Рішення від 22.11.2019 по справі 200/10825/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2019 р. Справа№200/10825/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (місце знаходження: вул. Героїв Праці, буд. 6, м. Селидове, Донецька області, код ЄДРПОУ: 41247274) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , 05 вересня 2019 року звернулась з позовною завою до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 724 від 22 травня 2019 року про відмову в призначені ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» на підставі заяви від 23.04.2019 року;

- зобов'язання Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву від 23.04.2019 року ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії. Рішенням відповідача позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком. В обґрунтування відмови позивачу вказано, що, оскільки нею для призначення пенсії не надано висновок лікарсько-консультативної комісії про те, що дитина мала показання для визначення її дитиною - інвалідом до досягнення шестирічного віку, то і права для призначення їй пенсії немає.

Проте позивач зазначає, що постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, а Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказано, що для дострокового виходу на пенсію матері дитині - інваліда обов'язковими умовами є: вік матері - не менше 50 років, страховий стаж матері - не менше 15 років; дитина, яка має статус дитини - інваліда або інваліда з дитинства.

Позивач вважає дії відповідача щодо не призначення пенсії протиправними та такими, що порушують його конституційні права, а тому позивач звернувся з даним позовом до суду.

Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що відповідно п. 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення дострокової пенсії за віком матері особи з інвалідністю з дитинства додаються таки документи:

- висновок лікарсько-консультативної комісії про те, що дитина мала показання для визначення її дитиною-інвалідом до досягненням шестирічного віку;

- довідка з місця проживання (реєстрації), що ОСОБА_1 народила і виховувала дитину - інваліда до 6 років.

У зв'язку з чим, що для призначення пенсії відповідач не надала необхідних документів, вона не має права для призначення даного виду пенсії, а тому представник УПФ вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Призначено засідання на 22 листопада 2019 року.

Представники сторін до засідання не з'явились, про дату, час та місце проведення засідання повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вказаних приписів процесуального законодавства, суд перейшов до розглянути справи в порядку письмового провадження 22 листопада 2019 року.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , 23 квітня 2019 року звернулась до управління відповідача з завою для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Рішенням Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області від 22 травня 2019 року позивачу відмовлено в призначені пенсії, оскільки нею не надано необхідні документи: висновок лікарсько - консультативної комісії про те, що дитина мала показання для визначення її дитиною - інвалідом до досягнення шестирічного віку, тому права для призначення даного виду пенсії не має.

ОСОБА_1 були надані наступні документи:

- заява, копія паспорту і ІНН;

- копія трудової книжки серії НОМЕР_2 від 01.09.1987 року;

- довідка про навчання, видану Селидівським професійним ліцеєм від 08.05.2019 року №182;

- копії свідоцтв про народження дітей: серії НОМЕР_3 від 22.03.1988 серії НОМЕР_4 - НОМЕР_5 від 26.10.1989;

- довідка про работу в ПП «Сніжинка» від 26.04.2019 року №6;

- довідка ЛКК видана КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги Новогродівської міської ради №26 від 29.04.2019 року;

- довідка про період призначення допомоги, видану Новогродівським управлінням соціального захисту населення №129;

- акт обстеження матеріально-побутових умов від 22.04.2019 року;

- копія медичного висновку №68 від 29.11.1998 року на дитину підлітка інваліда з дитинства віком до 16 років;

- копія медичного висновку №138 від 19.11.2002 року на дитину підлітка інваліда з дитинства віком до 16 років;

- копії висновку МСЕК сер.ДОН-05 №225947, сер.ДОН-05 НОМЕР_6 , сер. 10 НОМЕР_7 №392574, сер НОМЕР_8 10 ААВ №452325, сер. НОМЕР_9 , сер НОМЕР_8 НОМЕР_10 № НОМЕР_11 .

- копія свідоцтва платника єдиного податку серія Б №533130;

- копія витягу з реєстру платників єдиного податку від 13.07.2018 року №1805203400053.

Згідно зі свідоцтвом про народження НОМЕР_12 НОМЕР_13 , ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина - ОСОБА_2 .

Відповідно до виписків із Актів МСЕК: серії НОМЕР_14 -05 № 225947 ОСОБА_2 підтверджено групу інвалідності - третю, причиною інвалідності вказано захворювання з дитинства; серії НОМЕР_14 -05 № 033955 ОСОБА_2 підтверджено групу інвалідності - третя з 01.12.2008 року, причина інвалідності - захворювання з дитинства; серії 10 ААА № 392574 ОСОБА_2 підтверджено групу інвалідності - третя, причина інвалідності - захворювання з дитинства; серії 10 ААВ № 452325 ОСОБА_2 підтверджено групу інвалідності - третю, причиною інвалідності вказано захворювання з дитинства; серії 12 ААБ № 051656 ОСОБА_2 підтверджено групу інвалідності - третю, причиною інвалідності вказано захворювання з дитинства до 18 років.

В матеріалах справи наявна довідка ВКК № 26 Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новогродівської міської ради», відповідно до якої ОСОБА_2 29.01.1998 року оформлено висновок інваліда дитинства № 68.

Також, наявний Акт від 22.04.2019 року Новогродівської міської ради, відповідно до якого ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , має дитину -інваліда з дитинства ОСОБА_2 , який проживає з нею з народження по теперішній час. ОСОБА_1 здійснювала за дитиною постійний догляд.

Спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача стосовно не призначення пенсії позивачу.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 N 280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи:

документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю (при призначенні пенсії згідно з абзацом першим пункту 3 частини першої статті 115 Закону);

6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І цього Порядку).

Відповідно до п. 2.17 та 2.18 вказаного порядку при призначенні пенсій жінкам, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а також, у разі відсутності матері або за її згодою, чоловікам, які здійснювали виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини. У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть.

Визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).

В матеріалах справи наявні довідки МСЕК, відповідно до яких ОСОБА_2 встановлено третю групу інвалідності з причини захворювання з дитинства.

Суд дійшов висновку, що для призначення даного виду пенсійного забезпечення позивачем надано достатньо доказів на підтвердження факту того, що її дитина - ОСОБА_2 є особою, що має інвалідність з дитинства.

Окрім того, відповідач не врахував положень п. 2.18 в повному обсязі, відповідно до якого достатнім документом для призначення пенсії є також висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що Рішення Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області від 22 травня 2019 року про відмову в призначені пенсії з підстав, в ньому зазначених є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

За правилами частин 1, 5 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, суд прийшов до висновку про наявність підстав про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, зважаючи на те, що позивачем сплачено суму судового збору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з управління відповідача судового збору у розмірі 768,40 грн. на користь позивача, як того вимагає ч.2 ст. 4 Закон України “Про судовий збір”.

Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (місце знаходження: вул. Героїв Праці, буд. 6, м. Селидове, Донецька області, код ЄДРПОУ: 41247274) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 724 від 22 травня 2019 року про відмову в призначені ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» на підставі заяви від 23.04.2019 року.

Зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву від 23.04.2019 року ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 22 листопада 2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.В. Арестова