Іменем України
20 листопада 2019 року
Київ
справа №480/4143/18
адміністративне провадження №К/9901/28178/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,
розглянув в письмовому провадженні в касаційній інстанції справу №640/20801/18
за позовом Буйкова Олександра Сергійовича до Глухівської міської виборчої комісії Сумської області про визнання протиправними та скасування рішень, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Буйкова Олександра Сергійовича на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02 травня 2019 року (прийняте в складі головуючого судді - Соп'яненка О.В.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року (прийняту в складі колегії суддів: головуючого Бегунца А.О., суддів: Мінаєвої О.М., Макаренко Я.М.),
І. Суть спору:
1. У листопаді 2018 року Буйков О.С. (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Глухівської міської виборчої комісії Сумської області (далі - відповідач) у якому просив визнати протиправною та скасувати постанови Глухівської міської виборчої комісії у Сумській області від 06.11.2018 № 8 "Про затвердження протоколу підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Глухівської міської ради VII скликання Литвиненка А.В. , Понирка А.П. , Деркача С.О. , Колоші М. О. , Буйкова О.С. , Фетищенка В.Ф. , Мандріки В.А. за народною ініціативою"; постанову Глухівської міської виборчої комісії у Сумській області від 06.11.2018 № 9 "Про направлення звернення до вищого керівного органу політичної партії - "Укроп" щодо відкликання депутатів Глухівської міської ради VII скликання Понирка А.П. та Буйкова О.С. за народною ініціативою".
2. Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що на виборах 25.10.2015 він був обраний депутатом Глухівської міської ради від Глухівської міської організації політичної партії "Укроп". 26.10.2018 у м.Глухові відбулися загальні збори виборців, на яких внесено пропозицію про відкликання депутатів Глухівської міської ради, у тому числі і Буйкова О.С . Уважає, що збори відбулися із грубим порушенням порядку їх проведення та прийняття рішень. 01.11.2018 позивачем отримано рекомендоване поштове відправлення за підписом голови Глухівської міської виборчої комісії Зайцевої Н.В, яким поінформовано про надходження повідомлення про проведення зборів виборців та прийняття рішення про відкликання депутатів за народною ініціативою. Лист датований 29.10.2018, тоді як за поштовим штемпелем відправлення датоване 27.10.2018. На запит позивача відповідачем листом від 06.11.2018 повідомлено про звернення до Державного реєстру виборців для перевірки відомостей, що містяться у підписних листах, тобто відповідачем вже було отримано підписні листи та протоколи зборів від ініціативної групи. Позивач позбавлений можливості бути присутнім на засіданні виборчої комісії, запрошень не отримував. Семеро членів виборчої комісії взагалі не повідомлялись про скликання засідання комісії, що є грубим порушенням вимог закону. 07.11.2018 у місцевій газеті опубліковано сім постанов відповідача, які стосуються процедури відкликання депутатів. На жодне з засідань позивач запрошений не був. У постановах відповідача не зазначено де саме відбувались засідання. Це може свідчити про те, що вони фактично не проводились.
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
3. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02 травня 2019 року, залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року у задоволені позовних вимог було відмовлено.
4. Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що дія постанови Глухівської міської виборчої комісії у Сумській області від 06.11.2018 № 8 "Про затвердження протоколу підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Глухівської міської ради VII скликання Литвиненка А.В. , Понирка А.П. , Деркача С.О. , Колоші М. О. , Буйкова О.С. , Фетищенка В.Ф. , Мандріки В.А. за народною ініціативою"; постанови № 9 "Про направлення звернення до вищого керівного органу політичної партії - "Укроп" щодо відкликання депутатів Глухівської міської ради VII скликання Понирка А.П. та Буйкова О.С. за народною ініціативою, у частині, що стосується позивача, як індивідуальних актів вичерпалась у зв'язку з їх виконанням.
IІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
5. У касаційній скарзі позивач, посилаючись на те, що оскаржувані рішення суду першої та апеляційної інстанції було винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки судів не відповідають обставинам справи, просив скасувати рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
6. Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги позивач зазначає, що протокол узагальнення підсумку збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання за народною ініціативою не відповідає нормам законів України «Про місцеві вибори» та Постанови «Про порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборців» від 05.09.2015 №228. Такий протокол повинен бути підписаний усіма присутніми на засіданні членами територіальної виборчої комісії та скріплений гербовою печаткою комісії, про це чітко зазначено в частині тринадцятій статті 27 закону України «Про місцеві вибори», в Постанові ЦВК «Про порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів» від 05.09.2015 №228 (п.11.3). Наданий Відповідачем суду протокол узагальнення підсумку збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання за народною ініціативою серед інших і Позивача - був скріплений печаткою, але містив лише два підписи членів Глухівської міської виборчої комісії, що робить такий документ недійсним і він не може породжувати в подальшому будь-яких юридичних наслідків.
6.1. Крім цього, позивач зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку, що оскаржувані Буйковим О.С. постанови Глухівської міської виборчої комісії у Сумській області № 8 від 06.11.2018 «Про затвердження протоколу підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Глухівської міської ради VII скликання Литвиненка Анатолія Васильовича , Понирка Андрія Петровича , Деркача Сергія Олександровича , Колоші Миколи Олександровича , Буйкова Олександра Сергійовича , Фетищенка Віктора Федоровича , Мандріки Валерія Анатолійовича за народною ініціативою» та № 9 «Про направлення звернення до вищого керівного органу політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» щодо відкликання депутатів Глухівської міської ради VII скликання Понирка Андрія Петровича та Буйкова Олександра Сергійовича за народною ініціативою» є актами індивідуальної дії стосовно позивача та вичерпують свою дію після їх прийняття.
7. Відповідач надав відзив на касаційну скаргу позивача, в якій посилаючись на її необґрунтованість та безпідставність, просить останню залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін.
ІV. Установлені судами фактичні обставини справи
8. 25.10.2015 Буйкова О.С було обрано депутатом Глухівської міської ради VII скликання (а.с. 15).
9. Оголошення про проведення зборів розміщено у друкованому засобі масової інформації - газеті "Неделя" № 43 від 25.10.2018 (а.см. 183).
10. 26.10.2018 у м.Глухів проведено збори виборців, на яких були присутніми 442 особи, що підтверджується протоколом зборів (а.с. 155-168). На зборах, крім іншого, прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Глухівської міської ради VII скликання Буйкова О.С . Обрано ініціативну групу, затверджено форму підписних листів. З наведеного вбачається, що ініціаторами проведення зборів не було дотримання вимог про строки повідомлення регіональних засобів масової інформації. Разом з тим, з протоколу зборів виборців вбачається, що Буйков О.С. був присутній на зборах, йому було надано слово для виступу (а.с. 160).
11. 29.10.2018 Глухівською міською виборчою комісією повідомлено Буйкову О.С. про надходження повідомлення офіційного представника ініціативної групи щодо проведення зборів, на яких прийнято рішення про відкликання депутата Глухівської міської ради Буйкова О.С. за народною ініціативою. У той же день відповідачем про прийняття рішення про відкликання ряду депутатів за народною ініціативою, у тому числі і позивача, відповідачем повідомлено Глухівській міській раді. Ці обставини підтверджуються копіями відповідних листів (а.с. 16, 26).
12. 03.11.2018 Глухівської міською виборчою комісією прийнято рішення про початок перевірки дотримання вимог ст. ст. 38-40 закону України "Про статус депутатів місцевих рад" при ініціюванні відкликання депутатів Глухівської міської ради, зокрема Буйкова О.С. , про що винесено постанову № 4 ( а.с. 100). З протоколу засідання вбачається, що відповідачем прийнято рішення направити звернення до Державного реєстру виборців Глухівської міської ради та Глухівського міського відділу Національної поліції України в Сумській області щодо залучення до перевірки підписів громадян, що містяться у підписних листах (а.с. 101-104). Звернення до відділу ведення Державного реєстру виборців Глухівської міської ради також підтверджується повідомленнями виконавчого комітету Глухівської міської ради та копією самого звернення відповідача (а.с. 23-25).
13. Рішенням відповідача від 06.11.2018 затверджено протокол підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата Глухівської міської ради VII скликання Буйкова О.С. за народною ініціативою. З протоколу засідання вбачається, що виборчою комісією затверджено протокол збору підсумку збору підписів та прийнято рішення про направлення звернення до вищого керівного органу політичної партії "Українське об'єднання патріотів "Укроп" щодо відкликання депутата Глухівської міської ради VII скликання Буйкова О .С . (а.с.105- 110). Відповідно до протоколу підсумку збору підписів відповідач провів перевірку підписів у підписних листах. Встановив, що листи оформлені у відповідності до вимог чинного законодавства, усього зібрано 353 підписи при мінімально необхідних 297 (а.с. 111-112). Постановою Глухівської міської виборчої комісії № 9 від 06.11.2018 вирішено направити звернення до вищого керівного органу політичної партії "Українське об'єднання партії патріотів - "Укроп" щодо відкликання депутатів Глухівської міської ради VII скликання Понирка А . П. та Буйкова О.С. за народною ініціативою (а.с. 122).
14. Позивачем надано копії вимоги та акту складеного членами Глухівської міської виборчої комісії в кількості 7 її членів. З цих документів вбачається, що члени виборчої комісії у кількості 7 осіб не брали участь у засіданнях відповідача на яких приймались рішення, пов'язані з відкликанням депутатів Глухівської міської ради через те, що не були повідомлені про проведення таких засідань (а.с. 19-20).
15. Постановою Глухівської міської виборчої комісії № 8 від 06.11.2018 затверджено протокол підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Глухівської міської ради, у тому числі і Буйкова О.С . 06.11.2018 відповідачем прийнято рішення про направлення звернення до вищого керівного органу політичної партії "Укроп" щодо відкликання депутатів Глухівської міської ради VII скликання Понирка А.П. та Буйкова О.С. за народною ініціативою, про що прийнято постанову № 9 (а.с. 34).
16. Не погоджуючись із прийнятим вищезазначених постанов, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування (в редакції, яка діяла на час вирішення справи в суді першої та апеляційної інстанції)
17. Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
18. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
19. Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», який відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
20. Процедура відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою визначена розділом V Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2002 року № 93-IV (надалі - Закон № 93).
21. Статтею 37 вказаного Закону встановлено, що підставами для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути:
1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом;
2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;
3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.
22. Так, статтею 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що право вносити пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою надано громадянам України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу. Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення та районної у місті ради.
У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата міської (міста обласного значення) ради має становити не менше 50 осіб.
У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.
До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.
23. Згідно статті 39 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів.
24. У відповідності до частини 2 статті 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» убачається, що з дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у визначені строки.
25. Частиною 3 цієї статті визначено, що форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців.
Так, підписний лист повинен містити: дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).
Крім того, підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця. Член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті.
Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис.
26. Статтею 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено порядок прийняття територіальною виборчою комісією рішення про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
27. Приписами частини 2 статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» вказано, що голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.
На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки: у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів.
28. Частиною третьою статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що при встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписи окремих виборців:
1) у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом відкликання депутата місцевої ради, передбачених формою підписного листа, а також виявлення недостовірних відомостей про виборця;
2) записи та підписи, вчинені замість виборця іншою особою;
3) вчинені особою, яка не є виборцем відповідного багатомандатного, одномандатного виборчого округу або на день вчинення підпису не мала права голосу;
4) якщо підписи вчинені виборцем декілька разів;
5) якщо підпис вчинено виборцем з порушенням встановленого цим Законом строку.
Частиною 4 цієї статті також визначено, що при встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписні листи:
1) якщо підписи виборців зібрані особою, яка не є членом відповідної ініціативної групи та/або на день збору підписів не мала права голосу;
2) у яких відсутні відомості або які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;
3) у яких підписи громадян України зібрані у місцях, визначених частиною п'ятою статті 40 цього Закону;
4) які не відповідають встановленій формі.
За результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол.
29. Як зазначено частиною п'ятою статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
30. Підстави для прийняття рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради визначено частиною шостою статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Так, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.
31. Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затверджений Постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 №228 (далі - Порядок)
9.1. За результатами розгляду питання на засіданні виборчої комісії приймається рішення.
9.6. Рішення виборчої комісії з питання порядку денного ухвалюється у формі постанови, яка оформлюється відповідно до пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку.
9.7. Постанова виборчої комісії повинна містити: найменування комісії; найменування рішення (постанова); час, дату та місце прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; нормативно-правове обґрунтування; резолютивну частину.
Найменування постанови виборчої комісії повинно бути лаконічним та відображати її основний зміст. Якщо в постанові йдеться про кілька питань, найменування може бути узагальненим.
Мотивувальна частина постанови повинна містити посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні виборчої комісії, встановлені факти та підстави для ухвалення рішення.
Нормативно-правовим обґрунтуванням постанови є посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті постанови.
Резолютивна частина повинна містити відповідне рішення виборчої комісії, викладене у формі висновку, із зазначенням завдань і заходів, спрямованих на реалізацію повноважень комісії з питання, що розглядається.
Резолютивна частина може містити вказівки на необхідність доведення змісту постанови до суб'єктів, на яких поширюється її дія, виконавців, осіб, на яких покладається контроль за виконанням документа, а також строки його виконання та додатки.
Резолютивна частина постанови складається з пронумерованих пунктів та підпунктів.
10.3. Прийнята на засіданні виборчої комісії постанова після її оформлення підписується головуючим на засіданні комісії.
12.6. Протокол засідання виборчої комісії підписує головуючий на засіданні комісії та секретар комісії (секретар засідання).
VI. Позиція Верховного Суду
Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить із такого.
32. З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом підлягають застосуванню правила статті 341 КАС України, відповідно до яких під час розгляду справи в касаційному порядку суд в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. При цьому, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
33. Верховний Суд погоджується з висновками суду першої та апеляційної інстанції, що підписні листи, подані до Глухівської МВК, містять достатньо відомостей щодо членів ініціативної групи та виборців, які дозволяють ідентифікувати конкретну особу, а саме: ім'я та по-батькові, дата народження, місце проживання, паспортні дані та зазначеної кількості виборців було достатньо для прийняття виборчою комісією рішення про звернення до вищого керівного органу партії про підтримку народної ініціативи по відкликанню Буйкова Олександра Сергійовича .
34. Також, під час розгляду справи у суді першої та апеляційної інстанції було встановлено, що Комісією не виявлено жодних відомостей, які б свідчили про фальсифікацію підписних листів, підробку підписів виборців, участь у процедурі осіб, які не є виборцями відповідного округу, будь які докази зазначеного не були надані суду під час судового розгляду жодним учасником цієї справи.
35. Щодо доводів, позивача щодо хибності висновків суду про визнання оскаржуваних постанов актами індивідуальної дії, Верховний Суд погоджується з висновками суду першої та апеляційної інстанції, що постанови Глухівської міської виборчої комісії у Сумській області № 8 та № 9 від 06.11.2018 є індивідуальними актами, оскільки стосуються лише прав та інтересів визначених в самій постанові осіб. Затвердження протоколу підсумку збору підписів є одним з етапів та необхідною умовою процедури відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. Єдиною правовою підставою, що породжує постанова № 8 Про затвердження протоколу підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Глухівської міської ради VII скликання", в частині, що стосується позивача, є виникнення у відповідача права на вирішення питання про наявність чи відсутність підстав для звернення до керівного органу партії для відкликання Буйкова Олександра Сергійовича .
36. З приводу посилань позивача щодо протокол узагальнення підсумку збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання за народною ініціативою серед інших і Позивача - був скріплений печаткою, але містив лише два підписи членів Глухівської міської виборчої комісії, що робить такий документ недійсним є помилковим.
37. Верховний Суд звертає увагу позивача, що відповідно до пункту 12.6. Порядку №228 протокол засідання виборчої комісії підписує головуючий на засіданні комісії та секретар комісії (секретар засідання). Зі змісту протоколу вбачається, що він підписаний головою та секретарем. (а.с.111-112)
38. Трактування позивачем частини тринадцятої статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» та Постанови ЦВК «Про порядок організації роботи та веденням діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів» від 05 вересня 2015, № 228 є помилковими (що стосується необхідності підписання протоколу комісії всіма членами) оскільки відповідно до п.13 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори» зазначені норми стосуються підписання форм встановлених Постановою Центральної виборчої комісії № 157, № 177, № 179, № 180. Крім того, ці протоколи стосуються процедури виборів а не процедури відкликання за народною ініціативою.
39. Щодо посилання касатора на те, що рішення суду першої та апеляційної інстанції не містить обґрунтування необхідності застосування пункту 13 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори», суд касаційної інстанції звертає увагу позивача на те що вказані доводи відсутні як у позовній заяві так і в апеляційній скарзі.
40. Щодо доводів Буйкова О.С. про неналежне повідомлення про скликання позачергового засідання, касаційний адміністративний суд зазначає, що суди першої та апеляційної інстанції дослідили цей факт, порушень встановлено не було. Відповідно до частини 2 статті 241 КАС України суд касаційної інстанції не може не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
41. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду констатує, що рішення суду першої та апеляційної інстанції ґрунтується на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна юридична оцінка із правильним застосуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суди під час розгляду справи не допустили порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
42. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
43. Суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
44. Статтею 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
45. Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків суду та обставин справи не спростовують та стосуються переоцінки встановлених судами першої та апеляційної інстанцій доказів у справі.
VII. Судові витрати
46. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
47. Керуючись статтями 3, 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
1. Касаційну скаргу Буйкова Олександра Сергійовича залишити без задоволення.
2. Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02 травня 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року у цій справі залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий О.О. Шишов
Судді І.В. Дашутін
М.М. Яковенко