ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
0,2
про відмову у відкритті провадження у справі
м. Київ
21.11.2019справа № 910/16343/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., розглянувши матеріали позовної заяви Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації (03020, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд. 41; ідентифікаційний код 37378937)
до Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45; ідентифікаційний код 00032767)
про визнання недійсним рішення від 04.11.2019 №721-р та зупинення його дії,
без виклику представників учасників справи,
Солом'янська районна в міста Києві державна адміністрація (далі - Адміністрація) звернулася до господарського суду міста Києва з позовом до Антимонопольного комітету України (далі - АМК) про визнання недійсним рішення АМК від 04.11.2019 №721-р «Про результати розгляду справи про державну допомогу» у справі №500-26.15/42-19-ДД (далі - рішення №721-р) та зупинення його дії.
Господарський суд міста Києва дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті провадження у справі з огляду на таке.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 175 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Відповідно до частини другої статті 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
З огляду на приписи частини третьої статті 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно з якими місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції, та на вимоги статей 4, 12, 20 ГПК України господарське судочинство здійснюється в порядку, зокрема, позовного провадження (загального або спрощеного), коли склад учасників спору відповідає приписам статті 4 ГПК України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
Частиною першою статті 27 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень АМК з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом АМК у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Судом встановлено, що позов мотивовано тим, що:
- АМК за результатами розгляду повідомлення про нову державну допомогу, надісланого листом Адміністрації від 28.01.2019 №108/1098, розглянуто справу №500-26.15/42-19-ДД про державну допомогу для проведення поглибленого аналізу допустимості державної допомоги для конкуренції;
- 04.11.2019 АМК прийнято рішення №721-р, яким:
• визнано, що підтримка, яка надається відповідно до Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради (далі - КМР) від 21.12.2017 № 1042/4049, рішення КМР від 13.12.2018 №415/6466 «Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 №1042/4049» (далі - Програма), що буде перерахована підрядним організаціям, які визначаються за тендером відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон), для проведення капітальних ремонтів/реконструкції/ будівництва закладів освіти, інженерних мереж, не є державною допомогою відповідно до Закону;
• визнано, що підтримка, яка надається комунальному підприємству «Солом'янка-Сервіс» Адміністрації (далі - Підприємство), відповідно до Програми, для здійснення функцій замовника, є державною допомогою відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання»;
• визнано, що підтримка, яка надається Підприємству, відповідно до Програми, для здійснення функцій замовника, є державною допомогою, недопустимою для конкуренції відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання»;
• припинено надання незаконної державної допомоги, що надається Підприємству для здійснення функцій замовника, відповідно до Програми;
• надавача підтримки зобов'язано проінформувати АМК про припинення надання незаконної державної допомоги протягом двох місяців із дати офіційного оприлюднення рішення №721-р;
• повернути незаконну державну допомогу, визнану недопустимою для конкуренції;
- Адміністрація не згодна з рішенням №721-р та просить суд визнати його недійсним з огляду на таке:
• розпорядженнями Київської міської державної адміністрації (далі - КМДА) від 07.10.2003 №1878 «Про комплексний розвиток інженерно-транспортної інфраструктури мікрорайонів малоповерхової (приватної) забудови», від 29.06.2016 №471 «Про реконструкцію з добудовою середньої загальноосвітньої школи № 22 на Відрадному проспекті, 36-В у Солом'янському районі», від 16.06.2017 №714 «Про реконструкцію стадіону спеціалізованої школи № 64 м. Києва на вул. Ушинського, 32 у Солом'янському районі» та від 16.06.2017 №723 «Про реконструкцію будівлі дошкільного навчального закладу № 306 на просп. Повітрофлотському, 40-а у Солом'янському районі» від 02.12.2016 №1221 «Про проектування та будівництво мереж каналізування до дошкільного навчального закладу № 211 на вул. Сергія Колоса, 167 у Солом'янському районі» (далі - Розпорядження КМДА), Адміністрація визначена замовником робіт з реконструкцій об'єктів;
• вказані розпорядження були прийняті до набрання чинності Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання», відповідно до якого усі надавачі державної допомоги протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані подати Уповноваженому органові повідомлення про програми підтримки суб'єктів господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів, які існували на день набрання чинності цим Законом;
• відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України та рішенням КМР від 13.12.2018 №416/6467 «Про бюджет міста Києва на 2019 рік» Адміністрація визначена головним розпорядником бюджетних коштів;
• Підприємство, як одержувача бюджетних коштів, згідно з Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938 включено до Мережі розпорядників і одержувачів коштів місцевого бюджету на 2019 рік;
• розпорядження Адміністрації від 15.01.2013 №23 «Про делегування функцій замовника з нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення об'єктів» прийнято відповідно до Бюджетного кодексу України та функції замовника делеговані на виконання бюджетної програми капіталовкладень, визначених в бюджеті м. Києва та Програмі соціально-економічного розвитку м. Києва;
• таким чином, оскільки Підприємство, підзвітне та підконтрольне КМР та Адміністрації, включено до мережі розпорядників і одержувачів коштів місцевого бюджету, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) через Підприємство та Адміністрацію виконує функції замовника Програми; в розумінні статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснює виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів;
• Розпорядження КМДА були прийняті починаючи з 2003 року, станом на 15.11.2019 (дата підписання позовної заяви) договори на виконання будівельних робіт (за об'єктами, щодо яких прийняті Розпорядження КМР) є діючими, оскільки фінансування часткове; зупинення фінансування Підприємства як замовника робіт призведе до невиплат заробітної плат, інших обов'язкових платежів, звільнення працівників та унеможливить виконання договірних зобов'язань в частині фінансування недобудованих об'єктів, а тому позивач просить суд зупинити виконання рішення №721-р.
Отже, позов підлягає розгляду окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, як спір з приводу оскарження рішень АМК з розгляду справи про державну допомогу.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 175 ГПК України, господарський суд міста Києва
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Солом'янської районної в міста Києві державної адміністрації (03020, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд. 41; ідентифікаційний код 37378937) до Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45; ідентифікаційний код 00032767) про визнання недійсним рішення від 04.11.2019 №721-р та зупинення його дії.
2. Матеріали позовної заяви повернути Солом'янській районній в міста Києві державній адміністрації (03020, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд. 41; ідентифікаційний код 37378937).
Копію позовної заяви залишити в суді.
Ухвала набрала законної сили 21.11.2019 та може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її підписання до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд міста Києва.
Суддя О.В. Марченко