Справа № 461/8535/18 Головуючий у 1 інстанції: Волоско І.Р.
Провадження № 22-ц/811/1690/19 Доповідач в 2-й інстанції: Бойко С. М.
Категорія:39
12 листопада 2019 року м.Львів
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:
головуючого - судді Бойко С.М.,
суддів: Копняк С.М., Ніткевича А.В.,
секретаря - Юзефович Ю.І.,
з участю: представника відповідача - Мірошнікова П ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Галицького районного суду м.Львова від 12 квітня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_2 до публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», перейменованого на акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», в особі філії Львівського обласного управління «Ощадбанк» про визнання незаконними дій,
У листопаді 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати незаконними та дискримінаційними дії ПАТ «Державний ощадний банк України» у відношенні до нього по призупиненню видаткових операцій по рахунку №26259501379939 та блокування платіжної картки за договором №1113854 від 20.07.2015 року; зобов'язати ПАТ «Державний ощадний банк України» відновити операції по рахунку/розблокувати рахунок № НОМЕР_1 та розблокувати платіжну картку за договором №1113854 від 20.07.2015 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він є отримувачем пенсії по втраті годувальника, що призначена неповнолітньому сину - ОСОБА_3 , яка виплачується виключно через установи відповідача, і він не має можливості обрати іншого виконавця послуг для отримання пенсії, тому 20.07.2015 року ним був укладений договір №1113854 про відкриття та обслуговування рахунку, випуск та надання кредитної картки в ТВБВ №100013/0330.
Зазначає, що за графіком виплати пенсії кожного місяця до 07 числа на вказаний рахунок Пенсійним фондом України перераховуються грошові кошти в сумі 3346 грн. 81 коп., однак, 31.08.2018 року його рахунок було заблоковано та, відповідно до отриманого від відповідача повідомлення, блокування рахунку відбулось на підставі постанови Кабінету Міністрів України №637 від 05.11.2014 року, якою передбачено про необхідність проходження через кожні три місяці ідентифікації особи, на ім'я якої відкрито рахунок.
Позивач вважає, що такі дії відповідача суперечать ст.19 Конституції України та іншим нормативним актам, які мають вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України.
Рішенням Галицького районного суду м.Львова від 12 квітня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду оскаржив позивач ОСОБА_2 , просить його скасувати з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права і ухвалити нове рішення, яким його позов задовольнити.
Апелянт зазначає, що при застосуванні судом положень постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637, з урахуванням внесених до неї змін постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1028, поза увагою суду залишились його доводи про те, що Кабінет Міністрів України не має повноважень для визначення порядку виплати пенсії, тому названі вище нормативні акти не містять жодного зобов'язання для отримувача пенсії.
Вважає, що суд першої інстанції фактично усунувся від вирішення питання за його позовними вимогами про те, чи є дії відповідача дискримінаційними.
24.06.2019 року ПАТ «Державний ощадний банк України» подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення.
Зазначає, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади і його акти є частиною національного законодавства та підлягають виконанню суб'єктами суспільних відносин.
На думку відповідача, наведений позивачем факт блокування банком його рахунку не свідчить про ознаки дискримінації.
В судове засідання апеляційного суду позивач не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило, а тому відповідно до вимог ч.2 ст.372 ЦПК України розгляд справи апеляційним судом проведено у його відсутності.
Заслухавши пояснення сторони відповідача в заперечення апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення відповідно до вимог ст.367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20.07.2015 року між ПАТ «Державний ощадний банк України» та ОСОБА_2 укладено договір №1113854 про відкриття та обслуговування рахунку, випуск та надання платіжної картки, відповідно до п.п.1.1.1, 1.1.2 якого банк відкрив клієнту поточний рахунок № НОМЕР_1 на умовах тарифного пакету «Соціальний», тарифів за користування платіжною карткою, які розміщені на сайті банку та на інформаційних стендах, що знаходяться у приміщеннях установ банку, з наданням платіжної картки типу VISA Electron.
Згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 від 05.10.2013 року, позивач отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника, і має правовий статус внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, в тому числі з відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (далі-Порядок).
Згідно з п.1 цього Порядку, довідка є документом, який видається внутрішньо переміщеній особі.
Відповідно до абз.3 п.6 Порядку, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 року №636, яка набрала чинності з 09.09.2015 року, строк дії такої довідки визначено в шість місяців з дати її видачі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2016 року №167 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», а саме пункт 1 викладено в такій редакції: починаючи з 01.07.2016 року виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, довічних державних стипендій за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв ПАТ «Державний ощадний банк України».
Для ідентифікації одержувачів пенсій, які є внутрішньо переміщеними особами, та забезпечення виплати їм пенсій здійснюється емісія платіжних карток, які одночасно є пенсійним посвідченням, із зазначенням на них графічної та електронної інформації про власника та його електронного цифрового підпису.
Строк дії карток, які одночасно є пенсійним посвідченням, встановлюється до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах ПАТ «Державний ощадний банк України» перші 2 рази кожні шість місяців, у подальшому кожні 12 місяців. Після завершення строку дії картки вона перевипускається за рахунок ПАТ «Державний ощадний банк України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1028 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», а саме: доповнено пункт 1 після абзацу шостого новим абзацом такого змісту: фізична ідентифікація клієнта, якому відкрито поточний рахунок в установах ПАТ «Державний ощадний банк України» для отримання пенсії, до отримання ним в установленому порядку платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням, здійснюється кожні три місяці з дня відкриття рахунка.
З аналізу наведених вище положень вбачається, що зупинення видаткової операції (блокування рахунку) клієнту банку внутрішньо переміщеній особі може бути здійснено в разі не виконання клієнтом вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1028 щодо не проходження фізичної ідентифікації клієнта.
Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 передбачено, що у разі не проходження фізичної ідентифікації одержувачем соціальних виплат ПАТ «Державний ощадний банк України» зупиняє видаткові операції за поточним рахунком і не пізніше ніж наступного робочого дня інформує про таке рішення щодо одержувачів пенсій - Пенсійний фонд України та Міністерство фінансів. Відновлення видаткових операцій проводиться ПАТ «Державний ощадний банк України» з дати, наступної за днем проведення фізичної ідентифікації клієнта в установах ПАТ «Державний ощадний банк України».
Такий порядок встановлений не тільки для позивача, але й для усіх інших громадян, які мають статус внутрішньо переміщеної особи, а тому правових підстав для висновку про те, що норми названого вище нормативно-правового акту по відношенню до позивача є дискримінаційними, немає.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Не вважаються дискримінацією дії, які не обмежують права та свободи інших осіб і не створюють перешкод для їх реалізації, а також не надають необґрунтованих переваг особам та/або групам осіб за їх певними ознаками, стосовно яких застосовуються позитивні дії, а саме: спеціальний захист з боку держави окремих категорій осіб, які потребують такого захисту; здійснення заходів, спрямованих на збереження ідентичності окремих груп осіб, якщо такі заходи є необхідними; надання пільг та компенсацій окремим категоріям осіб у випадках, передбачених законом; встановлення державних соціальних гарантій окремим категоріям громадян; особливі вимоги, передбачені законом, щодо реалізації окремих прав осіб (ч. 3 ст. 6 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»).
З огляду на викладені вище норми Закону, твердження апелянта про дискримінацію є безпідставними, оскільки, позивача не позбавлено права, а лише передбачено порядок його реалізації, відтак, блокування відповідачем рахунку позивача з підстав не проходження ним ідентифікації протягом кожних трьох місяців, не є дискримінацією по відношенню до позивача.
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив характер спірних правовідносин, фактичні обставини справи, під час розгляду справи не допустив порушень норм матеріального та/або процесуального права, які б були підставою для зміни чи скасування оскаржуваного рішення, доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду по суті вирішення спору, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 367, 374 ч.1 п.1, 375, 381, 382, 384 ЦПК України, колегія суддів
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Галицького районного суду м.Львова від 12 квітня 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений 20 листопада 2019 року.
Головуючий: Бойко С.М.
Судді: Копняк С.М.
Ніткевич А.В.