Рішення від 22.11.2019 по справі 420/4941/19

Справа № 420/4941/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2019 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області (вул.Канатна,83, м. Одеса, 65107) про визнання неправомірним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом (а.с.79-89) звернулась ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ), в якому просить суд:

- визнати рішення №85 ГУ ПФУ в Одеській області «Про відмову в перерахунку пенсії» від 24.07.2019 року неправомірним;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії їй з 30.10.2018 року, тобто з моменту її призначення, з урахуванням наданих додаткових документів: довідок про доходи №69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019, а саме з включенням винагороди за безпосередню участь в АТО, разових щомісячних премій, індексації грошового забезпечення із наведених в позові розрахунків: додатково нарахувавши до раніше встановленого пенсійного забезпечення 2887,59 грн щомісячно.

У позовній заяві позивач зазначила, що вона з 01.03.1991 року проходила службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 29.10.2018 року в Національній поліції. Наказом ГУ Національної поліції в Луганській області №521 о/с від 25.10.2018 року її звільнено зі служби в поліції за ст.77 ч. 1 п. 2 (через хворобу) з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні 27 років 07 місяців 29 днів, у пільговому обчисленні 40 років 02 місяці 14 днів. Вона з 01.09.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018 брала безпосередню участь в проведенні Антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, має статус учасника бойових дій.

З 30.10.2018 перебуває на обліку ГУ ПФУ в Одеській області, їй призначена пенсія на підставі Закону України №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закону України №2262-XII) в розмірі 70% грошового забезпечення.

Позивач вказує, що 28.01.2019 року вона на свій запит від 12.12.2018, отримала від ГУНП України у Луганській лист за №27/1/111/22-2019 від 14.01.2019 із додатками, а саме довідками про доходи №69/111/22-2019, №70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019, та на підставі ст.63 Закону України №2262-XII подала вказані документи, як додаткові, які дають право на подальше підвищення пенсії, із відповідною заявою до ГУ ПФУ щодо здійснення перерахунку її пенсії з урахуванням цих додаткових документів.

18.03.2019 року вона отримала відповідь №427/М-11 від 14.03.2019, в якій її повідомлено, що документи для призначення (перерахунку) пенсії готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, уповноважені структурні підрозділи, та рекомендовано звернутися до ГУ НПУ.

Вказану відповідь вона оскаржила до суду та рішенням Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/2245/19 від 20.06.2019 визнано протиправною відмову ГУ ПФУ у розгляді питання щодо проведення перерахунку пенсії на підставі наданих Головним управлінням Національної поліції в Луганській області довідок про доходи № 69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та № 71/111/22-2019 від 14.01.2019 року. Зобов'язано ГУ ПФУ розглянути по суті її заяву про призначення/перерахунок пенсії від 28.02.2019 року.

На виконання рішення суду відповідачем прийняте оскаржуване рішення №85 від 24.07.2019 року, де також зазначено, що відповідно до ст. 43 Закону України №2262-XII пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок установлено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393. Згідно з Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №2262-XII від 17.09.2018 №760, документи для призначення (перерахунку) пенсій готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України. Зразок довідки додатком 4 зазначеної Інструкції. А на підставі наданих нею копій довідок підстав для перерахунку пенсії не має.

Позивач зазначила, що вона не погоджується з вказаним рішенням відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що право пенсіонера на перерахунок пенсії за поданими ним додатковими документами встановлено ст.63 Закону України №2262-XII та п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 (далі Порядок № 3-1), що також зазначено у висновку Верховного Суду України викладеному в постанові від 22.04.2014 року по справі 21-484а13.

Також в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019, по справі № 522/2738/17, яка є зразковою, зазначено, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Позивач підкреслює, що за безпосередню участь в проведенні АТО виплачується саме винагорода і виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень весь час проведення АТО. З 01.09.2014 по 30.04.2018 вона брала безпосередню участь в проведенні Антитерористичної операції, а у період за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення отримував винагороду за безпосередню участь в АТО з жовтня 2016 року по 30.04.2018 року, час закінчення АТО, тобто 19 місяців поспіль.

Таким чином, винагорода за участь в АТО, яка мас виплачуватися за весь період безпосередньої участі в АТО, є щомісячною винагородою, що встановлено постановою Верховного Суду від 12.09.2019 року по справі №812/1255/17.

Позивач просила задовольнити позов, оскільки вона має право на перерахунок пенсії з 30.10.2018 (з моменту її призначення), а звернулась до відповідача ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії 28.02.2019, тобто, в межах обмеженого нормами спеціального закону 12-місячного терміну, а тому відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок призначеної пенсії з моменту її призначення, тобто з 30.10.2018 року.

Ухвалою суду від 12.09.2019 року адміністративний позов залишений без руху позивачу наданий десятиденний термін з дня отримання ухвали суду для усунення недоліків (а.с.71-74).

Ухвалою суду від 25.09.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.2-4).

Представником відповідача наданий відзив на позовну заяву (а.с.120-121).

У відзиві на позов представник відповідача вважав позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача у відзиві зазначив, що позивачу призначена пенсія відповідно до положень ст.43 Закону України № 2262-ХІІ та Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі Порядок №393), якими визначено також вичерпний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.

Пенсія за вислугу років позивачу була призначена Головним управлінням на підставі подання Головного управління Національної поліції про призначення пенсії, доданого до нього грошового атестату №100 та довідки від 02.11.2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення у розмірі 70% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом та зазначені в довідці від 02.11.2018 року.

Представник відповідача зауважив, що вказаними нормативними актами на органи Пенсійного фонду покладено функції з призначення та перерахунку пенсій. Розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.

Позивач стверджує про додаткові види грошового забезпечення, що вказані в довідках №69/111/22-2019, №70/111/22-2019 та №71/111/22-2019, які не були включені до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, а саме: винагорода за безпосередню участь в АТО, разова премія та індексація грошового забезпечення зазначаємо наступне.

Представник відповідача вважає, що згідно з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду в рішенні від 06.02.2019 по справі №522/2738/17 при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, шо виплачуються раз на місяць. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до нього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

На думку представника відповідача відповідно до довідок винагорода за участь в АТО та винагорода/премія зазначені як одноразові, тобто мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, вони не можуть включатись до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби та для обчислення пенсії в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 43 Закону №2262.

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282 та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, зазначено, що індексація грошових доходів населення - механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення (ст.1 Закону).

Згідно статті 4 Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій статті 4. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно, індексація не є постійною виплатою, залежить від індексу споживчих цін, а тому не включається до складу грошового забезпечення при звільнені з військової служби.

Представник відповідача також вважає, що у позивача відсутні повноваження щодо самостійного визначення сум, що підлягають виплаті органами Пенсійного фонду України.

Представник зазначив, що згідно з Рекомендаціями Кабінету Міністрів Рали Європи № 11/8012 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятими 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

В свою чергу, аналіз положень ст.2, ст.245 КАС України свідчить про відсутність в адміністративних судів повноважень щодо підміни іншого орану державної влади чи перебирання на себе компетенції стосовно вирішення питань, які законодавством віднесені до повноважень саме такого органу державної влади. Відтак, суди не вправі втручатися в діяльність державних органів, що застосовують надані їм у межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження в будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами. Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Позивач подала до суду відповідь на відзив (а.с.128-136), зазначивши, що доводи наведені у відзиві не ґрунтуються на положеннях законодавства та судової практики, які наведені нею у позові. Просила задовольнити позовні вимоги.

Справа розглянута у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, паспорт серія НОМЕР_1 (а.с.26-28), відповідно до Довідки від 18.09.2018 року є внутрішньо переміщеною особою (а.с.30).

Позивач ОСОБА_1 з 01.03.1991 року проходила службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 29.10.2018 року в Національній поліції. Наказом ГУ Національної поліції в Луганській області № 521 о/с від 25.10.2018 року її звільнено зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 2 (через хворобу) з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні 27 років 07 місяців 29 днів, у пільговому обчисленні 40 років 02 місяці 14 днів. Вона з 01.09.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018 брала безпосередню участь в проведенні Антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, має статус учасника бойових дій, посвідчення НОМЕР_2 (а.с.31-34).

З 30.10.2018 року позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ в Одеській області та їй призначена пенсія за вислугою років на підставі Закону України №2262-XII в розмірі 70% грошового забезпечення, в яке було враховано посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби 25%, премія 5,6%, всього 11330,52грн. Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення 7931,36грн, Надбавки учасника АТО учасника бойових дій 363,00грн., учасника бойових дій 40,00грн. Розмір пенсії з надбавками склав 8334,36грн (а.с.44,123-126).

Пенсія розрахована на підставі грошового атестату №100 ГУ НП в Луганський області від 29.10.2018 року, довідки ГУ НП в Луганський області від 02.11.2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Позивач після призначення пенсії, отримавши 28.01.2019 року на свій запит від 12.12.2018 року з ГУНП України у Луганській області довідки від 14.01.2019 № 69/111/22-2019 (про доходи на посаді старшого інспектора за жовтень-грудень 2016 року), № 70/111/22-2019 (про доходи на посаді старшого інспектора за січегь-грудень2017)та № 71/111/22-2019 (про доходи на посаді старшого інспектора за січень-жовтень 2018 року) звернулась до відповідача про перерахунок пенсії з урахуванням вказаних довідок. Позивач отримала відповідь, що вказані довідки не можуть бути підставою для розгляду питання про проведення перерахунку пенсії, та рекомендовано звернутись до ГУ Національної поліції.

Оскільки перерахунок їй не був зроблений позивач звернулась до суду з позовом до ГУ ПФУ про визнання неправомірною дії/бездіяльності та зобов'язання на підставі додаткових документів - довідок № 69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та № 71/111/22-2019 від 14.01.2019 провести перерахунок пенсії з 30.10.2018 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 по адміністративній справі № 420/2245/19 визнано протиправною відмову ГУ ПФУ у розгляді питання щодо проведення перерахунку пенсії на підставі наданих Головним управлінням Національної поліції в Луганській області довідок про доходи № 69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та № 71/111/22-2019 від 14.01.2019 року. Зобов'язано ГУ ПФУ розглянути по суті її заяву про призначення/перерахунок пенсії від 28.02.2019 року.

Мотивуючи прийняття вказаного рішення суд зазначив, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Отже, під дискреційним повноваженням слід розуміти таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

В даному випадку питання, щодо здійснення перерахунку пенсії позивача відноситься до компетенції відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та приймається ним на основі адміністративного розсуду, однак питання щодо здійснення якого відповідачем по суті не розглядалось (а.с.103-109).

На виконання рішення суду ГУ ПФУ 24.07.2019 року прийняло рішення №85 «Про відмову в перерахунку пенсії» (а.с.100-101).

ГУ ПФУ у рішенні №85 від 24.07.2019 року зазначило, ст.43 Закону України №2262-XII, Порядком №393 визначені складові грошового забезпечення, з яких розраховуються та призначається пенсія. Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 (далі Інструкція № 760), документи для призначення (перерахунку) пенсій готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України. Зразок довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення визначено додатком №4 Інструкції.

З урахуванням вказаних положень законодавства ГУ ПФУ вважало відсутніми підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі наданих ОСОБА_1 , а не Головним управлінням Національної поліції України в Одеській області, копій довідок управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління НПУ в Луганській області про доходи від 14.01.2019 № 69/111/22-2019, від 14.01.2019 № 70/111/22-2019 та від 14.01.2019 № 71/111/22-2019, в яких зазначено виплату грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування за період з 01.10.2016 по 29.10.2018 рік, тобто за 25 місяців, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які не враховуються при обчисленні пенсії, а саме індексації, одноразової винагороди за участь в АТО, разової винагороди, матеріальної допомоги, разової премії, разової виплати та компенсації за невикористану відпустку.

Розглянувши заяви по суті учасників справи, надані ними докази суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу перерахунку пенсії позивачу, який є пенсіонером органів внутрішніх справ, за її заявою до ГУ ПФУ з наданням додаткових довідок, а також дотримання встановленого порядку призначення та перерахунку пенсії, та регламентовані Законом України №2262-XII, Порядком № 393, Порядком № 3-1, Інструкцією № 760.

Ст.43 Закону України №2262-XII регламентує питання заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій. Відповідно до ч.3 ст.43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку призначеної пенсії регламентовані ст.63 Закону України №2262-XII та визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом наддасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зміст вказаної статті свідчить про те, що у разі перерахунку пенсії з підстав підвищенням грошового забезпечення, такий перерахунок проводиться у порядку встановленому КМУ.

Абзацом 11 Порядку № 393 також встановлено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з часу її звільнення та призначення пенсії грошове забезпечення не підвищувалось, а спірні правовідносини стосуються правильності визначення її грошового забезпечення в грошовому атестаті, якій їй виданий для призначення пенсії.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України №2262-XII постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2018 року затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктами 1-4 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст.52 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Крім того, наказом МВС України від 17.09.2018 № 760 затверджена про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань.

Відповідно до п.1 розділу І Інструкції №760 ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Розділом ІІ Інструкції №760 встановлені повноваження уповноважених структурних підрозділів, які крім іншого, організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення.

Порядок організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій встановлений розділом ІІІ Інструкції №760.

Пунктом 1 розділу ІІІ визначено, що уповноважені структурні підрозділи:

1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;

2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;

3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;

4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу).

Витребувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється;

5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;

6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.

Згідно з п.2 розділу ІІІ при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Пунктом 4 встановлено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: 1) грошовий атестат; 2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток4).

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.

Таким чином, Порядком №45, Інструкцією №760 чітко визначена компетенція відповідних уповноважених органів та органів пенсійного фонду при здійсненні перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Компетенція сукупність юридично-встановлених повноважень, прав та обов'язків конкретного органу виконавчої влади або його посадової особи, реалізація яких забезпечує виконання основних функцій цього органу.

Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованим рішення відповідача №85 «Про відмову в перерахунку пенсії» від 24.07.2019 року прийняте за заявою позивача про відсутність у ГУ ПФУ підстав для перерахунку пенсії на підставі наданих позивачем довідок з посиланням на те, що визначення розміру грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсії покладено законодавством на відповідні органи, до повноважень якої відноситься виготовлення грошових атестатів, довідок про грошове забезпечення та додаткові види грошового забезпечення.

Суд не приймає до уваги доводи позивача в обґрунтування позовних вимог посилання на ст.63 Закону, п.23 Порядку №3-1, відповідно до яких пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії, що відповідно є підставою на думку позивача перерахувати йому пенсію згідно наданих довідок. При цьому суд виходить з наступного.

Порядок №3-1, який затверджений постановою правління ПФУ 30.01.2007 року, як і Порядок №45, Інструкція №760 визначають алгоритм дій та повноваження органів УПФ та уповноважених органів, які повинні видавати довідки про грошове забезпечення особам - пенсіонерам при зміні складових грошового забезпечення.

У той же час ст.63 Закону України № 2262-XII та відповідно Порядок №45 та Порядок №3-1 передбачають можливість надання пенсіонером додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії. Аналіз положень Порядку №3-1 свідчить про те, що такими додатковими документами є документи, які дають право пенсіонеру для встановлення надбавок, підвищень, додаткових пенсій згідно із Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", "Про донорство крові та її компонентів", "Про статус гірських населених пунктів в Україні" ; для призначення надбавки на непрацездатних членів сім'ї (відповідно до пункту "а" статті 16 та пункту "а" статті 24 Закону); для призначення пенсії в разі втрати годувальника.

Таким чином, законодавець не ототожнює процедуру перерахунку пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення (в якому фактично пенсіонер не повинен брати участь, а дії по перерахунку здійснюють уповноважені органи, які готують відповідні довідки для перерахунку пенсії, та пенсійні органи) та процедуру перерахунку пенсії у зв'язку з іншими обставинами, які дають право пенсіонеру на підвищення пенсії (пенсіонер самостійно подає додаткові документи до пенсійного органу).

З урахуванням викладеного, суд вважає, що у разі незгоди пенсіонера з даними довідки про грошове забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії, виготовлену уповноваженим органом, спірні правовідносини у нього виникають саме з вказаним органом, якому надані повноваження по виготовленню вказаної довідки та визначення її складових.

Судом встановлено, що позивачу пенсія призначена з 30.10.2018 року на підставі виготовлених їй уповноваженим органом грошового атестату, довідки ГУ НП про щомісячні додаткові види грошового забезпечення. На думку позивача у вказану довідку не були включені винагорода за участь в АТО, премії, індексація грошового забезпечення.

Тобто будь-яких змін в її грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії не відбулось та таким чином фактично у позивача виникли спірні правовідносини з суб'єктом владних повноважень, який видав вказану довідку для призначення пенсії позивачу, та до повноважень якого відноситься визначення грошового забезпечення для призначення пенсії.

До повноважень ГУ ПФУ не відноситься визначення складових грошового забезпечення для призначення пенсії військовослужбовцю, службовцю органів МВС. В цьому питанні і суд не може підмінювати та виконувати повноваження суб'єкта владних повноважень.

Компетенцією ГУ ПФУ є призначення або перерахунок пенсії на підставі наданої довідки про грошове забезпечення військовослужбовця. Лише у разі не виконання цієї функції може бути ознакою протиправності дій пенсійного органу та відповідно предметом судового розгляду.

Відповідно до п.9 Порядку №45 пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок. Але спірні правовідносини з цих питань у пенсіонера та ГУ ПФУ можуть виникнути у разі прийняття рішення ГУ ПФУ за результатами такої перевірки, з яким позивач буде не згодний.

Суд при вирішенні даної справи не заперечує висновків Верховного Суду України та новоствореного Верховного Суду, на які посилається позивач, щодо подібних правовідносин при вирішенні питань про складові грошового забезпечення, які повинні враховуватися при призначенні та перерахунку пенсії. Проте оскільки суд дійшов висновку про відсутність у відповідача компетенції на вирішення питання щодо складових грошового забезпечення військовослужбовця при призначенні та перерахунку пенсії без відповідної встановленого зразка довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виготовленої компетентним органом, у суду відсутні підстави оцінювати зазначені у позові складові грошового забезпечення щодо необхідності їх включення до довідки.

Верховний суд неодноразово зазначав про врахування при обчисленні (перерахунку) пенсії сум, якщо з них були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний соціальний внесок). Вказані обставини встановлюються лише суб'єктом владних повноважень, який видає довідку про грошове забезпечення для обчислення та перерахунку пенсії на підставі бухгалтерської документації та несе за ці дані відповідальність.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2018 року по справі №286/2987/16-а за позовом ОСОБА2 до ГУ ПФУ в Житомирській області про визнання неправомірними дії щодо відмови в перерахунку пенсії згідно довідок про грошове забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди АТО, індексації та компенсації за невикористану відпустку, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі довідок, зазначив, відмовляючи у позові, що довідки про грошове забезпечення не відповідають встановленим вимогам, з них не можна встановити, що із спірних сум сплачувався єдиний соціальний внесок. Довідки повинні видаватися на підставі первинних документів, вказані місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Суд вважає, що необхідність вирішення спірних правовідносин між суб'єктом владних повноважень, який видає довідку про грошове забезпечення зі всіма її складовими, є необхідною передумовою для звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі такої довідки про грошове забезпечення. На думку суду, саме з цих підстав розглядались дві зразкові справи по працівникам МВС: до пенсійних органів щодо не здійснення перерахунку на підставі наданої довідки про грошове забезпечення, та до Ліквідаційної комісії про зобов'язання виготовити довідку з відповідними складовими грошового забезпечення та направити її до пенсійного фонду (Пз/9901/1/18, Пз/9901/8/18).

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідач прийняв провомірно рішення №85 «Про відмову в перерахунку пенсії» від 24.07.2019 року з посиланням на те, що визначення розміру грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсії покладено законодавством на відповідні органи, до повноважень якої відноситься виготовлення грошових атестатів, довідок про грошове забезпечення та додаткові види грошового забезпечення. Відповідно відсутні підстави для задоволення похідних позовних вимог позивача щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії їй з 30.10.2018 року, тобто з моменту її призначення, з урахуванням наданих додаткових документів: довідок про доходи № 69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та № 71/111/22-2019 від 14.01.2019 року.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи встановлені обставини суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2,5,6,7,9,139,242-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області (вул.Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання рішення №85 «Про відмову в перерахунку пенсії» від 24.07.2019 року неправомірним та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 30.10.2018 року (з моменту її призначення) з урахуванням наданих додаткових документів: довідок про доходи № 69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та № 71/111/22-2019 від 14.01.2019 року.

Рішення суду набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст.293,295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.