішення про відмову в перерахунку пенсії.

Позивач вважає, що він як пенсіонер МВС, згідно ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ має право самостійно подати до ПФУ додаткові документи, отримані офіційно. Ним офіційно отримано Довідку № 14/1-1240 від 15.09.2017 про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.

Доводи відповідача про те, що надання довідок для перерахунку пенсій особисто пенсіонером до органів Пенсійного фонду законодавством не передбачено, оскільки відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №з-і від 30.01.2007 року, обов'язок по підготовці та поданню документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії покладений на уповноважені структурні підрозділи силових структур, та правова позиція ГУПФУ в Одеській області не відповідає висновкам ВСУ у постанові від 22.04.2014р. по справі № 21-484313.

В зазначеній постанові Верховний Суд України дійшов до висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Позивач вважає порушеним своє право та протиправною відмову ГУ ПФУ у врахуванні до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, та у проведенні перерахунку пенсії в зв'язку з поданням ним додаткового документу, який впливає на розмір пенсії, яка викладена в Рішенні про відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12 червня 2018 року.

Позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 24.10.2018 року адміністративний позов був залишений без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків (а.с.91-93).

Ухвалою суду від 05.11.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами( а.с.2-4).

Ухвалою суду від 28.11.2018 року зупинено провадження по даній справі №420/5384/18 до набрання законної сили рішенням по справі №815/393/18 за позовом ОСОБА_1 до ГУ МВС України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування окремих додаткових видів грошового забезпечення при нарахуванні пенсії, не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, не направлення до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення; зобов'язання виготовити та направити до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (а.с.152-155).

Позивач подав апеляційну скаргу на ухвалу суду від 28.11.2018 року.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2019 року апеляційна скарга залишена без задоволення, ухвала суду від 28.11.2018 року без змін (а.с.203-206).

Ухвалою суду від 22.11.2019 року поновлено провадження по даній справі.

Представником відповідача наданий відзив на позовну заяву (а.с.135-141).

У відзиві на позов представник відповідача вважав позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

01.03.2018 року набрала чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ №103).

Міністерство внутрішніх справ листом від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України у свою чергу у відповідності до вимог законодавства листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив ГУ ПФУ про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також у зазначеному листі зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Листом ГУ ПФУ від 30.03.2017 №4422/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУ МВС запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Ліквідаційна комісія ГУ МВС до ГУ ПФУ передана довідка №20122 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно зі ст.63 Закону України №2262-XII та постановою КМУ №988 за нормами за січень 2016 року.

Надані позивачем довідка від 15.09.2017 року для перерахунку пенсії не можуть бути підставою для такого перерахунку, оскільки до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не включаються грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова допомога при звільненні.

Також представник відповідача вважає, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з розрахунку 85 відсотків грошового забезпечення, оскільки пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року (далі Закон України №3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014 року, до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ внесено зміни та відповідно цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри « 80» замінено цифрами « 70».

Представник відповідача стверджує, що ГУ ПФУ діяло правомірно та відсутні підстави для задоволення позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-XII з 2005 року у розмірі 85% грошового забезпечення згідно наданого грошового атестату.

Міністерство внутрішніх справ України листом від 03.02.2017 року №1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

28.03.2017 року за віх.№9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій, до Ліквідаційних комісій УМВС-ГУМВС. На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області підготувала та відправила до ГУ ПФУ довідку №20122 про розмір грошового забезпечення за січень 2016 року відносно позивача з наступними складовими: оклад - 2500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2025,00 грн., премія - 180,09 грн., усього грошового забезпечення - 6705,09грн.

Пенсія перерахована у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) та її розмір склав 4893,56грн. (а.с. 143-144).

Позивач вважаючи неправильним перерахунок його пенсії звернувся до ГУ ПФУ із заявою про включення для перерахунку пенсії грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні які фактично отримані ним під час служби.

У вересні 2017 року він звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області і отримав Довідку № 14/1-1240 від 15.09.2017 року про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні та 14.11.2017 року до ГУ ПФУ подав оригінал вказаної від 15.09.2017 року № 14/1-1240, та заяву про перерахунок раніше призначеної пенсії.

Проте листом від 28.11.2017 року № 1851/П-11 ГУ ПФУ повідомило його про відмову у врахуванні до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні та проведенні відповідного перерахунку пенсії.

30.01.2018 року ним була подана позовна заява до Одеського окружного адміністративного суду про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, яка була зареєстрована за № 815/394/18.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року позовна заява задовільнена частково, а саме зобов'язане ГУ ПФУ розглянути його заяву про перерахунок пенсії та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України № 2262-ХІІ та постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 (а.с.59-71).

13.07.2018 року ГУ ПФУ повідомило його про те що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року заява про перерахунок пенсії розглянута та прийнято відповідне рішення. 13.07.2018 року на його звернення надіслана копія рішення про відмову в перерахунку пенсії від 12.06.2018 року(а.с.87-88).

ГУ ПФУ в рішенні від 12.06.2018 року зазначило, що ГУ ПФУ здійснює перерахунок пенсій на підставі довідок про грошове забезпечення, які видаються уповноваженим органом, у зв'язку з чим відсутні підставі для перерахунку пенсії на підставі довідки наданої позивачем.

Вказану відмову у перерахунку пенсії протиправною звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 28.11.2018 року було зупинено провадження по даній справі №420/5384/18 до набрання законної сили рішенням по справі №815/393/18 за позовом ОСОБА_1 до ГУ МВС України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування окремих додаткових видів грошового забезпечення при нарахуванні пенсії, не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, не направлення до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення; зобов'язання виготовити та направити до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (а.с.152-155).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 року, яке набрало законної сили 29.07.2019 року, позивачу у задоволенні позову відмовлено.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд у рішенні від 07.06.2019 року дійшов до висновку щодо необґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1 про неправомірність бездіяльності Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо не включення до довідки позивача одноразової грошової допомоги та матеріальної допомоги на оздоровлення за останні 24 місяці перед звільненням. При цьому судом врахований правовий висновок Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 року по справі №522/2738/17.

Таким чином, судовим рішенням встановлено, що відсутні підстави для видачі нової довідки для перерахунку пенсії позивачу із зазначенням інших складових грошового забезпечення ніж ті, що були визначені раніше у довідці №20122, наданою уповноваженим органом для перерахунку пенсії.

Суд також вважає також обґрунтованим посилання відповідача у своєму рішенні «Про відмову у перерахунку пенсії» від 12.06.2018 року на відсутність у нього повноважень для перерахунку пенсії за довідкою наданою позивачем, а уповноваженим органом з визначенням складових грошового забезпечення.

Ст.43 Закону України №2262-XII регламентує питання заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій. Відповідно до ч.3 ст.43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку призначеної пенсії регламентовані ст.63 Закону України №2262-XII та визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом наддасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зміст вказаної статті свідчить про те, що у разі перерахунку пенсії з підстав підвищенням грошового забезпечення, такий перерахунок проводиться у порядку встановленому КМУ.

Абзацом 11 Порядку № 393 також встановлено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України №2262-XII постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2018 року затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктами 1-4 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст.52 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Крім того, наказом МВС України від 17.09.2018 № 760 затверджена про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань.

Відповідно до п.1 розділу І Інструкції №760 ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Розділом ІІ Інструкції №760 встановлені повноваження уповноважених структурних підрозділів, які крім іншого, організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення.

Порядок організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій встановлений розділом ІІІ Інструкції №760.

Згідно з п.2 розділу ІІІ при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Таким чином, Порядком №45, Інструкцією №760 чітко визначена компетенція відповідних уповноважених органів та органів пенсійного фонду при здійсненні перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Компетенція сукупність юридично-встановлених повноважень, прав та обов'язків конкретного органу виконавчої влади або його посадової особи, реалізація яких забезпечує виконання основних функцій цього органу.

Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованим рішення відповідача «Про відмову в перерахунку пенсії» від 12.06.2019 року прийняте за заявою позивача про відсутність у ГУ ПФУ підстав для перерахунку пенсії на підставі наданої позивачем довідки з посиланням на те, що визначення розміру грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсії покладено законодавством на відповідні органи, до повноважень яких відноситься виготовлення грошових атестатів, довідок про грошове забезпечення та додаткові види грошового забезпечення.

Суд не приймає до уваги доводи позивача в обґрунтування позовних вимог посилання на ст.63 Закону, п.23 Порядку №3-1, відповідно до яких пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії, що відповідно є підставою на думку позивача перерахувати йому пенсію згідно наданих довідок. При цьому суд виходить з наступного.

Порядок №3-1, який затверджений постановою правління ПФУ 30.01.2007 року, як і Порядок №45, Інструкція №760 визначають алгоритм дій та повноваження органів УПФ та уповноважених органів, які повинні видавати довідки про грошове забезпечення особам - пенсіонерам при зміні складових грошового забезпечення.

У той же час ст.63 Закону України №2262-XII та відповідно Порядок №45 та Порядок №3-1 передбачають можливість надання пенсіонером додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії. Аналіз положень Порядку №3-1 свідчить про те, що такими додатковими документами є документи, які дають право пенсіонеру для встановлення надбавок, підвищень, додаткових пенсій згідно із Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", "Про донорство крові та її компонентів", "Про статус гірських населених пунктів в Україні"; для призначення надбавки на непрацездатних членів сім'ї (відповідно до пункту "а" статті 16 та пункту "а" статті 24 Закону); для призначення пенсії в разі втрати годувальника.

Таким чином, законодавець не ототожнює процедуру перерахунку пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення (в якому фактично пенсіонер не повинен брати участь, а дії по перерахунку здійснюють уповноважені органи, які готують відповідні довідки для перерахунку пенсії, та пенсійні органи) та процедуру перерахунку пенсії у зв'язку з іншими обставинами, які дають право пенсіонеру на підвищення пенсії (пенсіонер самостійно подає додаткові документи до пенсійного органу).

З урахуванням викладеного, суд вважає, що у разі незгоди пенсіонера з даними довідки про грошове забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії, виготовлену уповноваженим органом, спірні правовідносини у нього виникають саме з вказаним органом, якому надані повноваження по виготовленню вказаної довідки та визначення її складових.

До повноважень ГУ ПФУ не відноситься визначення складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцю, службовцю органів МВС. В цьому питанні і суд не може підмінювати та виконувати повноваження суб'єкта владних повноважень.

Компетенцією ГУ ПФУ є призначення або перерахунок пенсії на підставі наданої довідки про грошове забезпечення військовослужбовця. Лише у разі не виконання цієї функції може бути ознакою протиправності дій пенсійного органу та відповідно предметом судового розгляду.

Відповідно до п.9 Порядку №45 пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок. Але спірні правовідносини з цих питань у пенсіонера та ГУ ПФУ можуть виникнути у разі прийняття рішення ГУ ПФУ за результатами такої перевірки, з яким позивач буде не згодний.

Судом встановлено, що спірні правовідносини позивача із уповноваженим органом - ЛК ГУ МВС вирішені у справі №815/393/18 та позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Таким чином, відсутні підстави для визнання протиправною та скасування рішення відповідача від 12.06.2018 року та зобов'язання його провести перерахунок пенсії з урахуванням включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на період з 14.11.2016 року на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 з урахуванням індексації і виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання до ГУ ПФУ Довідки №14/1-1240 від 15.09.2017 року, починаючи з 14.11.2016 року; без обмеження максимального розміру пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

У той же час позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 85 відсотків.

Суд вважає, що в цієї частині позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 85 % від розміру грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Позивачу пенсія за вислугу років у розмірі 85 % грошового забезпечення призначена з 2005 року з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до положень статті 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року (далі Закон України №3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014 року, до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ внесено зміни та відповідно цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри « 80» замінено цифрами «70».

Вказаними законами не змінені положення ст. 63 Закону №2262-ХІІ, якою встановлені підстави та порядок перерахунку пенсії військовослужбовцям, у зв'язку з чим доводи позивача є обґрунтованими.

Верховний Суд в постанові від 04.02.2019 року по типовій справі №240/5401/18 зазначив обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:

а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ;

б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;

в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі Постанови КМУ №103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.

Частиною 3 ст.291 КАС України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Вказана справа не є типовою у розумінні всіх обставин, оскільки предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2016 року на підставі Постанови КМУ №103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року.

Різниця полягає у тому, що типова справа стосується пенсіонера - військовослужбовця, а позивач по даній справі є пенсіонером МВС України.

Проте суд вважає, що питання, яке вирішувалось по зразковій справі щодо застосування норм права є ідентичним.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Правові висновки Верховного Суду в постанові від 04.02.2019 року по зразковій справі №240/5401/18 полягають у наступному.

Ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до ст.63 №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова КМУ №45 і Постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VI та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону№3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Велика Палата Верховного Суду, залишаючи без змін постанову від 04.02.2019 року Верховного Суду по зразковій справі №240/5401/18, в постанові від 16.10.2019 року зазначила, що погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову та підтримує висновок про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Суд враховує, що позивачу також пенсія була призначена у відповідності до норм Закону №2262-ХІІ, яка на час призначення пенсії передбачала призначення пенсії в залежності від вислуги років до 90% грошового забезпечення.

Верховний суд зазначив, що ст.63 Закону України №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст. 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» (№ 25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію , згідно якої право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стреч проти Сполучного Королівства (Stretch v. the United Kingdom № 44277/98).

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на викладене, на користь позивача слід стягнути судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 300,00грн. - за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ПФУ у Одеській області.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною відмови, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 85 % від розміру грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судові витрати за сплату судового збору в розмірі 300,00грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.