Постанова від 21.11.2019 по справі 377/845/19

ПОСТАНОВА

іменем України

Справа №377/845/19

Провадження №3/377/290/19

21 листопада 2019 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Головного управління ДПС у Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , працюючого в ТОВ «ВКФ «Політара» на посаді директора, РНОКПП НОМЕР_1 , -

УСТАНОВИЛА:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 18 від 28 жовтня 2019 року, складеного головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок у сфері матеріального виробництва та інших галузей економіки управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Київській області Михайловим О. ОСОБА_2 , який надійшов до суду 06 листопада 2019 року, ОСОБА_1 , будучи директором товариства з обмеженою відповідальністю «ВКФ «Політара», порушив порядок ведення податкового обліку, що призвело до зниження податку на прибуток на загальну суму 169152 гривень, чим порушив п. 44.1 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, а також п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав.

Наявність правопорушення підтверджується наступними доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення № 18 від 28.10.2019 року, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, та з яким ОСОБА_1 , був ознайомлений;

- актом від 28.10.2019 року № 171/10-36-05-02/31561738, про результати документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Політара» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2016 по 30.06.2019, валютного за період з 01.07.2016 по 30.06.2019, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2016 по 30.06.2019, іншого законодавства за період з 01.07.2016 по 30.06.2019, за результатами якої встановлено порушення: п. 44.1 статті 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 169152 гривень, в тому числі по періодам: за 3 квартали 2017 року на суму 94262 гривень (в тому числі за 3 квартал 2017 року на суму 94262 гривень), за півріччя 2019 року на суму 74890 гривень (в тому числі за 2 квартал 2019 року на суму 74890 гривень); п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), не подано звіт про суми податкових пільг за 1 квартал 2017 року, півріччя 2017 року, 3 квартали 2017 року, 2017 рік.

Відповідальність за вчинене правопорушення передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП за ознаками відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Згідно з п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Як зазначено у п.46.1 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За змістом п 49.1. Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до п. 49.18.2 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Таким чином, платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, та протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя), подавати податкові декларації контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Як встановлено в судовому засіданні, за період з 01.07.2016 року по 30.06.2019 року ТОВ ВКФ «Політара» задекларовано податок на прибуток в сумі 2714507 гривень. Перевіркою повноти визначення податку на прибуток за період з 01.07.2016 року по 30.06.2019 року встановлено заниження податку на прибуток на загальну суму 169152 гривень, в тому числі по періодам: за 3 квартали 2017 року на суму 94262 гривень (в тому числі за 3 квартал 2017 року на суму 94262 гривень), за півріччя 2019 року на суму 74890 гривень (в тому числі за 2 квартал 2019 року на суму 74890 гривень);

За змістом ч. 2 ст. 38 КУпАП справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.

Відповідно до пункту 7 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Беручи до уваги, що правопорушення не було триваючим і було вчинено, виходячи із змісту акту від 28.10.2019 року № 171/10-36-05-02/31561738 та положень п. 49.18.2 ст. 49 Податкового кодексу України після закінчення строку, встановленого для подачі податкової декларації до контролюючого органу, за 3 квартали 2017 року - 10 листопада 2017 року та за перше півріччя 2019 року - 10 серпня 2019 року, після чого минуло більш трьох місяців, адміністративне стягнення за вчинене правопорушення на ОСОБА_1 не може бути накладено.

При цьому, хоча нормами КУпАП прямо не передбачено необхідності визнання вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення у випадку закриття провадження у справі, вважаю, що встановивши вимоги до постанови у справі про адміністративне правопорушення, законодавець не зробив будь-яких виключень щодо постанов про закриття провадження у справі про адміністративні правопорушення, із чого необхідно зробити висновок про те, що виконання вимог ч.2 ст. 283 КУпАП є обов'язковим і для цього виду постанов.

Зазначене вище узгоджується із правовою позицією Європейського суду з прав людини щодо порядку розгляду справ про адміністративні правопорушення. Так, у рішенні Суду «Енгель та інші проти Нідерландів» були визначені критерії, за наявності одного із них будь-яке правопорушення повинне розцінюватись як кримінальне і розглядатись за процедурою, визначеною національним законодавством для кримінальних правопорушень.

Такими критеріями є: «критерій національного права», який визначає те, що будь-яке протиправне діяння є злочином, якщо воно передбачене як злочин відповідним національним законодавством; «критерій кола адресатів», відповідно до якого правопорушення повинне розглядатись як кримінальне, якщо відповідальність за нього поширюється на невизначене коло осіб; «критерій мети та тяжкості наслідків» за змістом якого, вчинене правопорушення розглядається за природою кримінального злочину якщо санкція за його вчинення є достатньо суворою і передбачає елемент покарання. Зазначені положення знайшли в подальшому своє відображення у чисельних рішеннях ЄСПЛ, зокрема: «Лутц проти Німеччини», «Карелін проти Російської Федерації», «Гурепка проти України», «Лучанінова проти України» та інших.

Зважаючи на зазначену вище правову позицію ЄСПЛ у питанні порядку розгляду справ про адміністративні правопорушення, вважаю, що закриття справи у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення за своєю суттю є закриттям справи із нереабілітуючих підстав, що указує на можливість визнання вини.

Керуючись ст. ст. 38, 247, 283-284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягненння, із підстав, передбачених п. 7 ст. 247 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н. Ф. Теремецька