Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження
22 листопада 2019 р. Справа №200/13374/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Циганенко А.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Командира військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання незаконним та скасування наказу про накладення дисциплінарного стягнення,
12 листопада 2018 року шляхом надіслання поштою позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Командира військової частини НОМЕР_1 , у якому просив визнати протиправним наказ №93 від 14 травня 2019 року про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани. Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначає, що наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності є незаконним та необґрунтованим, оскільки позивач не вчиняв жодних дисциплінарних проступків, не порушував трудову дисципліну та належним чином виконував всі посадові обов'язки визначені посадовою інструкцією.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно пункту 17 частини 1 статті 4 КАС України публічна служба це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, тобто спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Отже, основною визначальною рисою адміністративних правовідносин є владне підпорядкування однієї сторони цих відносин іншій стороні. Сторони в адміністративному спорі ще до його виникнення повинні перебувати у відносинах вертикального підпорядкування.
За приписами статті 5 Закону України від 06.12.1991 №1934-XII «Про Збройні Сили України» особливий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців та працівників Збройних Сил України. Трудові відносини з працівниками Збройних Сил України регулюються законодавством про працю.
Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 14 травня 2019 року №93 «Про притягнення працівника ЗСУ до дисциплінарної відповідальності» до позивача, працівника Збройних Сил України, застосовано дисциплінарне стягнення за порушення трудової дисципліни.
Оскільки позивач не проходить публічну службу, тому спір між сторонами про правомірність накладення дисциплінарного стягнення за порушення трудової дисципліни не є публічно-правовим.
З позовної заяви вбачається, що позивач є працівником Збройних Сил України, тобто, не проходить публічну службу а спір між сторонами не є публічно-правовим.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі наведеного суд дійшов висновку, що у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Командира військової частини НОМЕР_1 про визнання незаконним та скасування наказу про накладення дисциплінарного стягнення слід відмовити.
Згідно частин 5, 6 статті 170 КАС України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства (стаття 1 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).
Відповідно до частини 1 статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
З огляду на положення статей 1 та 19 ЦПК України, статті 4 КАС України не вважається публічно-правовим і розглядається у порядку цивільного судочинства спір між суб'єктом публічного права та суб'єктом приватного права - працівником, в якому працівник звернувся до суду за захистом не публічного, а трудового права, зокрема, права на оплату труда. У даному випадку це спір про право на труд, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб'єкт публічного права.
Враховуючи викладене та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що вказані спірні правовідносини мають розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Керуючись статтями 2, 4, 5, 19, 21, 170, 171, 248, 256, 294, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви ОСОБА_1 до Командира військової частини НОМЕР_1 про визнання незаконним та скасування наказу про накладення дисциплінарного стягнення відмовити.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що розгляд такої справи віднесений до юрисдикції загального місцевого суду за правилами цивільного судочинства.
Ухвала постановлена, складена та підписана суддею в нарадчій кімнаті 22 листопада 2019 року.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана безпосередньо до Донецького окружного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Циганенко А.І.