Рішення від 21.11.2019 по справі 160/10017/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 року Справа № 160/10017/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Турової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

15.10.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 03.10.2019 року №57454470, винесену державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 року у справі №804/4539/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - Головне управління) провести позивачу - ОСОБА_1 - перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Дніпропетровській області від 03.05.2017 року за №83/34624, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум. На виконання вищеозначеного рішення суду Головним управлянням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Доплата за період з 27.08.2018р. (дата набрання чинності рішення) по 31.08.2018р. у розмірі 0,45 грн. ОСОБА_1 виплачена у вересні 2018 року разом з основним розміром пенсії. Доплата за період з 01.01.2016р. по 26.08.2018р. у розмірі 111,95 грн. ОСОБА_1 буде виплачена в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 «Про погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», п.2 якої встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органами Пенсійного фонду України покладені зобов'язання нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюються відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого цією Постановою. З 01.09.2018р. пенсію ОСОБА_1 отримуватиме з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2018р. у розмірі 2363,05 грн. Зважаючи на викладене, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 виконані Головним управлінням в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на нього. Однак, не враховуючи отриману інформацію про добровільне виконання пенсійним органом рішення суду, 03.10.2019 року державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Осельська Т.П. винесла спірну постанову про накладення на Головне управління штрафу у розмірі 10200,00грн. за невиконання без поважних причин боржником рішення у виконавчому провадженні №57454470, яку Головним управлінням отримано 09.10.2019 року. Вважаючи постанову про накладення штрафу від 03.10.2019 року у ВП №57454470 протиправною, необґрунтованою, прийнятою без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та такою, що підлягає скасуванню, Головне управління звернулося до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року позовна заява залишена без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків шляхом подання до суду: доказу щодо надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення або направлення на електронну адресу, за її наявності, копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу.

На виконання вимог вказаної ухвали 05.11.2019 року позивачем були усунуті означені недоліки позовної заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №160/10017/19 та призначено цю справу до розгляду у судовому засіданні на 19 листопада 2019 року о 15:30 год.

Відповідач пред'явлений позов не визнав, 19.11.2019р. подав на нього письмовий відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області перебувало виконавче провадження №57454470 з примусового виконання виконавчого листа Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2018р. у справі №804/4539/18 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести позивачу - ОСОБА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 , перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХП від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Дніпропетровській області від 03.05.2017 року за №83/34624, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум. Державним виконавцем 18.10.2018 року відкрито виконавче провадження, про що винесено відповідну постанову, копію якої направлено сторонам виконавчого провадження. Боржником рішення суду виконано частково, а саме: перераховану пенсію за період з 01.01.2016р. по 26.08.2018р. у розмірі 111,95грн. ОСОБА_1 , яка є стягувачем за виконавчим провадженням, не виплачено. Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про виконання рішення суду» від 30.10.2018р. №25653/08-01/26 доплата ОСОБА_1 за період з 01.01.2016р. по 26.08.2018р. буде виплачена в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649. На думку відповідача, викладене свідчить про те, що Головне управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, керуючись Постановою КМУ №649, самостійно відстрочило виконання рішення суду у частині виплати нарахованих коштів за період з 01.01.2016р. по 26.08.2018р., тобто суб'єкт владних повноважень - ГУ ПФУ у Дніпропетровський області, всупереч нормам КАС України, самостійно відстрочив виконання судового рішення на власний розсуд, при цьому у боржника відсутні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Отже, штраф за невиконання рішення суду без поважних причин на позивача накладено правомірно.

Також 19.11.2019 р. представником відповідача надано витребувані ухвалою суду від 11.11.2019р. належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження №57454470, які долучені до матеріалів справи.

19.11.2019 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів щодо виконання ним судового рішення у справі №804/4539/18 від 05.09.2018 року, в якому позивач також просив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Позивач про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, проте його представник у судове засідання не з'явився, але в клопотанні від 19.11.2019 р. просив розглянути справу в письмовому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, доказів поважності не прибуття в судове засідання до суду не надав.

Зважаючи на приписи ст.205, ч.4 ст.287 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами, оскільки відсутня потреба заслуховувати свідків та експертів.

Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позову у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено, що Дніпропетровським окружним адміністративним судом 05.09.2018 року на виконання рішення суду від 24 липня 2018 року у справі №804/4539/18 видано виконавчі листи, в яких зазначено:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести позивачу, ОСОБА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 , перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Дніпропетровській області від 03.05.2017 року за №83/34624, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 704,80 гривень (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області Осельської Т.П. від 18.10.2018 року відкрито виконавче провадження №579454470 з виконання виконавчого листа №804/4539/18, виданого 05.09.2018 року суддею Дніпропетровського окружного адміністративного суду Горбалінським В.В., про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести позивачу, ОСОБА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 , перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Дніпропетровській області від 03.05.2017 року за №83/34624, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум.

У вказаній постанові про відкриття виконавчого провадження від 18.10.2018 року боржнику встановлено строк для добровільного виконання рішення суду - 10 робочих днів.

Листом від 30.10.2018р. № 25653/08-01/26, отриманим Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області 04.12.2019р. (вх.№10763), Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило державного виконавця про те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року у справі №804/4539/18, Головним управлянням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 ; доплата за період з 27.08.2018р. (дата набрання чинності рішення) по 31.08.2018р. у розмірі 0,45 грн. ОСОБА_1 виплачена у вересні 2018 року разом з основним розміром пенсії, що підтверджується копією наданого розрахунку; доплата за період з 01.01.2016р. по 26.08.2018р. у розмірі 111,95грн. ОСОБА_1 буде виплачена в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 «Про погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», п.2 якої встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органами Пенсійного фонду України покладені зобов'язання нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюються відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого цією Постановою. Також Головне управління зазначило у листі, що з 01.09.2018р. ОСОБА_2 отримує пенсію, з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2018р., у розмірі 2363,05грн. Зважаючи на викладене, на думку Головного управління, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 ним виконані в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на нього. На підтвердження власних аргументів Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області додало до листа копію розрахунку на доплату пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 за період 01.01.2018р. по серпень 2018 року та копію розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 0403011211 за дорученням № Д0403011211/6, пенсіонер ОСОБА_1 .

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області Осельської Т.П. від 19.08.2019 року на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області накладено штраф у розмірі 5100,00грн. за невиконання рішення суду без поважних причин.

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області Осельської Т.П. від 03.10.2019 року на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області накладено штраф у розмірі 10200,00грн. за невиконання рішення суду без поважних причин.

Вказаними постановами про накладення штрафу боржника зобов'язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.

17.10.2019 року Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області до Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення в порядку ст.63,75,76 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 214 КПК України, ст. 382 КК України.

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області Осельської Т.П. від 17.10.2019 року виконавче провадження №579454470 закінчено на підставі п.11 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку із направленням державним виконавцем в порядку ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, передбаченого ст.382 КК України.

Відповідно до талона-повідомлення єдиного обліку №097 від 25.10.2019 року заяву Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області було зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журналу єдиного обліку) ГУНПП в Дніпропетровській області за № 1562.

Вважаючи постанову про накладення штрафу від 03.10.2019 року у виконавчому провадженні №57454470 протиправною, необґрунтованою, прийнятою без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та такою, що підлягає скасуванню, Головне управління звернувся до суду з цим позовом про її оскарження.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував такі норми чинного законодавства.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016р. №1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).

Згідно із ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п. 1 ч. 1 ст. 3 Законом України «Про виконавче провадження»).

Згідно із ст.5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Отже, з аналізу вказаних норм слідує, що Законом України «Про виконавче провадження» встановлено відповідальність боржника саме за невиконання судового рішення без поважних причин. А тому, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу, має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними в розумінні наведених норм Законом України «Про виконавче провадження» можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на час винесення державним виконавцем спірної постанови про накладення штрафу від 03.10.2019 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року у справі №804/4539/18 виконано частково, а саме Головним управління проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 ; доплата за період з 27.08.2018р. (дата набрання чинності рішення) по 31.08.2018р. у розмірі 0,45 грн. ОСОБА_1 виплачена у вересні 2018 року разом із основним розміром пенсії; доплата за період з 01.01.2016р. по 26.08.2018р. у розмірі 111,95 грн. ОСОБА_1 станом на, як на час винесення спірної постанови про накладення штрафу, так і станом на час розгляду цієї справи судом не здійснена. З 01.09.2018р. ОСОБА_1 отримує пенсію з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2018р. у розмірі 2363,05грн.

Не здійснивши виплату ОСОБА_1 означеної вище доплати за період з 01.01.2016р. по 26.08.2018р. у розмірі 111,95 грн., Головне управління посилалося на те, що така доплата може бути здійснена ним виключно в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 «Про погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», п.2 якої встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органами Пенсійного фонду України покладені зобов'язання нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюються відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого цією Постановою.

Як зазначалося вище, наведені обставини доведені до відома державного виконавця листом позивача від 30.10.2018 № 25653/08-01/26.

Так, п.4 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 (далі - Порядок № 649) встановлено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.

Відповідно до п.10 Порядку № 649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Пунктом 11 Порядку №649 визначено, що боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоду виплати пенсії зобов'язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону.

Отже, Пенсійний фонд України за окремою бюджетною програмою здійснює виплату особам відповідну суму пенсії.

При цьому, право на отримання пенсії мають лише ті особи, щодо яких наявне рішення суду, що набрало законної сили, на виконання якого особі як стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою, або рішення суду про стягнення коштів.

Водночас, з урахуванням приписів п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.116 Бюджетного кодексу України виплата коштів на користь позивача з перевищенням бюджетних призначень на цю мету є порушенням бюджетного законодавства, тому виконання рішення суду в цій частині може бути виконане лише в разі наявності відповідних асигнувань, тобто, за окремою бюджетною програмою згідно з Порядком № 649.

Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Тобто, виплати пенсій здійснюються головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Так, відповідно до ст. ст. 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховану суму пенсії не було виплачено стягувачу у зв'язку з відсутністю державного асигнування.

Такі підстави не виконання судового рішення, на переконання суду, є поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить стягувачу, не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Крім того, суд зазначає, що невиконання судового рішення управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України, зокрема, у постановах від 30.06.2015 та 03.11.2015, 02.02.2016 (справи №№ 21-1044а15, 21-5099а15, 825/3715/14 відповідно), Верховним Судом, у постановах від 24.01.2018 (справа № 405/3663/13-а (К/9901/1598/18), від 13.06.2018 (справа №757/29541/14-а (К/9901/12146/18) та в ухвалі від 16.07.2018 року (справа № 811/1469/18 (Пз/9901/45/18), які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

В даному випадку, вказані обставини не були враховані Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області при винесенні оскаржуваної постанови від 03.10.2019 року про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. в рамках виконавчого провадження № 579454470.

Відтак, не можливо стверджувати про невиконання позивачем судового рішення в частині фактичної виплати доплати ОСОБА_1 за період з 01.01.2016р. по 26.08.2018р. у розмірі 111,95 грн. без поважних причин, що б було правовою підставою для застосування штрафу, який передбачено ст.75 Закону України «Про виконавче провадження».

Наведене не суперечить принципу обов'язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).

Крім того, у рішенні Європейського суду з прав людини «Великода проти України» суд зробив висновок, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінитися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти змін у майбутньому. Суд констатував, що подальша дія судового рішення закінчилася, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати, були внесені зміни.

Суд також вважає за необхідне звернути увагу на те, що згідно з ст.ст. 1, 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути застосоване лише за умови, що судове рішення не виконане без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.

Частиною першою статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

За змістом приписів п.1 ч.2 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд зробив висновок, що у Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області при винесенні оскаржуваної постанови від 03.10.2019 року про накладення штрафу в розмірі 10200 грн, в рамках виконавчого провадження № 579454470 були відсутні правові підстави для її винесення, а тому дана постанова підлягає скасуванню, а позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задоволенню в повному обсязі.

Водночас, суд враховує ту обставину, що постановою державного виконавця від 03.10.2019 року у ВП №57454470 про накладення штрафу на позивача як боржника накладено штраф за невиконання рішення суду без поважних причин у розмірі 10200,00грн. та на даний час виконавче провадження №57454470 було постановою державного виконавця від 17.10.2019 року закінчено відповідно до п. 11 ч.1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», проте зазначає, що вказані обставини не входять до предмету доказування у даній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати в частині сплати судового збору за подання позову стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 241-246, 255, 287Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, вул. Набережна Перемоги, 29, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 21-а, код ЄДРПОУ 34984907) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 03.10.2019 року у виконавчому провадженні №57454470, винесену державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені частиною 6 статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 21.11.2019 року.

Суддя О.М. Турова