21.11.2019
Єдиний унікальний номер № 331/4879/19
Провадження № 3/331/1523/2019
21 листопада 2019 року місто Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Стратій Є.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Олександрівського ВП ДВП ГУНП в Запорізькій області, про притягнення: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Запоріжжя, громадянки України, офіційно не працевлаштованої, державна реєстрація місця проживання якої та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
-до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В провадженні Жовтневого районного суду міста Запоріжжя перебуває адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР № 287050 від 01 листопада 2019 року, 01 листопада 2019 року, близько об 11 годині 20 хвилин, громадянка ОСОБА_1 , знаходячись в кафе «Всі свої» на території овочевого ринку за адресою: будинок № 32 по вулиці Жуковського в місті Запоріжжя, здійснювала торгівлю спиртними напоями, без наявності ліцензії, чим порушила ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Дії особи кваліфіковані за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, судом встановлено, що даний протокол про адміністративне правопорушення було складено із порушенням вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Отже, саме в ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення надається перелік тих даних, що обов'язково повинні бути відображені в протоколі для того, щоб він мав відповідну юридичну силу і щоб його неможливо було заперечувати.
Постановою Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 04 листопада 2019 року за № 3/331/1442/2019, ЄУН: 331/4879/19, - справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 щодо притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, було повернуто до Олександрівського ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області для приведення матеріалів справи про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якій було зазначено:
Відповідно до диспозиції ст. 156 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії (якщо необхідність одержання такої ліцензії встановлена законом) або без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Так, норма зазначеної статті є банкетною, тобто диспозиція вказаної статті для розкриття змісту відсилає до інструкцій, правил та технічних норм. Таким чином, під час дослідження матеріалів справи суддею було встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, яким саме документом регулюються правила та порядок торгівлі алкогольними напоями та які положення такого документу було порушено особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень постанови КМУ від 30.07.1996 № 854 "Про затвердження Правил торгівлі алкогольними напоями" роздрібна торгівля алкогольними напоями - діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах ресторанного господарства. Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства. Ці правила поширюються на всіх суб'єктів господарювання на території України незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, отриманий згідно з вимогами законодавства.
Однак, особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не зазначено на яких підставах ОСОБА_1 здійснювала продаж продукції у зазначеному вище кафе, а саме - чи є особа приватним підприємцем та самостійно здійснює господарську діяльність у кафе, чи є найманим працівником.
Також, матеріали справи не містять документів щодо оренди вказаного приміщення для здійснення господарської діяльності чи інших документів, що підтверджують право користування/власності, тому перевірити, чи дійсно ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності, яку здійснює на законних підставах, або не має відношення до цієї діяльності суд позбавлений можливості через відсутність вказаних вище документів.
За таких обставин, повно та всебічно дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшла висновку, що співробітниками Олександрівського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області, вищезазначені вимоги, вказані в постанові Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 04.11.2019 року, - виконані не були.
Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи у відношенні ОСОБА_1 не відповідають вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд не має можливості провести повне й об'єктивне з'ясування обставин справи з дотриманням процесуальної форми його розгляду, тому з метою дотримання передбачених ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення прав та охоронюваних законом інтересів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя вважає за необхідне повторно повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , до Олександрівського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області для приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 156, 256, 268, 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
суддя,
Справу про притягнення: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - повторно повернути до Олександрівського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Є.В. Стратій