Дата документу 14.10.2019
Справа № 334/5156/19
Провадження № 3/334/1246/19
14 жовтня 2019 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Турбіна Т.Ф., розглянувши матеріали, які надійшли з УПП в м. Запоріжжя ДПП у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 09.07.2019р. серія ОБ №140504, 09.07.2019р. о 03.36 год., у м. Запоріжжі на перехресті вул. Ладозька - вул. Бородинська, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21099, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки ТЗ з застосуванням спеціального приладу Alcotest Drager 6810 чи в медичному закладі, відмовився в присутності двох свідків: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом паркування без порушень ПДР. Про повторність попереджений. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП. Посвідчення водія НОМЕР_2 від 01.11.2012 року вилучені.
В судові засідання 09.08.2019, 23.08.2019 ОСОБА_1 не з'явився, судові повістки не отримав. У судовому засіданні 12.09.2019 ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП не визнав, пояснивши, що протокол не є належним доказом, оскільки складений з грубими порушеннями вимог законодавства, копії протоколу про адміністративне правопорушення він у встановленому порядку не отримував, матеріали справи не містять беззаперечних доказів його вини.
У зв'язку з неможливістю відтворення у судовому засіданні наданого з матеріалами справи відеозапису правопорушення, судом було витребувано цей доказ в Департаменті патрульної поліції УПП в Запорізькій області з проханням надати у наступне судове засідання, призначене на 07.10.2019.
Відповідь на запит суду до вказаної дати не надійшла, у зв'язку з чим суд ухвалив відкласти розгляд справи на 14.10.2019.
Копія відеозапису на запит суду надійшла на адресу суду 09.10.2019.
Заслухавши пояснення, дослідивши в судовому засіданні надані докази, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП настає у разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються відповідно до вимог статті 266 КУпАП, а також в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 року, із змінами, внесеними згідно з постановами КМУ № 476 від 08.07.2015 та №888 від 28.10.2015, затверджено Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року затверджено Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду.
Відповідно до п.12 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція), у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 09.07.2019р. серія ОБ №140504, ОСОБА_1 09.07.2019р. о 03.36 год., у м. Запоріжжі на перехресті вул. Ладозька - вул. Бородинська, керував транспортним засобом ВАЗ 21099, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки ТЗ з застосуванням спеціального приладу AlcotestDrager 6810, а також в медичному закладі, відмовився в присутності двох свідків.
Відповідно до п.8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. Аналогічні положення містяться у п.6 Розділу IX Інструкції.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивноз'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).
Відповідно до ст.2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Частина 2 ст.251 КУпАП встановлює, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст.35 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо водій порушив Правила дорожнього руху.
В матеріалах справи міститься рапорт від 09.07.2019 року поліцейського 2 батальйону 1 роти 2 взводу УПП в Запорізькій області сержанта поліції Кіяшка Д.І., зі змісту якого вбачається, що 03.36 год. був зупинений ОСОБА_1 , який керуючи транспортним засобом ВАЗ 21099, державний номерний знак НОМЕР_3 у м. Запоріжжі на перехресті вул. Ладозька - вул. Бородинська здійснив проїзд на червоне світло світлофору. Під час розгляду справи, було встановлено, що у водія були наявні ознаки алкогольного сп'яніння.
Відповідно до вимог п.2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Пункт 2.5 ПДР України зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначених вимог ПДР України передбачена ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі за змістом - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п.6 Розділу ІІ Інструкції огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
З протоколу про адміністративне правопорушення від 09.07.2019р. серія ОБ №140504, а також матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки ТЗ з застосуванням спеціального приладу Alcotest Drager 6810, а також в медичному закладі, відмовився в присутності двох свідків: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не підписаний, поліцейським зазначено, що від підпису він відмовився. До матеріалів справи долучений другий примірник протоколу, який не був вручений особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно з п.10 Розділу ІІ Інструкції результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
В Акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, за підписом вищевказаних свідків,зазначено, що огляд не проводився у зв'язку з відмовою від його проходження.
У п.7 Розділу І «Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
У зв'язку з відмовою водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу поліцейським було складено Направлення на огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до КУ «ЗОНД» ЗОР.
У цьому Направленні зазначено, що до КУ «ЗОНД» ЗОР ОСОБА_1 не доставлявся, такий огляд не проводився у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, а не у вищезазначеному закладі охорони здоров'я.
Дослідитив судовому засіданні відеозапис, який надійшов разом з матеріалами справи, не виявилось можливим, оскільки запис на диску не відтворювався.
НаданимДепартаментом патрульної поліції УПП в Запорізькій області повторно на запит суду відеозаписом правопорушення, який надійшов на адресу суду 09.10.2019, підтверджується факт керування ОСОБА_1 автомобілем ВАЗ 21099, державний номерний знак НОМЕР_3 , порушення ним правил дорожнього руху, що стало причиною його зупинки, та його відмови від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичній установі.
Отже, при розгляді справи судом встановлено, що ОСОБА_1 09.07.2019р. о 03.36 год., керуючи транспортним засобом ВАЗ 21099, державний номерний знак НОМЕР_3 у м. Запоріжжі на перехресті вул. Ладозька - вул. Бородинська, відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
На момент розгляду справи, збігли строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ст.38 КУпАП., оскільки фактично правопорушення відбулося 09.07.2019.
Згідно п. 7 ст. 247 КпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КпАП України.
Керуючись ст. ст. 38, 130, 247, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Провадження по справі у відношенні ОСОБА_1 в скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом 10 днів.
Суддя: Турбіна Т. Ф.