21 листопада 2019 року
м. Київ
Справа № 906/282/16
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Зуєва В. А. - головуючого, Багай Н. О., Дроботової Т. Б.
розглянувши касаційну скаргу Акціонерного товариства "УкрСиббанк"
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.07.2019
та рішення Господарського суду Житомирської області від 15.04.2019
за позовом Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк"
до Фізичної особи-підприємця Дубини Руслана Миколайовича
про стягнення 40 702,96 шв. франків (станом на 21.03.2016 за курсом НБУ 1103381,21грн) та 66 254,46 грн заборгованості з пені,
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23.09.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Акціонерного товариства "УкрСиббанк" на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.07.2019 та рішення Господарського суду Житомирської області від 15.04.2019 у справі № 906/282/16 та призначено розгляд справи у судовому засіданні на 24.10.2019.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.10.2019 оголошено перерву в судовому засіданні з розгляду касаційної скарги Акціонерного товариства "УкрСиббанк" на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.07.2019 та рішення Господарського суду Житомирської області від 15.04.2019 у справі № 906/282/16 до 21.11.2019.
ПАТ "УкрСиббанк" звернулося до господарського суду з позовом, в якому просило стягнути з Фізичної особи-підприємця Дубини Руслана Миколайовича на свою користь заборгованість за кредитом та процентами.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилався на порушення ФОП Дубиною Р. М. договірних зобов'язань щодо здійснення своєчасних платежів для погашення боргу за кредитом та нарахованими відсотками, у зв'язку із чим у нього утворилась заборгованість, а саме: за кредитом у розмірі 36 071,42 швейцарських франків; прострочена заборгованість за процентами у розмірі 4 631,54 швейцарських франків; пеня за несвоєчасне повернення боргу за кредитом у розмірі 44 246,17 грн; пеня за несвоєчасне погашення боргу за процентами у розмірі 22008,29 грн.
Водночас Верховний Суд у складі суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою від 02.07.2019 подібну справу №912/1120/16 передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Необхідність передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду як такої, що стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики в частині отримання банками процентів як плати за користування кредитом після настання строку погашення кредиту, зумовлена значним суспільним інтересом та наявністю виняткового значення для учасника справи в аспекті забезпечення правильного тлумачення підстав припинення кредитного договору, адже умовами кредитного договору, відповідно до частини другої статті 1048 ЦК України, сторони передбачили іншу домовленість щодо сплати процентів, а саме про сплату позичальником процентів за неправомірне використання кредиту позичальниками після настання строку повернення кредиту.
За висновками Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, виключна правова проблема полягає у колізії щодо питання встановлення правової природи процентів за користування кредитними коштами за кредитним договором, нарахованих банком після настання строку погашення кредиту щодо позичальника, відносно якого порушено і триває провадження у справі про банкрутство, та чи є такі проценти мірою відповідальності за порушення грошового зобов'язання в розумінні приписів статті 625 Цивільного кодексу України, якою передбачений спеціальний вид відповідальності за прострочення виконання грошового зобов'язання.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 10.09.2019 справу №912/1120/16 прийнято та призначено до розгляду.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою палатою Верховного Суду.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 906/282/16 до розгляду Великою Палатою справи №912/1120/16.
Керуючись статтями 228, 234, 314 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
1. Зупинити провадження у справі 906/282/16 до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи №912/1120/16.
2. Ухвалу направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий В.А. Зуєв
Судді Н.О. Багай
Т. Б. Дроботова