Справа № 182/2857/19
Провадження № 3/0182/772/2019
Іменем України
22.11.2019 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Чуприни А.П,
за участі
секретаря Полякова Є.Ю.
прокурора Потапенко Д.Р.
особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1
захисника Коваленко М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Нікополі, Дніпропетровської області протоколи про адміністративне правопорушення від 16.04.2019 року, які надійшли від Управління захисту економіки в Дніпропетровській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, депутата Нікопольської міської ради VII скликання, який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень передбачених за ч.1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, -
В провадженні судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Чуприни А.П. перебувають на розгляді адміністративні протоколи стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 172-7, ч.2 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1019 від 16.04.2019 року, відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону суб'єктом, на якого поширюється дія закону, в порушення вимог ст. 28, 35 Закону вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за наступних обставин.
Частиною 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. З ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» перша сесія новообраної міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону.
Крім того, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено що, повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Частиною 2 ст. 89 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Згідно протоколу першої сесії сьомого скликання Нікопольської міської ради Дніпропетровської області від 27 листопада 2015 року, на підставі постанови Нікопольської міської виборчої комісії від 20.11.2015 № 102, визнано повноваження 42 депутатів Нікопольської міської ради сьомого скликання, серед яких і ОСОБА_1 .
У зв'язку з обранням, 27.11.2015 року ОСОБА_1 складено присягу депутата Нікопольської міської ради, що засвідчено його підписом під текстом присяги.
Згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, з моменту визнання його повноважень, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно є суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення.
В своїй діяльності ОСОБА_1 , як депутат міської ради, керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутата місцевої ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі і депутати місцевих рад зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно ст. 35 Закону правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності Президента України, народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, суддів, суддів Конституційного Суду України, голів, заступників голів обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
Зазначена норма є відсильною та у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначає модель поведінки такого суб'єкта. У такому разі вказана норма відсилає до застосування ст. 59-1 «Конфлікт інтересів» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка встановлює, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), засновниками громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» є ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ); ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ).
22.12.2016 року на п'ятнадцятій позачерговій сесії Нікопольської міської ради Дніпропетровської області сьомого скликання згідно п. 47 протоколу було прийняте рішення міської ради № 57-15/УІІ «Про затвердження міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», якою на підтримку та розвиток фізичної культури і спорту у м. Нікополь передбачено фінансування протягом 2017-2019 років 296570,01 тис. грн., з яких 260570,01 тис. грн. - кошти місцевого бюджету, 36000,0 тис. грн. - кошти інших джерел. За прийняття вказаного рішення проголосували «ЗА» міський голова ОСОБА_6 та 34 депутати міської ради, серед яких і ОСОБА_1 , 30.03.2018 року в приміщенні Нікопольської міської ради Дніпропетровської області за адресою: Дніпропетровська область м. Нікополь вул. Електрометалургіє, 3 відбулась тридцять третя сесія міської ради сьомого скликання, в якій, згідно відповідного протоколу засідання від 30.03.2018 року, брали участь головуючий сесії - міський голова Фісак А.П. та 36 зареєстровані депутати, в тому числі і ОСОБА_1 .
Згідно протоколу тридцять третьої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 30.03.2018 року, на початку засідання, до розгляду питання про затвердження порядку денного, міським головою ОСОБА_6 було доведено до відома депутатів необхідність дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень, положення ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо можливості депутата брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про наявний реальний конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання та було затверджено порядок денний сесії міської ради «в цілому», згідно якого, на розгляд ради винесене питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки».
Повідомлень про виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів, у порядку,передбаченому ст.28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до початку розгляду питань затвердженого порядку денного не надходило.
Відповідно до протоколу тридцять третьої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 30.03.2018 року за пропозицією міського голови ОСОБА_6 на розгляд було поставлено питання порядку денного «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки». Повідомлень про виникнення реального конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів міської ради до початку та під час розгляду питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки» не надходило.
Після обговорення, за прийняття рішення голова та 28 депутатів міської ради, серед яких і ОСОБА_1 проголосували «За», що підтверджується відповідним протоколом тридцять третьої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання і відомістю результатів поіменного голосування. Згідно відомості поіменного голосування: «За» - 29 (з урахуванням голосу міського голови), «Утримались» - 3, «Проти» - немає, «Не голосували» - 5, «Рішення прийнято».
На підставі голосування, головою ради винесене рішення Нікопольської міської ради від 30.03.2018 № 83-ЗЗЛ/ІІ «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 180,0 тис. грн.
Під час голосування у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме: суперечність між його особистим приватним майновим інтересом як одного із засновників громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» - бажанням поліпшити матеріальне становище заснованого ним громадського об'єднання «Футбольний клуб «Нікополь» шляхом залучення фінансової підтримки коштами міського бюджету м. Нікополя, що зменшило фінансове навантаження на громадську організацію та забезпечило вивільнення власних коштів громадського об'єднання та його представницьких повноважень, як депутата ради, який уповноважений представляти відповідну територіальну громаду шляхом участі на сесіях ради, однак використав вказані повноваження для поліпшення матеріального становища заснованого ним громадського об'єднання.
Об'єктивна сторона статті 172-7 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону - суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення, порушуючи вимоги ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлюючи про наявну суперечність між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття ним рішень, не повідомив у встановленому Законом випадку та порядку про наявність в нього реального конфлікту інтересів перед голосуванням за рішення Нікопольської міської ради від 30.03.2018 № 83-ЗЗЛ/ІІ «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого заснованій ним громадській організації «Футбольний клуб„ «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 180,0 тис. грн., проголосував «ЗА» прийняття вказаного рішення.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення - неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1020 від 16.04.2019 року, відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону суб'єктом, на якого поширюється дія закону, в порушення вимог ст. 28, 35 Закону вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за наступних обставин.
Частиною 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. З ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» перша сесія новообраної міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону.
Крім того, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено що, повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Частиною 2 ст. 89 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Згідно протоколу першої сесії сьомого скликання Нікопольської міської ради Дніпропетровської області від 27 листопада 2015 року, на підставі постанови Нікопольської міської виборчої комісії від 20.11.2015 № 102, визнано повноваження 42 депутатів Нікопольської міської ради сьомого скликання, серед яких і ОСОБА_1 .
У зв'язку з обранням, 27.11.2015 року ОСОБА_1 складено присягу депутата Нікопольської міської ради, що засвідчено його підписом під текстом присяги.
Згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, з моменту визнання його повноважень, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно є суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення.
В своїй діяльності ОСОБА_1 , як депутат міської ради, керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутата місцевої ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі і депутати місцевих рад зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно ст. 35 Закону правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності Президента України, народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, суддів, суддів Конституційного Суду України, голів, заступників голів обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
Зазначена норма є відсильною та у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначає модель поведінки такого суб'єкта. У такому разі вказана норма відсилає до застосування ст. 59-1 «Конфлікт інтересів» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка встановлює, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.miniust.gov.ua/ua/freesearch), засновниками громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» є ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ); ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ).
22.12.2016 на п'ятнадцятій позачерговій сесії Нікопольської міської ради Дніпропетровської області сьомого скликання згідно п. 47 протоколу було прийняте рішення міської ради № 57-15/УІІ «Про затвердження міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», якою на підтримку та розвиток фізичної культури і спорту у м. Нікополь передбачено фінансування протягом 2017-2019 років 296570,01 тис. грн., з яких 260570,01 тис. гри. - кошти місцевого бюджету, 36000,0 тис. грн. - кошти інших джерел. За прийняття вказаного рішення проголосували «ЗА» міський голова ОСОБА_6 та 34 депутати міської ради, серед яких і ОСОБА_1 30.03.2018 року в приміщенні Нікопольської міської ради Дніпропетровської області за адресою: Дніпропетровська область м. Нікополь вул. Електрометалургіє, 3 відбулась тридцять третя сесія міської ради сьомого скликання, в якій, згідно відповідного протоколу засідання від 30.03.2018, брали участь головуючий сесії - міський голова Фісак А.П. та 36 зареєстровані депутати, в тому числі і ОСОБА_1 .
Згідно протоколу тридцять третьої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 30.03.2018, на початку засідання, до розгляду питання про затвердження порядку денного, міським головою ОСОБА_6 було доведено до відома депутатів необхідність дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень, положення ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо можливості депутата брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про наявний реальний конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання та було затверджено порядок денний сесії міської ради «в цілому», згідно якого, на розгляд ради винесене питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки».
Повідомлень про виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів, у порядку,передбаченому ст.28,35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до початку розгляду питань затвердженого порядку денного не надходило.
Відповідно до протоколу тридцять третьої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 30.03.2018 за пропозицією міського голови ОСОБА_6 на розгляд було поставлено питання порядку денного «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки». Повідомлень про виникнення реального конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів міської ради до початку та під час розгляду питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки» не надходило.
Після обговорення, за прийняття рішення голова та 28 депутатів міської ради, серед яких і ОСОБА_1 проголосували «За», що підтверджується відповідним протоколом тридцять третьої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання і відомістю результатів поіменного голосування. Згідно відомості поіменного голосування: «За» - 29 (з урахуванням голосу міського голови), «Утримались» - 3, «Проти» - немає, «Не голосували» - 5, «Рішення прийнято».
На підставі голосування, головою ради винесене рішення Нікопольської міської ради від 30.03.2018 № 83-33/УІІ «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 180,0 тис. грн.
Під час голосування у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме: суперечність між його особистим приватним майновим інтересом як одного із засновників громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» - бажанням поліпшити матеріальне становище заснованого ним громадського об'єднання «Футбольний клуб «Нікополь» шляхом залучення фінансової підтримки коштами міського бюджету м. Нікополя, що зменшило фінансове навантаження на громадську організацію та забезпечило вивільнення власних коштів громадського об'єднання та його представницьких повноважень, як депутата ради, який уповноважений представляти відповідну територіальну громаду шляхом участі на сесіях ради, однак використав вказані повноваження для поліпшення матеріального становища заснованого ним громадського об'єднання.
Об'єктивна сторона статті 172-7 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону - суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення, порушуючи вимоги ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлюючи про наявну суперечність між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття ним рішень, вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів - голосував «ЗА» прийняття рішення Нікопольської міської ради від 30.03.2018 № 83-33/УІІ «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого заснованій ним громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 180,0 тис. грн., проголосував «ЗА» прийняття вказаного рішення.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення - вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1017 від 16.04.2019 року, відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону суб'єктом, на якого поширюється дія закону, в порушення вимог ст. 28, 35 Закону вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за наступних обставин.
Частиною 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. З ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» перша сесія новообраної міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону.
Крім того, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено що, повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Частиною 2 ст. 89 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Згідно протоколу першої сесії сьомого скликання Нікопольської міської ради Дніпропетровської області від 27 листопада 2015 року, на підставі постанови Нікопольської міської виборчої комісії від 20.11.2015 № 102, визнано повноваження 42 депутатів Нікопольської міської ради сьомого скликання, серед яких і ОСОБА_1 .
У зв'язку з обранням, 27.11.2015 року ОСОБА_1 складено присягу депутата Нікопольської міської ради, що засвідчено його підписом під текстом присяги.
Згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, з моменту визнання його повноважень, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно є суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення.
В своїй діяльності ОСОБА_1 , як депутат міської ради, керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутата місцевої ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі і депутати місцевих рад зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно ст. 35 Закону правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності Президента України, народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, суддів, суддів Конституційного Суду України, голів, заступників голів обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
Зазначена норма є відсильною та у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначає модель поведінки такого суб'єкта. У такому разі вказана норма відсилає до застосування ст. 59-1 «Конфлікт інтересів» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка встановлює, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.miniust.gov.ua/ua/freesearch), засновниками громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» є ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ); ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ).
22.12.2016 на п'ятнадцятій позачерговій сесії Нікопольської міської ради Дніпропетровської області сьомого скликання згідно п. 47 протоколу було прийняте рішення міської ради № 57-15/УІІ «Про затвердження міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», якою на підтримку та розвиток фізичної культури і спорту у м. Нікополь передбачено фінансування протягом 2017-2019 років 296570,01 тис. грн., з яких 260570,01 тис. грн. - кошти місцевого бюджету, 36000,0 тис. грн. - кошти інших джерел. За прийняття вказаного рішення проголосували «ЗА» міський голова ОСОБА_6 та 34 депутати міської ради, серед яких і ОСОБА_1 31.08.2018 року в приміщенні Нікопольської міської ради Дніпропетровської області за адресою: Дніпропетровська область м. Нікополь вул. Електрометалургів, 3 відбулась тридцять дев'ята сесія міської ради сьомого скликання, в якій, згідно відповідного протоколу засідання від 31.08.2018, брали участь головуючий сесії - міський голова Фісак А.П. та 39 зареєстровані депутати, в тому числі і ОСОБА_1 .
Згідно протоколу тридцять дев'ятої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 31.08.2018, на початку засідання, до розгляду питання про затвердження порядку денного, міським головою ОСОБА_6 було доведено до відома депутатів необхідність дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень, положення ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо можливості депутата брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про наявний реальний конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання та було затверджено порядок денний сесії міської ради «в цілому», згідно якого, на розгляд ради винесене питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки».
Повідомлень про виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів, у порядку,передбаченому ст.28,35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до початку розгляду питань затвердженого порядку денного не надходило.
Відповідно до протоколу тридцять дев'ятої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 31.08.2018 за пропозицією міського голови ОСОБА_6 на розгляд було поставлено питання порядку денного «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки». Повідомлень про виникнення реального конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів міської ради до початку та під час розгляду питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки» не надходило.
Після обговорення, за прийняття рішення голова та ЗО депутатів міської ради, серед яких і ОСОБА_1 проголосували «За», що підтверджується відповідним протоколом тридцять дев'ятої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання і відомістю результатів поіменного голосування. Згідно відомості поіменного голосування: «За» - 31 (з урахуванням голосу міського голови), «Утримались» - 0, «Проти» - немає, «Не голосували» - 9, «Рішення прийнято».
На підставі голосування, головою ради винесене рішення Нікопольської міської ради від 31.08.2018 № 91-39/VII «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 1228,3 тис. грн.
Під час голосування у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме: суперечність між його особистим приватним майновим інтересом як одного із засновників громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» - бажанням поліпшити матеріальне становище заснованого ним громадського об'єднання «Футбольний клуб «Нікополь» шляхом залучення фінансової підтримки коштами міського бюджету м. Нікополя, що зменшило фінансове навантаження на громадську організацію та забезпечило вивільнення власних коштів громадського об'єднання та його представницьких повноважень, як депутата ради, який уповноважений представляти відповідну територіальну громаду шляхом участі на сесіях ради, однак використав вказані повноваження для поліпшення матеріального становища заснованого ним громадського об'єднання.
Об'єктивна сторона статті 172-7 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, відповідно до п.п. «б» п.
1 ч. 1 ст. З Закону - суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення, порушуючи вимоги ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлюючи про наявну суперечність між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття ним рішень, не повідомив у встановленому Законом випадку та порядку про наявність в нього реального конфлікту інтересів перед голосуванням за рішення Нікопольської міської ради від 31.08.2018 № 91-39/VII «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого заснованій ним громадській організації «Футбольний клуб_ «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 1228,3 тис. грн., проголосував «ЗА» прийняття вказаного рішення.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення - неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1016 від 16.04.2019 року, відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону суб'єктом, на якого поширюється дія закону, в порушення вимог ст. 28, 35 Закону вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за наступних обставин.
Частиною 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. З ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» перша сесія новообраної міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону.
Крім того, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено що, повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Частиною 2 ст. 89 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Згідно протоколу першої сесії сьомого скликання Нікопольської міської ради Дніпропетровської області від 27 листопада 2015 року, на підставі постанови Нікопольської міської виборчої комісії від 20.11.2015 № 102, визнано повноваження 42 депутатів Нікопольської міської ради сьомого скликання, серед яких і ОСОБА_1 .
У зв'язку з обранням, 27.11.2015 ОСОБА_1 складено присягу депутата Нікопольської міської ради, що засвідчено його підписом під текстом присяги.
Згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону суб'єктами, на яких поширюється дія Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, з моменту визнання його повноважень, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно є суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення.
В своїй діяльності ОСОБА_1 , як депутат міської ради, керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутата місцевої ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі і депутати місцевих рад зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно ст. 35 Закону правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності Президента України, народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, суддів, суддів Конституційного Суду України, голів, заступників голів обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
Зазначена норма є відсильною та у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначає модель поведінки такого суб'єкта. У такому разі вказана норма відсилає до застосування ст. 59-1 «Конфлікт інтересів» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка встановлює, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.miniust.gov.ua/ua/freesearch), засновниками громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» є ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ); ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ).
22.12.2016 на п'ятнадцятій позачерговій сесії Нікопольської міської ради Дніпропетровської області сьомого скликання згідно п. 47 протоколу було прийняте рішення міської ради № 57-15/УИ «Про затвердження міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», якою на підтримку та розвиток фізичної культури і спорту у м. Нікополь передбачено фінансування протягом 2017-2019 років 296570,01 тис. грн., з яких 260570,01 тис. гри. - кошти місцевого бюджету, 36000,0 тис. грн. - кошти інших джерел. За прийняття вказаного рішення проголосували «ЗА» міський голова ОСОБА_6 та 34 депутати міської ради, серед яких і ОСОБА_1 31.08.2018 року в приміщенні Нікопольської міської ради Дніпропетровської області за адресою: Дніпропетровська область м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 3 відбулась тридцять дев'ята сесія міської ради сьомого скликання, в якій, згідно відповідного протоколу засідання від 31.08.2018, брали участь головуючий сесії - міський голова Фісак А.П. та 39 зареєстровані депутати, в тому числі і ОСОБА_1 .
Згідно протоколу тридцять дев'ятої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 31.08.2018, на початку засідання, до розгляду питання про затвердження порядку денного, міським головою ОСОБА_6 було доведено до відома депутатів необхідність дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень, положення ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо можливості депутата брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про наявний реальний конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання та було затверджено порядок денний сесії міської ради «в цілому», згідно якого, на розгляд ради винесене питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки».
Повідомлень про виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів, у порядку,передбаченому ст.28,35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до початку розгляду питань затвердженого порядку денного не надходило.
Відповідно до протоколу тридцять дев'ятої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 31.08.2018 за пропозицією міського голови ОСОБА_6 на розгляд було поставлено питання порядку денного «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки». Повідомлень про виникнення реального конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів міської ради до початку та під час розгляду питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки» не надходило.
Після обговорення, за прийняття рішення голова та ЗО депутатів міської ради, серед яких і ОСОБА_1 проголосували «За», що підтверджується відповідним протоколом тридцять дев'ятої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання і відомістю результатів поіменного голосування. Згідно відомості поіменного голосування: «За» - 31 (з урахуванням голосу міського голови), «Утримались» - 0, «Проти» - немає, «Не голосували» - 9, «Рішення прийнято».
На підставі голосування, головою ради винесене рішення Нікопольської міської ради від 31.08.2018 № 91-39/УІІ «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 1228,3 тис. гри.
Під час голосування у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме: суперечність між його особистим приватним майновим інтересом як одного із засновників громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» - бажанням поліпшити матеріальне становище заснованого ним громадського об'єднання «Футбольний клуб «Нікополь» шляхом залучення фінансової підтримки коштами міського бюджету м. Нікополя, що зменшило фінансове навантаження на громадську організацію та забезпечило вивільнення власних коштів громадського об'єднання та його представницьких повноважень, як депутата ради, який уповноважений представляти відповідну територіальну громаду шляхом участі на сесіях ради, однак використав вказані повноваження для поліпшення матеріального становища заснованого ним громадського об'єднання.
Об'єктивна сторона статті 172-7 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону - суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення, порушуючи вимоги ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлюючи про наявну суперечність між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття ним рішень, вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів - голосував «ЗА» прийняття рішення Нікопольської міської ради від 31.083.2018 № 91-39/УІІ «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого заснованій ним громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 1228,3 тис. грн., проголосував «ЗА» прийняття вказаного рішення.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення - вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1018 від 16.04.2019 року, відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону суб'єктом, на якого поширюється дія закону, в порушення вимог ст. 28, 35 Закону не повідомив у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за наступних обставин.
Частиною 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. З ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» перша сесія новообраної міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону.
Крім того, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено що, повноваження депутата ради починаються і моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Частиною 2 ст. 89 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Згідно протоколу першої сесії сьомого скликання Нікопольської міської ради Дніпропетровської області від 27 листопада 2015 року, на підставі постанови Нікопольської міської виборчої комісії від 20.11.2015 № 102, визнано повноваження 42 депутатів Нікопольської міської ради сьомого скликання, серед яких і ОСОБА_1 .
У зв'язку з обранням, 27.11.2015 ОСОБА_1 складено присягу депутата Нікопольської міської ради, що засвідчено його підписом під текстом присяги.
Згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону суб'єктами, на яких поширюється дія Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, з моменту визнання його повноважень, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно є суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення.
В своїй діяльності ОСОБА_1 , як депутат міської ради, керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутата місцевої ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, - політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі і депутати місцевих рад зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно ст. 35 Закону правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності Президента України, народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, суддів, суддів Конституційного Суду України, голів, заступників голів обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
Зазначена норма є відсильною та у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначає модель поведінки такого суб'єкта. У такому разі вказана норма відсилає до застосування ст. 59-1 «Конфлікт інтересів» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка встановлює, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.miniust.gov.ua/ua/freesearch), засновниками громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» є ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ); ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ).
22.12.2016 року на п'ятнадцятій позачерговій сесії Нікопольської міської ради Дніпропетровської області сьомого скликання згідно п. 47 протоколу було прийняте рішення міської ради № 57-15/УІІ «Про затвердження міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», якою на підтримку та розвиток фізичної культури і спорту у м. Нікополь передбачено фінансування протягом 2017-2019 років 296570,01 тис. грн., з яких 260570,01 тис. грн. - кошти місцевого бюджету, 36000,0 тис. грн. - кошти інших джерел. За прийняття вказаного рішення проголосували «ЗА» міський голова ОСОБА_6 та 34 депутати міської ради, серед яких і ОСОБА_1 22.06.2018 в приміщенні Нікопольської міської ради Дніпропетровської області за адресою: Дніпропетровська область м. Нікополь вул. Електрометалургів, 3 відбулась тридцять сьома сесія міської ради сьомого скликання, в якій, згідно відповідного протоколу засідання від 22.06.2018, брали участь головуючий сесії - міський голова Фісак А.П. та 32 зареєстровані депутати, в тому числі і ОСОБА_1 .
Згідно протоколу тридцять сьомої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 22.06.2018 року, на початку засідання, до розгляду питання про затвердження порядку денного, міським головою ОСОБА_6 було доведено до відома депутатів необхідність дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень, положення ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо можливості депутата брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про наявний реальний конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання та було затверджено порядок денний сесії міської ради «в цілому», згідно якого, на розгляд ради винесене питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки».
Повідомлень про виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів, у порядку,передбаченому ст.28,35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до початку розгляду питань затвердженого порядку денного не надходило.
Відповідно до протоколу тридцять сьомої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 22.06.2018 за пропозицією міського голови ОСОБА_6 на розгляд було поставлено питання порядку денного «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки». Повідомлень про виникнення реального конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів міської ради до початку та під час розгляду питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки» не - надходило.
Після обговорення, за прийняття рішення голова та 26 депутатів міської ради, серед яких і ОСОБА_1 проголосували «За», що підтверджується відповідним протоколом тридцять сьомої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання і відомістю результатів поіменного голосування. Згідно відомості поіменного голосування: «За» - 27 (з
урахуванням голосу міського голови), «Утримались» - немає, «Проти» - немає, «Не голосували» - 6, «Рішення прийнято».
На підставі голосування, головою ради винесене рішення Нікопольської міської ради від 22.06.2018 № 88-37/УП «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 1029,3 тис. грн.
Під час голосування у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме: суперечність між його особистим приватним майновим інтересом як одного із засновників громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» - бажанням поліпшити матеріальне становище заснованого ним громадського об'єднання «Футбольний клуб «Нікополь» шляхом залучення фінансової підтримки коштами міського бюджету м. Нікополя, що зменшило фінансове навантаження на громадську організацію та забезпечило вивільнення власних коштів громадського об'єднання та його представницьких повноважень, як депутата ради, який уповноважений представляти відповідну територіальну громаду шляхом участі на сесіях ради, однак використав вказані повноваження для поліпшення матеріального становища заснованого ним громадського об'єднання.
Об'єктивна сторона статті 172-7 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону - суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення, порушуючи вимоги ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлюючи про наявну суперечність між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття ним рішень, не повідомив у встановленому Законом випадку та порядку про наявність в нього реального конфлікту інтересів перед голосуванням за рішення Нікопольської міської ради від 22.06.2018 № 88-37/УІІ «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого заснованій ним громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 1029,3 тис. грн., проголосував «ЗА» прийняття вказаного рішення.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення - неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1021 від 16.04.2019 року, відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону суб'єктом, на якого поширюється дія закону, в порушення вимог ст. 28, 35 Закону вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за наступних обставин.
Частиною 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. З ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» перша сесія новообраної міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону.
Крім того, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено що, повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Частиною 2 ст. 89 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Згідно протоколу першої сесії сьомого скликання Нікопольської міської ради Дніпропетровської області від 27 листопада 2015 року, на підставі постанови Нікопольської міської виборчої комісії від 20.11.2015 № 102, визнано повноваження 42 депутатів Нікопольської міської ради сьомого скликання, серед яких і ОСОБА_1 .
У зв'язку з обранням, 27.11.2015 ОСОБА_1 складено присягу депутата Нікопольської міської ради, що засвідчено його підписом під текстом присяги.
Згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону суб'єктами, на яких поширюється дія Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, з моменту визнання його повноважень, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно є суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення.
В своїй діяльності ОСОБА_1 , як депутат міської ради, керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутата місцевої ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі і депутати місцевих рад зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно ст. 35 Закону правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності Президента України, народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, суддів, суддів Конституційного Суду України, голів, заступників голів обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
Зазначена норма є відсильною та у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначає модель поведінки такого суб'єкта. У такому разі вказана норма відсилає до застосування ст. 59-1 «Конфлікт інтересів» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка встановлює, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань (https://usr.miniust.gov.ua/ua/freesearch), засновниками громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» є ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ); ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ).
22.12.2016 на п'ятнадцятій позачерговій сесії Нікопольської міської ради Дніпропетровської області сьомого скликання згідно п. 47 протоколу було прийняте рішення міської ради № 57-15/УІІ «Про затвердження міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», якою на підтримку та розвиток фізичної культури і спорту у м. Нікополь передбачено фінансування протягом 2017-2019 років 296570,01 тис. грн., з яких 260570,01 тис. гри. - кошти місцевого бюджету, 36000,0 тис. грн. - кошти інших джерел. За прийняття вказаного рішення проголосували «ЗА» міський голова ОСОБА_6 та 34 депутати міської ради, серед яких і ОСОБА_1 22.06.2018 в приміщенні Нікопольської міської ради Дніпропетровської області за адресою: Дніпропетровська область м. Нікополь вул. Електрометалургів, 3 відбулась тридцять сьома сесія міської ради сьомого скликання, в якій, згідно відповідного протоколу засідання від 22.06.2018, брали участь головуючий сесії - міський голова Фісак А.П. та 32 зареєстровані депутати, в тому числі і ОСОБА_1 .
Згідно протоколу тридцять сьомої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 22.06.2018, на початку засідання, до розгляду питання про затвердження порядку денного, міським головою ОСОБА_6 було доведено до відома депутатів необхідність дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень, положення ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо можливості депутата брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про наявний реальний конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання та було затверджено порядок денний сесії міської ради «в цілому», згідно якого, на розгляд ради винесене питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки».
Повідомлень про виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів, у порядку,передбаченому ст.28,35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до початку розгляду питань затвердженого порядку денного не надходило.
Відповідно до протоколу тридцять сьомої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання від 22.06.2018 за пропозицією міського голови ОСОБА_6 на розгляд було поставлено питання порядку денного «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки». Повідомлень про виникнення реального конфлікту інтересів, який може вплинути на об'єктивність та неупередженість при прийнятті рішень від депутатів міської ради до початку та під час розгляду питання «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки» не надходило.
Після обговорення, за прийняття рішення голова та 26 депутатів міської ради, серед яких і ОСОБА_1 проголосували «За», що підтверджується відповідним протоколом тридцять сьомої сесії Нікопольської міської ради сьомого скликання і відомістю результатів поіменного голосування. Згідно відомості поіменного голосування: «За» - 27 (з урахуванням голосу міського голови), «Утримались» - немає, «Проти» - немає, «Не голосували» - 6, «Рішення прийнято».
На підставі голосування, головою ради винесене рішення Нікопольської міської ради від 22.06.2018 № 88-37Л/ІІ «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 1029,3 тис. грн.
Під час голосування у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме: суперечність між його особистим приватним майновим інтересом як одного із засновників громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь» - бажанням поліпшити матеріальне становище заснованого ним громадського об'єднання «Футбольний клуб «Нікополь» шляхом залучення фінансової підтримки коштами міського бюджету м. Нікополя, що зменшило фінансове навантаження на громадську організацію та забезпечило вивільнення власних коштів громадського об'єднання та його представницьких повноважень, як депутата ради, який уповноважений представляти відповідну територіальну громаду шляхом участі на сесіях ради, однак використав вказані повноваження для поліпшення матеріального становища заснованого ним громадського об'єднання.
Об'єктивна сторона статті 172-7 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону - суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення, порушуючи вимоги ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлюючи про наявну суперечність між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття ним рішень, вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів - голосував «ЗА» прийняття рішення перед голосуванням за рішення Нікопольської міської ради від 22.06.2018 № 88- 37/УІІ «Про затвердження змін до міської цільової програми «Розвиток фізичної культури і спорту в місті Нікополі на 2017-2019 роки», згідно якого заснованій ним громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь» передбачено в міському бюджеті надання фінансової підтримки у розмірі 1029,3 тис. грн., проголосував «ЗА» прийняття вказаного рішення.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення,,пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення - вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, та пояснив суду, що він дійсно був засновником вказаної громадської організації, однак у відповідності до положень ЗУ «Про громадські об'єднання» його повноваження як засновника, а також будь-які зв'язки з вказаною організацією були припинені в момент її державної реєстрації, яка відбулась задовго до вищезгаданого голосування та до моменту складання ним присяги депутата міської ради.З протоколами його особисто не знайомили.
Захисник Коваленко М. ОСОБА_7 вважав, що вказані протоколи не підлягають розгляду у судовому засіданні, оскільки було порушено ряд норм КУпАП, зокрема положення про порядок ознайомлення особи, що притягається до адміністративної відповідальності зі змістом протоколу, його правами. Також захисник, в письмовому клопотанні зазначав, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, 2 ст. 172-7 КУпАП.
Свідок ОСОБА_8 суду показав, що 16.04.2019 року, в денний час, він їхав за кермом автомобіля «Лексус» по вул. Херсонська в м. Нікополі з товаришем на ім'я Ілля. По вул. Херсонська їх зупинив екіпаж поліції та став перевіряти документи. Через декілька хвилин туди приїхали люди на автомобілі «Хюндай» та почали стукати у вікна з вимогою вийти з автомобіля. Він з товаришем закрились в цьому автомобілі та зателефонували адвокату, оскільки не розуміли хто це та що їм потрібно, та як їм слід себе поводити. Ці люди щось казали їм, однак він та Ілля не могли зрозуміти, про що йде мова. Після цього всі роз'їхались та вони також поїхали у своїх справах.
Прокурор Потапенко Д.Р. у судовому засіданні вважав, що вина ОСОБА_1 у судовому засіданні була повністю доведена, тому необхідно притягнути його до відповідальності та покарання слід обрати у вигляді штрафу на користь держави.
Вислухавши ОСОБА_1 , його захисника, свідка та прокурора, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно протоколу першої сесії сьомого скликання Нікопольської міської ради Дніпропетровської області від 27 листопада 2015 року, на підставі постанови Нікопольської міської виборчої комісії від 20.11.2015 № 102, визнано повноваження 42 депутатів Нікопольської міської ради сьомого скликання, серед яких і ОСОБА_1 .
У зв'язку з обранням, 27.11.2015 року ОСОБА_1 складено присягу депутата Нікопольської міської ради, що засвідчено його підписом під текстом присяги.
Згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, з моменту визнання його повноважень, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» і відповідно є суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення.
В своїй діяльності ОСОБА_1 , як депутат міської ради, керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутата місцевої ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Частиною першою ст. 172-7 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за неповідомлення особою, у встановлених законом випадках та порядку, про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Частиною другою ст. 172-7 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
У відповідності до вимог ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», реальний конфлікт інтересів, це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
Пунктом 5 частини 1 статті 3 Закону України про «Про громадські об'єднання» передбачено, що громадські об'єднання утворюються і діють на принципах відсутності майнового інтересу їх членів (учасників).
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про громадські об'єднання» повноваження засновника громадського об'єднання закінчуються після державної реєстрації громадського об'єднання в установленому законом порядку.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 є засновником громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь»», проте до переліку осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та ОСОБА_1 не входить.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував проти того, що як депутат Нікопольської міської ради не повідомив, що є засновником громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь»» і дійсно брав участь в голосуванні про виділення коштів громадській організації «Футбольний клуб «Нікополь»». Проте зазначив, що ні він, ні його родичі не входили до складу керівництва цієї організації і на час голосування та на теперішній час до неї не мають відношення.
Суд вважає, що матеріалами об'єднаного адміністративного матеріалу (протокол № 1019 від 16.04.2019 року, протокол № 1020 від 16.04.2019 року, протокол № 1021 від 16.04.2019 року, протокол № 1017 від 16.04.2019 року, протокол № 1016 від 16.04.2019 року, протокол № 1018 від 16.04.2019 року) у відношенні ОСОБА_1 не доведена наявність приватного інтересу ОСОБА_1 в діяльності громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь»» - у відповідності до п.5 ч.1 ст. 3 Закону України «Про громадські об'єднання» майновий інтерес у її членів (учасників) відсутній. Ні ОСОБА_1 , ні його родичі, не входять до переліку осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності. З моменту реєстрації громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь»» ОСОБА_1 , на підставі ч. 7 ст. 7 Закону України «Про громадські об'єднання» втратив повноваження засновника громадського об'єднання.
Інших доказів наявності приватного інтересу ОСОБА_1 в діяльності громадської організації «Футбольний клуб «Нікополь»» суду не надано.
Таким чином, з огляду на зазначені норми законодавства України, суд вважає, що в матеріалах адміністративних справ у відношенні ОСОБА_1 не доведена наявність суперечності між приватним інтересом ОСОБА_1 та його її службовими чи представницькими повноваженнями, то б то відсутній реальний конфлікт інтересів, а тому суд приходить до висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1
Згідно з вимогами п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладені обставини, вважаю що об'єднане провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутністю складу адмінправопорушення.
Керуючись ст.ст.7, 221, 283, 247 КУпАП, -
Об'єднане провадження по адміністративній справі (протокол № 1019 від 16.04.2019 року, протокол № 1020 від 16.04.2019 року, протокол № 1021 від 16.04.2019 року, протокол № 1017 від 16.04.2019 року, протокол № 1016 від 16.04.2019 року, протокол № 1018 від 16.04.2019 року) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-7, ч.2 ст. 172-7 КУпАП на підставі п.1 ст. 247 КУпАП закрити у зв'язку відсутністю в його діях складу адмінправопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: А. П. Чуприна