про зупинення апеляційного провадження
21 листопада 2019 рокуЛьвів№ 857/10771/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючий суддя -Іщук Л. П.
суддів -Обрізка І. М.
Онишкевича Т. В.
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2019 року у справі № 300/1696/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив визнати дій протиправними щодо зменшення з 01.01.2018 при перерахунку пенсії розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій, та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 100 відсотків таких доплат, а саме: підвищення пенсії в розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і цільової грошової допомоги на прожиття у розмірі 40 грн з 01.01.2018.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2019 року позов задоволено повністю.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оскаржило рішення суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
20 листопада 2019 року до суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 300/1695/19, предмет у якій тотожний вимогам адміністративного позову ОСОБА_1 .
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь головуючого судді, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та клопотання про зупинення провадження у справі, апеляційний суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі з наступних підстав.
Згідно з пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) типовими адміністративними справами є адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 КАС суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Частинами першою-третьою статті 291 КАС передбачено, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Як встановлено з матеріалів справи, спір у даній справі виник у зв'язку з неперерахунком та невиплатою ОСОБА_1 пенсії із врахуванням 100 відсотків доплат, які належать учаснику бойових дій, а саме: підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також цільової грошової допомоги на прожиття у розмірі 40 грн відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та абзацу 3 статті 1 Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни".
27 вересня 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постановлено ухвалу про відкриття провадження у зразковій справі № 300/1695/19 (№ Пз/9901/19/19).
Аналіз вказаного судового рішення дає підстави для висновку, що обставинами зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права, є:
а) позивач є особою, яка отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;
в) спір виник у зв'язку неперерахунком та невиплатою пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 100 відсотків розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій;
г) позовні вимоги стосуються визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення з 05.01.2018 розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 зі 100-відсотковим врахуванням і виплатою підвищення пенсії в розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого частиною четвертою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40 гривень, передбаченої Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни"; здійснення виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2018.
Розглядувана справа за позовом ОСОБА_1 , на думку колегії суддів, відповідає ознакам типової справи, викладеним у зазначеній вище ухвалі Верховного Суду, а саме позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідач - той самий суб'єкт владних повноважень (орган Пенсійного фонду України), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються такими ж нормами права, та позивачем заявлено подібні позовні вимоги.
Враховуючи наведене, апеляційний суд дійшов висновку про необхідність зупинення апеляційного провадження в адміністративній справі, що розглядається, до набрання законної сили судовим рішенням у зазначеній вище зразковій справі № 300/1695/19.
Керуючись статтями 236, 241, 243, 291, 311, 321, 325, 329 КАС,
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зупинення апеляційного провадження у справі № 300/1696/19 задовольнити.
Зупинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2019 року у справі № 300/1696/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії - до набрання законної сили рішенням суду у зразковій справі № 300/1695/19.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її прийняття.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді І. М. Обрізко
Т. В. Онишкевич