19 листопада 2019 року№ 857/10638/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Сеника Р.П., Хобор Р.Б.
за участю секретаря судового засідання Кітраль Х.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства «Сарненське лісове господарство» на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року, ухвалене суддею Щербаков В.В., 15:55:41 год, м. Рівне, дата складання повного тексту рішення 12 березня 2018 року, у справі за позовом заступника військового прокурора Західного регіону України до Державного підприємства «Сарненське лісове господарство», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна екологічна інспекція у Рівненській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування лісорубного квитка,-
27.11.2017 заступник військового прокурора Західного регіону України звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Сарненське лісове господарство», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна екологічна інспекція у Рівненській області, в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо видачі лісорубного квитка №455344 серії 02 ЛКБ від 23.06.2017 в частині проведення рубок у кварталі 32 виділ 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва;
визнати протиправним та скасувати лісорубний квиток відповідача №455344 серії 02 ЛКБ від 23.06.2017 в частині проведення рубок у кварталі 32 виділ 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Державного підприємства «Сарненське лісове господарство» щодо видачі лісорубного квитка від 23.06.2017 №455344 серії 02 НОМЕР_1 в частині проведення рубок у кварталі 32 виділ 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва. У задоволенні позовних вимог заступника військового прокурора Західного регіону України в частині визнання протиправним та скасування лісорубного квитка Державного підприємства «Сарненське лісове господарство» від 23.06.2017 №455344 серії 02 ЛКБ в частині проведення рубок у кварталі 32 виділ 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що наявними у матеріалах справи належними і допустимими доказами підтверджено факт допущення посадовими особами Державного підприємства «Сарненське лісове господарство» порушення вимог пунктів 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України та Правил №724. При цьому суд першої інстанції вважав, що Методичні вказівки з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, Методичні вказівки з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Держлісгоспу, якими керувався відповідач, втратили чинність на підставі Наказу Державного агентства лісових ресурсів №9 від 21.01.2013 «Про затвердження Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України», який в свою чергу втратив чинність відповідно до Наказу Державного агентства лісових ресурсів України №272 від 25.09.2013. Тому суд першої інстанції не взяв до уваги пояснень свідка ОСОБА_1 .
Разом з тим, суд першої інстанції зазначає, що законом не визначено можливості анулювання документу дозвільного характеру, яким є лісорубний квиток, на підставі виявлення порушень, допущених при його видачі, за умови якщо припис контролюючого органу про усунення таких порушень раніше не був сформований. Звертає увагу, що після проведення ДЕІ у Рівненській області перевірки, припис про усунення виявлених порушень контролюючим органом не виносився. Крім того, зі змісту лісорубного квитка слідує, що строком закінчення заготівлі є дата - 31 грудня 2016 року. Тобто, лісорубний квиток, як дозвільний документ одноразового застосування, вичерпав свою дію 01.01.2017.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, вважаючи його ухваленим з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи, порушенням норм матеріального та процесуального права, Державне підприємство «Сарненське лісове господарство» оскаржило його, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року та ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначає, що виданим лісорубним квитком №455344 серії 02 ЛКБ від 23.06.2016 надано дозвіл на проведення рубок «Розширення доріг л/г призначення» (Ремонт лісових шляхів), що в повній мірі відповідає запроектованим у «Відомості запроектованих заходів ДП «Сарненський лісгосп» Рівненської області на 2016 рік рубкам по Страшівському лісництву. Отже, ДП «Сарненський лісгосп» Рівненської області на 2016 рік лісорубним квитком №455344 серії 02 ЛКБ від 23.06.2016, було надано дозвіл на проведення рубок «Розширення доріг л/г призначення» (Ремонт лісових шляхів) на площі, що відповідає запланованим заходам щодо проведення відповідних рубок. Тому, ДП «Сарненське лісове господарство» не порушувало своїми діями щодо видачі оскаржуваних лісових квитків ст.19 Лісового кодексу та інших норм, на порушення яких вказує позивач. А тому, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Державною екологічною інспекцією у Рівненській області, відповідно до наказу від 11.07.2017 №227 та направлення від 11.07.2017 №205, у період часу з 19.07.2017 по 01.08.2017 проведено позапланову перевірку Державного підприємства «Сарненське лісове господарство» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, за результатами якої складений акт перевірки.
Підставою для проведення такої перевірки була ухвала слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 26.06.2017 про надання Державній екологічній інспекції у Рівненській області про надання дозволу на її проведення.
Перевіркою було встановлено, що відповідно до спеціального дозволу - лісорубного квитка № 455344 серії 02 НОМЕР_1 , виданого відповідачем 23.06.2016, в кварталі 32 виділи 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва на площі 0,6га проведено вирубку лісових насаджень під назвою «Розширення доріг лісогосподарського призначення». У спеціальному дозволі вказано систему рубок - «інші рубки, пов'язані з веденням лісового господарства»; на підставі - «виробничо-фінансового плану на 2016 рік». Матеріалами лісовпорядкування, розчистку квартальної просіки в кварталі 32 виділах 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва не запроектовано, тобто вирубку проведено в порушення п.п.2,3 ч.2 ст.19 Лісового кодексу України, п.52 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724.
Проведеними обмірами у кварталі 32 виділи 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 зафіксовано порубку 32-х дерев різних порід.
Зазначені порушення стали підставою для звернення військового прокурора Західного регіону України до суду з позовною заявою до відповідача про визнання протиправними дії Державного підприємства «Сарненське лісове господарство» щодо видачі лісорубного квитка та скасування вказаного лісорубного квитка.
Статтею 16 Лісового кодексу України передбачено, що право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.
Відповідно до частини 1 статті 17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Положеннями частини 1 статті 19 Лісового кодексу України встановлено, що постійні лісокористувачі мають: 1) право самостійно господарювати в лісах; 2) виключне право на заготівлю деревини; 3) право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації; 4) право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством; 5) право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.
Згідно пунктів 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані: дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Відповідно до статті 45 Лісового кодексу України лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Пунктами 3, 4 частини 1 статті 46 Лісового кодексу України встановлено, що лісовпорядкування передбачає, у тому числі, інвентаризацію лісового фонду України з визначенням породного та вікового складу деревостанів, їх стану, якісних і кількісних характеристик лісових ресурсів; виявлення деревостанів, що потребують рубок, з метою поліпшення якісного складу лісів.
Приписами статті 47 Лісового кодексу України передбачено, що лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.
Згідно статтті 48 Лісового кодексу України у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.
Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.
У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.
Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
Положеннями частини 1, 3, 6 статті 69 Лісового кодексу України встановлено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2 та 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року №761, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів. Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Отже, здійснення спеціального використання лісових ресурсів, у тому числі в частині видачі лісорубних квитків, повинно здійснюватись постійним лісокористувачем на основі матеріалів лісовпорядкування.
Згідно статті 70 Лісового кодексу України деревина заготовлюється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).
За приписами пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів» №724 від 12.05.2007 (далі - Правила №724) під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов'язані з реконструкцією, ландшафтні.
Пунктом 4 Правил №724 визначено, що підставою для рубок формування і оздоровлення лісів, є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами. У разі проведення зазначених рубок у деревостанах, не запроектованих лісовпорядкуванням, власники лісів і постійні лісокористувачі повідомляють про це орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації.
Відповідно до пункту 47 Правил №724, до інших заходів з формування і оздоровлення лісів належить: догляд за підростом, за підліском, за узліссям, за формою стовбура та крони дерев, прокладення квартальних просік і створення протипожежних розривів.
Відтак, підставою для рубок формування та оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування, а спеціальним дозволом для таких рубок є лісорубний квиток.
Державне підприємство «Сарненське лісове господарство» є постійним лісокористувачем, який у своїй діяльності має дотримуватись вимог чинного законодавства України та Статуту. Підприємство створене з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів.
Колегія сууддів суду апеляціййної інстанції звертає увагу, що підставами ведення лісового господарства, зокрема проведення рубок формування та оздоровлення лісів, є матеріали лісовпорядкування, а спеціальним дозволом для таких рубок є лісорубний квиток.
Встановвлено, що лісорубний квиток №455344 серії 02 ЛКБ від 23.06.2016 був виданий з метою проведення робіт - розширення доріг лісогосподарського призначення із зазначенням системи рубок «Інших рубки, пов'язані з веденням лісового господарства по завданню 2016 року».
Відповідно до матеріалів лісовпорядкування на 2016 рік зазначена система рубок, визначена лісорубним квитком - «Інші рубки, пов'язані з веденням лісового господарства по завданню 2016 року у кварталі 32 виділи 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва, обсяги робіт, а також порядку і способи їх проведення, не визначено.
Крім того, вказаними матеріалами лісовпорядкування, розширення дороги лісогосподарського призначення в кварталі 32 виділах 12,1, 15,1, 18.1. 19,1, 21,1 Страшівського лісництва на площі 0,6га взагалі не запроектовано.
Тобто, ДП «Сарненське лісове господарство» призначено та проведено вирубку насаджень у кварталі 32 виділи 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва під назвою «Розширення доріг лісогосподарського призначення» не у відповідності до матеріалів лісовпорядкування.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що належними і допустимими доказами підтверджується факт допущення посадовими особами ДП «Сарненське лісове господарство» порушення вимог пунктів 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України та Правил №724, правомірно задоволивши позовну вимогу про визнання протиправними дії відповідача щодо видачі лісорубного квитка №455344 серії 02 ЛКБ від 23.06.2017 в частині проведення рубок у кварталі 32 виділ 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва.
На думку колегії суддів суду апеляційної інстанції, судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування лісорубного квитка відповідача №455344 серії 02 ЛКБ від 23.06.2017 в частині проведення рубок у кварталі 32 виділ 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва, оскільки лісорубний квиток, як документ одноразового застосування, вичерпав свою дію 01.01.2017 року.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України «Про врегулювання питань подо спеціального використання лісових ресурсів» №761 від 23.05.2007 затверджено Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, відповідно до п.14 якого лісорубний квиток може бути анульований за рішенням органів Держлісагентства, власників лісів або постійних лісокористувачів, які видали квиток, відповідно до закону, а також у випадках, передбачених Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської дяльності».
За правилами частини 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 №2806-ІV, дозвільний орган анулює документ довільного характеру з таких підстав: звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності, крім інших підстав, здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Сторонами не заперечується та обставина, що після проведення Державною екологічною інспекцією у Рівненській області перевірки припис про усунення виявлених порушень контролюючим органом не виносився.
Що стосується покликань відповідача на ту обставину, що Проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Сарненське лісове господарство» розробляється на 10 років та на його основві формується інша лісовпорядна документація . зокрема відомості запроектованих заходів ДП «Сарненське лісове господарство», колегія суддів суду апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до матеріалів лісовпорядкування на 2016 рік зазначена система рубок, визначена лісорубним квитком - інші рубки, пов'язані з веденням лісового господарства по завданню 2016 рік у кварталі 32 виділи 12,1, 15,1, 18,1, 19,1, 21,1 Страшівського лісництва, обсяги робіт, а також порядок і способи їх проведення не визначена.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції акцентує увагу, що матеріалами лісовпорядкування розширення дороги лісогосподарського призначення в кварталі 32 виділах 12,1, 15,1, 18.1. 19,1, 21,1 Страшівського лісництва на площі 0,6га взагалі не запроектовано.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятого рішення не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 272, 286, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Сарненське лісове господарство» залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року у справі №817/1855/17 у справі за позовом заступника військового прокурора Західного регіону України до Державного підприємства «Сарненське лісове господарство», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна екологічна інспекція у Рівненській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування лісорубного квитка - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Я. С. Попко
судді Р. П. Сеник
Р. Б. Хобор
Повне судове рішення складено 21.11.2019.