22 листопада 2019 року Справа № 160/9512/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні клопотання представника Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради про залишення без розгляду адміністративного позову у справі за позовом Громадської організації «Європейська суспільна ініціатива» до Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Громадської організації «Європейська суспільна ініціатива» до Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії розпорядника інформації - Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради, що полягають у відмові надати Громадській організації «Європейська суспільна ініціатива» публічну інформацію на підставі Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію», а саме: скановану копію графіка вивезення побутових відходів в Чечелівському районі міста Дніпро, який повинен існувати та повинен бути погодженим з Департаментом екологічної політики ДМР відповідно до пункту 2.4.3 договору від 27.09.2018 номер 27/09/18-3 між Департаментом екологічної політики ДМР та КП «Жилсервіс-2» ДМР про вивезення побутових відходів в Чечелівському районі міста Дніпро;
- зобов'язати Департамент екологічної політики Дніпровської міської ради, протягом п'яти днів з дня набрання рішенням суду чинності, надати Громадській організації «Європейська суспільна ініціатива» відкриту публічну інформацію, а саме: скановану копію графіка вивезення побутових відходів в Чечелівському районі міста Дніпро, який повинен існувати та повинен бути погодженим з Департаментом екологічної політики ДМР відповідно до пункту 2.4.3 договору від 27.09.2018 номер 27/09/18-3 між Департаментом екологічної політики ДМР та КП «Жилсервіс-2» ДМР про вивезення побутових відходів в Чечелівському районі міста Дніпро.
29.10.2019 року від представника Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради надійшло клопотання про залишення адміністративного позову Громадської організації «Європейська суспільна ініціатива» без розгляду.В обґрунтування поданого клопотання представник відповідача зазначив, що з системного аналізу положень чинного законодавства вбачається, що громадські організації, які утворені без статусу юридичної особи, взагалі не можуть бути учасником цивільно-правових відносин та набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства, оскільки таке право закріплено виключно за громадськими організаціями, що мають статус юридичної особи. Законодавець, декларуючи наявність у громадських об'єднань (не юридичних осіб) права на захист у матеріально-правовому розумінні, не надає їм права на захист у процесуальному розумінні. Зазначене узгоджується з визначенням "позивач" у відповідності до ст. 46 КАС України, та не суперечить ст.54 КАС України, якою визначено коло осіб, наділених правом захищати права, свободи та інтереси інших осіб. Отже, Громадська організація «Європейська суспільна ініціатива» створена та здійснює свою діяльність без статусу юридичної особи, тому на момент звернення до суду із позовною заявою не мала адміністративної процесуальної дієздатності. Згідно пункту 1 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
04.11.2019 року від позивача до суду надійшло заперечення на клопотання відповідача про залишення позову без розгляду. В обґрунтування заперечення позивач зазначив, що невизнання за об'єднанням громадян без статусу юридичної особи процесуальної правоздатності шляхом обмеження можливості звернутись до суду за захистом своїх прав є запереченням самої суті права на суд (§41 рішення Європейського суду від 16 грудня 1997 року у справі «Католицька церква Ла Кане проти Греції» (CaseoftheCaneaCatholicChurchv. Greece). Таким чином, громадські об'єднання без статусу юридичної особи повинні допускатися до участі у судовому процесі безпосередньо на підставі статті 6 «Право на справедливий суд» Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Згідно зі статтею 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на усі правовідносини, що виникають у державі. Відповідно, кожен із суб'єктів правовідносин у разі виникнення спору може звернутися до суду за його вирішенням. Суб'єктами таких правовідносин можуть бути громадяни, іноземці, особи без громадянства, юридичні особи та інші суб'єкти цих правовідносин (абзац третій пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року № 15-рп/2002). Такими «іншими суб'єктами правовідносин» є, зокрема, громадські об'єднання без статусу юридичної особи.
Дослідивши матеріали справи, доводи сторін та долучені до матеріалів справи докази, суд прийшов до висновків про відмову в задоволенні клопотання представника відповідача, з огляду на наступне.
Пунктом 1 частини 1 ст.240 КАС України визначено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Згідно з ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України)кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Частиною 6 ст.5 КАС України визначено, що відмова від права на звернення до суду є недійсною.
Відповідно доч.1, ч.2 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи. У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач (частина 1 статті 46 КАС України).
Відповідно до ч.2 ст.46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (само представництво) та (або) через представника.
З наведених правових норм вбачається, що для реалізації права звертатися до адміністративного суду із позовними заявами певна особа має бути наділена відповідною адміністративною процесуальною дієздатністю. Крім того, таке право має бути визначено відповідною нормою закону.
Статтею 1 Закону України «Про громадські об'єднання» № 4572-VI від 22.03.2012 року (далі - Закон № 4572-VI) визначено, що громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу.
Частиною 1 ст.21 Закону №4572-VI передбачено, що для здійснення своєї мети (цілей) громадське об'єднання має право: 1) вільно поширювати інформацію про свою діяльність, пропагувати свою мету (цілі); 2) звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади АРК, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами; 3) одержувати у порядку, визначеному законом, публічну інформацію, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації;4) брати участь у порядку, визначеному законодавством, у розробленні проектів нормативно-правових актів, що видаються органами державної влади, органами влади АРК, органами місцевого самоврядування і стосуються сфери діяльності громадського об'єднання та важливих питань державного і суспільного життя; 5) проводити мирні зібрання; 6) здійснювати інші права, не заборонені законом.
Виходячи з аналізу зазначених правових норм суд приходить до висновку, що громадська організація без статусу юридичної особи має право звернення до суду з позовною заявою, проте виключно для захисту своїх прав та інтересів, що відповідає приписам, закріпленим у ст.124 Конституції України та ст.5 КАС України.
Окрім того, при вирішенні заявленого представником відповідача клопотання суд приймає до уваги доводи позивача, з приводу того, що невизнання за об'єднанням громадян без статусу юридичної особи процесуальної правоздатності шляхом обмеження можливості звернутись до суду за захистом своїх прав є запереченням самої суті права на суд (§41 рішення Європейського суду від 16 грудня 1997 року у справі «Католицька церква Ла Кане проти Греції» (CaseoftheCaneaCatholicChurchv. Greece).
Таким чином, громадські об'єднання без статусу юридичної особи повинні допускатися до участі у судовому процесі з урахуванням статті 6 «Право на справедливий суд» Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що клопотання Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради про залишення без розгляду адміністративного позову Громадської організації «Європейська суспільна ініціатива» є необґрунтованим та безпідставним, а тому в його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 240, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання представника Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради про залишення без розгляду адміністративного позову у справі за позовом Громадської організації «Європейська суспільна ініціатива» до Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки встановлені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено та підписано 22 листопада 2019 року.
Суддя О.М. Неклеса