Номер провадження 2-о/754/422/19
Справа №754/14342/19
Іменем України
20 листопада 2019 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Панченко О.М.
при секретарі Чехун Ю.В.
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської РДА в м. Києві про встановлення факту, що має юридичне значення, -
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа, Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації.
Заявник свої вимоги обґрунтовує тим, що в період з 26 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року вона приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони. Вона є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорія, є інвалідом 2 групи з втратою працездатності 80% безстроково, працювала на посаді дефектоскопі ста гамма-графування 5 розряду. В тому числі, з перших годин після вибуху на Чорнобильській АЕС з 26 по 27 квітня 1986 року виконувала свої посадові обов'язки згідно маршрутного листа, чергувала в терапевтичному відділенні медичної санітарної частини в м. Прип'ять, приймала хворих з проявленням симптомів опромінювання, супроводжували їх для отримання уколів та доставляли медикаменти в м. Прип'ять. Причина її інвалідності пов'язана з роботами на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Зауважує, що вона зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо надання їй статусу і видачі посвідчення інваліда війни. Проте, отримала відмову, тому просить суд встановити факт її залучення до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 по 27 квітня 1986 року.
В судове засідання заявник не з'явилася, представник заявника в своїй письмовій заяві просила суд про задоволення заяви про встановлення юридичного факту та про розгляд справи без її участі та без участі заявника.
Представник заінтересованої особи - Управління праці та соціального захисту населення Деснянської РДА в м. Києві в судове засідання не з'явився, про місце, день та час судового розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку.
Суд вбачає можливим розгляд справи у відсутність заявника, її представника та представника заінтересованої особи, на підставі зібраних у справі доказів.
Оглянувши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить заяву такою, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини 2 статті 293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що в період з 26 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року заявниця у справі приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони. (а.с. 9).
Заявниця у справі є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорія (а.с. 6), є інвалідом 2 групи з втратою працездатності 80% безстроково (а.с. 15), працювала на посаді дефектоскопі ста гамма-графування 5 розряду. (а.с.8). В тому числі, з перших годин після вибуху на Чорнобильській АЕС з 26 по 27 квітня 1986 року виконувала свої посадові обов'язки згідно маршрутного листа (а.с. 7), чергувала в терапевтичному відділенні медичної санітарної частини в м. Прип'ять, приймала хворих з проявленням симптомів опромінювання, супроводжували їх для отримання уколів та доставляли медикаменти в м. Прип'ять.
Причина її інвалідності пов'язана з роботами на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Зауважує, що вона зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо надання їй статусу і видачі посвідчення інваліда війни, проте, отримала відмову. (а.с. 17).
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до інвалідів війни, крім інших категорій громадян, належать також особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 (надалі за текстом - Положення № 302), посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Відповідно пункту 2 зазначеного Положення № 302, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на підставі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Пунктом 3 Положення № 302 передбачено, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Інвалідам війни, згідно статті 7 Закону, видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни-інвалід».
Абзацом 2 пункту 7 Положення № 302 встановлено, що «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
У відповідності до вимог нормативно-правових документів з питань Цивільної оборони колишнього СРСР, які діяли на момент аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема наказів заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90 від 06.06.1975 р. (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелізації) їх матеріально-технічними засобами) та № 92 від 29.06.1976 р. (Настанова по організації та веденню Цивільної оборони в районі (сільському) на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), Статут військ Цивільної оборони (СРСР), цивільна оборона та її формування створювались на всіх без виключення підприємствах, установах та організаціях, а до їх складу в обов'язковому порядку зараховувалось все працездатне населення, в тому числі: чоловіки віком від 16 до 60 років та жінки віком від 16 до 55 років.
Зміст директиви Всесоюзного промислового об'єднання по атомній енергетиці «Союзатоменерго» від 06.12.1982 № 672с мав однозначну вимогу щодо обов'язковості переведення всього персоналу у структуру цивільної оборони в разі виникнення аварії на атомній станції.
Отже, діюче на момент аварії на Чорнобильській АЕС законодавство колишнього СРСР обов'язкової вимоги щодо видання розпорядчого документу про зарахування працівника до складу невоєнізованого формування ЦО підприємства, установи або організації, так само і щодо залучення кожної окремої особи до дій у складі цих формувань не передбачало. Натомість, обов'язок створення формувань Цивільної оборони на всіх без виключення об'єктах народного господарства і зарахування до їх складу максимальної кількості персоналу встановлювало саме Положення про Цивільну оборону СРСР. Відповідно до вимог керівних документів з питань Цивільної оборони до складу зазначених формувань зараховувались всі працівники починаючи з 16-річного віку, за виключенням незначної категорії осіб (вагітні жінки, жінки, які мають малолітніх дітей, особи, які мають мобілізаційні приписи та деякі інші). Облік особового складу цих формувань здійснювався в їх штатно-посадових списках.
Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Таким чином, копії документів, наданих заявником, підтверджують характер її роботи у складі невоєнізованого формування Чорнобильської АЕС, нею були подані до УПСЗН всі необхідні документи на підтвердження того, що вона брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
За таких обставин, суд знаходить, що Заявником надано достатньо доказів в обґрунтування своїх вимог.
З огляду на те, що встановлення вказаного факту має для Заявника юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, заява підлягає задоволенню.
З урахуванням викладеного, на підставі статей 2,4,5, 80,81,89,293,294 Цивільного процесуального кодексу України, суд
Заяву ОСОБА_1 - з а д о в о л ь н и т и.
Встановити факт участі та виконання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 заходів у складі формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року.
Судові витрати по справі у вигляді судового збору компенсуються за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.